Ako pestovať mango zo semien

Ako pestovať mango zo semien

Mango je chutné exotické ovocie, ktoré nájdete na pultoch našich obchodov. Rastlina pochádza z trópov, kde je po celý rok horúce a vlhké počasie. V plodoch mangového stromu sa nachádza mnoho prospešných látok. Často sa kladie otázka: je možné pestovať ovocie doma? Aké podmienky je potrebné vytvoriť v byte, aby vyrástol zdravý strom, ktorý bude plne prinášať ovocie?

Mango sa pestuje zo semien alebo z hotových klíčkov predávaných v špecializovaných škôlkach. Klíčky dostatočne rýchlo zakorenia. Počas adaptácie nevyžadujú osobitnú pozornosť. Mango je možné pestovať aj zo semien vo vnútri zrelého ovocia. Úspech v klíčení je možné dosiahnuť iba vtedy, ak dodržíte určité pravidlá..

Pestovanie manga doma

Pestovanie manga doma

Jadro zjedeného ovocia sa zvyčajne ihneď vyradí. Existuje dokonca neopodstatnená teória, že semená manga obsahujú jed. V skutočnosti sú kosti úplne neškodné, ale nemajú žiadnu chuť. Je účelnejšie ich použiť ako sadivový materiál..

Aj doma môže mango vyrásť z obyčajného semena. Stav a vzhľad ovocia, z ktorého sa plánuje extrakcia jadra, by mal byť takmer dokonalý. V opačnom prípade osivo nevyklíči, bez ohľadu na to, koľko úsilia majiteľ vynaloží. Vyberie sa dobre zrelé ovocie. Buničina sa určuje dotykom. V zrelom ovocí sa dužina ľahko oddelí od kôstky. Ovocie sa najskôr umyje v studenej vode, potom sa nakrája na kúsky ostrým nožom.

Na poznámku! Odporúča sa čerstvé ovocie. Mrazené semená sú prakticky zbytočné. Nízka teplota narušuje štruktúru zrna. Staré ovocie tiež nebude fungovať. Mango, ktoré sa dováža z teplých oblastí na začiatku leta, sa považuje za najlepšiu možnosť..

Semeno manga, oddelené od dužiny, ihneď zasadíme. Nenechávajte ho cez noc ani ho neskladujte v chladničke..

Semeno sa odlupuje zo škrupiny, aby sa urýchlil proces klíčenia. V niektorých prípadoch, keď škrupina nie je veľmi tvrdá, je celkom ľahké rozdeliť kosť. Pod škrupinou je zrnko oválneho tvaru, ktoré vyzerá ako fazuľa. Extrahovaná „fazuľa“ sa spracuje fungicídnymi prípravkami, aby sa zabránilo vzniku plesňových infekcií a iných patogénnych spór.

  Starostlivosť o tomel

Ak sa vo vnútri ukrýva niekoľko embryí, vyberte to, ktoré má intenzívnejšiu zelenú farbu a rovnomerný tvar. Potom bude pravdepodobnosť klíčenia embrya vyššia. Ak necháte slabé embryo, šance na klíčenie kultúry sú veľmi malé..

Semená manga sa ihneď vysadia

Niekedy je kosť taká tvrdá, že sa nepohne ani nožom. Vystavením jadra silnému mechanickému tlaku riskujete rozdrvenie vnútra. Mango jamka sa umiestni do priehľadnej nádoby alebo nádoby s vodou izbovej teploty. Uchovávajte nádobu na svetlom mieste, napríklad v blízkosti okna. Aby kosť zmäkla, skladuje sa takto 2-3 týždne. Kvapalina sa pravidelne vypúšťa, pretože sa na dne nádoby hromadí sediment. V opačnom prípade voda začne kysnúť..

Kým sa osivo pripravuje, pre budúcu rastlinu sa vyberie kvetináč. V prírodných podmienkach dosahuje mango až 45 m. Kapacita výsadby by mala byť priestranná. V budúcnosti bude možné transplantovať menej často, čo zachráni strom pred zbytočným stresom. Na dno položte drenážny materiál. Je dovolené používať špeciálne zakúpené granule alebo jemný drvený kameň. Vďaka prítomnosti drenážnej vrstvy je možné zabrániť stagnácii vody v pôde, a tým zachrániť korene pred rozpadom. Ako substrát je vhodná bežná univerzálna pôda neutrálneho prostredia..

Meranie kyslosti pôdy sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia. Namiesto pH metra sa používajú jednorazové papierové indikátory, ktoré pri kontakte s kyslou pôdou sfarbia do určitej farby. V závislosti od kvality použitého indikátora sa odtieň zmení po 1-15 minútach..

Možnosti pristátia

Kameň je ponorený do pôdy rôznymi spôsobmi. Ak sú obe strany prakticky rovnaké, „fazuľa“ je umiestnená bokom. Semeno, z ktorého prerazí malý výhonok, je ponorené v zemi v horizontálnom smere.

Posypte „fazuľou“ iba štvrtinu, zvyšok by mal trčať nad povrchom. Dokončite výsadbu bohatým zavlažovaním. Keď substrát absorbuje vlhkosť a usadí sa, pridajte do kvetináča zeminu na požadovanú úroveň.

Aby ste vytvorili optimálne podmienky pre rast manga, zakryte nádobu s kosťou sklom, plastom alebo hrdlom z plastovej fľaše. Vetrajte každé 2-3 dni a niekoľko minút zatláčajte okraje prístrešku. Vzduchové postupy chránia osivo pred rozpadom.

