Kávovník

Kávovník

Asi každý kvetinár – začiatočník aj skúsený – by chcel mať ako izbovú rastlinu exotický kávovník. Prekážkou je však často mylný názor, že proces pestovania stromu doma je údajne mimoriadne náročný a vyžaduje si neuveriteľnú starostlivosť. V skutočnosti nie je pestovanie a starostlivosť o kávovník ťažšie ako iné, známejšie rastliny..

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel výsadby, potom veľmi skoro budete môcť obdivovať jemný zelený výhonok budúceho kávovníka. Začnime základmi: kávovník môžete doma pestovať iba dvoma možnými spôsobmi – zo semena a odrezku.

Pestovanie kávovníka zo zrna

Na to potrebujete obyčajné kávové zrná, ktoré je možné kúpiť v obchode (iba samozrejme nie pražené) alebo zrná odobraté priamo zo samotnej rastliny (zrazu sú vaši príbuzní alebo susedia šťastnými majiteľmi). Spôsob pestovania je takmer rovnaký ako napríklad v granátovom jablku alebo citróne – existuje len niekoľko charakteristických znakov..

Pestovanie kávovníka zo zrna

Pretože škrupina kávových zŕn je veľmi húževnatá, tvrdá a často narúša klíčenie semena, je potrebné pred výsadbou vykonať takzvanú skarifikáciu. Ide o zničenie škrupiny chemickou metódou (roztok kyseliny chlorovodíkovej alebo kyseliny sírovej) alebo mechanicky – zrno sa musí narezať alebo napíliť..

Ďalším krokom je namočenie zrna do stimulačného roztoku. Dobre sa hodiace „Epin“, „Kornevin“, „Zirkón“ alebo iné. Je nevyhnutné zasadiť semeno do mäkkej, voľnej pôdy. Hrniec s vysadeným semenom musí byť umiestnený na slnečnom mieste, aby čo najskôr vyklíčil, teplota musí byť najmenej 20 stupňov.

Pestovanie kávovníka z odrezku

Ak zistíte, kde kúpiť stonku kávovníka, je lepšie použiť túto metódu výsadby. Takto zasadený strom bude rásť rýchlejšie, a preto bude výnosnejšie. Druhou výhodou tejto metódy výsadby je, že strom bude rásť do šírky, a nie do výšky, ako pri výsadbe semena. Výsadba stonky kávovníka je veľmi jednoduchá, v porovnaní s inými odrezkami nie sú žiadne rozdiely.

  Starostlivosť o tomel

Pestovanie kávovníka z odrezku

Starostlivosť o kávovník doma

Ako správne pristáť, bolo popísané vyššie. Ako sa správne starať o kávovník? Mnoho amatérskych pestovateľov kvetov, ktorí nemajú dostatočné osobné skúsenosti so starostlivosťou o izbové rastliny vo všeobecnosti, nehovoriac o kávovníku, čerpajú informácie z veľmi pochybných zdrojov. Dôsledky sú veľmi sklamaním – ľudia vynakladajú neskutočné úsilie, finančné prostriedky, rozruch okolo seba, takmer sa boja dýchať v blízkosti rastliny – a zmysel z toho, v najlepšom prípade, je nulový..

To všetko sa deje, pretože nie každý vie, že starostlivosť o tento zdanlivo náročný strom je veľmi, veľmi jednoduchá, stačí len dodržiavať jednoduché pravidlá..

Starostlivosť o kávovník doma

Pristátie

Úplne prvý krok k luxusnému a plodnému kávovníku vo vašej záhrade má veľký význam – výsadba a v niektorých prípadoch aj opätovná výsadba rastliny. Najzákladnejšie je mať na pamäti, že kávovník rastie výlučne v kyslom prostredí (to znamená, že ph by sa malo rovnať <7). Pretože v praxi je veľmi ťažké určiť kyslosť pôdy aj pre skúseného kvetinára, odporúča sa pri výsadbe použiť nasledujúce zloženie pôdy:

  • Kyslá rašelina
  • Humus
  • Listová zem
  • Skleníková pôda
  • Piesok

Tieto zložky je potrebné zmiešať v pomere 2: 1: 1: 1: 1. Na udržanie kyslosti a vlhkosti pôdy sa odporúča do zmesi pridať jemne nasekaný sphagnový mach.

