Ovocná záhrada v byte

Ako vytvoriť vnútornú záhradu. Ovocná záhrada v byte

V dnešnej dobe, s aktívnym životom v mestách a megalopolise, sa často môžete stretnúť s človekom, ktorý sníva o kúte divokej prírody, ktorá rastie výlučne doma. Keď sa hovorí o izbovej záhrade, prvé, čo vám napadne, sú parapety posiate kvetmi fialiek, hortenzií, kamélií a izbových ruží..

Môžete však nájsť aj takých vzácnych nadšencov, ktorí v bytových podmienkach pestujú nepredstaviteľné ovocné rastliny, v podobe nielen takej prozaickej zeleniny, ako je cibuľa, paprika, mrkva a zemiaky, ale aj skutočnej exotiky, ktorú predstavujú ananásy, granátové jablká a avokádo. Malý počet takýchto záhrad je spôsobený malou plochou na siatie, a čo je dôležitejšie, neistotou pozitívneho výsledku. Ale za určitých podmienok je tento sen celkom uskutočniteľný a bude v moci takmer každého začínajúceho záhradníka..

Väčšina plodonosných rastlín dokáže v byte prospievať, hoci je v prozaických kvetináčoch. Stačí sa pozrieť na takých úžasných izbových „obrov“, akými sú čínska ruža, abutilone, euphorbia alebo ficus, a pochybnosti o úspešnej implementácii myšlienky samy zmiznú. Nezabudnite však na dôležitosť dostatočne veľkého objemu nádoby, v ktorej budú plody rásť..

Najoptimálnejším miestom na pestovanie vnútornej záhrady bude balkón, ktorý sa vyznačuje voľným prístupom svetla a vzduchu, ako aj prítomnosťou veľkého voľného priestoru. Ak chcete pestovať rozmarnejšie rastliny, balkón je možné vždy izolovať.

Ktoré rastliny sú vhodné na izbové pestovanie

Ktoré rastliny sú vhodné na izbové pestovanie

Pri vytváraní izbovej záhrady je potrebné rozhodnúť sa pre rastliny, ktoré sa vyznačujú vysokou rýchlosťou dozrievania plodov, nízkym rastom a pokiaľ je to možné, schopné samoopelenia. Nemali by ste tiež zabúdať na vlastnosti frekvencie zavlažovania, fotosenzitivitu, pohodlné teplotné podmienky a vlhkosť vzduchu..

Rastliny možno rozdeliť do troch kategórií podľa rýchlosti rastu:

  • Evergreen. Tento druh sa vyznačuje zachovaním lístia kedykoľvek počas roka. Obsahuje izbový bambus, rebríček, citrón, mandarinku, jahodovník, pernettia, avokádo, pyracantha, limetku, rozmarín a sarokok..
  • Opadavé. Zvláštnosťou týchto rastlín je vypadávanie listov a zjavné obdobie odpočinku v zime. Medzi nimi sú hloh, medovka, granátové jablko, baza, dule, strukoviny, tomel, ako aj bežné rastliny ako marhuľa, jablko, slivka a hruška. Malo by sa pamätať na to, že tento druh vyžaduje v zimnom období odpočinok, aby sa predišlo vyčerpaniu rastlín a nedostatku úrody..
  • Bylinná. Táto kategória sa vyznačuje dlhou životnosťou koreňového systému a každoročnou obnovou hornej, pozemskej časti. Obsahuje šalviu, havrany, jahody, aktinídie a lesné jahody. Obsahuje tiež letničky ako paprika, cibuľa, uhorky, trichozanty, paradajky, špargľa, mrkva, cesnak, šalát a zeler..
  Ako pestovať mango zo semien

Svetelné požiadavky

V závislosti od preferencie intenzity osvetlenia existujú dva druhy rastlín: svetlo milujúce a tolerantné voči tieňom. Prvá kategória uprednostňuje dobre osvetlené slnečné oblasti, preto by mali byť umiestnené pred oknami južnej alebo juhozápadnej časti obydlia. Obsahuje levanduľu, hrozno, meduňku, slamienku, grapefruit, hrušku atď. Druhý druh dobre rastie na tmavých miestach, s nechceným vystavením priamemu slnečnému žiareniu. Napríklad: čučoriedka, kávovník, čierne ríbezle, mišpule a liečivé.

Teplota vzduchu

Kontrola teplotného režimu sa vykonáva v závislosti od frekvencie rastu rastlín. Takmer všetci zástupcovia vždyzelených rastlín vyžadujú na udržanie teploty podpriemerné (asi 16-18 stupňov). S obsahom opadavých tieto ukazovatele klesajú (maximálna teplota 8-10 stupňov). Malo by sa pamätať na to, že príliš nízka teplota je deštruktívna pre všetky druhy rastlín a v obzvlášť chladnom období je potrebné izolovať miesto, kde sa chovajú..

Vlhkosť vzduchu pre vnútornú záhradu

Aké ovocné rastliny je možné pestovať doma

Zvlhčovanie vzduchu je jedným zo základných prospešných faktorov, ktoré by ste mali vziať do úvahy pri organizovaní domácej záhrady. Ak nie je možné pravidelne monitorovať postrek rastlín, mali by ste svoju voľbu zastaviť u tých druhov, ktoré sú najmenej náročné na zvlhčovanie vzduchu. Jedná sa o granátové jablko, spathiphyllum, figu, broskyňu, rebríček, pomaranč. Kávovníky a čajovníky, avokádo, citrón, feijoa a ananás vyžadujú väčšiu pozornosť hydratácii. Pravidelné postrekovanie bude mať zároveň pozitívny vplyv na akúkoľvek rastlinu..

Zalievanie

Zalievanie sa vykonáva rovnakým spôsobom ako zvlhčovanie vzduchu. Vo vyššie uvedených rastlinách tolerujúcich tieň sa vyhnite dehydratácii. Potrebujú časté a intenzívne zalievanie. Svetlomilné rastliny ľahko tolerujú nedostatok vody, situácia by sa však nemala zhoršovať, so silným nedostatkom vlhkosti v pôde sa zastaví rast a vývoj rastlín, čo v dôsledku toho ovplyvní zber v interiéri.

Ak budete postupovať podľa týchto odporúčaní, vnútorná záhrada poteší nielen oko, ale ozdobí aj jedálenský stôl bohatým, farebným a hlavne zdravým ovocím. Trocha času a pozornosti bude mať priaznivý vplyv na výsledky tohto záhradníckeho úsilia..

  Tomel bez kôstky