Čierna ríbezľa

Čierna ríbezľa

Ríbezľa čierna (Ribes nigrum) je jedným z najbežnejších druhov rodu Ríbezle, ktorý je súčasťou rodiny egrešov. Vo svojom prirodzenom prostredí takéto kríky žijú v Eurázii a na severoamerickom kontinente. Ako kultúrna výsadba sa ríbezle nachádzajú takmer všade, pestujú ich bežní záhradníci aj pre potreby priemyslu..

Popis čiernych ríbezlí

Popis čiernych ríbezlí

Kríky čiernych ríbezlí tvoria vláknité korene, umiestnené hlavne v hĺbke asi 25 cm. Výška rastlín v tomto prípade dosahuje 1 m. Mladé stonky majú bledú farbu a dospievanie, dospelí hnednú. Lalokové lístie má 3-5 lalokov vo forme širokého trojuholníka. Jeho rozmery sa pohybujú od 3 do 12 cm na dĺžku aj na šírku. Stredná čepeľ je spravidla predĺžená. Olistenie má zlaté pruhy a zubatý okraj. Z vonkajšej strany je natretý tmavozelenou farbou a zvnútra je pubertálny v oblasti žíl. Z listov ríbezlí vyžaruje charakteristická príjemná aróma, a preto sa často používajú ako dochucovadlo a pridávajú sa do nápojov.

Počas obdobia kvitnutia (koncom jari) sa na kríkoch vytvárajú visiace kvetenstvo-kefy, ktoré obsahujú 5 až 10 sivoružových alebo svetlo purpurových drobných zvončekových kvetov. Zvonka sú ich koruny často pubertálne. Po ich zvädnutí sa na konáre viažu lesklé čierne bobule príjemnej vône. Veľkosť každého z nich môže byť až 1 cm.

Vzhľadom na chuť a užitočné vlastnosti svojich bobúľ je čierne ríbezle považované za jednu z najbežnejších plodín bobúľ v miernom podnebí spolu s ďalšími členmi rodu, malinami a jahodami. Jeho bobule sú bohaté na vitamíny (najmä vitamín C) a užitočné prvky. Konzumujú sa čerstvé, skladujú sa zomleté ​​s cukrom, aby sa zachovali ich prospešné vlastnosti, alebo sa používajú na vytváranie polotovarov a tiež sa pridávajú do dezertov a nápojov.

V porovnaní s červenými ríbezľami je čierna považovaná za menej mrazuvzdornú a náladovejšiu voči rastovým podmienkam. Je hygrofilnejší a náchylnejší na útoky škodcov. Všetky vzdušné časti čiernych ríbezlí majú navyše špeciálnu arómu. Ostatné druhy tejto kultúry nemajú podobnú vôňu a ich bobule sú vodnatejšie a kyslejšej chuti. Bobule čiernych ríbezlí obsahujú 4 -krát viac vitamínu C, ale jeho kríky tiež starnú niekoľkokrát rýchlejšie ako biele a červené druhy.

Pestovanie čiernych ríbezlí nie je veľmi náročná úloha, ale iba správna starostlivosť o rastliny môže zaručiť ich zdravie a pravidelnú bohatú úrodu ovocia..

7 tajomstiev zberu ríbezlí. Prečo záhradník potrebuje ríbezle7 tajomstiev zberu ríbezlí. Prečo záhradník potrebuje ríbezle

Stručné pravidlá pre pestovanie čiernych ríbezlí

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie čiernych ríbezlí na otvorenom poli..

Pristátie Výsadba čiernych ríbezlí sa vykonáva na začiatku jesene alebo v marci až apríli.
Úroveň osvetlenia Vyberte si slnečný kút na juhu alebo juhozápade lokality. Je dobré, ak je chránený aj pred silným vetrom..
Režim zavlažovania Zalievanie sa vykonáva približne raz za 5 dní na 1 m2. m. pôdu spotrebúvajú 2-3 vedrá vody, pričom podmáčajú zem 30-35 cm.
Pôda Na výsadbu čiernych ríbezlí je vhodná odvodnená úrodná nekyslá pôda..
Top dressing Ak bola pôda pred výsadbou hnojená, kŕmenie začína od 3. roku kultivácie. Na začiatku sezóny sa pridávajú dusíkové doplnky, v prvej polovici leta sa môžu vykonávať konvenčné aj listové obväzy, na konci sezóny sa do pôdy zapustia organické látky a doplnky draslíka a fosforu.
Bloom Počas obdobia kvitnutia (koncom jari) sa na kríkoch vytvárajú visiace kvetenstvo-kefy. Po ich zvädnutí sa na konáre viažu lesklé čierne bobule príjemnej vône..
Prerezávanie Sanitárne prerezávanie sa vykonáva na jar, hlavné – na jeseň po páde listov.
Reprodukcia Rezanie, vrstvenie, delenie kríka.
Škodcovia Voška, ​​píla, listový červ, kliešť, svetluška.
Choroby Plesňové a vírusové infekcie.

Výsadba čiernych ríbezlí

Výsadba čiernych ríbezlí

Kedy a kde zasadiť

Obdobie plodenia kríkov čiernych ríbezlí trvá 12-15 rokov, ale odstráni sa z nich maximálny počet bobúľ asi 5-7 rokov kultivácie. Takmer všetky odrody tejto rastliny sú samooplodné – na vytvorenie vaječníka nepotrebujú opeľovače. Napriek tomu sa najväčšie a najchutnejšie bobule získavajú vysádzaním niekoľkých odrôd ríbezlí naraz..

