Liči

Liči: rastúci z kameňa doma

Liči (Litchi chinensis) alebo liči čínska je ovocný strom z rodiny Sapindov. Existuje niekoľko ďalších názvov pre túto rastlinu – slivka čínska, liji, laysi a líška. Čínske slivky sa dajú jesť čerstvé aj konzervované. Z liči je pripravené lahodné čínske víno a rôzne dezerty. Tento článok vám podrobne povie, ako správne pestovať liči z kosti a ako sa starať o rastlinu doma..

Popis ovocia liči

Liči je vždyzelený strom s rozprestierajúcou sa korunou. Liči môže rásť do výšky od 10 m do 30 m, a niekedy aj vyššie. Listy rastliny sú zložité a pernaté, zhora tmavozelené a zospodu sivasté, lesklé. Pozostáva zo štyroch alebo ôsmich listov kopijovitých alebo predĺžených vajcovitých, špicatých k okraju.

Kvety liči nemajú okvetné lístky, vyzerajú ako nazelenalé alebo žltkasté poháre. Kôra ovocia je červená a dužina je biela, sladká a konzistenciou trochu pripomína želé, je veľmi voňavá a šťavnatá. Dĺžka plodov je 2-4 cm Plody liči dozrievajú od konca mája do konca júna, obdobie dozrievania závisí od odrody, ktorá bola na pestovanie zvolená.

Rastúce liči z kosti

Rastúce liči z kosti

Pretože je liči považované za tropickú rastlinu, je veľmi ťažké nájsť jej sadenice v škôlkach. Preto je jednoduchšie vypestovať liči z kosti. Na klíčenie sú vhodné iba semená zo zrelých plodov. Mali by byť jasne červené, dužina je priesvitná a šťavnatá, so silnou arómou. Ak vezmete semeno z nezrelého ovocia, rastlina bude veľmi malá a slabá, často bude napadnutá hmyzom a bude postihnutá rôznymi chorobami a semeno z takéhoto ovocia pravdepodobne vôbec nevyklíči..

Z ovocia liči vyberte kosť a ihneď ju zabaľte do vlhkej utierky. V tomto stave by kosť mala ležať najmenej týždeň, tkanivo by malo byť pravidelne navlhčené. Keď kosť napučí, musí byť odstránená z látky a vložená do hrnca s drenážnymi otvormi. Na výsadbu semien liči je najlepšie použiť hotový substrát pre kvetinové sadenice. Nezabudnite tiež na drenážnu vrstvu. Kosť je potrebné prehĺbiť asi o 2 cm. Po výsadbe je potrebné pôdu hojne zalievať teplou vodou. Liči musíte klíčiť pri teplote 25-30 stupňov a vo vlhkej pôde. Ak sú splnené všetky podmienky, potom semeno vyklíči za 2-4 týždne. Ale stane sa, že kosti neskôr vyklíčia..

  Ako pestovať jabloň a hrušku z odrezkov

Potom, čo sa objavia prvé listy, je potrebné hrniec liči položiť na dobre osvetlené miesto, ale bez priameho slnečného svetla. Keď rastú štyri skutočné listy, musíte liči presadiť do iného kontajnera, väčšieho objemu. Teplota pri pestovaní by mala byť najmenej 20 stupňov. A denné hodiny nie sú kratšie ako 12 hodín. Ak nie je možné ho umiestniť do osvetlenej miestnosti, budete musieť rastlinu osvetliť umelým svetlom, pretože bez riadneho osvetlenia rastlina nebude rásť silná a zdravá a vôbec sa objaví jej dlho očakávané ovocie.

Starostlivosť o liči doma

Starostlivosť o liči doma

Zalievanie

Pretože je liči tropická rastlina, veľmi miluje vlhkosť. Je potrebné ho pravidelne striekať teplou vodou najmenej dvakrát denne. Rastlinu zalievajte pravidelne, ale bez podmáčania pôdy. Voda na zavlažovanie by mala byť teplá a usadená dva dni. Najlepším spôsobom, ako zvlhčiť pôdu, je zavlažovanie jímkou. Zalievanie by malo byť také, aby bola pôda vždy vlhká, ale bez stojatej vody.

Top dressing a hnojivá

Liči reaguje na hnojenie veľmi pozitívne. Prvé kŕmenie liči by sa malo vykonať asi tretí mesiac po výsadbe, po kŕmení by sa malo zastaviť, kým rastlina nebude stará jeden rok. V druhom roku musíte niekoľkokrát pridať roztok komplexného minerálneho hnojiva. Ako organickú hmotu na kŕmenie môžete použiť roztok z mulleinu. Počas hnojenia je možné pestovať zdravú a dobre rodiacu rastlinu..

