Egreš

Egreš

Kustovnica obyčajná (Ribes uva-crispa), nazývaná aj odmietaná alebo európska, je jedným z druhov rodu Ríbezle, patriacich do rodiny egrešov. Verí sa, že tento druh pochádza zo severných oblastí Afriky a krajín západnej Európy. V prírode sa egreše nachádzajú aj na severoamerickom kontinente, v iných regiónoch Európy, ako aj v stredoázijských krajinách a na Kaukaze. Dnes sa takéto bobuľové rastliny pestujú takmer všade. Vzhľadom na charakteristickú zelenú alebo červenkastú farbu plodov a tvar listov dostal egreš obľúbené meno „severné hrozno“..

Egreš je ľudstvu známy už odpradávna, ale botanici ho prvýkrát popísali až v 16. storočí. O storočie neskôr začali Briti prejavovať veľký záujem o túto kultúru a začali pracovať na vývoji nových odrôd bobuľovitých kríkov. Do 19. storočia ich počet dosiahol niekoľko stoviek a dnes dosahuje 1,5 tisíc. K rozvoju tejto kultúry prispeli okrem anglických chovateľov aj americkí vedci. Hybridy, ktoré vytvorili, sú odolné voči múčnatke, ktorá je obzvlášť nebezpečná pre egreše..

Popis egreša

Popis egreša

Egreše sú stredne veľké kríky s výškou maximálne 1,2 m. Ich kôra siahajúca po vrstvách má sivohnedú farbu. Na konároch sú tŕne. Mladé stonky sú sivé s tmavými škvrnami a pokryté malými tŕňmi. Lístie je uložené na stopkách, má zaoblený tvar alebo pripomína srdce a je rozdelené na 3-5 lalokov. Listy sú pokryté krátkou perinou a majú zúbkované okraje. Zelené alebo červenkasté kvety kvitnú v pazuchách listov neskoro na jar. Po odkvitnutí sú na kríkoch uviazané okrúhle alebo oválne plody dlhé asi 1 až 4 cm. Môžu byť nahé alebo pokryté hrubými štetinami. Farbenie zahŕňa odtiene bielej, žltej, červenej a zelenej. Na bobuliach sú žily jasne viditeľné. Plody sa vyvíjajú dostatočne priateľsky, samotné obdobie plodenia trvá asi mesiac a môže spadnúť na jún až august, v závislosti od vybranej odrody. Vo väčšine egrešov zostávajú na konárikoch aj drobivé bobule bez drobenia..

Egreše, sladkej a kyslej chuti, sú považované za veľmi zdravé. Obsahujú mnoho cenných organických kyselín a sú tiež bohaté na vitamíny a ďalšie pre telo dôležité látky. Na jar kvitnúce kríky aktívne priťahujú opeľovače – kvety egreša, ktoré sa objavujú skôr ako na iných kríkoch bobúľ, sú medonosné. Vzhľadom na vlastnú plodnosť môže dokonca jeden krík takejto rastliny poskytnúť dobrú úrodu, aj keď prítomnosť niekoľkých rastlín rôznych odrôd zvýši objem plodov. Bobule je možné konzumovať čerstvé aj spracované – na džem, marmeládu, víno, džemy atď..

Egreše: Ako správne sadiť, najmä vysádzať egreše. Hnojivá a starostlivosťEgreše: Ako správne sadiť, najmä vysádzať egreše. Hnojivá a starostlivosť

Stručné pravidlá pre pestovanie egrešov

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie egrešov na otvorenom poli..

Pristátie Egreše sa vysádzajú skoro na jar alebo na jeseň – mesiac pred začiatkom mrazov, zhruba v prvej polovici októbra.
Úroveň osvetlenia Vyberte si rovné alebo mierne vyvýšené miesto, chránené pred chladným vetrom a dobre osvetlené slnkom. V tieni budú bobule menšie a ich počet sa zníži..
Režim zavlažovania Režim zavlažovania závisí od fázy rastu kríka. Egreše budú potrebovať vlahu najmä pri tvorbe kvetov a dozrievaní bobúľ..
Pôda Na pestovanie egrešov vyberte mierne kyslú alebo neutrálnu pôdu (hlinitá, piesočnatá, piesočnatá alebo ílovitá).
Top dressing Na chudobnej pôde by mali byť rastliny kŕmené každoročne kombináciou organických látok a minerálnych doplnkov. Na kultivované pôdy sa vrchný obväz aplikuje raz za pár rokov, na úrodnú pôdu to bude stačiť raz za 3 roky..
Bloom Zelené alebo červenkasté kvety kvitnú v pazuchách listov neskoro na jar. Po odkvitnutí sú na kríkoch uviazané okrúhle alebo oválne plody..
Prerezávanie Prerezávanie kríkov sa vykonáva na jar a na jeseň..
Reprodukcia Rezne.
Škodcovia Egreš svetluška, egreš piliarka, egreš výhonok voška, ​​egreš mol.
Choroby Múčnatka, špinenie, hrdza, antraknóza, mozaika.