Čierne ríbezle je možné vysádzať počas celej sezóny, ale začiatok jesene sa považuje za najoptimálnejší čas na výsadbu. Krík vysadený v septembri alebo v prvej polovici októbra stihne zakoreniť skôr, ako začne mráz, a na jar sa začne vyvíjať s obnovenou energiou. Súčasne sa pokúšajú vykonať jarnú výsadbu skoro – predtým, ako púčiky napučia na kríkoch..

Na výsadbu je vhodná výživná hlinitá pôda, ktorá môže byť neutrálna alebo mierne kyslá. Tiež musí byť odvodnená pôda na výsadbu a hladina podzemnej vody musí byť najmenej 1,5 m. V prípade kríkov je na juhu alebo juhozápade lokality vybraný slnečný kút. Je dobré, ak je chránený aj pred silným vetrom..

Jarná výsadba

Jarná výsadba čiernych ríbezlí

Miesto na jarnú výsadbu čiernych ríbezlí je pripravené od jesene. Vybraté miesto sa vykopá na bajonet lopaty, pričom popol s humusom a superfosfátom sa zapustí do zeme (1 liter, 7-10 kg, a až 100 g na 1 štvorcový meter, v tomto poradí).

Ak sa v záhrade pestuje niekoľko kríkov čiernych ríbezlí naraz, vzdialenosť medzi jednotlivými výsadbami bude závisieť od ich odrodových vlastností. Kríky s rovnými alebo nie príliš rozprestierajúcimi sa výhonkami sú umiestnené 1-1,3 m od seba, pričom medzi radmi zostáva až 1,5 m. Pri šírení odrôd sa vzdialenosť zvyšuje. Otvor na výsadbu sadenice má šírku a hĺbku asi pol metra. Do nej sa naleje asi 5 litrov vody a vysadí sa krík, ktorý sa umiestni pod miernym uhlom. Súčasne sa koreňový krk prehĺbi asi o 4-5 cm. Táto výsadba prispeje k aktívnejšej tvorbe koreňov a mladých vetiev.

Keď sa korene sadenice narovnajú, pokryjú sa zeminou, postupne sa zhutňujú a potom sa do otvoru naleje zvyšných 5 litrov vody. Mulčovanie pomôže udržať pôdu dlhšie vlhkú. V tejto kapacite môžete použiť rašelinu, suchú pôdu, humus alebo piliny..

Ako správne zasadiť ríbezle. 3 CHYBY ZÁHRADNÍKA pri výsadbe ríbezlíAko správne zasadiť ríbezle. 3 CHYBY ZÁHRADNÍKA pri výsadbe ríbezlí

Jesenná výsadba

Ak budú na konci sezóny vysadené kríky čiernych ríbezlí, miesto sa dá na to pripraviť za 2-3 týždne. Výsadbové otvory sú do 2/3 naplnené zmesou zvyšnej pôdy so zhnitým kompostom (asi 5 kg) a superfosfátom (2 polievkové lyžice). Odporúča sa tiež pridať veľkú hrsť popola. Počas tejto doby musí mať Zem čas usadiť sa. Potom sa výsadba uskutoční podľa rovnakého princípu a potom sa sadenice orežú a na každom výhonku zostanú iba 2-3 púčiky.

Vlastnosti starostlivosti o čierne ríbezle

Starostlivosť o čierne ríbezle

Jarná starostlivosť

Kríky ríbezlí sa na jar prebúdzajú veľmi skoro. Z tohto dôvodu je dôležité mať čas na vykonanie potrebného hygienického prerezávania pred aktiváciou vývoja obličiek. Zlomené alebo choré konáre, ako aj púčiky poškodené kliešťami, sú predmetom odstránenia. Ak je takýchto púčikov príliš veľa, vetvy sú prerezané takmer k základni. V tomto období je možné okrem hygienického prerezávania vykonávať aj tvarovanie, ale ak sa kríky prebúdzajú príliš skoro, vykonávajú sa na jeseň..

Ak boli rastliny pred prezimovaním schúlené, na jar strhli hlinený násyp. Krajina v blízkosti kríkov by mala byť vykopaná a pokrytá hnojom alebo humusom. Vrstva mulča by mala byť hrubá až 10 cm. Nie je rozložený pod samotný krík, ale asi 20 cm od jeho vetiev.

Čierne ríbezle milujú vlhkosť, takže v suchom jar je dôležité nezabudnúť na zálievku. Po nich sa podľa potreby odburiňuje. Polievané ríbezle je možné tiež hnojiť vložením dusičnatých granúl do pôdy. Pri uvoľňovaní sú zakopané približne 7 cm. Pôdu v blízkosti výsadieb môžete uvoľniť asi za deň alebo dva, mulčovanie pomôže znížiť počet takýchto procedúr.

Obzvlášť aktívne sú miery rastu ríbezlí na jar. Aby sa zabránilo tomu, že spätné mrazy ovplyvnia vývoj kríkov, krycí materiál by mal byť pripravený. Dym tiež pomôže chrániť výsadby..

V máji, keď kríky kvitnú, sa musia preskúmať a pokúsiť sa identifikovať výhonky postihnuté froté. Z dôvodu tejto choroby sa v kvetoch namiesto zvončekovitého kvetu objavujú samostatné okvetné lístky. Ak vetvy rastliny potrebujú podporu, je tiež nainštalovaná na začiatku sezóny..

