Hrozno Kesha – vlastnosti kultivácie a starostlivosti

Hrozno Kesha - výsadba a pestovanie. Kesha Grape Care a Red Talisman. Opis odrody, vlastnosti. Foto

Je známe, že hrozno je rozmarná rastlina ako na poveternostné podmienky, tak na zloženie substrátu, v ktorom rastie, ako aj na kvalitu starostlivosti. Chovatelia nám dnes predstavujú čoraz väčší počet odrôd hrozna so zlepšujúcimi sa vlastnosťami. Sú odolné voči chorobám, klimatickým zmenám, nie sú náchylné k napadnutiu škodcami a majú vynikajúce chuťové vlastnosti. A je stále jednoduchšie a jednoduchšie pestovať vyšľachtené odrody hrozna v ktoromkoľvek kúte krajiny. Je to táto odroda, ktorú možno bezpečne nazvať hrozno Kesha. Tvorcom tohto druhu bol slávny agrobiológ sovietskej éry – Y. Potapenko..

Popis hrozna Kesha

Popis hrozna Kesha

Hrozno Kesha je výsledkom kríženia dvoch odrôd: Frumoas Albe a Delight. Stolová odroda je hybrid piatej generácie. Charakteristické sú pre neho nasledujúce cenné vlastnosti:

 • Odroda je skoré dozrievanie. Hrozno dozrieva 125-130 dní.
 • Silný ker, energický.
 • Vinič rastie priateľsky.
 • Existujú bisexuálne kvety.
 • Trsy majú vysoké estetické vlastnosti, vážia 1,3 kg. Tvar je kužeľovo-valcovitý alebo kužeľovitý. Čím viac úrody sa odstráni z jedného kríka, tým menšiu hmotnosť má každé vinič (od 0,6 do 0,7 kg).
 • Bobule sú veľké, roztrúsené na zhlukoch. Hmotnosť každého bobule môže dosiahnuť od 11 do 15 g. Farba hrozna je biela, oválneho tvaru, dužina je hustá a priesvitná. Každé hrozno obsahuje niekoľko semien.
 • Chuť hrozna je aromatická, harmonická. Znalci hodnotia chuťové vlastnosti odrody Kesha na 8 bodov.
 • Prezentácia trsov umožňuje ich použitie pri zdobení slávnostného stola.
 • Samoopelená odroda.
 • Produktivita je vysoká, stabilná z roka na rok.

Prvú úrodu je možné získať 5 rokov po výsadbe hrozna. Za predpokladu optimálnych podmienok rastu a starostlivosti o odrodu Kesha bude prinášať ovocie každý rok bez prerušenia. Odroda je odolná voči nízkym teplotám. Prežije, aj keď sú v zime mrazy na -23 stupňoch. Trsy hrozna sa dobre prepravujú. Odroda Kesha je odolná voči chorobám a škodcom.

  Americký gaštan

Tento druh hrozna nemá žiadne nevýhody. Ak je teda na kríku príliš veľa zväzkov, každá kefa bude mať malú hmotnosť a veľkosť. Napriek tomu, že hrozno dobre reaguje na hnojenie, je dôležité mať na pamäti, že nadbytok dusíka v pôde vždy vedie k smrti odrody..

Charakteristika odrody červený Talisman

Charakteristika odrody červený Talisman

Odroda Kesha slúžila ako základ pre chov nového druhu – červeného hrozna Talisman alebo Kesha -1. Nový hybrid zaujíma jedno z popredných miest, pokiaľ ide o chuť a výnos. Talisman red má nasledujúce vlastnosti:

 • Doba zrenia bobúľ sa pohybuje od 125 do 135 dní..
 • Krík je mohutný, silný, samoopelivý.
 • Hustota strapcov je malá, štruktúra je voľná, tvar je oválno-kužeľovitý.
 • Hmotnosť strapcov sa pohybuje od 1,2 do 1,8 kg. Pri správnej starostlivosti môžu mať strapce hmotnosť približne 2 kg.
 • Veľké bobule majú svetlo červený odtieň. Sú veľké. Každé bobule môže mať hmotnosť 12 až 17 g. Buničina je pevná s odtieňom jabĺk.
 • Vysoký výnos výhonkov.
 • Dobre sa prepravuje, dlho si zachováva svoju prezentáciu a chutí skvele.
 • Bobule môžu zostať na viniči dlho bez toho, aby sa rozpadali.
 • Červený talizman nie je náchylný na škodcov a hubové choroby.
 • Odroda je mrazuvzdorná.

Výsadba a pestovanie hrozna Kesha

Výsadba a pestovanie hrozna Kesha

Kesha aj červený talizman vyžadujú dodržanie určitých podmienok výsadby, aby sa dosiahol plný a zdravý ovocný ker..