Výsadba egrešov na otvorenom priestranstve

Výsadba egrešov na otvorenom priestranstve

Čas a miesto pristátia

Egreše sa vysádzajú skoro na jar alebo na jeseň – mesiac pred začiatkom mrazov, zhruba v prvej polovici októbra. Jesenná výsadba sa považuje za výhodnejšiu. Sadenice majú čas dobre sa zakoreniť pred silným chladným počasím a vytvoriť nové korene.

Predtým, ako sa vydáte na sadenicu, musíte pre ňu nájsť správne miesto. Egreš tvorí rozvinutý koreňový systém, preto bude potrebovať pôdu, v ktorej voda nestagnuje. Pri výsadbe v nížine bude krík často postihnutý hubovými infekciami, preto sa preň vyberie ploché alebo mierne vyvýšené miesto chránené pred chladným vetrom a dobre osvetlené slnkom. V tieni budú bobule menšie a ich počet sa zníži. Na pestovanie egrešov zvoľte mierne kyslú alebo neutrálnu pôdu (ílovitú, hlinitopiesočnatú, piesočnatú alebo ílovitú). Ak je však pôda na výsadbu príliš hustá a bohatá na hlinu, bude potrebné do pôdy pridať ďalší piesok a uvoľňovanie by sa malo vykonávať oveľa častejšie..

Jesenná výsadba

Jesenná výsadba egrešov

Výhodou výsadby egrešov na jeseň je, že zber bobúľ je možné získať už v nadchádzajúcej letnej sezóne (na rozdiel od výsadby egrešov na jar). Koniec koncov, ker už bude mať čas dobre zakoreniť a prispôsobiť sa na novom mieste pred jarou. Jeho koreňový systém bude úplne pripravený na vývoj, čo znamená, že kvitnutie a plodenie príde, len čo bude teplé počasie..

Ešte pred výsadbou egrešov by ste sa mali postarať o vyčistenie plochy na jej pestovanie. V blízkosti tŕnistých kríkov nebude ľahké burinu odstrániť, preto sú z budúceho miesta bobule odstránené všetky buriny, ktoré môžu rýchlo rásť a dávať potomstvo. Pred výsadbou je pôda dobre vykopaná a opäť sa pokúša odstrániť maximálny počet koreňov buriny. Množstvo burín zvyšuje vlhkosť pod kríkmi, čo prispieva k šíreniu chorôb.

Pripravené miesto sa vyrovná hrable, pričom súčasne rozdrví veľké hrudy zeme. Výsadbová jama sa začína pripravovať niekoľko mesiacov pred zákrokom, aby mala pôda čas usadiť sa. Priemer a hĺbka jamy by mala byť asi pol metra. Pri jeho príprave sa pokúšajú oddeliť hornú vrstvu pôdy od spodnej, menej úrodnej. Potom sa z hornej vrstvy primiešajú k zemi výživné prísady: zhnitý hnoj alebo humus (10 kg), ako aj superfosfát a síran draselný (po 50 g). Takéto kŕmenie sadenice bude stačiť na prvé roky po transplantácii. Ak je pôda na mieste príliš ílovitá a hustá, do jamy sa zavádza aj riečny piesok (1 vedro). Pri výsadbe niekoľkých sadeníc je medzi nimi zachovaná vzdialenosť asi 1 až 2 m s rozstupom riadkov 3 m.

Jesenná výsadba egrešov

Na výsadbu sa používajú sadenice staré 1-2 roky, ktorým sa podarilo vytvoriť vyvinutý koreňový systém (s dĺžkou koreňa až 30 cm) a niekoľko silných výhonkov. Pred výsadbou sú tieto sadenice na jeden deň ponorené do roztoku organických živín (3,5 lyžice humátu sodného v pol vedre vody).