Ríbezle na jar: prerezávanie, spracovanie a dôležitá starostlivosťRíbezle na jar: prerezávanie, spracovanie a dôležitá starostlivosť

  Vrstvenie vzduchom: reprodukcia jablone bez štepov

Letná starostlivosť

Začiatkom leta sa vykonáva zalievanie, pletie a uvoľňovanie, ako aj hnojenie koreňov organickou hmotou. Okrem nich môžete hnojiť metódu čiernych ríbezlí a listov a postriekať listy živnými roztokmi.

Počas tohto obdobia je na výsadbách možné pozorovať prítomnosť motýľov ohňa alebo piliarok. Hniezda motýľov musí byť zničené. Pily sa dajú identifikovať podľa skorej deformácie ovocia a podľa hnednutia.

Takmer všetky odrody ríbezlí dozrievajú v júli až auguste. Na rozdiel od červených ríbezlí, ktoré sa zbierajú kefami, sa z bobúľ vyberá čierne ovocie. Na zber použite podnos alebo škatuľu alebo inú nádobu, v ktorej sa ovocie nedá veľmi pokrčiť.

Po odstránení bobúľ sa kríky výdatne zalejú a po vyschnutí pôdy sa uvoľní.

Jesenná starostlivosť

V prvej polovici jesene sú výsadby hnojené organickými látkami a zlúčeninami draslíka a fosforu. Ak boli hnojivá aplikované suché, zaleje sa a pôda sa vykopá, aby sa do nej vložili živiny.

Na jeseň sa čierne ríbezle opäť zostrihajú. Odstránenie zahusťujúcich výhonkov vám umožní získať sadivový materiál – odrezky, ktoré sa ihneď vysadia na zakorenenie. Ak sa na jar na kríku vytvorilo vrstvenie, na jeseň sa oddelí od hlavného ríbezle a presadí sa na konečné miesto.

Ak je jeseň suchá, zalievanie sa vykonáva na konci sezóny, aby sa rastlinám poskytla vlhkosť na zimu..

Preventívne ošetrenia

Preventívne ošetrenia čiernych ríbezlí

Aby sa v lete nemrhalo energiou na odolávanie chorobám a škodcom čiernych ríbezlí, ich vzhľadu je možné predísť vopred pomocou vhodných ošetrení. Začiatkom jari sú kríky obarené polievaním výhonkov vodou s teplotou až 80 stupňov. Namiesto takejto sprchy môžete výhonky a koreňovú oblasť opeliť dreveným popolom..

Pred prebudením púčikov môžu byť rastliny v rámci boja proti hmyzu postriekané 7% roztokom močoviny. Tento postup bude slúžiť ako dodatočné dusičnaté hnojivo na výsadbu..

Keď sa objaví prvý list, ríbezle sa ošetria 1% roztokom síranu meďnatého alebo kvapaliny Bordeaux. Použitie fungicídov môže chrániť výsadbu pred hubovými chorobami, ako sú septoria alebo hrdza..

Ak sa v predchádzajúcej sezóne na ríbezlích objavil motýľ ohňa, pred kvitnutím by mali byť kríky podľa pokynov ošetrené insekticídmi (Fitoverm, Iskra-bio, Karbofos atď.). Okrem toho je oblasť v blízkosti kríkov pokrytá filmom, ktorý blokuje cestu na povrch svetluškám zimujúcim v zemi. Po začiatku kvitnutia sa film odstráni, inak môže byť prospešný hmyz ponechaný v zemi spolu so škodcami.

Pred kvitnutím by ste mali bojovať s iným hmyzom, ktorý môže poškodiť kríky – žlčníky, piliarky, listové červy atď. Na tento účel sa výsadba postrieka Iskrou, Inta -TsM alebo inými podobnými prostriedkami. Prípravy tohto typu pôsobia systémovo, takže postrek sa bude musieť opakovať ešte dvakrát – bezprostredne po odkvitnutí a po zbere bobúľ..

Ak sa na vyblednutých kríkoch objavia príznaky antracnózy, septorie alebo múčnatky, použijú sa proti nim také liečivé kompozície ako Vectra. Proti múčnatke americkej pomôže koloidná síra (ak je vonku viac ako 18 stupňov), Topaz alebo iný podobný prostriedok. Keď sa zozbierajú všetky bobule, spracovanie sa opakuje.

Na jeseň, keď kríky odhodia listy, sa zozbierajú a zničia spolu s ostatnými zvyškami rastlín. Súčasne sa samotné kríky opäť ošetria 1% roztokom kvapaliny Bordeaux alebo síranu meďnatého.

Zalievanie

Zalievanie čiernych ríbezlí

Čiernym ríbezliam sa najlepšie darí vo vlhkej a voľnej pôde, preto by sa v tomto stave mali uchovávať počas celej sezóny. Nedostatok vlhkosti ovplyvní rýchlosť vývoja vetiev a počas obdobia tvorby ovocia povedie k zníženiu ich veľkosti alebo k predčasnému pádu. Výsadbu treba polievať výdatne a dostatočne často, ale zároveň sa riadiť počasím a snažiť sa pôdu nepremokávať..

Ríbezle bude potrebné zalievať najhojnejšie počas tvorby vaječníka a jeho ďalšieho vývoja – v prvej polovici leta. Súčasne sa pokúšajú zvlhčiť zem do celej hĺbky, regenerovanej koreňmi – až do 45 cm. m miesta spotrebuje 20-30 litrov vody. Naleje sa do pripravených drážok v uličkách alebo do drážok 30-40 cm od základne puzdra. Ich hĺbka môže byť asi 10-15 cm Po čakaní na mierne vyschnutie pôdy je potrebné ju po zalievaní uvoľniť. Ak je pôda v blízkosti kríkov mulčovaná, bude potrebné tieto postupy vykonávať oveľa menej často..

