Barmské hrozno

Barmské hrozno: vždyzelený ovocný strom a exotické ovocie

Je to pomaly rastúci, vždyzelený strom z rodu Euphorbiaceae (fylanthy) druhu Baccorea, môže dosiahnuť výšku 25 metrov a korunu širokú až 7 metrov. Trsy majú zaoblený predĺžený tvar, sú tu veľké, žltkasto ružové plody s priemerom asi 3,5 cm V zrelom stave sa roztápajú do červena. Bobule je rozdelené na 3-4 plátky s predĺženými semenami vo vnútri. Bobule je naplnené netransparentnou bielou dužinou s dobrými chuťovými vlastnosťami. Ak nakrájate ovocie, bude pripomínať cesnak, mangostan alebo langsat a chutí ako čínska slivka. Začína prinášať ovocie v apríli, čo znamená, že zber je možné zberať počas celej sezóny, až do konca leta..

Barmské hrozno má niekoľko odrôd a navzájom sa líšia veľkosťou a farbou ovocia, ktorá sa líši od krémovej po jasne červenú s purpurovým odtieňom. Medzi týmito odrodami existujú odrody, ktoré majú červené plody s červenou dužinou a sladkokyslú chuť. Takéto ovocie v Thajsku sa nazýva najchutnejšie exotické bobule. Plody takmer všetkých druhov tejto vždyzelenej rastliny vo vôni pripomínajú obyčajné hrozno..

Jediným problémom týchto exotických plodov je, že ich nemožno skladovať dlhší čas, takže je takmer nemožné ich nájsť na pultoch obchodov v iných krajinách. Dlhodobú prepravu jednoducho nevydržia. Čerstvo nazbierané ovocie si zachová svoju prezentáciu maximálne 5 dní, potom stmavne a začne miznúť.

Ako sa správne starať o ovocný strom Barmské hrozno

Tento jedinečný strom rastie hlavne v Thajsku, aj keď niektoré druhy možno nájsť v Kambodži, Vietname, Malajzii, južnej Číne a Indii.

Výhody barmského hrozna

Barmské hrozno je bohaté na vitamíny C, fosfor, železo, vápnik a horčík. Na liečebné účely sa používajú všetky časti rastliny – listy, ovocná dužina, ovocná kaša. Vyrábajú masti na liečbu kožných chorôb, pripravujú tinktúry a odvary. Prítomnosť určitých prospešných látok umožňuje použitie čajov pripravených z tejto rastliny na zlepšenie fungovania žalúdka, srdca a obličiek. Tieto plody pomáhajú pri artritíde a dne.

  Lesná alebo divoká hruška

Rastie

Táto rastlina je veľmi rozmarná a jej pestovanie v našich podmienkach je veľmi problematické. Na jeho normálny vývoj je potrebné veľa svetla, vysoká vlhkosť a primeraná teplota. Ako ukazuje prax, semená poskytujú priateľské výhonky a dosahujúc výšku 10-15 cm sa ich rast prakticky zastaví. Niektorým amatérskym záhradníkom sa stále darí vytvárať pre tento strom vhodné podmienky..

Použitie na varenie

Použitie na varenie

Vzhľadom na to, že barmské hrozno je zle skladované, je lepšie ho používať čerstvé, na výrobu nealkoholických a alkoholických nápojov, na varenie konzerv, želé a džemov. Ale paradoxne je dusený na panvici s prídavkom rôznych dochucovadiel – muškátového orieška, zázvoru, škorice, pomarančovej a citrónovej šťavy. Za týmto účelom sa ovocie nakrája na súčiastky (plátky) a naleje sa do panvice a prikryje sa vekom. Pred pripravenosťou dochuťte korením. Hodí sa k hroznu, granátovému jablku, kivi, paradajkám, liči atď..

Obmedzenie v používaní tohto ovocia môže byť iba individuálna neznášanlivosť..

Jaboticaba

Jaboticaba

Tento zaujímavý strom je v niečom podobný barmskému hroznu s rovnakým rozdielom, že plody nerastú na konároch, ale priamo na kmeni stromu. Rastie v Brazílii a nazýva sa brazílsky hroznový strom. Jedná sa o veľmi vzácne, ale chutné exotické ovocie. Ovocie je takmer rovnakej veľkosti ako ovocie barmského hrozna, tmavo purpurovej farby. Nepestuje sa kvôli veľmi pomalému procesu rastu.