Prerezávanie

Pretože liči nerástlo tak rýchlo, nepotrebuje časté prerezávanie. Počas prvých dvoch rokov je potrebné niekoľkokrát vykonať formatívne prerezávanie, ktoré pomôže vytvoriť správnu korunu stromu. A potom stačí unikajúce výhonky príležitostne prerezať, aby ste udržali čistý tvar koruny. Niekedy sa stane, že rastlina vôbec neprináša ovocie, ale nepovažuje sa to za frustrujúce, pretože len zriedka sa niekto môže pochváliť krásnou exotickou rastlinou pestovanou doma.

  Výsadba marhule

Choroby a škodcovia

Liči je považovaný za celkom odolný voči útokom škodlivého hmyzu. Existujú však prípady, keď sa vošky, biele muchy, roztoče, strapky, múčniky a hmyz zo šupín presúvajú z iných postihnutých miestností do liči. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné rastlinu pravidelne kontrolovať. Ak existujú príznaky prítomnosti škodcov, mali by ste okamžite liečiť liči špeciálnymi roztokmi insekticídov alebo akaricídov.

Pokiaľ ide o choroby, zriedka postihujú liči. Choroby sa môžu objaviť iba v dôsledku nesprávnej starostlivosti. Ak je povolené zamokrenie, korene rastliny začnú hniť. A z nedostatku olív rastlina stráca silu, vädne a schne. Preto, aby sa zabránilo výskytu chorôb, je potrebné dodržiavať všetky kánony starostlivosti o liči..

Druhy a odrody liči

Druhy a odrody liči

Chovatelia vyšľachtili mnoho hybridných odrôd liči. Najpopulárnejšie kultivary sú:

Zelené visiace – listy tohto stromu majú svetlo zelený odtieň. Plody majú tiež sotva viditeľné zelené pruhy. Plody zostanú po niekoľkých dňoch čerstvé, šťavnaté a chutné džemy, pretože sa odlupujú.

Lepkavé ryžové gule – dužina plodov tejto odrody je hustá a sladká, chutí trochu ako med. Kôra nemá žiadne tuberkulózy, jasne červený odtieň. Semeno je oveľa menšie ako semeno iných odrôd alebo úplne chýba.

Sladký osmanthus – tento názov dostala odroda, pretože jej plody majú charakteristický zápach, ktorý je veľmi podobný aróme osmanthusu. Kôra je veľmi hrboľatá a má jasne červený odtieň. Ovocie je veľmi sladké a šťavnaté.

Zelené Yatu – táto odroda má charakteristický rozdiel od ostatných odrôd – šupka jej plodov je pokrytá škvrnami tmavozeleného odtieňa.

Čierny list – táto odroda rane dozrieva. Plody sú dosť mäsité a majú jednu zvláštnosť. Vydávajú veľké množstvo šťavy, ktorá trochu pripomína červený atrament..

Májová červená – odroda, ktorej plody dozrievajú úplne prvé v druhej polovici mája.

  Stĺpcová jabloň

Úsmev konkubíny – táto odroda je jednou z najstarších, patrí do raného zrenia. Rastlina a jej plody vyžarujú šťavu červeného odtieňa..

Užitočné vlastnosti liči a kontraindikácie

Užitočné vlastnosti liči a kontraindikácie

Plody obsahujú vitamíny a minerály nevyhnutné pre normálny vývoj ľudského tela. Napríklad horčík, železo, zinok, vápnik, vitamíny B a mnoho ďalších. Plody liči sa používajú v ľudovom liečiteľstve pri liečbe aterosklerózy, pomáhajú tiež normalizovať hladinu cukru pri cukrovke. Zlepšuje funkciu pečene, obličiek a pľúc. Je užitočné jesť ovocie liči pre tých, ktorí trpia kardiovaskulárnymi chorobami. Liči tiež pomáha dobre sa vyrovnať s anémiou a črevnými poruchami. Okrem všetkého vyššie uvedeného má liči pozitívny vplyv na mužskú silu..

Plody liči sú kontraindikované iba v prípade individuálnej neznášanlivosti. Budú prospešné len pre všetkých ostatných. Hlavnou vecou je zapamätať si, že musíte jesť čerstvé ovocie bez známok rozkladu..

Ak dodržíte všetky pravidlá výsadby, rastúce z kameňa v blízkosti cesty rastliny doma, rastlina bude rásť silná, zdravá a neuveriteľne krásna. Možno vás poteší užitočnou, šťavnatou a chutnou úrodou, alebo sa stane skutočnou exotickou ozdobou vášho domova.

Ako pestovať liči (video)

Ako pestovať ličiAko pestovať liči