Top dressing

Vrchný dresing z čiernych ríbezlí

Ak počas počiatočnej výsadby čiernych ríbezlí boli do pôdy pridané živiny, budú stačiť na prvý rok kultivácie a kríky nebudete musieť dodatočne kŕmiť. V druhom roku môžete pod každý krík pridať asi 40-50 g močoviny alebo vetvy postriekajte 7% roztokom pred prebudením púčikov. Kríky staršie ako 4 roky budú potrebovať menej hnojiva: až 40 g doplnkov dusíka, rozdelených do 2 dávok.

Kríky čiernych ríbezlí sa na jeseň oplodňujú organickými zlúčeninami raz za pár rokov. Na tento účel je vhodný vtáčí trus, hnoj alebo kompost. Na každý krík sa spotrebuje asi 10-15 kg. Okrem toho sa na jeseň používajú aj minerálne doplnky – síran draselný (asi 15 g na rastlinu) a superfosfát (50 g). Ak sa na jar na mulčovanie pôdy použili organické zlúčeniny, nemožno ich použiť na jeseň. A naopak – ak boli na jeseň ríbezle kŕmené humusom, na jar už neprinášali dusík.

Prerezávanie čiernych ríbezlí

Prerezávanie čiernych ríbezlí

Kedy je najlepší čas na orezávanie

Aj keď je skorá jar považovaná za optimálny čas na prerezávanie čiernych ríbezlí, kvôli rýchlemu prebudeniu púčikov nie je vždy možné tento postup dokončiť včas. Ak boli kríky odrezané pred začiatkom toku šťavy, na konci sezóny z nich môžete jednoducho odstrániť poškodené vetvy. V ostatných prípadoch sa formatívne prerezávanie odkladá na jeseň..

Prerezávanie na jar

V 1. roku kultivácie, bezprostredne po výsadbe, by mali byť všetky výhonky ríbezlí narezané na úroveň 2-3 púčikov. V 2. roku tam zostane iba 3 až 5 najväčších nulových výhonkov, aby sa vytvorili kostrové vetvy kríka. Všetky ostatné výhonky sú odrezané. V polovici júla sú ľavé výhonky prichytené o pár púčikov, aby sa aktivoval rast ovocných vetiev a mladých výhonkov. To vám umožní spojiť tvorbu kríka so zlepšením jeho plodnosti..

Po dobu 3-4 rokov života ríbezlí sa mladé nulové výhonky znížia na 3-6 najsilnejších, pričom sa odstráni zvyšok. Minuloročné konáre sú mierne skrátené odstránením ich vrcholov. Na vetvách hlavných výhonkov sú zachované 2 až 4 púčiky. Do 5. roku kultivácie sa krík považuje za vytvorený.

Vo veku 5-6 rokov kultivácie vetvy ríbezlí postupne začínajú starnúť. Od tohto obdobia kríky postupne omladzujú a odrezávajú najstaršie vetvy na základni. Zostávajúca schéma prerezávania zostáva rovnaká:

 • Vrcholy výhonkov minulého roka sú odstránené;
 • Výhonky na 2-4 roky sa skrátia v miestach rozvetvenia, pričom na každom konci zostanú až 4 púčiky;
 • V aktuálnej sezóne zostane iba 3-5 nulových výhonkov, ktoré odstránia všetok mladý rast.

Zovretie vrcholov výhonkov sa môže vykonávať aj v lete – zvyčajne sa to robí v polovici júla..

RÍBEZLA &# 127793; Správne prerezávanie zvýši výnos !!! / Sprievodca po záhradeRÍBEZLA �� Správne prerezávanie zvýši výnos !!! / Sprievodca po záhrade

Prerezávanie na jeseň

Ak bolo na jar možné dodržať podmienky formatívneho prerezávania, na jeseň sa vykonáva iba sanitárne zariadenie. Suché, zlomené alebo choré vetvy sa odstránia z ríbezlí, ako aj z tých, ktoré rastú vo vnútri kríka a prispievajú k jeho zahusteniu. Začínajú sa prerezávať potom, čo ríbezlí zhodí všetky lístie. Suché konáre je možné z kríkov odstrániť v každom ročnom období..

Reprodukcia čiernych ríbezlí

Čierne ríbezle môžete množiť rôznymi spôsobmi. Najžiadanejšie sú vegetatívne: použitie zelených alebo drevnatých odrezkov, tvorba vrstiev alebo delenie dospelých kríkov. Môžete pestovať ríbezle zo semien, ale to trvá príliš dlho a výsledné kríky sa môžu líšiť od rodičov a nezdedia vlastnosti odrody..

Rezne

Rezne z čiernych ríbezlí

Práve odrezky sa považujú za najbežnejší spôsob získavania nových kríkov čiernych ríbezlí. Výsadbový materiál sa odoberá z ročného rastu koreňov alebo vetiev prvého poriadku. Odrezky by mali mať hrúbku najmenej 7 mm s dĺžkou až 20 cm Na prípravu odrezkov je potrebné použiť čistý nástroj. Rez sa urobí nad púčikom, ustúpi od neho o 1-1,5 cm. Rezne sa zberajú počas jesenného prerezávania (do konca septembra) alebo začiatkom novembra, keď už ríbezle začali odpočívať. Ak to čas dovolí a rastliny majú čas začať pred mrazom, odrezky sa vysadia na zakorenenie v rovnakú jeseň. V opačnom prípade sú uložené až do jari. Spodné časti sú ponorené do záhradného laku alebo tekutého parafínu, segmenty sú zviazané, zabalené do mokrého papiera, vložené do vrecka a vložené do chladničky alebo pochované v snehu až do jari. Bezprostredne pred výsadbou sa hrot so smolou alebo parafínom šikmo prereže.

