Vnútorný saxifrage

Vnútorný saxifrage

Saxifraga (Saxifraga) je bylinná rastlina a pochádza z čeľade saxifrage, ktorá zahŕňa asi 400 vytrvalých a jednoročných druhov. Trvalky navyše v tomto botanickom zozname prevládajú oveľa viac. Silné mrazivé podnebie je hlavným biotopom divého lomikameňa. Kvetina sa často nachádza v subarktických alpských zónach, na západe himalájskych hôr alebo vo východnej časti Grónska. Tu sa usadí v kamenistých oblastiach pôdy, v rokline skál alebo rastie na lúkach nachádzajúcich sa v nížinných oblastiach..

Koreňový systém je slabo vyvinutý, pretože vlastnosti pôdy, ktorá je charakteristická pre horské oblasti, neumožňujú hlavnému koreňu ísť hlboko. Podzemné procesy sú sieťou skrátených vláknitých koreňov. Listy sedia blízko povrchu pôdy a zhromažďujú sa v pevných koreňových ružiciach. Toto usporiadanie listových čepelí je typické pre takmer všetky druhy lomikameňa. Šípky stopiek sú rovné a jedna po druhej. Stopky vyčnievajú uprostred ružíc a na vrcholoch nesú racemózne súkvetia. Každé kvetenstvo obsahuje niekoľko kvetov, ktoré sa skladajú z piatich symetrických okvetných lístkov. Kvitnutie trvá asi 3 až 4 týždne od otvorenia pohárov..

Ostatné vonkajšie znaky lomikameňa sa výrazne líšia a sú určené príslušnosťou k určitému druhu. Výška kríkov môže dosiahnuť až 1 m, existujú však aj trpasličí odrody, v ktorých pozemná časť nepresahuje 2 cm. Existujú druhy s stopkatými a dlho petiolizovanými listami. Konce doštičiek sú zúbkované alebo naopak na dotyk hladké. Farba kvetenstva je prezentovaná v rôznych odtieňoch. Existujú odrody s malými a neatraktívnymi kvetmi, ale existujú aj trvalky s veľkými a výraznými pohármi, namaľované v jasných sýtych farbách. Tvar okvetných lístkov je okrúhly alebo úzky kopijovitý.

Saxifrage doma

Saxifrage doma

Poloha a osvetlenie

Saxifrage rastie rovnako dobre v čiastočnom tieni a na slnku. V druhom prípade však hovoríme o rozptýlenom dennom svetle. Priame lúče dopadajúce na listy sú letargické a bledé. Izbové druhy lomikameňa sa odporúča uchovávať vedľa okien orientovaných na západ alebo na východ. Umiestnenie v severnej časti budovy je povolené, ale pestré odrody v takýchto podmienkach rýchlo stratia svoje jasné farby.

Teplota

V období intenzívneho rozvoja mletých častí sa kvetináče udržiavajú pri teplote 20-25 ° C. Ak je v miestnosti príliš teplo, vyvezie sa rastlina na čerstvý vzduch, napríklad do záhrady alebo na balkón. Keď majitelia nie sú schopní obnoviť tieto podmienky, miestnosť musí byť neustále vetraná..

  Kryptoméria

V zime sa lomikameň dostane do pokojového stavu, takže sa kvetináče premiestnia do miestnosti, kde teplota vzduchu nepresahuje 15 ° C.

Zalievanie

Polievanie nie je zastavené počas celého roka. Pôda sa zvlhčuje, pretože horná vrstva pôdy v kvetináči schne. Keď teplota vzduchu mimo okna klesne, množstvo vody sa pridá menej ako obvykle, pretože proces odparovania vlhkosti sa spomaľuje. Stojatá voda v substráte spôsobuje mnoho chorôb koreňov a podporuje rozvoj hniloby.

Na zavlažovanie sa voda špeciálne chráni pri izbovej teplote alebo sa používa filtrovaná kvapalina.

