Starostlivosť o tomel

Tomel. Pestovanie doma. Starostlivosť o tomel doma

Pestovanie exotických rastlín doma v našej dobe nie je výnimkou, ale skôr normou. Mnohí sa tomu venujú, ale málokto vie, ako s nimi zaobchádzať, aby sa vyvíjali normálne a dokonca poskytli aspoň nejaký druh úrody. Starostlivosť o tomel sa nelíši od starostlivosti o citróny, feijoa, figy, granátové jablká atď..

Pestovanie doma

Pre normálny vývoj tejto rastliny je potrebné odolávať požadovanej teplote a vlhkosti, a to v lete aj v zime. To platí najmä pre zimné obdobie. Na jeho prezimovanie sú potrebné určité podmienky: teplota nie je väčšia ako +10 stupňov, svetlo sa nevyžaduje, ale zalievanie je potrebné pravidelné, aj keď nie bohaté. Na tento účel môže byť vhodný suterén alebo pivnica, ak neexistujú, môžete izolovať balkón alebo lodžiu alebo použiť nevykurovanú skladovaciu miestnosť. Toto obdobie začína od konca októbra a končí vo februári. Po zvyšok roka jej to vrátane vysokých letných teplôt len ​​prospieva. V tejto dobe sa cíti dobre vonku, kde je veľa tepla a svetla..

Tomel bez kôstky. Existuje názor, že semená tomela neklíčia dobre a pred výsadbou potrebujú špeciálne spracovanie. Na tento účel bolo napísaných veľa pokynov a prianí. Ak sa však rozhodne zasadiť kosť z čerstvo zjedeného ovocia, nič z toho sa nevyžaduje. Ich klíčivosť pri dlhodobom skladovaní prudko klesá a až potom bude potrebné vykonať „resuscitačné“ opatrenia, aby semená vyklíčili. A takto sa odoberie kosť, posype sa zeminou, polieva sa pravidelne a maximálne po dvoch týždňoch môžete vidieť silné výhonky.

Tomel bez kôstky

Vrchné obliekanie a polievanie. Aby mladý strom, ktorý sa práve objavil, úspešne ďalej rástol doma, je potrebné ho zalievať a kŕmiť. Malo by sa pamätať na to, že ide o tropickú rastlinu a potrebuje tropické podmienky. Iba v tomto prípade môžete počítať so zberom. Napriek tomu obyčajný tomel vydrží mrazy 20 stupňov a jeho panenská forma je dokonca viac ako -40 stupňov. Najlepšie je polievať mäkkou (dažďovou) vodou, ale ak sa s tým namáhate, potom môžete obvyklý zmäkčiť tak, že vezmete hrsť rašeliny, zabalíte ju do handry a vložíte na noc do misky s vodou.

  Ako pestovať mango zo semien

Žerucha preferuje ľahké a ťažko tolerovateľné ťažké pôdy – na to by ste mali pamätať pri pestovaní doma. Pokiaľ ide o vrchný dresing, tomel sa na chudobných pôdach cíti dobre. Preto je lepšie nekŕmiť ju, ako ju prekrmovať. To platí pre minerálne aj organické hnojivá..

Prenos. V procese rastu je potrebné tento strom niekoľkokrát presadiť, aby sa zvýšil objem koreňového systému. V prvom roku, keď sadenica rýchlo rastie, bude musieť byť transplantovaná 2-3 krát, budúci rok a do 3 rokov veku – každých šesť mesiacov; po 3 rokoch – každý rok a po 5 rokoch života – po roku. Počas transplantácie sa neodporúča okamžite výrazne zvýšiť objem nádoby. Pri každej transplantácii sa priemer hrnca nezvyšuje o viac ako 3-4 cm.

Pestovanie doma

Tvorba koruny. Tomel je strom a môže rásť doma vo veľkých rozmeroch. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné kontrolovať jeho rast a vytvárať kompaktnú korunu. Obvykle sa vytvorí sférická koruna. Aby ste to dosiahli, pri dosiahnutí 35-40 cm rastu zaštipnite jeho vrchol bočnými výhonkami. To sa robí aj s cieľom obmedziť rast tohto stromu, v dôsledku čoho je malý kompaktný strom so sférickou korunou.

