5 pravidiel pre úspešné kopanie sadeníc

Kopanie sadeníc na zimu - 5 pravidiel úspešného kopania

Najlepší čas na nákup sadeníc ovocných stromov je jeseň. Práve v tejto dobe v škôlkach si môžete vybrať kvalitný sadivový materiál z pomerne veľkého sortimentu. V jarných mesiacoch sa tu bude predávať iba niekoľko zostávajúcich kríkov, v tomto ohľade by sa nákup sadeníc nemal odkladať.

Mnohých prenasleduje myšlienka, že sadenice nebudú schopné prežiť daždivú jeseň a mrazivú zimu. Ešte stále môže byť lepšie vysádzať mladé stromy s nástupom jarného obdobia.?

Na trvalé miesto je možné do polovice októbra vysádzať ríbezle, orgován alebo jabloň (odrody odolné voči zimám). Čerešňu, nie zimovzdornú jabloň, hrušku a slivku vysádzame najlepšie na jar, získané stromy by sme mali vykopať skôr, ako prídu. Ak je všetko vykonané správne, sadenice budú udržiavané v poriadku..

5 základných pravidiel úspešného kopania jesenných sadeníc:

  • S osobitnou starostlivosťou je potrebné vybrať miesto, kde sa bude kopať, a priekopa musí byť vyrobená podľa všetkých pravidiel;
  • stromy by mali byť umiestnené v pripravenom jarku výlučne v smere od severu na juh, pričom medzi nimi nezabudnite nechať intervaly požadovanej veľkosti;
  • potom pomocou lopaty budete musieť sadenice posypať zeminou, aby boli pod ňou napoly skryté, a potom by mala byť pôda zhutnená;
  • potom sa musíte postarať o ochranu stromov pred hlodavcami;
  • potom, čo prídu prvé mrazy, bude potrebné sadenice úplne pochovať a vytvoriť kopec.

Výber umiestnenia drážky

Stojí za to uprednostniť miesto umiestnené na kopci. Tiež musí byť suchý. Voda by sa tam nemala hromadiť ani v jesenných, ani v jarných mesiacoch..

Nezabudnite tiež, že ten, ktorý sa nachádza vedľa hromady kompostu, hromady sena alebo slamy, vysokej trávy alebo inej organickej hmoty, nebude vhodným miestom na kopanie. Ide o to, že na takýchto miestach žije veľký počet hlodavcov a v zime môžu hrýzť stromy. Môžete tiež umiestniť drážku pozdĺž južnej steny takmer akejkoľvek štruktúry..

  Egreš

Proces kopania sadeníc

Proces kopania sadeníc

Krok jedna. Príprava drážky

Tento typ priekopy by sa mal kopať v smere od západu na východ. Jeho hĺbka a šírka by mala byť približne 0,3-0,4 metra. Ak je však strom naštepený, hĺbka kopania by sa mala zvýšiť na 0,5-0,6 metra. Južná strana musí byť rovná (v uhle približne 45 stupňov), severná musí byť zvislá.

Krok dva. Umiestnenie sadeníc do drážky

Predtým, ako budete pokračovať v kopaní získaných stromov, musia byť pripravené..

Najprv musíte zo sadenice odstrániť všetky listy. V dôsledku toho sa jeho zimná odolnosť výrazne zvýši, pretože v dôsledku listov sa prebytočná vlhkosť veľmi rýchlo odparuje. Potom musí byť strom úplne spustený do vody a ponechaný v tejto polohe 2 až 12 hodín. Počas tejto doby je drevo a kôra nasýtené vodou..

Tiež pred kopaním musíte starostlivo preskúmať korene. Všetky namočené alebo zlomené by mali byť odstránené.

Aby ste na jar mohli ľahko určiť, do ktorej odrody patrí tá alebo ona sadenica, musíte ju podpísať. Za týmto účelom sa odoberie malý kúsok hliníka alebo plastu, na ktorý je fixkou napísaná známka. Potom je pripevnený k trupu pomocou drôtu alebo šnúry vyrobenej zo syntetiky.

