Bublina

Rastlina močového mechúra

Rastlina močového mechúra (Physocarpus) je krík z čeľade ružovité. Tento rod zahŕňa asi 10-14 druhov, ktoré žijú na severoamerickom kontinente, ako aj na východe Ázie. Ruský názov vezikuly zodpovedá prekladu z latinčiny. Súvisí to s tvarom plodu kra..

Bubliny rýchlo rastú a ľahko sa ošetrujú a sú považované za odolné voči znečisteniu ovzdušia. Kríky močového mechúra si zachovávajú atraktívny vzhľad počas celého teplého obdobia. Používajú sa jednotlivo alebo v skupinových výsadbách, kombinované s inými okrasnými kríkmi, alebo sa vysádzajú ako zelený živý plot. Nenáročné mechúre často nájdete v zeleni pozdĺž diaľnic a železníc..

Popis vezikuly

Popis vezikuly

Kríky močového mechúra majú previsnuté výhonky, ktoré tvoria rozľahlú sférickú korunu. Kôra dospelých jedincov sa postupne začína odlupovať z kmeňa. Veľkosť kríkov dosahuje 3 m. Striedavé listy trochu pripomínajú kalinu a majú 3 až 5 čepelí. Farba listov sa môže líšiť podľa kultivaru. Ich odtieň sa často môže zmeniť až niekoľkokrát za sezónu. Povrch listu môže byť holý alebo dospievajúci..

Kvetenstvo vezikúl je vo forme štítu, ktorý tvorí pologuľu s priemerom až 7 cm. Sú tvorené malými bielymi (alebo ružovkastými) kvetmi s 5 okvetnými lístkami a mnohými dlhými tyčinkami. Kvitnutie sa vyskytuje na začiatku leta, ale plody kríka, ktorý mu dal meno – opuchnuté letáky, vyzerajú nemenej pôsobivo. Keď dozrievajú, sčervenajú.

V záhradníctve sa používajú iba dva z existujúcich typov vezikúl. Na ich základe však bolo získaných mnoho veľkolepých odrôd kríkov, ktoré sa líšia farbou listov..

Rastlina močového mechúra Kalinolistny Výsadba a starostlivosť, reprodukcia a prerezávanieRastlina močového mechúra Kalinolistny Výsadba a starostlivosť, reprodukcia a prerezávanie

Stručné pravidlá pre rast vezikuly

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie močového mechúra v otvorenom poli..

Pristátie Bubliny s uzavretým koreňovým systémom je možné vysádzať počas celého teplého obdobia – od jari do jesene. Na jeseň (menej často – na jar) sa odporúča vysádzať sadenice s otvoreným koreňovým systémom..
Úroveň osvetlenia Jasný a otvorený roh, ďaleko od veľkých výsadieb, bude stačiť. Zelenolisté odrody môžu tolerovať čiastočný tieň.
Režim zavlažovania V horúcom a suchom lete sa zalievanie vykonáva asi dvakrát týždenne. Vo zvyšnom čase môže mať kríky dostatok zrážok..
Pôda Zloženie pôdy nie je rozhodujúce, nemalo by však obsahovať vápno.
Top dressing Kŕmenie močového mechúra sa vykonáva dvakrát za sezónu – na jar a na jeseň. Môžete tiež použiť špeciálne formulácie určené pre okrasné kríky..
Bloom Kvitnutie zvyčajne začína na začiatku leta..
Prerezávanie Kríky budú potrebovať pravidelné prerezávanie, aby si udržali zdravý a atraktívny vzhľad..
Reprodukcia Semená, odrezky, vrstvenie, delenie kríkov.
Škodcovia Škodcovia takmer nikdy neinfikujú vezikuly.
Choroby Chloróza, múčnatka, hniloba.