Plodenie a štepenie. Existujú mýty, že z tomelky nie je možné získať ovocie, pestovať ho doma, a prečo to teda robiť. Ale ak poznáte niektoré nuansy jej poľnohospodárskej technológie, potom už táto úloha nie je taká ťažká. Hlavné podmienky na získanie plodiny:

  • Správna organizácia zimovania. Práve v čase zimovania tomel položí zber budúceho roka. Vyžaduje chladné zimovanie, napriek tomu, že je to veľmi teplomilná rastlina. Optimálna teplota je 0 .. + 5 stupňov. Ako viete, pokojne toleruje zimu s mrazmi -20 stupňov.
  • Trvalá inhibícia rastu skrátením rýchlo rastúcich výhonkov.
  • Držte to na „diéte“. V žiadnom prípade by ste nemali prekrmovať, pretože to spôsobí iba jeho rýchly rast..
  • Odštepte odrezky z už rodiacej žeruchy. To urýchli nástup plodenia..
  • Pestovanie stromu v malom množstve pôdy obmedzuje rozvoj veľkého koreňového systému. Neprimeraný koreňový systém prispeje k predávkovaniu živinami, a preto strom bude chorý a krehký.
  • na urýchlenie vzhľadu ovocných pukov môžete páskovať jednotlivé vetvy, ale v žiadnom prípade – páskovanie kmeňa.
  Ovocná záhrada v byte

časom si môžete užiť vzhľad prvých kvetov

Ak budete dodržiavať tieto odporúčania, časom si môžete užiť vzhľad prvých kvetov a s nástupom zimy zozbierajte prvé ovocie. Tento zázrak sa môže stať už v treťom roku života..

Užitočné použitia tomelu

Žerucha obsahuje mnoho vitamínov (C, PP, E, A), ako aj veľké množstvo stopových prvkov (draslík, fosfor, jód, meď, mangán, železo, vápnik). Čo zase pomáha pri nedostatku vitamínov, skorbute, zvyšuje počet červených krviniek.

Okrem toho má antibakteriálne vlastnosti a je schopný neutralizovať rôzne druhy E.coli a Staphylococcus aureus. Pri zlej funkcii srdca ho kardiológovia predpisujú na odstránenie prebytočnej tekutiny z tela. Na zníženie zaťaženia obličiek sa odporúča piť ho s mliekom. Nemôže byť použitý na liečbu aterosklerózy – denná dávka asi 100 g. Pomáha upokojiť nervový systém, zvyšuje účinnosť a pomáha obnoviť funkciu mozgu v prípade lézií a krvácania. V prípade dysfunkcie štítnej žľazy pomáha telu tým, že doplní nedostatok jódu.

Jeho plody možno úspešne použiť ako zdroj hodnotnej sacharózy a odporúčajú sa pre „kremeľ“ a vegetariánsku stravu. Žerucha je neoddeliteľnou súčasťou šalátov, mäsových jedál a pri príprave rôznych dezertov a nápojov..

Žerucha obsahuje veľa vitamínov

Hlavné odrody

Existujú tri druhy tomel:

  • Tomel verginsky. Nájdeme ho hlavne na západe USA a v Stredomorí. Plody tejto odrody majú vysoký (asi 45%) obsah cukru a vyznačujú sa vysokou nutričnou hodnotou napriek priemernej veľkosti (od 2 do 6 cm v priemere). Strom je vysoký až 25 metrov, je veľmi mrazuvzdorný (až do -35 stupňov) a dá sa ľahko pestovať bez prístrešku v našich podmienkach.
  • Tomel belošský. Vychytala sa do subtropického pásma od Japonska po Španielsko. Plody nie sú veľké (asi 2,5 cm v priemere) a predávajú sa na trhoch ako tomel. Mrazuvzdornosť nie je nižšia ako -25 stupňov.
  • Japonský tomel. V porovnaní s predchádzajúcimi druhmi má malý kompaktný strom vysoký maximálne 10 metrov. Okrem Japonska je široko distribuovaný v USA, Španielsku, Kórei, Číne, Izraeli. Plody tomelu japonského sú najväčšie a môžu vážiť až 0,5 kg a súčasne z jedného stromu môžete nazbierať až 500 kg ovocia.
  Rastúci zázvor