Trpasličí fikus

Dwarf ficus - domáca starostlivosť. Pestovanie trpasličích fikusov, transplantácia a reprodukcia. Popis. Foto

Trpasličí fikus (Ficus pumila) je trváca bylinná pôdopokryvná rastlina, ktorá patrí do čeľade morušovníkovité. Vo voľnej prírode sa jej darí na lesných pôdach Japonska, Vietnamu, Číny a Taiwanu. Má drevnaté, tenké stonky, na ktorých sa tvorí mnoho vzdušných koreňov. S ich pomocou sa vysoko rozvetvená rastlina prichytí o kmene stromov, pričom klíčia priamo v kôre alebo sa rozprestiera v hrubom koberci po zemi. Rastie veľmi rýchlo a je schopná v krátkom čase úplne pokryť plochu asi štyri metre štvorcové..

Popis trpasličího fikusu

V prírodných podmienkach má trpasličí fikus malé oválne listy (asi 3 cm) s hustým kožovitým povrchom, ktoré s vekom dosahujú dĺžku 5-7 cm. Trvalka kvitne kvetenstvami svetlo zeleného odtieňa, podobne ako bobule, ktoré v priebehu času získať oranžovú farbu. Pri pestovaní trpasličího fikusu doma nedochádza ku kvitnutiu.

Najpopulárnejšie odrody trpasličích fíkusov, ktoré pestovatelia uprednostňujú pri pestovaní v interiéri, sú Sunny (s krémovo bielym okrajom okolo okrajov listov), ​​White Sunny (s pevným bielym okrajom okolo okrajov listov) a Dort (s trochou krémovo -biele škvrny na povrchu listu). Tieto malé bylinné druhy je možné pestovať v závesných kvetináčoch, na parapetoch a dokonca aj vo zvislých stĺpoch..

Starostlivosť o trpasličí fikus doma

Starostlivosť o trpasličí fikus doma

Poloha a osvetlenie

Trpasličí fikus normálne vníma priame slnečné svetlo, mierne zatienenie alebo rozptýlené svetlo. Kvetináč je možné umiestniť na okná orientované na východ, západ, sever a dokonca aj do stredu miestnosti mimo okna. Ak pre rastlinu nie je dostatok svetla, môžu si to všimnúť predĺžené výhonky a zníženie veľkosti mladých listov. Zelené druhy fikusov potrebujú menej svetla ako pestrofarebné.

Teplota

V lete je vhodný teplotný rozsah 18 až 25 stupňov a v chladnej zime môže trpasličí fikus rásť, aj keď teplota klesne na 8 stupňov. Je pravda, že v zime bude fikus dobre tolerovať iba pri nízkej vlhkosti a minimálnom zalievaní..

  Arrowroot

Zalievanie

Ficus patrí k vlhkomilným rastlinám, preto potrebuje výdatnú a pravidelnú zálievku.

Ficus patrí k vlhkomilným rastlinám, preto potrebuje výdatnú a pravidelnú zálievku. Je potrebné nájsť optimálnu rovnováhu, aby bola pôda vždy mierne vlhká, ale bez stojatej vody. Zalievanie by sa malo vykonávať včas, hlinená hrudka by sa nemala nechať vyschnúť. Nedostatok a prebytok vlhkosti sú rovnako nebezpečné pre život trvalky.

Odporúča sa usadiť vodu na zavlažovanie do jedného až dvoch dní. Jeho teplota by mala byť najmenej 20-22 stupňov.

Vlhkosť vzduchu

Pri starostlivosti o trpasličí fikus je potrebné vykonávať každodenné postrekovanie po celý rok, pretože rastlina veľmi miluje vysokú vlhkosť. Podporuje tvorbu a vývoj vzdušných koreňov, ktoré sú potrebné na držanie podpery. Ak sa rastlina pestuje v závesných kvetináčoch, vodné postupy sa môžu vykonávať nie vo forme postreku, ale nie každý deň. Postačí jedna výdatná teplá sprcha týždenne, ktorá zmyje všetok prach nazbieraný na listoch a osvieži celú rastlinu..

Pôda

Pôda musí mať neutrálne zloženie so všetkými živinami, ktoré izbové kvety potrebujú

Pôda by mala mať neutrálne zloženie so všetkými živinami, ktoré izbové kvety potrebujú. Pôdnu zmes si môžete pripraviť sami doma kombináciou rovnakých častí rašeliny, trávnika a listovej pôdy, ako aj hrubého riečneho piesku.

Top dressing a hnojivá

Odporúča sa aplikovať hnojivá 2 -krát mesačne, od skorej jari do neskorej jesene. Ideálnou možnosťou je hotový tekutý vrchný obväz pre izbové listnaté rastliny..

Prenos

Povinná ročná transplantácia je potrebná iba pre mladé rastliny mladšie ako 4-5 rokov. Fikusy dospelých sa transplantujú každé 3 roky. Kvetináč pre kvetinu je potrebné vybrať plytký, ale s veľkým priemerom.

Reprodukcia trpasličího fikusu

Reprodukcia trpasličího fikusu

Reprodukcia apikálnymi odrezkami je najúčinnejšia, pretože sa ľahko zakoreňujú za akýchkoľvek podmienok – vo vode, v pôde, vo vlhkom vermikulite.

Rozmnožovanie vrstvením bude trvať trochu viac času. Spodný výhonok by mal byť pripevnený k pôde drôtenou sponkou v neďalekej kvetinovej nádobe a čakať, kým sa objavia silné korene. Potom sa zakorenený výhonok oddelí od hlavného závodu a nechá sa na novom mieste pre ďalší vývoj..

  Ficus gumovitý (elastica)

Choroby a škodcovia

Z početných škodcov trpasličích fikusov je nebezpečný iba roztoč pavúka, a to aj napriek tomu iba v miestnosti so suchým horúcim vzduchom. Nízka vlhkosť a vysoká teplota vzduchu sú ideálnymi podmienkami pre vzhľad a životnosť tohto škodcu. Je potrebné sa s tým vysporiadať s bežnou vodou ohrialou na teplotu 40-45 stupňov. Táto horúca sprcha pre listy a výhonky je najlepším liekom na roztoče. Musíte to opakovať niekoľkokrát, kým škodcovia úplne nezmiznú..

Rastúce ťažkosti

Trpasličí fikus je chorý hlavne z nesprávnej starostlivosti oň

Trpasličí fikus je chorý hlavne kvôli nesprávnej starostlivosti:

  • Listy padajú – z nízkej teploty, zlého osvetlenia, prebytočnej vlhkosti v pôde.
  • Listy žltnú – z kyslej pôdy v dôsledku hniloby koreňov, z nedostatku hnojív.
  • Listy vysychajú – zo suchého vzduchu, nedostatku vlhkosti v pôde, z priameho slnečného svetla.

V prípade akéhokoľvek závažného porušenia podmienok zadržania trpasličí fikus okamžite reaguje zhodením listov.