Tomel bez kôstky

Tomel. Rastie z kosti. Foto a popis

Mnoho ľudí sa teší, že sa pokúsia zo semena vypestovať nejaký druh ovocia. Chcem to dať do hrnca zeme a tešiť sa na výsledok. To je veľmi zaujímavé. Pokusy však nie sú vždy úspešné. Ale pri dodržaní základných pravidiel sa šance zvyšujú.

Technológia pestovania tomelu z kameňa

Na pestovanie žeruchy zo semena na výsadbu je potrebné pripraviť niekoľko semien, najlepšie rôznych plodov. To zvyšuje pravdepodobnosť, že niektoré z nich nevyhnutne porastú. Mrazené ovocie s neživými semenami sa predsa dá chytiť. Ak napríklad necháte tucet semien na klíčenie, môžete získať až 8 dobrých výhonkov, z ktorých si môžete vybrať silnejšie rastliny, ktoré sa zmenia na ovocné stromy..

Výsledok závisí od sadivového materiálu. Malo by sa kúpiť zrelé ovocie. Neberte mrazené alebo prezreté ovocie, ktoré sa často nachádza na pouličných pultoch. Ovocie by malo mať neporušenú šupku. Je lepšie vziať nie celkom zrelé ovocie, ktoré úspešne dozreje doma v teple.

Kôstku treba brať iba zo zrelého a mäkkého ovocia. Opatrne sa oddelia od ovocia, umyjú a sušia. Pripravené kosti sa premyjú tečúcou vodou. Pred vysadením je lepšie semená dezinfikovať. To ich ochráni pred chorobami a škodcami. Kosti sa na dva až tri dni vložia do mierne zafarbeného roztoku manganistanu draselného. Ak osivo nie je vhodné na klíčenie, vypláva na povrch. Kosti môžete len na niekoľko hodín namočiť do teplej vody..

Technológia pestovania tomelu z kameňa

V prvej fáze Stratifikácia musí stimulovať rast budúcej sadenice. K tomu je potrebné kosti ošetriť roztokom epínu alebo špeciálnym bioregulátorom, ktorý je možné kúpiť v špecializovanom obchode. Ak nie, môžete použiť šťavu z aloe. Vytlačí sa na obrúsok a obalia sa v ňom semená tomela. Potom sa mokrý obrúsok umiestni na hornú policu chladničky na 1,5 mesiaca. Počas celého tohto obdobia je potrebné obrúsok navlhčiť vodou a udržiavať konštantnú vlhkosť. Vytvrdne budúce semená.

  Mäsiar

V druhej etape skarifikácia by mala byť mimoriadne opatrná a opatrná. Hlavnou úlohou v tejto fáze je zničiť obal osiva. To sa musí vykonať opatrne, aby sa nepoškodilo jadro. Postup je možné vykonať malým brúsnym papierom. Opatrne zaobchádza s kosťou po stranách a hore. Od skarifikácie je možné upustiť, ale pomáha urýchliť proces klíčenia..

Tretia etapa zahŕňa prípravu pošty. Tu sa dodržiava pravidlo, ktoré platí pre všetky semená. Pôda by mala byť priepustná pre svetlo, vzduch a vlhkosť. Bežná všestranná úrodná pôda je v poriadku. Môžete do nej pridať vermikulit. Na dno hrnca je nevyhnutné naliať trochu expandovanej hliny ako drenáž. Nezabudnite na otvor v spodnej časti hrnca..

Hlavná úloha štvrtej tretiny – zasadiť kosť. To sa robí jednoducho. Kosti sú uložené na povrchu, posypané vrstvou pôdy vysokou 1 centimeter. Zem je mierne napojená, zvlhčuje ju. Potom sa nádoba, kde boli zasadené semená, umiestni na tmavé a teplé miesto, čím sa vytvorí skleníkové prostredie. Za týmto účelom nádobu niečím prikryte. Ako materiál je vhodná čiapočka, kus skla alebo plastu. Najľahšou a najdostupnejšou možnosťou je vložiť hrniec do plastového vrecka..

