Vnútorný bambus

Vnútorný bambus - domáca starostlivosť. Pestovanie bambusu vo vode a pôde, reprodukcia. Popis. Foto

Vnútorný bambus alebo dracaena Sandera (Dracaena brauniic) je nenáročná vždyzelená exotická rastlina, ktorej dekoratívne druhy sa perfektne hodia do akéhokoľvek interiéru domu alebo kancelárie. Vo vnútorných podmienkach môže rastlina rásť dlho, hlavnou vecou je náležitá starostlivosť v súlade so všetkými odporúčaniami a požiadavkami. Dekoratívny bambus je druh dracaena. Môže sa pestovať nielen v pôde, ale aj vo vode. Rastie ako jednotlivá rastlina, tak aj v skupinových kompozíciách. Umelci Feng Shui považujú bambus za symbol pohody, šťastia a šťastia.

Okrasný bambus pozostáva zo zeleného alebo žltozeleného holého alebo listového stonky a jasne zelených listov v hornej časti. Starostlivosť o rastliny nie je náročná. Musí sa pestovať v podmienkach blízkych jeho prirodzenému prostrediu..

Starostlivosť o izbový bambus doma

Starostlivosť o izbový bambus doma

Pravidlá starostlivosti sa mierne líšia v závislosti od toho, či je kvet pestovaný – v pôde alebo vo vode, ale niektoré z nich sú vhodné pre oba spôsoby pestovania.

Poloha a osvetlenie

Bambus preferuje rozptýlené osvetlenie bez priameho slnečného žiarenia, ktoré je možné vytvoriť svetelným priesvitným závesom na parapete na západnej alebo východnej strane miestnosti. Ak vezmete do úvahy odporúčania učenia Feng Shui, miesto dekoratívneho bambusu by malo byť umiestnené v juhovýchodnej časti miestnosti..

Pri nedostatku osvetlenia rastlina stratí listovú časť a jej vývoj sa spomalí. Nedostatok svetla okamžite ovplyvní dekoratívne vlastnosti izbovej kvetiny..

Teplota

Ideálna teplota na pestovanie bambusu je od 18 do 25 stupňov, ale rastlina v letnej sezóne vydrží tridsaťstupňovú značku bez negatívnych dôsledkov.

Vlhkosť vzduchu

Na úrovni vlhkosti vzduchu pre kvetinu nezáleží, ale rastlina potrebuje vlhkú starostlivosť v podobe poprášenia listov od prachu. Takéto vodné postupy sa odporúčajú vykonávať pravidelne..

Pestovanie bambusu vo vode

Pestovanie bambusu vo vode

Tento spôsob pestovania dekoratívneho bambusu je najvhodnejší a jeho starostlivosť nezaberie veľa času. Voda v nádobe sa mení raz za týždeň. Nenáročnej rastline to stačí na vytvorenie optimálnych podmienok pre rozvoj. Táto vodná báza prispieva k rýchlemu a harmonickému rastu vnútorného bambusu. Aj vo vnútri dosahuje exotický bambus výšku jeden až dva metre. Pestovaním skupiny rastlín v krátkom čase si môžete vytvoriť vlastnú tropickú záhradu.

  Ficus posvätný

Pri nedostatku hnojiva rastlina stratí listovú časť alebo stonka zožltne. Hnojenie je veľmi dôležitou súčasťou údržby vnútorného bambusu. Vrchný dresing sa zavádza priamo do vody v čase jeho výmeny za čerstvý. Jedno kŕmenie každé 2-3 mesiace bude stačiť. Odporúča sa použiť minerálne hnojivo určené pre rastliny tohto druhu..

V jednej kvetinovej nádobe je možné pestovať niekoľko bambusových stoniek. Pre pohodlie a dekoráciu sú všetky rastliny zviazané dohromady vrkočom akejkoľvek kontrastnej farby. Ako nádobu môžete použiť nielen tradičné kvetináče alebo nádoby, ale aj sklenené vázy alebo poháre a ako bambus rastie – vedrá a hlboké džbány. S výškou rastliny viac ako 50-80 centimetrov sú rastúce nádoby umiestnené iba na podlahe v bezprostrednej blízkosti zdroja svetla alebo okna.

Voda na polievanie a pestovanie ozdobného bambusu by mala byť mäkká. Odporúča sa použiť niekoľko dní usadenú vodu alebo rozpustenú vodu. Túto vždyzelenú rastlinu nemožno zalievať vodou z vodovodu ani filtrovanou vodou..

Príprava roztavenej vody:

  • Naplňte plastovú nádobu vodou.
  • Vložte do mrazničky na 2 dni.
  • Rozmrazte a používajte podľa pokynov.

Rastúci bambus v zemi

Rastúci bambus v zemi

Pôda

Okrasný bambus alebo dracaena Sander rastie v pôde oveľa lepšie ako vo vode. Rastlinám sa nepáči neustála prítomnosť koreňovej časti vo vlhkom prostredí a voda sa v pôde krátkodobo zadržiava. Na pestovanie je vhodná akákoľvek pôdna zmes. Môžete si kúpiť ten najbežnejší, ktorý je určený pre väčšinu izbových kvetov. Tento spôsob pestovania trochu zjednodušuje starostlivosť o rastlinu. Pôdu, podobne ako vodu, nie je potrebné meniť každý týždeň.

