Moruška

Moruška: výsadba a starostlivosť na otvorenom teréne, liečivé vlastnosti a kontraindikácie

Moruška (Rubus chamaemorus) je bežná bylinná trváca rastlina patriaca do čeľade ružovité. Definícia „morušky“ zahŕňa jedlé bobule a samotnú rastlinu. Názov pochádza z dvoch slov: „na zemi“ a „moruša“. Ľudia môžu počuť, ako sa tomuto trpasličiemu kríku hovorí bahenný oheň alebo stráž, severský pomaranč, arktická malina alebo kráľovské bobule..

Rastúca oblasť pokrýva všetky krajiny severnej pologule. Moruška sa nachádza v oblastiach tundry alebo lesných tundier v strednom Rusku, na Ďalekom východe a v Bielorusku. Bobule rastú v blízkosti machov v rašeliniskách v močaristých oblastiach. Chovatelia ju dokázali prispôsobiť na kultúrne pestovanie, aby na zimu vyrobili sladkosti ako džemy, džúsy, marmelády a kompóty..

Liečivé vlastnosti morušky preukázala oficiálna medicína. Rastlina sa vo veľkých množstvách pestuje v škandinávskych krajinách a USA. Ak sa napríklad pozriete pozorne, na fínskej 2 eurovej minci je obrázok morušky. Práve v tejto krajine sa dnes aktívne vykonáva výskum pestovania v skleníkoch. Zloženie bobuľových surovín má biologicky aktívne látky, vďaka ktorým sú morušky obzvlášť cenné ako účinný prostriedok na liečbu mnohých chorôb. Rovnako úspešne sa používa v tradičnej aj oficiálnej medicíne.

Popis morušky

Moruška vyzerá ako nízky ker. Tenké a rovné stonky môžu dosiahnuť výšku nie väčšiu ako 30 cm.Rhizome je vyvinutý a rozvetvený. Ďalších päť lalokovitých listov je k stopkám prichytených pomocou stopiek. Farba listov je svetlo zelená, škvrnitá. Korunu hlavy zdobí snehobiely kvet. Pretože súkvetia sú jednopohlavné, niektoré z nich obsahujú tyčinky, zatiaľ čo iné obsahujú piestiky. Ovocie je malá kôstkovica, ktorá pripomína maliny. Na začiatku dozrievania je farba ovocia žlto-červená, ktorá postupne prechádza do oranžového alebo jantárového odtieňa. Obdobie dozrievania je v júli alebo v auguste..

Výsadba morušiek na otvorenom priestranstve

Výsadba morušiek na otvorenom priestranstve

Existuje metóda osiva alebo odrezky, ktoré trvajú oveľa dlhšie. Krík sa odoberie v lese alebo sa kúpi v špecializovaných záhradných predajniach, kde sú pripravené sadenice. V prírodných podmienkach sa vyberá najzdravší krík so zrelými a veľkými plodmi. Opatrne vyhrabte, pričom držte hlinenú guľu, a zabaľte koreňovú časť do papierového vrecka. Pri transplantácii rastlina stráca svoju silu, preto je dôležité nerušiť koreňový systém kríka a zaobchádzať s ním opatrne. Vykopanú sadenicu nechajte určitý čas uchovávať v papierovom vrecku, zabalenú v plastovom obale, aby nedošlo k vysušeniu koreňov..

  Čučoriedka

Optimálnou oblasťou pre pestovanie morušky je vlhká a výživná pôda s mierne kyslým prostredím. Stránka musí byť dobre osvetlená. Vopred si pripravte jamku 50 cm na 50 cm a naplňte ju špeciálnou zmesou. Steny otvoru sú pokryté hlinkou, kúskami strešného materiálu alebo iným hydroizolačným materiálom a na dno je položený film, v ktorom sú vytvorené malé otvory na odtok vody. Potom sa naleje zmes lesnej podstielky a rašelinnej rašeliny, kde sa nachádza mykoríza potrebná pre trpasličí ker. Zmes sa zhutňuje, kým 10 cm nezostane na vrch, potom sa zaleje.

Sadenica sa spustí do otvoru bez toho, aby sa vybrala z papierového vrecka. Prázdny priestor okolo hlavnej stonky sa naplní pripraveným substrátom tak, že nad miestom výsadby sa vytvorí malý kopec a výdatne sa zaleje. Potom, čo je vlhkosť úplne absorbovaná do pôdy, je miesto vyrovnané.

