Kiwi doma

Kiwi

Kiwi zaujíma dôležité miesto medzi exotickým ovocím a má príjemnú sladkokyslú chuť. Mnoho milovníkov rastlín sa naučilo pestovať kivi doma. Ďalej budeme podrobnejšie študovať vlastnosti pestovania kivi zo semien, zvážime fázy výsadby a starostlivosti. Ak chcete získať osivo, môžete jednoducho extrahovať zrná z dužiny zrelého a zdravého ovocia..

Pestovanie kivi zo semien

Kiwi zo semien

Výsadba kivi

Predtým, ako začnete siať semená kivi, musíte začať s klíčením semien. Aktivity sa najlepšie vykonávajú skoro na jar. Kúpte si zrelé kivi s čistou zdravou pokožkou. Potom sa dôkladne umyje, nožom rozreže na kúsky a dužina sa vyberie. Potom jemne premiešajte lyžičkou a naplňte vodou. Po chvíli dužina začne kysnúť a semená sa postupne oddelia. Zrelé zrná sa hromadia na povrchu vody. Sú rozložené na obrúsku a čakajú, kým nevyschnú. Sušené semená kiwi sa nalejú na tanier a prikryjú sa gázou namočenou vo forme. Zviazané zhora kusom filmu. Prvé výhonky sa spravidla objavia po niekoľkých týždňoch..

Na výsev semien kiwi zvoľte nízky črepník alebo inú nádobu na kvety. Spodok je pokrytý materiálom, ktorý prepúšťa vzduch a vlhkosť. Na tieto účely je vynikajúca expandovaná hlina. Zostávajúci objem hrnca je naplnený zeminou. Je dovolené použiť kúpenú pôdu alebo pripraviť substrát sami, pričom rašelinu a piesok odoberajte v rovnakom pomere. Keď semená vyklíčia, vysejú sa do vlhkej pôdy do hĺbky 5 mm.

Pestovanie kivi doma.Kiwi pestujeme doma.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výsadbe semien. Klíčky sú veľmi krehké a pri hrubom zaobchádzaní môžu odpadnúť. Výhonky sa nezobrazia bez výhonkov.

Keď bola výsadba kivi úspešne dokončená, zostáva iba postriekať substrát vodou. Hrnce sú pokryté plastom alebo sklom a uložené v teplej, osvetlenej miestnosti. Keď sa objavia výhonky, ochranný kryt sa odstráni. Plodiny sa pravidelne postrekujú, pretože nedostatok vlhkosti ovplyvní rast. Nedostatočne vyvinuté klíčky je lepšie ihneď vytiahnuť. Z takýchto „handier“ už zdravá rastlina nevyrastie. Keď sa vytvorí pár silných celých listov, začnú vyberať sadenice, ktoré sa prenesú do rôznych kvetináčov.

  Tomel bez kôstky

Starostlivosť o kivi

Starostlivosť o kivi

Starostlivosť o kivi doma si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. Vstupy vyžadujú pravidelnú a miernu zálievku. Kiwi je veľmi citlivé na vysychanie z pôdy alebo prebytočnú vodu, čo spôsobuje hromadenie vlhkosti v koreňovej zóne. V zime sa zvlhčovanie vykonáva dvakrát mesačne. Na začiatku vegetačného obdobia sa zalievanie vykonáva každé dva dni. Počas sucha a tepla alebo počas prevádzky vykurovacích zariadení je potrebné pravidelne vykonávať mokré postupy pre listy kiwi pomocou postrekovača.

Rastlina preferuje teplé podmienky pre rozvoj a svetlo. Hrnce s mladými sadenicami sú umiestnené na parapetoch umiestnených vo východnom alebo západnom smere. Nedostatok svetla je možné kompenzovať umelým svetlom.

Včasné kŕmenie sa dosahuje bohatým a zdravým plodom. Rastlina dobre reaguje na prísady do kompostu. S výhradou všetkých bodov pestovania kivi a organizácie náležitej starostlivosti bude po štyroch rokoch tvrdej práce vaša rastlina pripravená priniesť prvé ovocie..

Pôda

Kiwi kríkom sa darí v pôdnej zmesi obsahujúcej čiernu zeminu, rašelinu a piesok. Je dôležité udržiavať substrát vlhký, ale nepreháňať ho s vodou. Pred výsadbou sadeníc je potrebné pôdu sterilizovať. Je tiež obohatený o drvené vaječné škrupiny alebo jemne posypaný popolom z dreva..

Osvetlenie

Ako už bolo spomenuté, rastlina ukazuje, že je potrebné svetlo. Hrnce sa odporúča umiestniť na južnú stranu budovy. Na začiatku poludnia sa kvetináče posunú preč od slnečných lúčov alebo zatemnia okno svetelnou clonou, aby sa nespôsobili popáleniny listov..

Polievanie a vlhkosť

Pestovanie kiwi

Kiwi uprednostňuje výdatnú zálievku, ale prebytočná voda, ktorá steká na panvicu, sa vypustí. Ak v miestnosti prevláda teplý suchý vzduch, treba listy postriekať. S nástupom chladnej zimnej sezóny sa zalievanie zníži na raz za dva týždne..

Top dressing

Aktívne rastúca rastlina potrebuje kŕmenie, ktoré je usporiadané niekoľkokrát za mesiac. Na výživu sú vhodné minerálne aj organické druhy hnojív. Vermicompost má optimálny pomer živín. Je rovnomerne rozložená po vykopanej drážke po obvode hrnca a na vrchu je pokrytá vrstvou zeminy. Vždy po zalievaní kríky absorbujú potrebné množstvo živín z rozpadu humusu.

  Semienkový citrón

Prerezávanie

Ovocné kríky je potrebné strihať na jeseň. Odstráňte staré konáre a listy. Tento postup má priaznivý vplyv na rast nových výhonkov v jarnej sezóne. Výnos sa výrazne zvyšuje.

Bloom

Zdravé a upravené kvety kivi prvýkrát štyri roky po výsadbe. Na stonkách sa tvoria široké snehobiele súkvetia, ktoré po chvíli zožltnú. Na kríkoch môžete vidieť buď výlučne ženské kvety so piestikmi a tyčinkami, alebo iba samčie púčiky, kde sú prítomné iba tyčinky.

V prípade, že je kivi samčím stromom, je štepená vetva zo ženského exemplára. V dôsledku toho sa výnos zvyšuje.

Choroby a škodcovia kivi

Choroby a škodcovia kivi

Rastlina kiwi je odolná voči chorobám a hmyzu, ale ak sa nedodržia odporúčania pre starostlivosť, spóry húb môžu poškodiť všetky prízemné časti kríka. Infekcia sa často šíri na stonky a listy kivi z blízkych kvetov a ovocných stromov. Je dôležité neustále sledovať, ako sa kríky vyvíjajú. Keď nájdete stopy choroby alebo depresie, mali by ste čo najskôr pochopiť dôvod. Odstrániť hmyz je možné vďaka insekticídnym roztokom, ktorými sú ošetrené infikované vzorky. Zastavte hubovú infekciu a jej šírenie použitím fungicídnych liekov.

Na záver stojí za zmienku, že je celkom možné pestovať krásne ovocné kivi doma, ak je rastline poskytnutá náležitá starostlivosť a vytvoria sa optimálne podmienky pre rozvoj..