Ako pestovať broskyňu z kameňa

Ako pestovať broskyňu z kameňa

Broskyne sa najčastejšie nachádzajú v južných oblastiach: tieto podmienky sú nevyhnutné pre rastlinu pre úplný rozvoj. Väčšina odrôd je zónovaná v oblastiach severného Kaukazu, broskyne rastú aj na Kryme a na území Krasnodar, ale často sa v iných oblastiach s chladnejším podnebím nachádzajú výsadby teplomilných ovocných stromov. Napriek drsným podmienkam tam broskyne môžu priniesť aj dobrú úrodu..

Aby sa náhodou nedostalo bez chutného ovocia, v škole sa zvyčajne držia sadenice broskýň rôzneho veku. Toto riešenie vám umožní rýchlo získať náhradu v prípade, že dospelý strom zmizne. Broskyňu je možné pestovať zo semien. Táto metóda reprodukcie nie vždy zaručuje úplný prenos odrodových charakteristík, ale stromy získané z kameňa sa považujú za odolnejšie voči teplotným extrémom. Preto sa v oblastiach neobvyklých pre broskyne často pestujú týmto spôsobom. Zasadenie kosti láka aj svojimi výhodami (kvalitné sadenice môžu stáť veľa) a záhradníkovi poskytuje možnosť experimentovať..

Výber odrody broskyne na výsadbu semien

Výber odrody broskyne na výsadbu semien

V severovýchodných a severných oblastiach broskyne nežijú dlho – iba asi 10 rokov. Pristátia sú výrazne oslabené mrazmi a vetrom, ako aj spätnými mrazmi. To ich robí zraniteľnejšími voči chorobám a škodcom ako rastliny z teplých okrajov. Na úspešné pestovanie broskýň sa odporúča zvoliť osvedčený kultivar. Semená je možné odobrať z ovocia z vlastného pozemku alebo z kúpeného ovocia. V takom prípade by ste sa mali opýtať predajcu na odrodu kupovanej broskyne..

Na semenách by malo zostať čo najviac semien – ich klíčivosť nie je príliš vysoká a je len asi 25%. V tomto prípade sú najlepšie výsledky získané zo semien odobratých z miestnych rastlín. Broskyne a nektárinky privezené z diaľky sa zbierajú nezrelé na prepravu, takže ich semená klíčia menej často a rastliny z nich získané sa považujú za rozmarnejšie a náročnejšie. Rýchlosť klíčenia semien sa navyše líši, takže niektoré nemusia vzísť niekoľko týždňov, ale až niekoľko rokov po výsadbe. V priemere začnú broskyne prinášať ovocie 3-4 roky po vyklíčení..

Pestovanie broskyňového semena je rovnako jednoduché ako lúpanie hrušiekPestovanie broskyňového semena je jednoduché ako lúpanie hrušiek

Medzi najobľúbenejšie a najbežnejšie odrody:

 • Zamatová sezóna je odroda odolná voči zime, ktorá dozrieva bližšie k augustu.
 • Granátové jablko – obzvlášť raná odroda so sladkokyslým ovocím.
 • Slušné – Ďalšia raná odroda so stredne veľkým ovocím.
 • Golden Jubilee – americká stredne chladná odolná odroda s dobrou imunitou.
 • Krymská jeseň – produktívna a v zime odolná neskorá broskyňa s mierne oválnymi plodmi.
 • Krymské majstrovské dielo – raná odroda so strednou odolnosťou voči suchu.
 • Osviežujúce – pomerne vysoké stromy s chutným ovocím, ktoré sú odolné voči suchu a chorobám.
 • Memory Simirenko-veľkoplodá zimovzdorná odroda s aromatickým ovocím.
 • Ranná nadýchaná – odroda so stredne veľkými, silne dospievajúcimi plodmi.
 • Stavropol ružová – odroda stredne odolná voči chorobám, dozrievajúca do konca augusta.
 • Redhaven je odolný americký kultivar s chutným veľkým ovocím.
 • Obľúbený Morettini – taliansky hybrid so stredne veľkými plodmi dozrievajúcimi skoro.

Akékoľvek odrody broskýň pestované v neobvyklom regióne pre ne budú potrebovať dobrý úkryt na zimu. Koreňová oblasť je pokrytá lístím, ihličím, smrekovými vetvami alebo niekoľkými vrstvami netkanej krycej hmoty. Kmeň a vetvy rastliny sú zabalené do spunbond. Na jar sa úkryt odstráni a snaží sa nepoškodiť prebúdzajúce sa obličky. V období kvitnutia broskyne často zhadzujú vaječníky v období návratových mrazov. Aby sa úspešne prežil nepriaznivý čas výsadby, v blízkosti stromov sa ráno zapaľuje oheň. Teplý dym obklopujúci konáre ich ochráni pred chladom. Takéto opatrenia však vyžadujú prísne dodržiavanie opatrení požiarnej bezpečnosti..