Výsadba močového mechúra na otvorenom priestranstve

Výsadba močového mechúra na otvorenom priestranstve

Dátumy pristátia

Načasovanie výsadby rastliny močového mechúra v zemi závisí od toho, aký druh sadenice bolo možné získať. Ak bol koreňový systém mladých kríkov uzavretý, takéto exempláre je možné vysádzať počas celého teplého obdobia – od jari do jesene. Na jeseň (menej často – na jar) sa odporúča vysádzať sadenice s otvoreným koreňovým systémom..

Pre vezikul je vhodný jasný a otvorený roh, vzdialený od veľkých výsadieb – ak sú ich korene plytké, budú zasahovať do vývoja kríka. Zelenolisté odrody môžu tolerovať čiastočný tieň, v iných prípadoch sa farba listov môže zmeniť z nedostatku svetla. Zloženie pôdy nie je rozhodujúce, nemalo by však obsahovať vápno. Je tiež potrebné dbať na dobrú drenáž. Sypká a výživná hlinka sa najlepšie hodí do mechúrov. Je dôležité vyhnúť sa miestam, kde voda dlhodobo stagnuje..

Pravidlá pristátia

Vysádzame močový mechúr na jeseň – Chata 360Vysádzame močový mechúr na jeseň - Chata 360

Pri výsadbe močového mechúra hrá dôležitú úlohu stupeň prehĺbenia kríka, preto by ste naň mali pripraviť dieru vopred – asi pár týždňov pred výsadbou. Jeho hĺbka by mala mierne prekročiť veľkosť koreňového systému sadenice – na dno jamy bude potrebné položiť vrstvu úrodnej pôdy vrátane rašeliny, trávnika, záhradnej pôdy a piesku. V tomto období musí mať krajina čas na vysporiadanie sa. Počas výsadby nie je potrebné pridávať hnojivá – mladé rastliny ich nebudú schopné správne asimilovať.

Ak močový mechúr rastie v nádobe, mal by byť napojený 10 minút pred výsadbou, aby sa uľahčil proces extrakcie. Sadenica sa umiestni do pripraveného otvoru metódou prenosu tak, aby jej koreňový krk bol striktne na úrovni zeme. Prázdne miesta sú vyplnené výživnou pôdou. Potom sa sadenica hojne zaleje a v prípade potreby sa naleje zemina do otvoru. Po prvýkrát po výsadbe by mala oblasť vedľa rastliny zostať mierne vlhká. Môže byť tiež pokrytý vrstvou mulča – rašeliny alebo humusu..

  Stĺpcová jabloň

Na vytvorenie živého plotu musia byť sadenice distribuované v šachovnicovom vzore. Medzi radmi zostáva asi 35 cm a medzi jednotlivými kríkmi v rovnakom rade asi 45 cm.

Starostlivosť o močový mechúr

Starostlivosť o močový mechúr

Zalievanie

Žuvačka je považovaná za pomerne vlhkomilnú rastlinu a netoleruje obdobia sucha. Pri zalievaní by však mal byť prúd vody nasmerovaný priamo pod korene rastliny, aby kvapky nepadali na listy a kvety. V opačnom prípade sa môžu popáliť. Okrem toho z nich môžete močový mechúr poistiť zalievaním ráno alebo večer. V horúcom a suchom lete sa zalievanie vykonáva asi dvakrát týždenne. Jeden krík by mal vziať asi 4 vedrá vody, ale nemalo by byť povolené ani pretečenie. Toto je obzvlášť dôležité sledovať na ťažkých pôdach. Časté podmáčanie môže viesť k múčnatke. Vo zvyšnom čase môže mať kríky dostatok zrážok. Ak oblasť v blízkosti kríkov nebola zamulčovaná, po každom zalievaní alebo daždi sa pôda v kruhu kmeňa trochu uvoľní a zaburiní.