Vlhkosť vzduchu

Saxifrage

Saxifrage pokojne označuje suchý vzduch, ktorý je charakteristický pre uzavreté priestory, ale za predpokladu, že kvetu bude na zimu poskytnutá chladná zima. Ak necháte kvetináč teplý, najlepšie je držať ho mimo vykurovacích zariadení. Listy sa systematicky postrekujú mäkkou a teplou vodou. V lete, keď je počasie dlho horúce a suché, sa odporúča pravidelne striekať.

Pôda

Pôda na výsadbu je vybraná priedušná as neutrálnym prostredím. Na množstve živín v kompozícii vlastne nezáleží. Kotyledón saxifrage sa pestuje výlučne v kyslej pôde. Nie je ťažké zbierať hlinenú zmes sami. Je potrebné vziať listovú pôdu a ílovitý sodík. Podiel týchto zložiek je približne 1: 2. Do zmesi sa pridá hrubý piesok a trochu expandovanej hliny. Ak nie je po ruke expandovaná hlina, pridajte štrk.

Kvet je zasadený do kompaktných nádob so širokými okrajmi. Je dovolené umiestniť niekoľko zásuviek do jedného hrnca naraz, pretože korene sú malé a málo rastú. Nezabudnite venovať pozornosť drenážnej vrstve. Pomáha znižovať riziko stagnácie vody v zemi..

Aké hnojivá použiť

Rastlina netoleruje nadmerné množstvo hnojív. Kŕmenie je naplánované iba raz za sezónu. Ako výživové kompozície používajte obvyklé univerzálne dresingy určené pre izbové kvety. Dusíkaté hnojivá sa používajú čo najmenej, pretože dusík spôsobuje rýchly rast lístia, ale zastavuje kvitnutie plodiny.

Prenos

Krík sa prenesie do nového kontajnera, ak sa koreňový systém už nezmestí do hrnca.

Reprodukcia lomikameňa

Reprodukcia lomikameňa

Saxifrage sa rozmnožuje výsevom semien alebo použitím dcérskych roziet. Je dovolené zasadiť vývody priamo do kvetináča bez predchádzajúceho klíčenia.

  Ficus bengálsko

Choroby a škodcovia

Na listoch saxifrage sa môžu skrývať strapce, mealybugs a roztoče. Infikované vzorky sa ošetria insekticídnymi roztokmi, napríklad fytovermom alebo actellikom.

Nesprávna starostlivosť má často za následok problémy s rastom a vývojom trvaliek. Ide predovšetkým o hnilobu. Ochorenie je v niektorých prípadoch spôsobené studeným vzduchom a vysokou vlhkosťou v miestnosti alebo pretečením substrátu. Koreňový systém sa časom rozpadne, ale preživší kmeň môže byť znovu zakorenený. V prvom rade je stonka očistená od hnilobných častíc a ošetrená fungicídom.

Prútený lomikameň. Nízkoúdržbový závod v našom dome. Krása a nehaPrútený lomikameň. Nízkoúdržbový závod v našom dome. Krása a neha

Druhy saxifrage s fotografiami

Väčšina druhov saxifrage sa úspešne pestuje v skalkách. Kvetina vytvára na alpských šmýkačkách nádherné kompozície. Chovatelia vyvinuli poddimenzované odrody špeciálne pre izbové kvetinárstvo. Pozrime sa podrobnejšie na ich vlastnosti..

Prútený saxifraga (Saxifraga stolonifera)

Prútený lomikameň

V niektorých zdrojoch je namiesto prúteného saxifrage napísané výhonok alebo potomok. Tento druh je veľmi obľúbený a je chovaný ako ampelická rastlina. Vo voľnej prírode sa kultúra nachádza na japonských ostrovoch a v Číne, patrí medzi trvalky s hustou ružicou listov.