Po príprave sa sadenice prenesú do jamy a umiestnia sa rovno alebo v miernom svahu. Korene egreša sa opatrne narovnajú a potom postupne pokryjú dieru zeminou a neustále ju podbíjajú. V tomto prípade by mal byť koreňový krk mierne prehĺbený. Keď sa diera naplní, sadenice sa zalejú a pre každý krík minú vedro s vodou. Po absorpcii vlhkosti sa koreňová oblasť mulčuje rašelinou alebo humusom, čím sa vytvorí vrstva asi 2 až 3 cm. Tento postup zníži počet zálievok a vrchného obväzu, ako aj menej časté uvoľňovanie.

Po výsadbe môžu byť kríky orezané, pričom zostane iba konope s 5-6 púčikmi. Citlivejšie európske odrody málo prerezávajú, ale iba zaštipujú vrcholy výhonkov.

Pri výsadbe egrešových sadeníc na jeseň je potrebné vziať do úvahy predchodcov, ktorí v lete na tomto mieste rástli. Ak to boli kríky malín alebo ríbezlí, potom po nich zostáva pôda zdevastovaná, bez potrebných živín, prípadne v nej zostávajú škodcovia. Všetky tieto bobuľové kríky trpia rovnakými chorobami a škodcami..

Ako správne vysádzať egreše Vlastnosti výsadby egrešov na jeseň a starostlivosťAko správne vysádzať egreše Vlastnosti výsadby egrešov na jeseň a starostlivosť

Výsadba egrešov na jar

Princíp výsadby egrešov na jar je prakticky rovnaký ako na jeseň, ale od jesene je pripravená kríková jamka. Hlavnou nevýhodou tejto metódy je ťažký výber optimálneho času vylodenia. Do tejto doby by sa mala pôda rozmraziť a zahriať, ale obličky by mali stále spať. Neskôr vysadené sadenice zakoreňujú horšie a rastú pomalšie.

Po výsadbe sa mladé kríky začnú zberať asi za 3-4 roky. S náležitou starostlivosťou môže ker dobre prinášať ovocie asi 10-18 rokov..

Starostlivosť o egreš

Starostlivosť o egreš

Vysádzanie a starostlivosť o egreše nie je problém, napriek tomu by ste mali dodržiavať základné pravidlá poľnohospodárskej technológie. Na jar, kým sa sneh neroztopí, sa kríky postriekajú vriacou vodou, aby sa zničili škodcovia a patogény rôznych chorôb, ktoré prezimovali na konároch. Do konca mája by sa mala pôda v blízkosti egreša uvoľniť do hĺbky asi 7 cm, aby sa znížil počet takýchto postupov, potom sa mulčuje pôda v blízkosti výsadieb. V prípade potreby sa egreše súčasne hnojia infúziou hnoja alebo roztokom hnojív obsahujúcich dusík a draslík.

Zalievanie

Režim zavlažovania závisí od fázy rastu kríka. Najmä egreše budú potrebovať vlhkosť pri tvorbe kvetov a dozrievaní bobúľ (bezprostredne po odkvitnutí a pár týždňov pred zberom). Za optimálny sa považuje vnútrozemský alebo kvapkový zavlažovací systém, ktorý umožňuje dodávanie vlhkosti priamo ku koreňom rastliny. U egrešov ležia v hĺbke 5 až 40 cm.Väčšinou ho stačí zalievať asi 3-5-krát za sezónu. Je nežiaduce používať kropenie, namiesto toho sa zalievanie vykonáva v koreni. Ľadová voda môže tiež poškodiť pristátie. Mulčovanie pomôže znížiť počet zálievok a tiež zníži počet burín. Ak sa napriek tomu v blízkosti egrešov objavia buriny, mali by byť odstránené, pretože predtým chránili vaše ruky pred tŕňmi z kríka..

Pre pohodlie starostlivosti o početné kríky egreša je možné ich ovisnuté vetvy zdvihnúť pomocou strií alebo sietí. Sú ťahané medzi radmi na oboch stranách kríkov vo výške asi 25-30 cm.