Prenos

Pokiaľ ide o transplantáciu kávovníka – malo by sa to robiť každý rok, kým strom nebude mať tri roky, potom (potom) – raz za 2-3 roky. V čase, keď sa transplantácia nevykonáva, je nevyhnutné vymeniť vrchnú vrstvu pôdy raz ročne..

Nedovoľte v miestnosti suchý vzduch, je potrebné udržiavať dostatočne vysokú vlhkosť. To sa dá dosiahnuť neustálym postrekom rastliny, ale pamätajte – táto jedna akcia nie vždy stačí. Použite túto radu: nalejte kamienky do dostatočne hlbokej panvice, zalejte ju vodou a položte na ňu črepník s rastlinou. Nezabudnite na dobrú drenážnu vrstvu.

  Vykôstkovaný citrón. Časť 2

Kávovník sa odporúča umiestniť na okná

Poloha a osvetlenie

Osvetlenie je tiež dôležité, aj keď zďaleka nie je prvoradé. Kávovník sa odporúča umiestniť na okná orientované na juh, juhozápad, juhovýchod. Umiestnením južného hosťa na severné okno ho na rozdiel od všeobecného presvedčenia nezničíte, ale rast a ďalší vývoj sa môžu spomaliť.

Majte však na pamäti, že prílišné slnečné žiarenie môže byť škodlivé, najmä pre mladé rastliny do dvoch rokov. A dospelý kávovník nebude schopný vytvárať plnohodnotné kvetenstvo bez dostatku priameho slnečného svetla. Najlepšie je však začať s tienením rastliny až po zatuhnutí plodov. Presne to robia vo vlasti kávy – v južných krajinách: okolo stromov sú vysadené ďalšie stromy, ktoré dodávajú rastline šetriaci tieň..

Teplota

Na normálny rast a vývoj na jar a v lete potrebuje rastlina normálnu izbovú teplotu. V zime by mala byť miestnosť, kde sa nachádza, chladnejšia, a to od 14 do 15 stupňov. Nezabudnite však, že by nemala klesnúť pod +12 stupňov..

Teplota v miestnosti by mala byť normálna, izbová teplota

Polievanie a vlhkosť

Na zalievaní nie je nič zvláštne – ako všetky rastliny, malo by byť v lete výdatnejšie a častejšie ako v zime. Pri určovaní množstva vody samozrejme postupujte od izbovej teploty a vyhýbajte sa nadmernému suchu alebo vlhkosti. Zalievanie mäkkou dažďovou alebo roztavenou vodou má na kávovník priaznivý vplyv.

Top dressing

Ako vrchný obväz je lepšie použiť minerálne tekuté hnojivá; odporúča sa ich aplikovať raz za dva týždne od apríla do septembra, t.j. v období najaktívnejšieho rastu.

Problémy so starostlivosťou

Je nevyhnutné pamätať na to, že kávovník by nikdy nemal byť preusporiadaný. Aj mierne otočenie o 30 alebo 40 stupňov môže spôsobiť pád lístia. A zároveň kvitnutie prestane. Preto musíte byť pri starostlivosti o kávovník veľmi opatrní a nezabúdať na túto funkciu..

  Mäsiar

Kávovník sa stane univerzálnou ozdobou každej miestnosti a bude vyzerať skvele a poteší oko v zariadení starostlivosti o deti, vo vašom vlastnom byte aj v práci v kancelárii. Ak dodržíte tieto pravidlá vyššie, už čoskoro budete môcť svojich hostí príjemne prekvapiť šálkou aromatickej kávy, dozretej na vašej vlastnej kávovej plantáži, umiestnenej priamo u vás doma..