Príprava semien broskýň na siatie

Príprava semien broskýň na siatie

Broskyňa ponechaná na semenách sa tak dlho nekonzumuje, čo jej umožňuje úplne dozrieť. Za najzrelšie ovocie sa považuje mäkké, často s popraskanou šupkou. Semená je možné zbierať aj zo zhnitých broskýň, ale samotné semeno by sa nemalo poškodiť. Vyberú sa z ovocia, umyjú sa a sušia sa na vetranom mieste. Ak sa také semená vysejú v tom istom lete, zložia sa do vrecka a uchovávajú sa najmenej týždeň v oddelení na zeleninu v chladničke na stratifikáciu. Krátky chlad pomôže aktivovať rast semien a budú lepšie klíčiť. Semená vysadené na jeseň je možné v prírodných podmienkach stratifikovať. Záhradný záhon s nimi je na zimu mulčovaný, pričom predtým označil miesto výsadby, a na jar očakávajú klíčky.

Napriek tomu, že broskyňové jamy pôsobia veľmi tvrdo, vo vlhkom prostredí sa rýchlo otvárajú. Plody zjedené v júni je možné skúsiť klíčiť počas letnej sezóny. Na urýchlenie postupu sa osivo otvorí a semená sa niekoľko dní namočia do teplej vody a vymenia sa každé 3-4 hodiny. Po tomto ošetrení môžu byť semená vysadené..

Ak tento rok nestihnú zasadiť broskyne, môže byť obdobie umelej stratifikácie dlhšie. Kosti sa vložia do nádoby naplnenej mokrým pieskom. Mali by byť prehĺbené asi o 3-4 cm Zhora je nádoba pokrytá filmom a uchovávaná v chladničke alebo v pivnici asi 2,5 mesiaca, pričom sa kontroluje, či piesok nevyschne. V tomto období by sa mali vyliahnuť kosti. Keď sa objaví klíčky, sú transplantované do hrnca s drenážnymi otvormi. Sadenice sa uchovávajú niekoľko dní na svetlom, ale chladnom mieste (asi 10 stupňov) a potom sa prenesú do tepla (asi 20 stupňov). Podľa potreby sa výsadba zaleje.

Vlastnosti výsadby broskyňových semien

Broskyňové semená získané z jám môžu byť vysiate priamo na záhradný záhon alebo vyklíčené doma, v kvetináči. Semeno môže byť predtým odstránené zo semena alebo zasadené do zeme ako celok..

Výsev na otvorenom priestranstve

Výsev semien broskýň na otvorenom priestranstve

Semená vysiate bližšie k začiatku júla by mali klíčiť do konca leta. Počas jesene sa musia pripraviť na nadchádzajúce chladné počasie. Akýkoľvek úkryt sadenice chránia, zimu môžu prežiť iba rastliny s dostatočne silnou hnedastou kôrou. Aby broskyne prešli do tohto štádia, pokúšajú sa spomaliť svoj rast. Za týmto účelom výsadba prestáva napájať a kŕmiť a tiež zvierať ich vrcholy.

Výsledky sejby z konca leta alebo začiatku jesene budú viditeľné až na budúcu jar. Semená v zime budú schopné prirodzenej stratifikácie.

V oboch prípadoch je pre broskyňu vybraná dobre osvetlená oblasť s úrodnou a odvodnenou pôdou. Do pôdy sa dodatočne pridávajú živiny: kompost a komplexné minerálne zloženie (tretina pohára zmesi hnojív na 1 m2). Pred výsadbou je pôda dobre vykopaná do hĺbky lopatkového bajonetu. Semená sa vysádzajú v 1-2 radoch do hĺbky 6-8 cm, pričom medzi nimi zostáva vzdialenosť asi 15 cm. Takáto posteľ sa nazýva škola..

Výsev v kvetináči doma

Výsev semien broskýň v kvetináči doma

Aby sa zaistilo, že mladé rastliny nezomrú na mráz, odporúča sa začať s ich pestovaním nie v záhrade, ale doma. Takto získané sadenice sa na jar prenesú na zem a už v 3. roku vývoja budú môcť dávať plody..

Na domácu kultiváciu broskyne budete potrebovať hrniec s objemom 1,5 až 2 litre. V spodnej časti by mali byť otvory. Do hrnca sa položí drenáž a ako substrát sa použije zmes záhradnej pôdy, rašeliny a piesku. Na jeden 2-litrový kvetináč môžete zasadiť 3 semená, pričom ich prehĺbite najmenej o 6-8 cm. Semená môžete najskôr odstrániť starostlivým rozdelením semien a potom namočením semena do teplej vody na 1-3 dni. Napučané jadierka sa vysadia, potom sa výsadba zaleje, pokryje sklom alebo filmom a umiestni na teplé miesto. Klíčenie semien trvá až 4 týždne. Počas tohto obdobia musíte sledovať obsah vlhkosti v pôde a pravidelne ju vetrať. So vznikom sadeníc sa prístrešok odstráni.