  Hnojivá na citrón

Hrniec je umiestnený bližšie k svetlu. Je vhodnejšie umiestniť kontajnery v blízkosti okien na južnej strane budovy. Dobré prirodzené svetlo urýchli rast klíčkov. Klíčenie zvyčajne trvá asi 2 až 3 týždne. Fľaša alebo sklo sa odstránia. Potom mango postupne začína získavať listy..

Ako pestovať semienko manga domaAko pestovať semienko manga doma

Naklíčené sadenice

Mango sa získava nielen zo semien. Niektorí záhradníci kupujú už vyklíčené sadenice. Pestujú sa v škôlkach, kde sú predbežne zaštepené. Ak je mango správne postarané, prináša chutné a plné ovocie. Divoké exempláre prinášajú ovocie, ktoré je trpké a nevhodné na potravu alebo vôbec nekvetie.

Klíčiace sadenice majú dôležitú výhodu, pretože sa vyznačujú rýchlym rastom, rýchlo sa adaptujú a sú odolné voči mnohým chorobám, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ovocné stromy..

Rady starostlivosti

Ak si vyberiete správny kvetináč na pestovanie, v prvých fázach nebude potrebná transplantácia. Kým rastlina zakoreňuje a hromadí hmotu, je lepšie nerobiť transplantačné činnosti. Keď ker dosiahne vek jedného roka, mango sa vysadí do trvalého kvetináča. Čím je kvetináč širší a priestornejší, tým dlhšie môže rastlina vydržať na jednom mieste. Kultúra netoleruje transplantáciu. Potom listy často strácajú tlak turgoru a odpadávajú..

Rastlina sa úplne rozvíja, ak je možné pre ňu vytvoriť podmienky, ktoré sú charakteristické pre regióny, z ktorých toto ovocie pochádza. Mango netoleruje presušený substrát a vädne pri nízkej vlhkosti vzduchu, preto sa semiačkam poskytuje bohatá vlhkosť. V miestnosti, kde sa nachádza črepník s trvalkami, udržujte vlhkosť najmenej 70%. Časté postrekovanie listov nie je potrebné. Nadmerná vlhkosť môže viesť k tvorbe plesní, ktoré hrozia pokazením celého ovocia..

Mango pestované na parapete je oplodnené vermikompostom alebo inými dresingami obsahujúcimi dusík. Obvykle sa používajú na kŕmenie citrusových plodov a tomel. Strom, ktorý sa vyvíja v otvorenom poli, je kŕmený organickými zlúčeninami. Substrát je počas roka niekoľkokrát obohatený o organickú hmotu. Na prípravu roztoku použite hnoj alebo zhnité listy..

Dôležité! Hnojivá musia obsahovať dusík. V záhradníckych obchodoch sa zriedka nachádzajú špeciálne hnojivé zmesi na mango, preto je dovolené používať tradičné hnojivá pre palmy.

  Vykôstkovaný citrón. Časť 2

V blízkosti stromu manga by mal byť neustály zdroj svetla. Hrnce sa odporúča umiestniť na parapety, ktoré počas dňa dostávajú čo najviac slnečného svetla. V zime je k dispozícii dodatočné osvetlenie. Na tieto účely sú vhodné žiarivky..

Kultúra berie postup prerezávania pokojne. Kríky v ranom veku sú tvarované podľa vlastných preferencií. Vnútorné exempláre, ktoré potom neplánujú odoslať na otvorené priestranstvo, vyžadujú systematické prerezávanie. Vrchol stromu, ktorý dosiahol výšku 1 meter, je zovretý. Spravidla sa odstráni pár listov a zovrú sa spolu s púčikmi.

Získanie ovocia pri izbových podmienkach

Získanie ovocia z manga v interiéri

Dodržiavanie všetkých pravidiel starostlivosti o mangový strom neznamená, že rastlina prinesie ovocie. Iba štepené sadenice sú schopné kvitnúť a plodiť. Dôstojnosť divokých kríkov predstavuje iba veľkolepé lístie. Naštepené mango by ste mali hľadať v škôlkach alebo botanických záhradách, alebo sa pokúste rastlinu naštepiť sami pučaním. Predtým musíte získať obličku zo vzorky, ktorá už priniesla ovocie..

Vlastnosti očkovania mangom

Procedúra sa vykonáva ostrým, sterilným nožom. Spolu s kúskom dreva čepeľ opatrne vyrežte. Potom sa na povrch kôry negrafovaného stromu urobí ľahký rez v tvare písmena T, okraje sa zatlačia dozadu a narezaná oblička sa vloží dovnútra. Stránka je omotaná elektrickou páskou. Upevňovací materiál sa odstráni, keď púčik bezpečne prirastie k sadenici.

Mango kvitne prvýkrát niekoľko rokov po očkovaní. Voňavé plody dozrievajú tri mesiace. Naštepená rastlina je pravidelne prikrmovaná. Do závlahovej vody sa pridávajú dusíkaté hnojivá. V štádiu kvitnutia a dozrievania plodín sa hnojivá aplikujú neustále.

Pestovanie sadeníc manga štepením. // MANGO GRAFTINGPestovanie sadeníc manga štepením. // MANGO GRAFTING

Ak budete postupovať podľa vyššie uvedených odporúčaní, nebude ťažké zvládnuť starostlivosť o mango v byte. Ak chcete získať sladké ovocie, musia byť splnené iba dve podmienky – strom zasadiť a nezabudnite ho kŕmiť..