  Najpopulárnejšie zimné odrody hrušiek

Jarná výsadba odrezkov sa vykonáva skoro, ale na to sa musí zem zahriať najmenej na 8-9 stupňov. Sekcie sú zasadené pod uhlom a prehlbujú ich o 1-2 horné púčiky. Po výsadbe sa vykonáva zalievanie a mulčovanie. Aby sa odrezky rýchlejšie zakorenili a netrpeli jarnými mrazmi, sú s nimi nad lôžkom inštalované oblúky vysoké až 50 cm, ktoré sú pokryté polyetylénom. Keď sa objavia prvé listy, úkryt je možné odstrániť. Potom budete musieť starostlivo monitorovať udržiavanie konštantnej pôdnej vlhkosti v záhrade – nemalo by to vyschnúť.

V lete sa okrem zalievania vykonáva aj pletie a hnojenie. Rezne je možné hnojiť mulleinovým živným roztokom s prídavkom superfosfátu a popola. Ak sadenice na jeseň dorastú do 30-50 cm a vytvoria 1-2 výhonky, môžu byť transplantované na svoje konečné miesto..

Zelené odrezky možno použiť aj na množenie ríbezlí, ale zakoreňujú sa ťažšie a vyžadujú skleníkové podmienky a vysokú vlhkosť..

RÍBEZLA. Ako množiť ríbezle odrezkami doma! 100% výsledok.RÍBEZLA. Ako množiť ríbezle odrezkami doma! 100% výsledok.

Reprodukcia vrstvením

Reprodukcia čiernych ríbezlí vrstvením sa považuje za nemenej populárnu. Takže v jednej sezóne môžete získať sadenicu s rozvinutými koreňmi. Na začiatku jari je z okraja kríka, ktorý je umiestnený šikmo, zvolený silný dvojročný výhonok. Je ohnutý k zemi a stredná časť je upevnená v pripravenej drážke až do hĺbky 12 cm. Horných 20-23 cm tejto vetvy nie je pokrytých zeminou a táto časť zostáva na povrchu. Do jesene sú vrstvy systematicky polievané. Do konca sezóny by mala vetva založiť vlastné korene a vytvoriť niekoľko výhonkov. Potom môže byť výsledná sadenica odrezaná z pôvodného kríka a transplantovaná na požadované miesto..

Delenie kríkov

Rozdelenie zarastených kríkov ríbezlí sa vykonáva na jar alebo na jeseň a kombinuje sa s transplantáciou. Za týmto účelom sa krík vykopá a pokúša sa čo najmenej poškodiť korene a rozrezať alebo nakrájať na kusy sterilným nástrojom. Každá prijatá divízia by mala mať svoje vlastné korene a rozvinuté vetvy. Súčasne sa odstránia staré alebo choré časti puzdra. Mladé výhonky sa skrátia na asi 25 cm Všetky rezy sa práškujú uhlím a odrezky sa zasadia do otvorov, ktoré sú pre ne pripravené, ako bežné sadenice. Počas zakoreňovania budú kríky potrebovať dostatočné množstvo vlhkosti. Bobule sa na nich objavia v budúcej sezóne, keď sa rastliny po delení konečne spamätajú..

Choroby

Choroby čiernych ríbezlí

Okrem preventívnych ošetrení správna starostlivosť pomôže vyhnúť sa chorobám kríkov ríbezlí. Dodržiavanie zavlažovacieho režimu (keď nie je pôda presušená, ale nie podmáčaná), udržiavanie vzdialenosti medzi jednotlivými kríkmi, prerezávanie vykonávané v optimálnom čase a udržiavanie rastlín v čistote pomôže udržať ich silnú imunitu. Počiatočný výber odrôd odolných voči chorobám bude tiež slúžiť ako dodatočná ochrana..

Čierne ríbezle najčastejšie trpia plesňovými infekciami. Najbežnejšie sú múčnatka a antraknóza. Príznaky múčnatky sú dosť nápadné. Ovplyvnené časti kríka sú pokryté ľahkým kvetom. Obvykle sa táto choroba prejavuje po kvitnutí ríbezlí. Rozvoju antraknózy prospieva daždivé počasie uprostred leta. Z tohto dôvodu sa na listoch objavujú červené škvrny, ktoré končia tuberkulózami. Listy v spodnej časti kríka začnú opadávať a stupeň zimnej odolnosti takýchto ríbezlí klesá. Fungicídne prípravky, ktoré sa používajú podľa pokynov, pomôžu vyrovnať sa s chorobami tohto typu. Hlavnou vecou je všimnúť si príznaky šírenia choroby čo najskôr a tiež vydržať potrebné doby spracovania pred zberom..

Čierne ríbezle môžu tiež hrdzavieť. Táto choroba sa prejavuje aj uprostred leta, na listoch sa kvôli tomu objavujú oranžovo-hnedé škvrny. V rámci prevencie by ste nemali vysádzať kríky v blízkosti ihličnanov a tiež pravidelne burinu. Ak existujú príznaky ochorenia, vykoná sa fungicídne ošetrenie a zopakuje sa to po zbere. Proti šedej hnilobe, kvôli ktorej sa na listoch objavujú hnedé škvrny plesne, pomôžu prípravky obsahujúce meď. V takom prípade by mali byť postihnuté časti puzdra odstránené a spálené..