Top dressing

Najvyššie dressing egreše

Egreše hojne prinášajú ovocie mnoho rokov po sebe, preto potrebujú dostatok potravy na udržanie sily. Na chudobnej pôde by sa takéto rastliny mali kŕmiť každoročne kombináciou organických látok a minerálnych doplnkov. Na kultivované pôdy sa vrchný obväz aplikuje raz za pár rokov, na úrodnú pôdu to bude stačiť raz za 3 roky..

Na jar sa do pôdy zavádzajú dusíkové doplnky (približne 15-20 g na 1 štvorcový meter M). Hnojivá sú zapustené do zeme v oblastiach pod korunou – tu sa nachádzajú korene výsadby. Pred a po kŕmení je pôda správne uvoľnená. Doplnky fosforu a draslíka sa aplikujú na jar a na konci sezóny, po zbere bobúľ. Možno použiť superfosfát (50 g) a síran draselný (asi 25 g). Veľké, zarastené kríky, úplne pokryté bobuľami, sú oplodnené dvojnásobnou porciou takýchto látok. Drevný popol je dobrým zdrojom draslíka. Pomáha chrániť kríky pred mnohými chorobami..

Na kŕmenie sa používajú aj organické zlúčeniny. Po odkvitnutí sa výsadba zaleje mulleínom (roztok 1: 5) a naleje sa na krík 5-10 litrov kompozície. Po zbere sa tento vrchný dresing znova zopakuje..

Reprodukcia

V prípade potreby je možné egreše rozmnožovať. Najčastejšie sa na to používa vrstvenie, o niečo menej často – odrezky. Odrezky sa zvyčajne používajú pre hybridné odrody. Okrem toho môžete rozdeliť starý krík a tiež vrúbľovať odrezky na ríbezle. Semená egreša si spravidla nezachovávajú vlastnosti rodičovskej rastliny..

Starostlivosť o egreš na jeseň

Egreš NA JESEŇ: STAROSTLIVOSŤ, KRMENIE, OREZ, OCHRANA!Angrešt NA JESEŇ: STAROSTLIVOSŤ, KRMENIE, OREZ, OCHRANA!

Na jeseň musí byť egreš náležite pripravený na prichádzajúcu zimu. Práve v tejto dobe krík kladie ovocné puky, ktoré prinesú plodiny na budúci rok, takže kríky sú kŕmené tak, aby mali dostatok živín. Na jeseň môžete tiež vykonať prerezávanie – to je obdobie, ktoré sa pre ňu považuje za najvhodnejšie..

Prerezávanie egrešov

Prerezávanie egrešov

Prerezávanie egrešov na jar

Takéto prerezávanie sa vykonáva iba skoro na jar pred prebudením púčikov. Z krovia sa odstránia suché, oslabené alebo poškodené vetvy. Orezaniu sa podrobia aj koreňové výhonky a mrazené alebo slabé konce výhonkov sa orežú na zdravé tkanivá. So začiatkom toku miazgy už nie je možné rezať egreše – to výrazne oslabí rastlinu, preto je najľahšie odstrániť hlavnú časť prebytočných konárov na jeseň, na jar je obmedzená iba na tie výhonky, ktoré utrpeli počas zimy.

Jesenné prerezávanie

SPRÁVNE REZANIE GOSEBERRY pre veľké a zdravé bobule!Správne REZANIE GOBEÁNU na veľké a zdravé bobule!

Hlavné prerezávanie egrešov sa vykonáva na jeseň. Okrem chorých alebo zlomených konárov je potrebné z kríka odstrániť aj zahusťujúce výhonky. Tento postup sa vykonáva každý rok. V opačnom prípade bude veľmi ťažké zozbierať úrodu z vetiev rastúcich dovnútra, čo ovplyvní kvalitu bobúľ a tiež urobí egreše zraniteľnejšie voči škodcom a chorobám. Zriedená koruna tiež zjednodušuje starostlivosť o krík.

Na správne prerezávanie egrešov musíte vybrať najdôležitejšie ovocné vetvy. Väčšina bobúľ sa tvorí na výhonkoch vo veku 3-7 rokov. Staré výhonky od 8 rokov a viac je potrebné vyrezať na zem. Obvykle sú tmavšie, takmer čiernej farby a prinášajú oveľa horšie ovocie. Takéto prerezávanie podporuje rozvoj mladého rastu, ktorý môže slúžiť ako náhrada za starnúce výhonky. Ak chcete v lete získať väčšie bobule, môžete zelené výhonky odrezať a nechať na nich asi 5-7 listov..