Top dressing

Ak boli mladé kríky vysadené v úrodnej pôde, najskôr neboli kŕmené. V budúcnosti sa kŕmenie vezikúl vykonáva dvakrát za sezónu – na jar a na jeseň. Na jar môžete použiť mulleínový roztok (0,5 kg na 1 vedro vody) a pridať k nemu dusičnan amónny alebo močovinu (každá 1 polievková lyžica). Pre veľký krík bude stačiť 1,5 vedra hnojiva. Na jeseň sa pod každú rastlinu naleje 1-1,5 vedra iného roztoku – rýchlosťou 2 polievkové lyžice. lyžice nitroammofosky na 10 litrov vody. Môžete tiež použiť špeciálne formulácie určené pre okrasné kríky..

Prerezávanie

Prerezávanie močového mechúra

Močový mechúr rastie rýchlym tempom, takže na udržanie zdravého a atraktívneho vzhľadu bude potrebné pravidelné prerezávanie. Vykonáva sa pomocou sterilných nástrojov. Môžu byť ošetrené roztokom manganistanu draselného, ​​alkoholovým zložením atď. Na procedúru si vyberte suchý, ale zamračený deň alebo ho strávte večer.

Na jar, pred kvitnutím púčikov, sa krík dezinfikuje: odstránia sa z neho všetky mrazom pobité, choré alebo zlomené vetvy, ako aj tie, ktoré prispievajú k zahusteniu jeho koruny. Sanitárne prerezávanie je možné vykonávať počas celej sezóny, keď sa objavia vetvy, ktoré treba odstrániť. Ak sa na odrodových rastlinách objavili výhonky s jednoduchým zeleným olistením, odporúča sa tiež ich odrezať..

Po odkvitnutí močového mechúra sa v prípade potreby môže vykonať formatívne prerezávanie kríkov starších ako rok. Močový mechúr sa ľahko krája, takže sa z neho dá vytvoriť doslova akýkoľvek zelený tvar. Záhradkári sa najčastejšie neuchýlia k zložitému kučeravému účesu, ktorý si vyžaduje neustálu údržbu tvaru, ale jednoducho sa snažia dať kríku úhľadný vzhľad. Aby to pripomínalo zelenú fontánu, všetky tenké výhonky sú odrezané na samom základe, pričom v strede kríka zostáva iba 5-6 najsilnejších vetiev. Môžu byť mierne skrátené. Na získanie sviežeho a širokého kríka sú všetky vetvy narezané na výšku pol metra. Sférická koruna je vytvorená odrezaním špičiek konárov. Ak kríky tvoria živý plot, strihajú sa až 4 -krát za sezónu, začínajúc pred pučaním..

Dospelé exempláre, ktoré dosiahli vek 6 rokov, možno radikálne omladiť postupným hlbokým rezaním všetkých konárov na konope. Najväčšie časti sú spracované záhradným lakom alebo inými podobnými prostriedkami. Potrebu hlbokého omladenia možno posúdiť podľa stavu krovia. Staršie rastliny začínajú slabšie kvitnúť, veľkosť kvetov sa zmenšuje a dokonca aj listy začínajú rednúť. Po takom prerezaní sa musíte o krík starať opatrnejšie..

Na jeseň je prerezávanie vezikúl odoslané na úspešné zimovanie. Silný chlad vydrží iba silné a zdravé výhonky, takže všetok zvyšok iba zhorší mrazuvzdornosť rastliny. Počas tohto obdobia sa z kríka odstránia všetky suché a zlomené vetvy, ktoré sa môžu stať zdrojom chorôb. Mali by byť spálené. Ak je to žiaduce, môžete na jeseň vytvoriť krík, ale po silnom prerezaní na zimu je lepšie ho zakryť..

Prerezávanie kríkov Prerezávanie močového mechúraPrerezávanie kríkov Prerezávanie močového mechúra

Prenos

Ak je to potrebné, dokonca aj dospelý vezikul môže byť transplantovaný do inej oblasti záhrady. Transplantácie sa vykonávajú skoro na jar, pred napučaním púčikov alebo na jeseň, keď kríky už odhodili listy. Najprv sa vezikula odreže, odstráni choré alebo prebytočné výhonky. Zostávajúce vetvy sa skrátia a zostanú iba 20-30 cm na dĺžku. To pomôže znížiť napätie v koreňoch..