Listové listy majú dlhé stopky a zhora sú mierne dospievajúce. Veľkosť jedného kríka dosahuje 20-50 cm na dĺžku aj na šírku. Lístie je zaoblené so srdcovitou základňou a záhradnými koncami. Priemer listu je od 5 do 7 cm Farba na prednej strane je tmavozelená, v strede sú viditeľné bledé žilky. Na morskej strane je tanier tiež zelený, ale s vínovým odtieňom. Pre stopky a stopky je farba rovnaká. Okrem stopiek má krík tenké výhonky. Predlžujúce sa v rôznych smeroch pripomínajú tenké vzdušné „fúzy“. Na koncoch odrezkov sú malé dcérske rozety. V kvete môže dĺžka stonkových výhonkov dosiahnuť asi 60-100 cm. Rozety sú oddelene schopné vytvárať svoje vlastné stolony..

Obdobie kvitnutia začína v máji a končí v auguste. Miniatúrne súkvetia nevyzerajú dekoratívne, ale obsahujú neobvyklý kalich, ktorého okvetné lístky sú úplne bez symetrických obrysov. Základ kalicha predstavujú tri vajcovité okvetné lístky trčiace hore. Okraje súkvetí sú zúžené. Farba kvetov tohto druhu je jasne ružová. Na povrchu sú navyše chaoticky viditeľné bordové škvrny. Nižšie sú ďalšie dva veľké okvetné lístky bieleho odtieňa. Okvetné lístky hornej a dolnej vrstvy sa líšia veľkosťou.

  Pestovanie citrusových plodov doma

Popísaný typ saxifrage je rozdelený do nasledujúcich odrôd:

  • Deň zberu so svetlo zelenými alebo svetlo žltými listami;
  • Trikolóra, ktorej dominujú panašované listy, lemované širokým bielo-ružovým okrajom.

Kotyledón saxifrage (kotyledón saxifraga)

Kotyledón saxifrage

Distribučná oblasť tohto druhu pokrýva územie alpských hôr. Hlavnou výhodou kvetu je jeho veľkolepý kvet. Ružica listov svojou štruktúrou pripomína sukulent. Listy, natreté zeleným tónom, majú zosilnený rám, ligotavé alebo vajcovité. Pod listami nie sú žiadne stopky. Dĺžka platní sa pohybuje do 10 cm a šírka nepresahuje 2 cm Na koncoch je vidieť biely hustý povlak vápenatého pôvodu. Plaketu si vytvára samotný list a súčasne pokrýva jeho vonkajšiu stranu.

Fáza kvitnutia sa aktivuje na konci jari, keď sa z vývodov začínajú objavovať dlhé svieže stopky. Šípky stopiek sa rozvetvujú na korune a nesú cystovité pyramídy s mnohými malými hviezdicovitými kvetmi. Veľkosť zväzku je spravidla niekoľkonásobne väčšia ako listová ružica. Dĺžka kvetinového klastra je asi 60 cm a šírka je 40 cm Farba kvetenstva je biela s ružovým odtieňom. V modernom izbovom kvetinárstve existujú aj odrody inej farby..

Arendsova saxifrage (Saxifraga arendsii)

Arendsova saxifrage

Patrí k hybridným druhom a má veľké množstvo rozmanitých odrodových modifikácií. Listy sú po okrajoch členité a bez stopiek. Povrch je lesklý. Listy sa zbierajú do skupín v ružiciach s malým priemerom. Trvalka vo voľnej prírode rastie postupne a vytvára pevné húštiny, ktoré vyzerajú ako mach. Vzhľadom k tomu, čo rastlina dostala svoje druhé meno, a to – “machový saxifrage”. Malokveté súkvetia pozostávajú z veľkých symetrických pohárov. Široké okvetné lístky sú namaľované v rôznych odtieňoch. Existujú biele, ružové, červené a fialové tóny. Príslušnosť k určitej odrode ovplyvňuje farbu kvetov.

Rastlina uprednostňuje rast v drsných klimatických podmienkach, ale napriek tomu sa rýchlo prispôsobuje životu v bytových podmienkach. K dosiahnutiu úspechu v kultivácii pomôžu rady skúsených floristov a dodržiavanie pravidiel starostlivosti..