Po orezaní by mali byť najhrubšie časti 0,8 cm alebo viac pokryté záhradným lakom alebo inými podobnými prostriedkami. To ochráni krík egreša pred stratou miazgy a možným vývojom chorôb. Ak je to žiaduce, egreše môžu byť rezané nielen obvyklým spôsobom, ale tiež formované vo forme kordónov alebo na mreži.

Angreštové choroby a ich liečba

Múčnatka na egrešoch

Múčnatka

Múčnatka je považovaná za najčastejšiu chorobu tejto kultúry. Táto hubová choroba niekedy vedie k úplnej strate úrody a ak necháte takýto egreš bez ošetrenia, môžete o niekoľko rokov prísť aj o samotný krík. Ochorenie sa začína rozvíjať a postupovať kombináciou vlhkosti a vysokých teplôt. Ovplyvnené kríky na konci jari – začiatkom leta sú pokryté voľným svetlým kvetom, ktorý postupne získava hnedú farbu. Nájdete ho na listoch, výhonkoch a bobuliach. Poškodené vetvy sú zdeformované a vyschnú a listy sa zvinú a prestanú rásť. Plody praskajú a opadávajú bez toho, aby dozreli.

Pred kvitnutím sa odporúča ošetrenie múčnatkou. Kríky sa postriekajú fungicídom obsahujúcim meď, napríklad HOM (40 g na 1 vedro vody). Pred kvitnutím a po jeho ukončení môžete použiť Topaz podľa pokynov. Niektoré odrody egrešov (Golden Light, Date, atď.) Sú považované za najcitlivejšie na túto chorobu, ale existuje mnoho hybridov odolných voči múčnatke. Medzi nimi sú Grushenka, senátor, Fínci atď. Výsadba takýchto rastlín dodatočne ochráni budúcu úrodu.

Je čas zachrániť egreš pred múčnatkou! 5 receptov na bezpečné spracovanie bobúľJe čas zachrániť egreš pred múčnatkou! 5 receptov na bezpečné spracovanie bobúľ

Iné choroby

Okrem múčnatky môžu egreše postihnúť aj ďalšie choroby, hubové aj vírusové. Fungicídy obsahujúce meď (napríklad síran meďnatý alebo zmes Bordeaux) sa teda používajú proti škvrnám, hrdzi alebo antracnóze. Ošetrenia sa vykonávajú v dvoch fázach, na začiatku sezóny pred zlomením púčikov a bližšie ku koncu – 10 dní po zbere. Vírusové choroby (napríklad mozaika) sa považujú za nevyliečiteľné, takže postihnutý krík bude musieť byť z miesta odstránený..

V rámci profylaxie na jar by mala byť oblasť, na ktorej egreš rastie, očistená od suchých opadaných listov. Môžu v ňom pretrvávať patogény rôznych chorôb. Choroby sa môžu prenášať aj burinou, takže zaburinenie bude slúžiť ako dodatočná ochrana výsadieb..

Angreštoví škodcovia a kontrola

Egrešový oheň

Egrešový oheň

Niekedy sa na kríkoch nachádzajú škodcovia. Najnebezpečnejšou na výsadbu je svetluška egrešová a voška. Firefly je motýľ, ktorý kladie vajíčka do kvetov. Po skončení kvitnutia sa z nich vyliahnu jasne zelené húsenice, ktoré zničia vaječník. Strieľanie vošiek poškodzuje čepele listov a mladé vetvičky egreša. Po jej útokoch sa listy začnú krútiť, stonky sa ohýbať a bobule sa zmenšujú alebo opadávajú stále zelené. Proti škodcom sa používajú insekticídy, ktoré sa striktne držia pokynov a postrekujú alebo polievajú určitý počet dní pred zberom..