Zalievanie

Významným rozdielom v starostlivosti je pravidelné a včasné zalievanie. Pôda v nádobe s rastlinou by mala byť vždy mierne vlhká, nemalo by sa nechať vyschnúť. Ak bola dracaena Sander prenesená z vody do pôdy, je veľmi dôležité ju neustále zalievať a starostlivo monitorovať celkový stav a vývoj, až kým bambus konečne nezakorení na novom mieste..

  Prečo Benjaminov fikus zhadzuje listy

Zalievanie v období jeseň-zima by sa malo výrazne obmedziť. Je dôležité zabrániť stagnácii vody v zemi. To môže viesť k tvorbe plesní, ktoré sú jedným z hlavných nepriateľov dekoratívneho bambusu. Aby sa zabránilo tejto chorobe, odporúča sa, aby ste pri výsadbe nezabudli na drenážnu vrstvu a drenážne otvory v kvetináči..

Top dressing a hnojivá

Bambus pestovaný v zemi tiež potrebuje včasné hnojenie vo forme hnojív pre rôzne druhy dracaena. Zavádzajú sa v intervaloch 2-3 mesiacov spolu so závlahovou vodou..

Chovné metódy pre izbový bambus

Šľachtiteľské metódy pre izbový bambus

Vnútorný bambus sa môže množiť niekoľkými rôznymi spôsobmi: semenami (v zriedkavých prípadoch), odrezkami, potomkami a hornými výhonkami. Reprodukcia potomkami a topmi bude musieť stráviť veľa času a úsilia. Takéto metódy sa považujú za ťažké. Pestovanie bambusu semennou metódou je ešte ťažšie a vo vnútorných podmienkach je to takmer nereálne. Výsev semien, vzhľad sadeníc a dlhodobá starostlivosť o ne je namáhavý a dlhý proces. Pestovatelia kvetov preto najčastejšie používajú jednu metódu – odrezky. Je považovaný za najdostupnejší a najvhodnejší pre tento exotický exemplár..

Rozmnožovanie izbového bambusu odrezkami

Odporúča sa množiť izbový bambus odrezkami na jar. Ako sadivový materiál sa používajú mladé výhonky, ktoré sa práve v tomto čase objavujú na zrelej rastline. Musia byť starostlivo oddelené alebo odrezané z hlavného stonky a zasadené do zeme na zakorenenie..

Pôda na klíčenie koreňovej časti je rovnaká ako pre dospelú rastlinu. Bambus je rýchlo rastúca rastlina. Táto kvalita sa netýka iba jej stonky, ale aj koreňového systému. Preto musí byť nádoba na rezanie vybraná priestranná a stredne vysoká. Aj pri malých odrezkoch sa hrniec veľmi rýchlo stane bambusovým..

Reprodukčný postup môžete zjednodušiť jeho kombináciou s ďalšou transplantáciou izbovej rastliny, ktorú skúsení kvetinári odporúčajú vykonávať raz ročne alebo každé dva roky. Jar je tiež priaznivým obdobím na presádzanie, ako aj na množenie odrezkami. Novo transplantovaným rastlinám a mladým odrezkom je veľmi dôležité venovať veľkú pozornosť, aby sa predišlo rôznym ťažkostiam a problémom s ich rastom a vývojom na novom mieste a v novom stave..

  Kardamom

Hlavnou starostlivosťou je pravidelné zavlažovanie a uvoľňovanie pôdy. Zalievanie sa vykonáva denne a iba usadenou závlahovou vodou s teplotou najmenej 22-25 stupňov Celzia. Povinným vodným postupom je tiež mokré stieranie listovej časti rastliny z prachu.

Uvoľnenie pôdy je tiež veľmi dôležité pre vývoj izbového kvetu. Mladé odrezky, alebo skôr ich koreňová časť, budú schopné prijímať potrebné množstvo čerstvého vzduchu, čo prispeje k lepšej tvorbe koreňov a zakoreneniu v nových podmienkach.

Okrasný bambus alebo dracaena Sander môžu prosperovať a prospievať v rôznych podmienkach. Táto nenáročná izbová rastlina sa nelíši vo svojich vonkajších vlastnostiach v závislosti od miesta pestovania. Rovnako priaznivo sa vyvíja vo vode a v pôde. Bambus môže pri správnej starostlivosti premeniť obyčajný domov alebo pracovný priestor na útulné tropické útočisko. Rýchly rast tohto exotického zástupcu je schopný v krátkom čase vytvoriť pohodlie domova a príjemnú atmosféru..

Dracaena Sander alebo babmuk šťastia. Starostlivosť, reprodukcia, škodcovia (video)

Dracaena Sander alebo babmuk šťastia. Starostlivosť, rozmnožovanie, škodcovia. Moje skúsenostiDracaena Sander alebo babmuk šťastia. Starostlivosť, rozmnožovanie, škodcovia. Moje skúsenosti