Starostlivosť o broskyne doma i vonku

Starostlivosť o broskyne doma i vonku

Domáce broskyne budú potrebovať optimálne rastové podmienky. Potrebujú dobré osvetlenie: v najjasnejšom rohu je umiestnený kvetináč s výsadbou. Ak nie je dostatok slnka, je možné použiť žiarovky. V lete potrebujú sadenice teplo (asi 25 stupňov), v zime – mierny chlad (asi 16 – 18 stupňov). Počas chladného obsahu sa zalievanie vykonáva asi dvakrát za mesiac, zatiaľ čo v lete sa broskyňa zalieva asi dvakrát týždenne. Pôda v kvetináči by nemala úplne vyschnúť. Horná vrstva pôdy sa pravidelne uvoľňuje.

Broskyňu by ste nemali v nádobe držať dlhšie ako sezónu. Ako sadenice rastú, začnú na seba tlačiť a pôda v kvetináči je vyčerpaná. Na jar budúceho roku tieto broskyne presadia do záhrady. Izbové rastliny sú považované za citlivejšie na meniace sa poveternostné podmienky, preto sa o ne starajú starostlivejšie..

Stromy rastúce na otvorenom priestranstve bude potrebné pravidelne zalievať, burinu, uvoľňovať pôdu v kruhu kmeňa a tiež ju mulčovať. Harmonogram zavlažovania sa v teplom období mení. V júni sa môže zalievanie vykonávať asi raz za pár týždňov, v júli – raz za mesiac a do konca leta sa úplne zastaví, aby rastliny pred zimou zosilneli. Rastliny budú prenesené na trvalé miesto budúcu jar. Broskyňa vyžaduje obzvlášť starostlivú starostlivosť v prvých 2 rokoch života..

Výsadba broskyne na trvalé miesto

Výsadba broskyne na trvalé miesto

V záhrade by mala broskyňa rásť na teplom a slnečnom mieste, chránenom pred silným vetrom a nepodliehať stagnácii vlhkosti v pôde. Vzdialenosť od stromu k iným veľkým výsadbám by mala byť asi 3 m. Rovnaká vzdialenosť je zachovaná od budov tieniacich strom..

Na výsadbu sadenice pripravte jamu hlbokú 50-60 cm a šírku asi pol metra. Na dno jamy sa položí asi 15-20 cm drenáže a potom sa naleje zmes záhradnej pôdy s humusom alebo kompostom a minerálnymi hnojivami. Sadenica sa umiestni do jamy, korene sa narovnajú, pokryjú zmesou pôdy a riadne sa utlmia. Keď je diera asi do 2/3 plná, malo by sa urobiť dobré zavlažovanie a po absorpcii vody sa do nej naleje zvyšok pôdy.

Broskyňa. Ako správne sadiťBroskyňa. Ako správne sadiť

Čo robiť, aby broskyňa prinášala ovocie každý rok

Na to, aby bol broskyňový strom schopný produkovať ročnú úrodu, je potrebné splniť základné podmienky starostlivosti oň:

 • Vytvorenie spoľahlivej ochrany pred mrazom;
 • Včasná prevencia šírenia chorôb a škodcov;
 • Ochrana pred opakujúcim sa mrazom počas obdobia kvitnutia;
 • Zabezpečenie tvorby ovocného dreva.

Broskyňa, rovnako ako všetky kôstkové plody, vytvára na jednoročných výhonkoch puky. Púčiky broskyňového ovocia koexistujú s listovými púčikmi. Na takýchto výhonkoch troch púčikov budú spravidla dva kvetinové a jeden listový. Falošné ovocné výhonky majú iba rastový púčik a všetky ostatné budú kvitnúť. Aby strom tvoril plodnejšie výhonky, musí byť poriadne vyformovaný. Aj od okamihu výsadby sa hlavný výhonok skráti na vysoko vyvinutý púčik. V budúcnosti, ak si budete priať, môžete z rastliny urobiť krík alebo strom..

Prerezávanie broskýň

Tvorba kríkov zahŕňa zovretie všetkých horných výhonkov. Dole zostali tri vetvy, ktoré rastú v rôznych výškach. Z nich sa vytvorí kostra kríka. Stonka môže byť zároveň nízka (10-15 cm) alebo vysoká (asi 30 cm), ale niekedy sa formácia začína od úrovne zeme. Ako sa konáre vyvíjajú, sú skrátené, čím sa aktivuje rast bočných výhonkov, ktoré môžu tiež prinášať ovocie. Pestovanie broskyne ako kríka uľahčuje jej schovanie na zimu. Ak sa broskyňa pestuje ako strom, asi 60 cm od zeme sa vytvoria kostrové konáre. Ďalšie zásady formovania sú prakticky rovnaké.

Väčšina odrôd broskýň je samoopelivých, ale mnohé z nich prinášajú ovocie bohatšie v prítomnosti susedných stromov.