Hlavnou úlohou štvrtého obdobia je zasadenie kosti

Vyššie uvedené manipulácie sa najlepšie vykonávajú skoro na jar, pretože tomel je zimné ovocie. Na úspešné klíčenie semien musí rastlina vytvoriť vhodné podmienky poskytnutím vhodnej teploty. Nezabudnite na správnu starostlivosť. Dno nádoby je potrebné zahriať, uistite sa, že je rastlina zatienená. Počas vykurovacej sezóny je možné klíčok vložiť na batériu. Je tiež potrebné udržiavať konštantnú vlhkosť pôdy. Kondenzát sa musí systematicky odstraňovať zo skla a plastu. Čas od času potrebujete vetrať rastlinu, uistite sa, že sa neobjaví pleseň. Je potrebné sa vyhnúť prievanu, pretože tomel miluje teplo..

  Vnútorné granátové jablko

Celý proces klíčenia semien trvá asi mesiac. Je veľmi dôležité, aby ste nepremeškali okamih, kedy sa liahnu kosti. Nemali by odpočívať proti filmu. Okamžite sa uvoľňujú z kostnej škrupiny, ktorá sa nachádza na samotnom klíčku. Nie všetky semená môžu klíčiť. Vyliahnu sa najživotaschopnejšie výhonky. To sa stane asi 10-15 dní. Ak sa počas týchto dní klíčky nevyliahli, potom už nemusíte čakať, nebude to mať žiadny výsledok. Je lepšie začať odznova.

Je veľmi dôležité, aby ste nepremeškali okamih, kedy sa liahnu kosti.

Keď klíčia semená, je ľahké sa o nich starať. Nádoba s výhonkom sa umiestni na svetlo. Malo by byť jasné, ale priame slnečné lúče by nemali padať. Stáva sa, že osivo zostane na konci výhonku. Musí sa opatrne odstrániť nožom, pinzetou, ihlou alebo nožnicami. Ak sa tak nestane, rastlina zmizne. Keď kosť sedí veľmi tesne, postrieka sa teplou vodou, zabalí sa do vrecka a cez noc sa umiestni na teplé miesto. Vyparí sa a nebude ťažké ho odstrániť..

Klíčky by sa mali pravidelne zalievať. Je dobré ich kŕmiť hnojivom obsahujúcim dusík. Ak rastlina nie je oplodnená, mladý strom môže zomrieť a listy zožltnú..

Klíčky klíčia rýchlo. Ak sa vyliahlo niekoľko klíčkov, je potrebné ich vysadiť do oddelených priestranných nádob, keď sa objavia trvalé listy. Keď sadenica zosilnie, rozvinie sa koreňový systém a listy, presadí sa na trvalé miesto. Na tieto účely je vhodný malý hrniec, vysoký asi 10 centimetrov. Ak je nádoba príliš veľká, pôda zoxiduje a korene zhnijú. Aby bola rastlina zdravá a silná, aby dobre rástla, musí mať pôda a črepník vysokú kvalitu..

Ako sa správne starať o tomel v interiéri

Ak existuje strach, že rastlina zomrie na podchladenie, potom môžu byť klíčky najskôr pokryté sklenenými nádobami. Čas od času ich treba otvoriť, vyvetrať a postriekať. Rastlina stvrdne a zvykne si na podmienky prostredia..

  Ako pestovať mango zo semien

Vzhľadom na všetky fázy pestovania tomel doma, môžeme povedať, že v tom nie je nič zložité. Bude to trvať asi 4 mesiace a objaví sa mladá plnohodnotná rastlina, ktorá bude priťahovať hostí. A môžete sa pochváliť, že vám z kameňa vyrástol tomel. V každom prípade to môžete skúsiť. Je to jednoduché a cenovo dostupné, ak budete dodržiavať pravidlá. Ale aby rastlina rástla plnohodnotne, musíte sa o ňu dobre starať. Ale ako sa správne starať o tomel, si môžete prečítať v našom samostatnom článku..