Potom môžete začať pokladať sadenice. Sú umiestnené v priekope, pričom medzi nimi zostáva vzdialenosť 15-25 centimetrov. V tomto prípade by vrcholy mali smerovať na juh a korene – na sever. Je to nevyhnutné na ochranu stromov pred prehriatím v teplých dňoch..

Krok tri. Pokrytie sadeníc pôdou

Aby sa zabránilo tvorbe vzduchových dutín, pripravené stromy sa postupne zasypávajú pieskom alebo zeminou. Najprv musíte vyplniť medzery medzi koreňmi a dôkladne navlhčiť pôdu čistou vodou. Potom by ste mali vyplniť také množstvo zeme, aby bol kmeň úplne uzavretý od koreňového krčka do výšky asi 15 – 20 centimetrov. Potom pôdu opäť vysypte, ale nie tak výdatne. Ak je jeseň veľmi daždivá a Zem je nasýtená vlhkosťou, potom nemusíte polievať.

  Prerezávanie ríbezlí: kedy a ako to urobiť správne

Pokrytie sadeníc pôdou

Potom musí byť zem zhutnená lopatou alebo, ako je možné, môže byť utopená. To má zaistiť, aby korene mali vynikajúci kontakt s pôdou..

V prípade, že je strom naštepený, malo by byť štepenie počas kopania aj pod vrstvou pôdy.

Ak potrebujete vykopať pomerne veľký počet sadeníc, potom stojí za zváženie, že druhý rad musíte začať položiť až potom, čo bude prvý posypaný zeminou alebo pieskom..

Krok štyri. Poskytuje ochranu pred hlodavcami a úkryt pochovaných sadeníc

Stromy by ste nemali prikrývať, kým nezačnú silné mrazy. Tento čas spravidla pripadá na posledné dni októbra-začiatkom novembra..

Potom, čo sa hĺbka zmrznutej pôdy stane 3-5 cm, bude potrebné stromy úplne naplniť. Na to môžete použiť piliny zmiešané s pôdou alebo suchú voľnú pôdu. Výsledkom je, že tam, kde bola priekopa, by ste mali mať nízky kopec, z ktorého budú trčať iba vetvy.

Konáre by mali byť pokryté vetvičkami narezanými z šípok alebo černíc, bude to vynikajúca ochrana pred myšami. Nemali by sa však používať žiadne krycie materiály. Faktom je, že s nástupom jari môžu stromy pod nimi začať rásť.

Proces kopania je dokončený.

Ak počas zimných mesiacov krajinu navštívite, určite ju prehoďte cez kopec snehu. Súčasne je vhodné úplne vyčistiť pás okolo snehu, ktorého šírka bude najmenej 2 centimetre (dodatočná ochrana pred myšami).

S nástupom jari by mal byť prebytočný sneh odstránený. Je potrebné nechať vrstvu, ktorej hrúbka nepresiahne 0,3-0,4 m. V opačnom prípade môžu sadenice hniť alebo začať hniť. Keď sa sneh úplne roztopí, bude potrebné stromy vyslobodiť opatrným vytiahnutím zo zeme. A potom skontrolujte, či dokázali zimu prežiť tak, že na to pokosia kôru a drevo. Rez by nemal byť príliš veľký a mal by byť umiestnený v spodnej časti koreňa. Ak je strom zdravý, farba jeho dreva bude bielo-zelená a farba kôry bude svetlo hnedá. Potom musia byť rezy ošetrené záhradným ihriskom a sadenica by mala byť zasadená do otvorov pripravených na jeseň. Ak je drevo a korene tmavohnedé, potom je strom mŕtvy..

  Mandľový

V prípade, že považujete kopanie za príliš náročný proces, môžete ako alternatívu pomôcť sadeniciam prežiť zimu tým, že ich prinesiete do miestnosti, ako je napríklad pivnica alebo garáž. 1/2 časti kmeňa by malo byť posypané pieskom, ale korene sú úplne. Ten by mal byť systematicky navlhčený. Ak sú stromy držané v byte, je nepravdepodobné, že by prežili až do jari..