Skirpus (trstina)

Skirpus

Skirpus (Scirpus) je zástupcom ostrice, ktorá sa tiež často nazýva trstina. Za vlasť rastliny sa považujú talianske ostrovy – Sardínia a Korzika. Skirpus rastie na brehoch vodných plôch. Môžete ho stretnúť v tropických šírkach aj v miernom podnebí..

Šírka sa rozširuje a tvorí sférický krík. V prírode môžu jeho šťavnaté stonky dosiahnuť meter. Majú malé, asymetrické zaoblené listy.

Takéto trstiny je možné pestovať v blízkosti záhradných jazierok aj v kvetináčoch. Doma je skirpus dobre priľahlý k iným rastlinám milujúcim vlhkosť. Môžu byť použité na ozdobenie priestrannej kúpeľne alebo umiestnené v blízkosti akvária alebo dokonca vo vnútri. Kvet je veľmi nenáročný a môže rásť v hydropónii. Na pestovanie v interiéri sa zvyčajne používa previsnuté rákosie. Jedná sa o kompaktnú trvalku vysokú asi 20 cm.Veselý sokel miluje skupinovú výsadbu. Jeho dekoratívny efekt uľahčujú fialové klásky objavujúce sa v lete..

Štetiny rastliny možno použiť na bežné alebo suché kytice. Dobre sa hodia do letných aj zimných kompozícií..

Starostlivosť o Skirpus doma

Starostlivosť o Skirpus doma

Poloha a osvetlenie

Trstina môže rásť v tieni, ale dáva prednosť jasnému, rozptýlenému svetlu. Priame lúče môžu rastline uškodiť, preto je na to najvhodnejšie západné okno..

Teplota

Skirpus rastie najlepšie v miernom teple. V lete sa počas aktívneho rastu uspokojí s chladom +20 stupňov. V zime môžete trstinu premiestniť do chladnejšej miestnosti. Teplota by však nemala klesnúť pod +8 stupňov. Doma sa môžete pokúsiť pestovať sukňu pri konštantnej teplote. Ale v tomto prípade, raz za niekoľko rokov, je potrebné zariadiť mu dobu odpočinku. To sa dá dosiahnuť ponechaním kvetu na mierne chladnom balkóne..

Režim zavlažovania

Skirpus (trstina)

Láska rastliny k vlhkosti diktuje špeciálne podmienky na jej údržbu. V lete treba skirpus často a výdatne polievať. V horúcom období je možné hrniec s ním uchovávať na palete naplnenej mokrým pieskom. V zime sa zníži objem a frekvencia zavlažovania, ale vrchná vrstva zeme by nemala byť presušená. Trstinu môžete navyše kŕmiť komplexným hnojivom. Na ich forme nezáleží, ale je lepšie dávkovanie trochu znížiť. Frekvencia obväzov je približne raz za mesiac.

Úroveň vlhkosti

Trstina ocení zvýšenú vlhkosť. Čím je v miestnosti teplejšie, tým častejšie ju budete musieť striekať. Ale pre takýto postup je vhodná iba mäkká voda. Vzhľadom na vysokú suchosť vzduchu je lepšie nenechať skirpus v blízkosti batérie..

Prenos

Nedostatok transplantácií negatívne ovplyvní dekoratívny efekt kríka. Staré stonky v strede začnú odumierať a tesnosť bude mať zlý vplyv na zdravie zvyšku rastliny. Preto sa odporúča trstinu premiestniť na nové miesto raz za pár rokov. Robia to na jar. Ako nádoba je vybraný nízky široký hrniec, ktorý je až 1,5 -krát väčší ako predchádzajúci. Je naplnená zmesou piesku a zeme alebo rašeliny v rovnakých pomeroch. Trstina nepotrebuje formatívne prerezávanie, ale zažltnuté stonky by mali byť pravidelne rezané.

Skirp reprodukcia

Skirp reprodukcia

Skirp sa najčastejšie reprodukuje rozdelením kríka. Obvykle sa to robí počas transplantácie. Procedúra delenia rastlinu omladzuje. Oddelené časti sa odporúča niekoľko dní pred výsadbou uchovávať na teplom a mierne chladnom mieste..

Druhým spôsobom, ako získať novú rastlinu, sú výhonky. Môžete ich oddeliť po celý rok. Rezaný výhonok je zasadený do zeme a hojne zalievaný, kým sa nezakorení. Ale vzhľadom na to, že trstinové kríky rýchlo rastú, ich delenie sa praktizuje častejšie..

Prípustný je aj spôsob rozmnožovania semenami zrejúcimi namiesto kvetov v kláskoch..

Rastúce ťažkosti

Bledá farba a nadmerné naťahovanie môžu naznačovať príliš tienistú oblasť. Žltnutie, letargia alebo sušenie listov – o nedostatku vlahy v pôde. Ale bezmyšlienkovité nalievanie skirpusu tiež nestojí za to. Nadbytočná voda, najmä v chladnom počasí, môže viesť k hnilobe koreňov.

Choroby a škodcovia

Skirpus nie je takmer citlivý na útoky škodcov. Ak na rastline napriek tomu začnú vošky alebo roztoče, použijú sa proti nim potrebné prípravky. Domáce zvieratá škodia kríku oveľa častejšie: mačky veľmi radi jedia jeho šťavnaté listy. Hrniec so sebou preto radšej uchovávajte mimo nadýchaných domácností..