Čím starší je transplantovaný krík, tým širší bude jeho koreňový systém. Aby sa nepoškodila, rastlina je opatrne vykopaná a snaží sa nedotknúť koreňov. Potom sa vezikula vytiahne zo zeme spolu s pôdnou hrudkou a prenesie sa na nové miesto, pričom pôsobí rovnako ako pri výsadbe. Vysídlená rastlina sa výdatne zaleje roztokom stimulátora tvorby koreňov. Odporúča sa tiež postriekať jeho stonky Epinom alebo iným liekom, ktorý stimuluje imunitný systém kríka a pomáha znižovať stres spôsobený transplantáciou..

  Dulový strom

Bubliny v zime

Bubliny v zime

Starostlivosť o kríky na jeseň

Na jeseň sa vezikuly stanú najviac dekoratívnymi: ich listy získajú krásnu jasnú farbu. Napriek tomu, že kríky majú dobrú mrazuvzdornosť, nezrelé výhonky môžu v zime zamrznúť. Keď rastliny odhodia listy, musia byť starostlivo preskúmané a všetky slabé alebo poškodené konáre, ktorým hrozí, že zimu neprežijú, by mali byť odrezané..

Príprava na zimu

Mladé sadenice, ako aj rastliny získané z odrezkov alebo odrezkov, musia byť bezpodmienečne zakryté. Dospelé kríky sú pokryté iba hrozbou príliš mrazivej zimy. Koreňovú oblasť je potrebné zamulčovať rašelinou s hrúbkou asi 5-8 cm, potom sa vetvy opatrne stiahnu špagátom, na vrch sa pripevnia zvinutým listom strešného materiálu a obalia sa vrstvou lutrasilu. Po prerezaní sú mladé rastliny mulčované a pokryté vrstvou smrekových konárov.

Škodcovia a choroby

Žlčník má dobrú odolnosť voči chorobám a škodcom. Ale kríky rastúce na chudobnej pôde môžu trpieť chlorózou. V tomto prípade môžu vrcholy výhonkov vyschnúť a čerstvé listy môžu zožltnúť. Pri takýchto príznakoch je potrebné postriekať lístie alebo zalievať močový mechúr prípravkom obsahujúcim železo vo forme prístupnej pre rastlinu. Na to sa najlepšie hodí železný chelát. Takéto opatrenia umožnia rastline rýchlo sa zotaviť..

Ak sa kríky nachádzajú v nížinách alebo rastú v ťažkej pôde a sú príliš často polievané, môže sa na koreňoch vezikúl vyvinúť hniloba. Listy takýchto kríkov vädnú a schnú, objavuje sa na nich múčnatka. Ovplyvnené vetvy musia byť narezané a spálené. Pokiaľ je to možné, starostlivosť o rastlinu by mala byť upravená alebo presadená na vhodnejšie miesto..

Škodcovia takmer nikdy neinfikujú vezikuly, preto kríky nepotrebujú špeciálne preventívne ošetrenia..

Metódy reprodukcie vezikúl

Metódy reprodukcie vezikúl

Pestovanie zo semien

Spolu s niekoľkými vegetatívnymi metódami na výrobu nových rastlín je možné močový mechúr pestovať aj zo semien. Vysievajú sa na jar alebo na jeseň. Vzhľadom na skutočnosť, že semená vyžadujú stratifikáciu, je možné použiť zimný výsev. Ak sa močový mechúr vyseje na sadenice, semená sa predbežne uchovávajú v chladničke asi 1-2 mesiace. V zmesi s pieskom sa vysejú do nádoby s navlhčenou pôdou. Keď sa na výhonkoch vytvoria tri listy, môžete si urobiť oberačku. Keď klíčky zosilnejú a dostatočne sa rozvinú, môžu byť zasadené do oddelených nádob. Sadenice sa prenesú na zem, keď nastane teplé počasie. Sadenice budú potrebovať predbežné vytvrdenie. Výsev je možný priamo do záhrady. Takáto reprodukcia však nezaručuje prenos odrodovej farby lístia a vyžaduje si tiež viac času a úsilia. Týmto spôsobom sa najčastejšie rozmnožujú druhové exempláre..