Najnebezpečnejšie choroby čiernych ríbezlí sú vírusové. Lieky pre nich ešte neboli vynájdené, preto by postihnuté časti rastliny alebo úplne choré kríky mali byť z miesta odstránené čo najskôr. Do tejto skupiny chorôb patrí mozaika a froté (reverzia). Šírenie mozaiky uľahčujú vošky, ale možno ju omylom vniesť na krík nesterilným nástrojom. Lístie postihnutých kríkov sa rozjasní a v blízkosti žíl sa pokryje žltými pruhmi. Po odstránení rastliny na tomto mieste sa snažia 5 rokov nič nepestovať..

Vzhľadom na froté kríky prestávajú prinášať ovocie, lístie mierne mení tvar a kvety sú malé a dvojité. Postihnuté časti ríbezlí sa odstránia.

Škodcovia

Škodcovia čiernych ríbezlí

 • Jedným z najčastejších škodcov ríbezlí je voška, ​​ktorá sa živí jej šťavami. Vďaka jej útokom sú listy a výhonky zdeformované a samotný krík je vyčerpaný. S voškami sa bojuje insekticídmi;
 • Obličkové roztoče sú obzvlášť viditeľné na jar. Žijú v príliš opuchnutých obličkách. Tieto púčiky postupne vysychajú a kliešť sa presúva na ďalší. Kliešte môžu okrem poškodenia obličiek spôsobiť aj nevyliečiteľné vírusové ochorenia. Takéto púčiky by mali byť odstránené a zvyšok kríka by mal byť ošetrený insekticídom;
 • Larvy sklenených motýľov a zlatých rybiek ríbezle kazia jadro výhonkov. Počas prerezávania sú viditeľné stopy ich prítomnosti. Výhonky so zatemneným jadrom sú narezané na zdravé tkanivo alebo na základňu;
 • Ďalším motýľom škodcom ríbezlí je hasič. Do kvetov rastliny kladie vajíčka, ktoré zasahujú do tvorby vaječníkov, a húsenice, keď sa objavia, pohltia zvyšok bobúľ. Trsy bobúľ s charakteristickou pavučinou sa odstránia a na jeseň vykopú zem v blízkosti kríkov, kde škodcovia prezimujú. Okrem zakrytia pôdy filmom na jeseň alebo na jar ju môžete zamulčovať rašelinou. Zabráni tiež tomu, aby sa motýle vyšplhali na povrch pôdy. Po odkvitnutí sa mulč odstráni.

Čierne ríbezle a ďalšie druhy tohto rodu majú bežných škodcov a môžu byť postihnuté rovnakými chorobami. Z tohto dôvodu sa neodporúča pestovať v blízkosti červené a čierne ríbezle, ako aj egreše – zabráni sa tak rýchlemu šíreniu infekcií alebo škodlivého hmyzu..

Odrody čiernych ríbezlí s fotografiami

Existuje niekoľko stoviek rôznych odrôd čiernych ríbezlí, ktoré sa líšia vonkajšími charakteristikami kríkov a chuťou bobúľ. Pre pohodlie sú zvyčajne rozdelené do skupín podľa veľkosti alebo iných charakteristík ovocia, ako aj načasovania ich dozrievania..

Veľkoplodá

Veľkoplodé odrody čiernych ríbezlí

Táto skupina zahŕňa odrody s bobuľami s hmotnosťou 1,5 g alebo viac. Medzi najznámejšie patria:

 • Dobrynya – hmotnosť bobúľ tejto odrody dosahuje 7 g. Dozrievajú koncom júla. Odroda je pozoruhodná svojou sladkosťou, odolnosťou voči múčnatke, ranou zrelosťou a schopnosťou znášať chladné zimy;
 • Selechenskaya-2 – zimovzdorný ríbezľ, ktorý poskytuje vysoké výnosy a je odolný voči múčnatke. Hmotnosť sladkého a kyslého ovocia so skorým dozrievaním dosahuje 6 g;
 • Energický – hmotnosť bobúľ dosahuje 8 g. Majú hustú šupku a sladkú dužinu. Bobule dozrievajú do konca júla. Napriek vysokým chuťovým vlastnostiam je odroda náchylná k múčnatke, jej kríky rýchlo starnú a reprodukcia je náročná..

Sladké

Sladké odrody čiernych ríbezlí

 • Bagheera – rýchlo rastúca odroda, odolná voči zmenám počasia, charakterizovaná veľkými bobuľami, takmer úplne bez kyslosti. Jeho plody sú vynikajúce želatínové. Napriek svojej odolnosti sú tieto ríbezle náchylné na mnohé choroby a často ich postihujú roztoče obličiek;
 • Zelený opar – voňavé bobule dozrievajú v strednodobom horizonte. Odroda dobre znáša zimu, je považovaná za veľmi plodnú a rýchlo rastúcu, ale je náchylná na roztoče obličiek;
 • Nina – odroda mrazuvzdorná v ranom štádiu, ktorá konzistentne poskytuje dobrú úrodu. Priemer bobúľ dosahuje 1,3 cm. Kríky sú odolné voči múčnatke, ale sú citlivé na útoky kliešťov a froté.