Pôda na výsadbu sadeníc by mala byť čo najúrodnejšia. Je žiaduce, aby to bola pôda čiernej zeme. Je dôležité sledovať stupeň vlhkosti podkladu. Ak je pôda príliš vlhká, koreňový systém, najmä v mladých rastlinách, rýchlo zhnije. Obe odrody sú vysadené na južnej strane pozemku, aby vinič dostal čo najviac slnečného svetla a tepla..

Odrody Kesha a Talisman red dobre zakoreňujú na jeseň aj na jar. Sadenica sa dá kúpiť alebo odrodu získate prostredníctvom podpníka, ktorý je naštepený na stonku starého kríka. Pri jarnej výsadbe by sa malo zabrániť hrozbe mrazov a vzduch by sa mal zahriať na úroveň 10 až 15 stupňov.

  Výsadba čiernych ríbezlí na jeseň

Výsadbové jamy by mali byť od seba vzdialené 1,5 m. Koreňový systém mladej rastliny je príliš krehký, preto pri výsadbe hrozna musíte byť veľmi opatrní. Krk koreňovej časti rastliny, ako aj vrúbeľ, by mali byť nad úrovňou zeme a nemali by byť zakryté. Hornú objemovú vrstvu substrátu je potrebné zmiešať s hnojivami. Po prvom vysadení potrebuje mladá rastlina výdatnú zálievku. Miera spotreby vody na sadenicu je teda od 20 do 25 litrov. Sadenice je vhodné ihneď po výsadbe upevniť na spoľahlivú podložku..

Keshovo štepenie na starú stonku

Aby ste na svoj web dostali novú odrodu hrozna Kesha, nemusíte odstraňovať staré rastliny. Na to bude stačiť naštepiť odrezky Keshy, ktoré sú pokryté tuhou vrstvou, na vinič starého kríka. Pred očkovaním musí byť výhonok šikmo narezaný, namočený v roztoku humátu.

Na starej rastline je potrebné miesto očkovania dôkladne vyčistiť. Až po vyčistení sa stonka rozdelí sekerou alebo nožom. Na jeden kmeň je možné zaštepiť niekoľko nových odrezkov. Výhonok musí byť vložený na rozdelené miesto a zakrytý látkou..

Starostlivosť o hrozno Kesha

Starostlivosť o hrozno Kesha

Kvalita plodiny, ako aj jej množstvo, priamo závisia od pravidelnosti a výdatnosti zálievky. Na jar sa rastlina prebúdza zo zimy, začínajú sa v nej aktívne vegetatívne procesy, preto od jarných mesiacov má hrozno zvýšenú potrebu zalievania. Pretrváva v období, keď krík úplne zakvitol. Toto pravidlo starostlivosti platí pre všetky druhy hrozna. Vedľa vinice je dôležité umiestniť drenážne systémy, ktoré zabezpečia odtok prebytočnej vlhkosti, ktorá poškodzuje koreňový systém..

Pôdu pod hroznom je potrebné pravidelne mulčovať. Tento postup ho ochráni pred mrazom a pomôže udržať požadovanú úroveň vlhkosti. Zhnitý hnoj je vhodný na mulčovanie. Bude stačiť trojcentimetrová vrstva mulča.

  Snowberry

Je dôležité poskytnúť rastline silnú a spoľahlivú podporu, pretože ako rastie, rastúca zelená hmota a zhluky, ktoré sa objavujú, budú dosť ťažké.

Hrozno Kesha potrebuje pravidelné kŕmenie. Počas celej sezóny je hnojené organickými a fosforo-draselnými látkami..

Ako správne orezávať hrozno Kesha?

Ako správne orezávať hrozno Kesha?

Prerezávanie hrozna pomáha správne rozložiť zaťaženie strapcov na kríky a tiež tvorí krásnu korunu rastliny. Ak boli na kríku nájdené sušené stonky, poškodené vetvy, musíte sa ich čo najskôr zbaviť, aby nezasahovali do normálneho vývoja zdravých častí. Hrozno sa prerezáva na jeseň, keď sú v ňom ukončené všetky vegetačné procesy a pripravuje sa na zimné obdobie vegetačného pokoja. Jar je tiež vhodná na prerezávanie, ale iba v prvých mesiacoch, keď sa púčiky na rastline ešte nezačali prebúdzať. Dodržiavanie zásad prerezávania zaistí bohatú úrodu a zdravú rastlinu ako celok. Bude správne nechať jednu vinič na jednej vetve. To platí najmä počas suchého horúceho leta..

Na konci jesene sú mladé rastliny chránené pred blížiacim sa mrazom. Ako krycí materiál je vhodná slama, seno, ktoré sú upevnené na konároch s veľkým zaťažením..

Vyššie uvedené základné princípy starostlivosti o odrodu Kesha pomôžu každoročne dosiahnuť bohatú úrodu, udržať rastlinu silnú a zdravú..

Hrozno Kesha (video)

Hrozno Kesha (september)Hrozno Kesha (september)