Najrýchlejší spôsob, ako získať nové vezikuly, je rezanie, delenie alebo vytváranie vrstiev..

Rezne

Zelené odrezky na príklade močového mechúra!Zelené odrezky na príklade močového mechúra!

Odrezky z vezikuly sa odrežú skôr, ako rastlina začne kvitnúť. Na tento účel sa používajú čerstvé zelené vetvičky. Každý z nich by mal byť asi 10-20 cm dlhý a 2-3 internodia. Konáre by sa nemali ohýbať. V spodnej časti rezu sa odstránia všetky listy a vrch sa prereže na polovicu. Po týchto postupoch sú odrezky ponorené do roztoku stimulátora tvorby koreňov a potom zasadené do zmesi rašeliny a piesku na pripravené lôžko. Polievané sadenice sú pokryté viečkami alebo fóliou. Ďalšia starostlivosť bude zahŕňať vetranie a polievanie. Zakorenené sadenice by mali prezimovať pod krytom. Na jar sa mladé vezikuly premiestnia na zvolené miesto. Sadenice začínajú kvitnúť v 4. roku kultivácie..

Reprodukcia vrstvením

Propagácia vezikúl vrstvením

Spôsob vytvárania vrstiev je považovaný za najľahší a najspoľahlivejší. Na jar sa mimo kríka nachádza zdravý a silný výhonok. Vyčistí sa z listov, ponechá sa iba na samom vrchu a potom sa umiestni do predtým pripravenej drážky hlbokej asi 12 cm. Výhonok je upevnený drevenou konzolou a potom je drážka vyplnená zeminou. Pokúšajú sa upevniť koniec výhonku vo vzpriamenej polohe a priviazať ho k podpore. Celé leto sú vrstvy zalievané a okolitá oblasť je zbavená buriny. Na jeseň by odrezky mali vytvárať vlastný koreňový systém. Súčasne alebo budúcu jar je oddelená od hlavnej rastliny. Prvý rok po zakorenení by mali byť odrezky na zimu zakryté. Na nejaký čas po oddelení je mladý krík ponechaný na rovnakom mieste, aby mu vyrástol silnejší koreňový systém.

  Prerezávanie ríbezlí: kedy a ako to urobiť správne

Ako sa množiť delením kríka

Najlepšie zo všetkého je, že postup delenia tolerujú druhy vezikúl kalisté. Vykonáva sa na jar alebo na jeseň, aj keď skúsení záhradníci môžu kríky rozdeliť v lete. V letnom delení je rýchlosť obzvlášť dôležitá – krík extrahovaný zo zeme musí byť rozdelený a zasadený veľmi rýchlo, aby odhalené korene nemali čas vyschnúť..

Všetky výhonky sú rezané na úrovni 70 cm, potom je rastlina vykopaná, korene sú očistené od pôdy a rozdelené na časti. Každá z výsledných divízií musí mať svoje vlastné výhonky a dostatočný počet koreňov. Z veľkej rastliny sa nezíska viac ako 5-6 kríkov. Delenki sú ponorené do bledého roztoku manganistanu draselného a potom zasadené na pripravené miesta.

Druhy a odrody močového mechúra s fotografiami a názvami

V záhradách sú najčastejšie iba dva druhy vezikúl, ako aj ich odrody a tvary..

Žuvačka amurská (Physocarpus amurensis)

Amurova bublina

Tento druh pochádza z Ázie: nájdete ho v lesoch Ďalekého východu, ako aj v Severnej Kórei a severných oblastiach Číny. Kríky Physocarpus amurensis majú sférickú korunu a ich výška dosahuje 3 m. Mladé výhonky majú hladký červenohnedý povrch. Ako kôra rastie, začína sa odlupovať v pásoch. Olistenie má 3-5 lalokov a základňu v tvare srdca. Dĺžka listových dosiek dosahuje 10 cm. Vonkajšie sú tmavozelené a vo vnútri sú sivasté kvôli mladému pubertu..