Je oveľa jednoduchšie zabrániť výskytu hmyzu, ako s ním bojovať. V rámci prevencie útokov škodcov sa môžete uchýliť k nasledujúcim opatreniam:

 • Potom, čo sa sneh roztopí, je zem v blízkosti kríkov pokrytá niečím hustým (napríklad listami strešného materiálu), ktoré pokrývajú okraje ochranného materiálu zeminou. Hasiči žijúci pod zemou sa odtiaľ nebudú môcť dostať a presunúť do krovia. Po vyblednutí egreša je možné úkryt odstrániť;
 • Po odkvitnutí sa výsadba postrieka Bicolom alebo Lepidocidom;
 • Ak boli na kríku zaznamenané bobule poškodené húsenicami, musia sa odstrániť;
 • Na jeseň sa sadí do výšky asi 10 cm.

Egrešovník

Egrešovník

Je to hmyz čiernej farby s červenými alebo žltými odtieňmi, pripomínajúci muchu a húsenicu, ktorého telo pozostáva z mnohých bodiek čiernej, zelenej a modrej. Hmyz kladie vajíčka priamo na listy. Húsenice sa živia listami egreša a môžu zničiť rastlinu už za niekoľko dní..

Škodcov sa môžete zbaviť tým, že sa uchýlite k nasledujúcim opatreniam:

 • Staré vetvy je potrebné včas orezať..
 • Použite mulč.
 • S príchodom jari nalejte horúcu vodu, aby ste zabránili zóne kmeňa v blízkosti kmeňa.
 • Ručné zničenie lariev škodcu ich striasaním na pripravenom základe.
 • Ošetrite rastlinu Fitovermom alebo jednou z chemikálií (napríklad Gardon, Karbofos, Ambush). Postrek sa vykonáva pred kvitnutím..

Angrešt strieľať vošky

Angrešt strieľať vošky

Jedná sa o hmyz malej veľkosti, svetlo zelenej farby, ktorého larvy sa liahnu skoro na jar. Živia sa miazgou listov a výhonkov. Vošky je možné odhaliť rolovaním lístia..

Aby ste sa zbavili vošiek z egreše, musíte dodržať jednoduché pravidlá:

 • Berušky sú úhlavnými nepriateľmi vošiek.
 • Postriekajte infúziou dreveného popola alebo tabaku.
 • Ošetrite rastliny biologickými produktmi alebo chemickými roztokmi (napríklad Iskra alebo Decis). Prvý postrek sa vykonáva pred kvitnutím a druhý po zbere.

Egrešov mol

Egrešov mol

Je to biely motýľ s čiernym vzorom na krídlach a dvoma žltými pruhmi a žlto-bielou húsenkou s malými čiernymi škvrnami. Húsenice začínajú svoju „prácu“ s príchodom jari a s výskytom mladých listov na rastline. Môžu úplne zničiť listovú hmotu.

Nasledujúce opatrenia pomôžu egrešovému moru:

 • Je potrebné použiť mulčovaciu vrstvu.
 • Zalievajte ker horúcou vodou skoro na jar.
 • Včas zbavte kríky suchých a poškodených konárov.
 • Vykonajte preventívne postreky a ošetrenie kríkov špeciálnymi roztokmi (pred a po odkvitnutí).

Odrody egrešov s fotografiami a popismi

Odroda egreša

Existuje mnoho rôznych odrôd egrešov, ktoré sa líšia vzhľadom kríkov a bobúľ, ich chuťou, ako aj vlastnosťami a požiadavkami samotných rastlín. Všetky početné odrody tejto kultúry sú podmienene rozdelené na hybridné (vytvorené za účasti amerických chovateľov) a európske. Posledne menované majú väčšie bobule a sú považované za produktívnejšie, ale zároveň majú nízku odolnosť voči rôznym chorobám a škodcom. Egreše možno tiež zoskupiť podľa veľkosti a farby ovocia, doby zrenia bobúľ a ich objemu, ako aj podľa počtu tŕňov na konároch. Medzi najbežnejšie odrody:

 • Africký – zimovzdorný ker s nie veľmi tŕnistými výhonkami. Bobule sú stredne veľké a majú neobvyklú sýto purpurovú farbu s voskovým povlakom na povrchu ovocia. Dužina chutí trochu ako ríbezle. Tento egreš sa často používa ako základ pre želé;
 • Čierny negus – stredný sezónny ker tvoriaci čierne lesklé bobule. Táto odroda Michurin dodnes nestráca na popularite a zvyčajne sa nachádza v záhradách v strednom pásme. Tento egreš sa vyznačuje mnohými tŕňmi a vysokou mrazuvzdornosťou. Malé bobule sú odolné voči praskaniu a majú sladkú chuť s kyslosťou. Konzumujú sa čerstvé alebo sa používajú na rôzne prípravy;
 • Svetlá Krasnodaru – nenáročná odroda, možno pestovať v rôznych oblastiach. Vytvára veľké červené bobule a jeho výhonky sú úplne bez tŕňov;
 • Ruská žltá – odroda odolná voči hubovým chorobám. Tŕne na takom egreši sú koncentrované v spodnej časti výhonkov. Vytvára veľké oválne žlté plody, ktoré dlho neopadávajú z kríka..
 • Biely triumf -rýchlo rastúci plodný egreš so žltozelenými bobuľami, ktorých farbu je možné posúdiť podľa ich zrelosti. Dlho neopadávajú a majú stredne sladkú chuť;
 • Datľa – odroda poskytuje bohatú úrodu aromatických a chutných bobúľ. Majú zelenú farbu a keď dozrejú, získajú karmínovo-purpurový odtieň. Hlavnou nevýhodou odrody je jej slabá odolnosť voči múčnatke..

Skupiny egrešov

Podľa svojich vlastností odrody sú často rozdelené do skupín, ako sú:

 • Sladkokyslé: Afričan, Perník (červenoplodý), Orlík (raná odroda bez tŕňov), Severný kapitán (stredne pichľavý, s tmavými bobuľami), Jar (silné, ale nízke kríky s veľkým zelenkastým ovocím), Hinnomaki Gelb (fínska odroda, rodiaca v v polovici leta);
 • So sladkokyslými bobuľami: Doneck veľkoplodý (veľmi ovocný, so zelenkastými bobuľami), malachit (s nerušeným zeleným ovocím), ruský (s červenými bobuľami), slivka (s tmavočervenými bobuľami);
 • S voňavými bobuľami: Africký, biely triumf, ochranca (s takmer čiernymi plodmi), plameniaky (s purpurovo-ružovkastými plodmi), Hinnomaki Stryn (so žltozelenými bobuľami, známy aj ako fínska zeleň);
 • Zbavený tŕňa: Jemné (existuje len niekoľko malých tŕňov, zelenkastých plodov), Eaglet, Pax (anglická odroda, odolná voči chorobám, s červeno-ružovým ovocím), Serenade (takmer beztrnový ker nastavuje tmavočervené bobule);
 • S mnohými tŕňmi: Doneck veľkoplodý, obranca, malachit, jubileum (so žltými bobuľami);
 • Niekoľko ostňov: Captivator (americká odroda s tmavočerveným oválnym ovocím), Kolobok, Chernomor (zrelé bobule sa stávajú takmer čiernymi);
 • S tŕňmi na spodnej časti výhonkov: Ruský, Smena (so stredne veľkými vínovými bobuľami), dátum;
 • Skoro zrelé: Eaglet, Spring, Salute (ostnatá odroda s červenými bobuľami), Yarovaya (odroda odolná voči bieloruským chorobám);
 • Stredne skoro: Milujúci (s malým počtom tŕňov a červeného ovocia), slivka, plameniak;
 • Stred sezóny: Kolobok, Krasnoslavyansky (s veľkými červenofialovými plodmi), Pax, Slivky (mrazuvzdorná odroda so stredne veľkými tmavými bobuľami, ktoré chutia ako sušené slivky);
 • Stredne neskoro a neskoro: Malachit, Sadko (s červenými bobuľami vhodnými na spracovanie), Serenade, Smena, Černomor.

Videorecenzia odrôd egreša 2018Videorecenzia odrôd egreša 2018

Okrem samotného egreša je za celkom populárny považovaný aj jeho hybrid s čiernymi ríbezľami, známy ako yoshta. Nemeckí chovatelia to dokázali priniesť. Táto rastlina kombinuje vlastnosti oboch kríkov. Výhonky yoshty sú bez tŕňov. Tento hybrid má dostatočne svetlé a veľké kvety a tmavé bobule zbierané v kefke. Tvarom pripomínajú čerešne a majú kyslasto-sladkú chuť s muškátovými orieškami. Keď sú zrelé, neopadávajú z kríkov. Pokiaľ ide o obsah vitamínu C, ovocie je nižšie ako ríbezle, ale prekonáva egreše. Okrem toho yoshta obsahuje aj veľa vitamínu P a antokyanov..