Marhuľový strom

Marhuľový strom a semená

Táto svetlo milujúca rastlina patrí k ovocným plodinám rodiny Pink, rodom je slivka. Hovorí sa mu aj marhuľa alebo obyčajná marhuľa. Rodiskom stromu je Čína a Stredná Ázia. Na rast kultúry je potrebná dobre priepustná, mierne zásaditá pôda, ktorá má vysokú schopnosť zadržiavať vlhkosť. Rastlina zriedka potrebuje zalievanie, pretože je odolná voči suchu. Maximálna zaznamenaná výška marhúľ je 12 m a priemerná dĺžka života je 35 rokov. Marhuľový strom môžete pestovať výsadbou semien alebo štepením.

V literatúre o tomto strome nájdete mnoho odkazov. Verí sa, že marhuľa bola prvýkrát nájdená v Číne, odkiaľ bola dovezená do Ázie a potom do Arménska a Grécka. Z Grécka bol strom dovezený do Ríma a odtiaľ neskôr do celej Európy, kde je v lete podnebie suché a horúce. Medzi názvami, ktoré boli použité vo vzťahu k marhule, možno rozlíšiť: „arménske jablko“, „arménska slivka“, „slnečné ovocie“, „morela“, „žltý krém“, „tučný“, „sušené marhule“.

Popis marhuľového stromu

Marhuľa je pomerne vysoký strom s koreňmi, ktoré siahajú hlboko do zeme. Aj košaté odrody marhule sú kvôli rozprestierajúcej sa korune veľké.

Ako pestovať marhuľový strom

Priemer kmeňa môže byť až pol metra. Farba kôry sa líši od sivastej po hnedasto hnedú. Mladé výhonky sú sfarbené na červeno alebo hnedo-olivovo. Je pozoruhodné, že koreňový systém je dvojnásobkom koruny stromu..

Marhuľové listy sú vajcovité, kvety ružové a biele. Kalich je zvonku červený a vnútri zeleno-žltý. Plody marhuľového stromu sú šťavnaté, mäsité, sladké s kyslou chuťou, voňavé, okrúhleho tvaru, s kôstkou vo vnútri. Podľa tvaru rozlišujú marhule vajcovité, elipsoidné, zaoblené a sférické. Koža je tenká, zamatová. Farba ovocia môže byť biela, žltá, červenkastá, oranžová, s červenaním.

V kultivovaných odrodách marhuľového stromu dochádza k dobrému oddeleniu dužiny od kôstky, keď ovocie dozreje. Marhuľa prináša ovocie raz za rok, dozrievanie ovocia trvá od mája do septembra (v závislosti od odrody, teploty a vlhkosti).

Ako pestovať marhuľový strom

Marhuľa prináša ovocie asi 35 rokov, ale častejšie záhradníci menia stromy skôr. Je to spôsobené tým, že je ťažké sa starať a zbierať zo zarastenej rastliny. V malých oblastiach sú vhodnejšie odrody trpasličích marhúľ. Ale stojí za to zodpovedne pristupovať k výberu sadeníc trpaslíkov, pretože môžu rásť až do troch metrov na výšku a päť metrov na šírku. Najlepšou možnosťou na výsadbu by boli čiastočne vytvorené sadenice naštepené na slivku, ktoré poskytnú malú kapacitu na klíčenie..

Marhuľa je citlivá na mráz, preto sa odporúča na zimu zakryť korene mladých rastlín napríklad igelitom. Dospelý strom vydrží krátkodobý mráz okolo 30 stupňov, ale malé jarné mrazy môžu zničiť púčiky a kvety.

jarné mrazy môžu zničiť púčiky a kvety

Na jar musíte kŕmiť ovocné stromy a marhuľa nie je výnimkou. Používajú sa na to organické hnojivá (hnoj a kompost). Hnoj sa aplikuje raz za dva až tri roky pri štyroch kilogramoch na meter štvorcový. Kompost sa aplikuje v množstve päť až šesť kilogramov na meter štvorcový, môžu sa pridať minerálne hnojivá. Pri použití kuracieho hnoja neprekračujte dávku 300 gramov na meter štvorcový. Ak hnojivo obsahuje veľa fosforu, draslíka alebo dusíka, potom sa pred aplikáciou zmieša s rašelinou alebo kompostom..

Dusíkaté hnojivá predlžujú obdobie rastu výhonkov, a tým sa znižuje odolnosť marhule voči mrazu. Aby sa zabránilo výskytu zníženej mrazuvzdornosti, dusíkaté hnojivá sa aplikujú na jar 35 gramov na meter štvorcový trikrát (pred začiatkom kvitnutia, po ňom a po páde vaječníka).

Marhuľové kôstky

Marhuľové jadro má asi štvrtinu veľkosti ovocia. Jeho tvar sa líši v závislosti od odrody. Na chrbtovom stehu kosti sú tri rebrá – jedno špicatého centrálneho tvaru a dve menej výrazné bočné. Hlavná farba je hnedá, ale existujú odtiene, ktoré sa objavujú iba na jednej strane.

Vo vnútri semena je biele semeno (zvyčajne jedno, ale nájdu sa aj dve). Je pokrytý hustou žltou pokožkou obsahujúcou hnedé škvrny. Semená môžu mať buď horkú alebo sladkú chuť, ktorá chutí ako mandle. Pri varení sú mandle niekedy nahradené takýmito semenami marhule..

Malé kosti s horkými semenami z voľne rastúcich marhuľových stromov (fatdels) majú najväčšiu hodnotu. Čím vyššia je horkosť, tým vyšší je obsah amygdalínu, ktorý sa nazýva aj vitamín B17. Koncentrácia chuti horkosti je vo veľkých kostiach odlišná..

Marhuľové kôstky majú asi štvrtinu veľkosti ovocia

Marhuľové kultivary majú veľké jadro so sladkou chuťou. Nemá žiadne užitočné vlastnosti, preto sa používa ako dezertný oriešok. Sladkým semenom môžu byť dve tretiny jedlého oleja a pätina bielkovín.

Stojí za to pripomenúť, že okrem užitočných vlastností má marhuľové jadro aj jedovatú schopnosť vďaka obsahu jedu (kyselina kyanovodíková). Maximálna bezpečná dávka marhuľových jadier pre dospelého je 10-20 kusov.

Zber marhuľového ovocia

Priemerný výnos marhule z jedného stromu je asi 90 kg. Keď je ovocie úplne zrelé, je rovnomerne sfarbené, šťavnaté a jemné. V tomto stave sa dá jesť, spracovať alebo odoslať na sušenie. Na účely prepravy a skladovania je potrebné vybrať mierne zažltnuté ovocie.

Na konzerváciu sa používa ovocie s hustou dužinou, nie prezreté. Zber marhúľ sa vykonáva hlavne za suchého počasia, ráno po roztopení rosy. Takéto opatrenia zabezpečujú zníženie rizika porušenia kvality ovocia..