Skoré dozrievanie

Skoré dozrievajúce odrody čiernych ríbezlí

Zrenie plodov takýchto ríbezlí nastáva začiatkom júla. Takéto rastliny sú chránené pred teplom typickým pre polovicu leta a spolu s nimi – pred škodcami a chorobami, ktoré v tomto počasí postihujú neskoršie ríbezle. Medzi hlavné rané odrody:

 • Zvedavosť – odroda odolná voči zime, ktorá poskytuje vynikajúcu úrodu bez ďalších ríbezlí v okolí. Je odolný voči múčnatke, ale citlivý na sucho. Bobule s hustou šupkou sú oválneho tvaru, strednej veľkosti a sladkokyslej chuti;
 • Malý princ – plodné samooplodné ríbezle s tmavými sladkokyslými bobuľami. Z jedného kríka môžete získať až 6 kg bobúľ;
 • Sadenice holubice – veľmi raná odroda s bobuľami s hmotnosťou až 1,5 g. Keď sú prezreté, praskajú.
  Voskovnik červený

Stred sezóny

Odrody čiernych ríbezlí v polovici sezóny

Bobule na kríkoch tejto skupiny začínajú dozrievať uprostred leta. Najbežnejšie odrody:

 • Bolero -táto skorá odroda, ktorá nepotrebuje opeľovanie, je odolná voči mrazu a množstvu chorôb, má dobrý výnos a vytvára veľké a voňavé sladkokyslé bobule okrúhleho alebo oválneho tvaru. Ich hmotnosť dosahuje 2,5 g;
 • Titania – kríky tvoria bobule rovnakej veľkosti so silnou šupkou a zelenkavou dužinou. Chutia sladko -kyslo. V dôsledku nerovnomerného dozrievania plodov sa zber časom natiahne;
 • Čierna perla – kríky trvale poskytujú dobrú úrodu, nepotrebujú susedov na opeľovanie a sú vysoko mrazuvzdorné. Bobule nemajú takmer žiadny rozdiel vo veľkosti a ich hmotnosť dosahuje 1,5 g. Nevýhodou odrody je citlivosť na múčnatku..

Neskoré dozrievanie

Neskoré dozrievajúce odrody čiernych ríbezlí

Obdobie dozrievania týchto odrôd je v auguste. Ich bobule sú ideálne na mrazenie a vytváranie polotovarov. Medzi najobľúbenejšie:

 • Vologda -ríbezľa samooplodná a odolná voči chorobám, ktorá tvorí veľa veľkých plodov až do hmotnosti 2,2 g. Pri zbere sladkých a kyslých bobúľ nie sú zranení. Ale s odolnosťou voči zimnému chladu môžu kríky trpieť opakujúcimi sa mrazmi;
 • Dcéra – kríky dobre znášajú sucho, poskytujú dobrú úrodu a vykazujú odolnosť voči roztočom. Bobule sú suché. Ich hmotnosť dosahuje 2,5 g a chutia sladkokyslo;
 • Lenivý človek – odroda tvorí veľké a okrúhle sladké bobule a je odolná aj voči mrazu a mnohým chorobám vrátane froté. Nevýhody týchto ríbezlí sa považujú za predĺžený zber v čase, ako aj za jeho nestabilný objem..

Najlepšie odrody čiernych ríbezlí

Najlepšie odrody čiernych ríbezlí

Najchutnejšie odrody čiernych ríbezlí sa nazývajú dezertné odrody. Napríklad:

 • Venuša – odroda s veľkými tmavými bobuľami s tenkou šupkou, ktorá poskytuje dobré výnosy;
 • Kentaur – veľmi raná odroda, ktorá dáva dobrú úrodu v júni. Bobule sú sladké a kyslé a veľké, zbierané v dlhých zhlukoch;
 • Legenda – rôzne skoré dozrievanie, odolné voči chorobám. Veľké bobule majú suchú prestávku napriek tenkej šupke;
 • Oryol valčík – stredne neskorá odroda s kyslasto sladkým ovocím a dobrou odolnosťou voči chorobám;
 • Selechenskaya a Selechenskaya 2 – veľmi produktívne odrody, odolné voči opakujúcim sa mrazom, s veľkými a sladkými plodmi okrúhleho tvaru;
 • Srdiečko – stredne skoré bobule sú po zbere odolné voči deformácii a vyznačujú sa šťavnatou dužinou;
 • Perla – veľké guľovité bobule sú pozoruhodné svojou vysokou sladkosťou, ale zle sa prepravujú.

Odrody pre moskovský región

Odrody čiernych ríbezlí pre moskovský región

Napriek tomu, že čierne ríbezle milujú teplo, existuje mnoho odrôd odolných voči zime, ktoré vydržia aj silné mrazy. Vďaka tomu si môžete vybrať vhodnú odrodu pre moskovský región alebo iné oblasti stredného pruhu:

 • Bieloruská sladkosť – odroda odolná voči chorobám a chladu, ktorá tvorí stredne veľké sladké bobule. Dokonca aj pri nerovnomernom dozrievaní nespadajú z kríkov;
 • Izmailovskaya – voňavé veľké bobule majú kyslasto-sladkú chuť, zber sa zberá v priemernom čase;
 • Paulinka -zimovzdorný ríbezľ so stredne veľkým kyslým ovocím s jemnou šupkou. Nevýhodou odrody je jej citlivosť na hubové choroby..