Kvetenstvo je vo forme škrupín. Každý obsahuje až 15 bielych kvetov. Veľkosť kvetov dosahuje 1,5 cm.Kvitnutie trvá asi 3 týždne. Po odkvitnutí sa tvoria listové plody, ktoré postupne získavajú červenú farbu. V kultúre sa takýto vezikul používa od polovice 19. storočia. Tento druh je obzvlášť mrazuvzdorný a často sa používa na vytváranie zelených živých plotov a tiež na jednoduchú výzdobu záhrady. Jeho najbežnejšie formy sú:

  • Aureomarginát – lístie má tmavý zlatý okraj.
  • Luteus – v lete má lístie jasne žltú farbu a na jeseň sa stáva bronzovou. Ten istý krík v čiastočnom tieni bude mať žltozelené listy..
  • Nana – trpasličí forma s bohatým zeleným olistením.

Bublinová rastlina (Physocarpus opulifolius)

Bublinková rastlina

V prírode taký vezikul žije na východe severoamerického kontinentu. Physocarpus opulifolius má pologuľovitú korunu. Kríky dorastajú do výšky až 3 metre. Lístie s predĺženým stredným lalokom má na okraji 3-5 lalokov a denticles. Z vonkajšej strany sú platne zafarbené na zeleno a zvnútra majú svetlejší odtieň a príležitostne dospievajú. Kvety rastú až do priemeru 1,2 cm. Majú bielu alebo ružovkastú farbu a majú červené tyčinky. Po odkvitnutí sa vytvoria svetlo zelené letáky, ktoré pri dozrievaní sčervenajú. Tento druh sa začal kultivovať asi o 10 rokov neskôr ako druh Amur, ale dnes sa nachádza v záhradách nemenej často. Medzi hlavné odrody:

  • Šípkové zlato – tvorí husté rozložité kríky vysoké až 1,5 m. Listy menia farbu zo žltej na nazelenalú a potom na zlato-bronzovú. Kvetenstvo-hrozny sú tvorené bielymi alebo ružovkastými kvetmi.
  • diaboltáto odroda sa nazýva aj červenolistá. Kríky dosahujú výšku 3 m. Listové listy sú purpurové alebo bordové. Na jasnom slnku sa ich farba zmení na červenú a pri zatienení – zelenú s purpurovým odtieňom. Vďaka tejto vlastnosti je táto odroda považovaná za obzvlášť populárnu. Na jeseň sa farba listov nemení.
  • dáma v červenom – anglická odroda, tvoriaca jeden a pol metra kríky. Lístie je sfarbené do červena a do jesene začína tmavnúť. Kvety sú namaľované v svetlo ružovom odtieni.
  • Červený barón – kríky až do výšky 2 m majú holé oválne listy, rozdelené na 3-5 čepelí. Dĺžka platní dosahuje 7 cm.Na okraji listu sú denticely. Farba listov je tmavo červená. Dáždnikové súkvetia sú tvorené bielymi kvetmi s ružovým odtieňom. Priemer kvetenstva dosahuje 5 cm. Letáky, keď sú zrelé, sčervenajú.

Bublinková rastlina v krajinnom dizajne

Bublinková rastlina v krajinnom dizajne

Časté používanie v terénnych úpravách, pozdĺž ciest, železníc, v skupinových výsadbách, pri zdobení plotov kvôli nenáročnosti močového mechúra na podmienky pestovania. Schopnosť kríka rýchlo a pokojne tolerovať znečistenie ovzdušia, ako aj jeho dekoratívne vlastnosti urobili z močového mechúra obľúbeného mnohých krajinných dizajnérov..