Odrody možno nájsť aj v oblastiach s ťažším podnebím. Pre Ural sú teda záhradníci vhodní:

 • Spomienka na Michurina – priemerná zimná odolnosť je kompenzovaná odolnosťou voči jarným mrazom. Bobule strednej veľkosti dozrievajú spoločne;
 • Rapsódia – neskorá odroda zvýšenej zimnej odolnosti s lesklými sladkými a voňavými bobuľami;
 • Sibylla – hnedasté plody s voňavou dužinou sa dobre prepravujú. Kríky odolávajú mrazom až do -30 a sú odolné voči suchu.

Sibírčania môžu venovať pozornosť odrodám, ako sú:

 • Hnedá – odroda s veľkými hnedastými sladkokyslými bobuľami pre vysoké úrody potrebuje opeľovanie. Kríky prežijú aj tie najťažšie zimy, ale nie sú príliš odolné voči hubovým chorobám;
 • Herkules – kompaktné kríky s mrazuvzdornými púčikmi do augusta tvoria veľké a aromatické sladké bobule;
 • Lucia – tvorí veľké, mäsité čierne bobule, ktoré dozrievajú do konca júla. Majú príjemnú osviežujúcu chuť. Kríky sú mrazuvzdorné a dobre odolávajú chorobám a škodcom.

Výhody a poškodenia čiernych ríbezlí

Výhody a poškodenia čiernych ríbezlí

Užitočné vlastnosti

Pokiaľ ide o množstvo vitamínov a ďalších užitočných prvkov, čierne ríbezle výrazne prevyšujú všetky ostatné plodiny bobúľ. Obsah vitamínu C v jeho plodoch je taký vysoký, že zdravý človek potrebuje na splnenie dennej potreby zjesť iba 20 bobúľ. Plody ríbezlí okrem toho obsahujú vitamíny skupiny B, K, P, A, D a E, cukry, kyseliny, užitočné soli, pektíny, karotenoidy a silicu. Olistenie rastliny obsahuje aj mnoho cenných látok – obsahuje dokonca viac vitamínu C ako ovocie. Spolu s ním, éterickými olejmi a fytoncidmi, je bohatý na síru, striebro, olovo, meď, horčík a mangán..

Vďaka tomuto zloženiu je čierne ríbezle považované za jednu z obzvlášť užitočných potravín. Pomáha posilňovať imunitný systém a zlepšovať zdravie tela. Toto bobule sa odporúča zaradiť do stravy diabetikov a ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou a je tiež indikované na kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia očí, obličiek, pečene a dýchacieho systému. Táto rastlina môže tiež pomôcť s aterosklerózou, ako aj s výskytom nádorov..

Vzhľadom na obsah antokyanidínov môžu bobule pôsobiť pri angíne protizápalovo. Môžete si opláchnuť hrdlo zriedenou šťavou. Miešaním ríbezľovej šťavy s medom sa získa prostriedok proti kašľu. Berry bujón sa odporúča na chudokrvnosť, ako aj na zápal žalúdka, žalúdočné vredy alebo dvanástnikové vredy. Pomôže pri vysokom krvnom tlaku a dokonca aj pri krvácaní ďasien.

Ríbezle sú vhodné aj na kozmetické účely. Buničina bobúľ, keď sa vtiera do pokožky, môže spôsobiť, že starecké škvrny alebo pihy budú menej nápadné. Trenie ríbezlí na kutikulu a nechty dodá silu a bude ich hladšie..

Ríbezľové lístie, ktoré nie je o nič menej užitočné ako bobule, sa často pridáva do rôznych nápojov a marinád. Čaje, odvary alebo nálevy z listov nielenže povzbudia, ale môžu mať aj diuretický a antireumatický účinok, ako aj pomoc pri zápaloch. Rôzne lieky z listov sa používajú na liečbu dermatitídy a diurézy zvonka a vnútorne – na zápal žalúdka, dnu, ako aj na choroby srdca a ciev..

Na prípravu odvarov a infúzií sa používajú čerstvo zozbierané a sušené lístie ríbezlí. Mladé listy zozbierané na jar sa môžu stať základom vitamínového nápoja, ktorý pomáha posilňovať telo. Vložia sa do zmesi vody s akoukoľvek kyslou šťavou, ponechajú sa v nej jeden deň a potom sa prefiltrujú a skonzumujú pol pohára denne. Ak je to žiaduce, do takéhoto nápoja môžete pridať med..

Z listov sa získava aj špeciálny ocot, ktorý sa používa na dochutenie rôznych jedál. Čerstvé lístie sa naleje do studeného sirupu (100 g cukru sa odoberie na 1 liter vody), pokryje sa gázou a nechá sa v tejto forme dva mesiace. Potom sa infúzia prefiltruje a naleje do nádob z tmavého skla..

Čierne ríbezle – užitočné vlastnostiČierne ríbezle - užitočné vlastnosti

Kontraindikácie

Aj napriek nepochybným výhodám bobúľ čierneho ríbezle by sa v niektorých prípadoch nemali konzumovať. Vzhľadom na skutočnosť, že ovocie obsahuje vitamín K a mnoho fenolových zlúčenín, ich trvalé používanie sa môže kvôli zvýšenému zrážaniu krvi zmeniť na problémy pre pacientov s tromboflebitídou. Čerstvé bobule sa neodporúčajú pri vredoch, zápaloch žalúdka a vysokej kyslosti žalúdka. Samotné bobule a ich čerstvá šťava by sa nemali konzumovať po mŕtvici alebo srdcovom infarkte a s trombózou.

Koncentrovaná šťava z bobúľ môže viesť k rozvoju detských alergií, neodporúča sa tehotným ženám. Rovnaká šťava v malých dávkach, zriedená vodou, zároveň pomáha zvyšovať hladinu hemoglobínu.