Starostlivosť o morušky v záhrade

Starostlivosť o morušky v záhrade

Krík zasadený pred zimou ožíva s príchodom tepla. Po večeroch sa musí pravidelne zalievať, nezabúdať na uvoľnenie pôdy a odstránenie buriny. Na zavlažovanie používajte iba usadenú nechlórovanú vodu. Na meter štvorcový výsadby sa spotrebuje asi 5 až 8 vedier vody. Pravidelne sa niekoľko gramov kyseliny citrónovej zriedi vo vode. Vlhkosť lepšie udrží a vyživuje koreňový systém, ak sa postaráte o mulčovanie pôdy okolo kruhu kmeňa. Potom možno zalievanie obmedziť na 2-3 krát týždenne..

Mladé nezrelé kríky morušky najskôr potrebujú neustále uvoľňovanie a pletie. Potom, čo rastlina žije na jednom mieste viac ako 3 roky, burina jej už nespôsobí veľké škody. Kvitnutie nastáva v polovici alebo na konci mája. Aby chránili kríky pred neskorými jarnými mrazmi, robia úkryt spunbondom..

Keď sa v dvojročných kríkoch začnú vytvárať vaječníky, vykoná sa vrchný obväz. 1 lyžicu rozpustite vo vedre s vodou. minerálne hnojivá. V tomto období sa neodporúča pridávať organické látky..

  Orezávanie egreša: ako správne vytvoriť krík

Zber a skladovanie čučoriedok

Zber a skladovanie čučoriedok

Zber plodov morušky spravidla klesá v júli a trvá asi 2 týždne. Zberajú sa zrelé, ale pevné bobule. Prezreté bobule sú nepoužiteľné a rýchlo sa plazia v rukách. Takéto ovocie už nie je vhodné pre polotovary. Zrelé bobule pôsobia priesvitne. Vyberú sa z puzdra, pričom sa držia sepaly a umiestnia sa do malých vedierok. Po zozbieraní sa sepaly odtrhnú a sušia na použitie na lekárske účely. Pri preprave sú vedrá pokryté čistou šatkou alebo širokými listami. Ak nádobu prikryjete igelitom, bobule sa spoja a udusia..

Zrelé plody nie sú dlho skladované. Pred zberom je lepšie pripraviť si cukrový sirup, aby ste džem mohli neskôr uvariť. Kompótové rolky vydržia dlhšie, ak použijete nezrelé bobule.

Všetky vegetatívne časti rastliny vrátane listov a koreňov sú považované za liečivé. Zber koreňov sa vykonáva v októbri alebo novembri..

Populárne sú morušky často mýlené s inou rastlinou, napríklad princeznou alebo malinou. Napriek všeobecnej vonkajšej podobnosti patria títo zástupcovia do rôznych skupín rastlín. Chovateľom sa zatiaľ nepodarilo odstrániť záhradnú formu morušovníkov na pestovanie.

Užitočné vlastnosti morušky

Užitočné vlastnosti morušky

Moruška je úžasná rastlina, bohatá na obrovské množstvo živín, ktoré majú pre telo osobitnú hodnotu, a obsahuje zložky ako bielkoviny, pektín a triesloviny, vlákninu, cukry, fytoncidy, steroly, vitamíny B, vitamín C, A. Zloženie stopové prvky sú tiež veľmi pôsobivé: draslík, horčík, fosfor, vápnik a železo.

Rastlina má priaznivé protizápalové, močopudné a protirakovinové účinky. Finančné prostriedky vyrobené na základe zložiek morušky sa používajú na horúčky, regeneráciu, majú hojivé rany a regeneračný účinok.

Všetky časti rastliny sa používajú v ľudovom liečiteľstve na liečbu chorôb žalúdka a čriev, obličiek, normalizujú činnosť kardiovaskulárneho systému.

Bobule sa odporúča zaradiť do stravy, pretože zabraňujú riziku fermentačných reakcií a pomáhajú obnoviť biochemické procesy. Vďaka tomu sa nedostatok vitamínov spomalí, prechladnutie a rôzne kožné vyrážky sa zahoja rýchlejšie, spomalí sa vnútorné krvácanie..

  Výsadba marhule

Plody morušky sú predpísané pri poruchách trávenia, cystitíde, dne, angíne a chronických formách únavy. Látky obsiahnuté v bobuliach majú terapeutický účinok pri tuberkulóze, silnom kašli a posilňujúcom účinku na telo ako celok..

Moruška je žiadaná v kozmetickom priemysle. Napríklad obľúbená spoločnosť Lumene vyrába jedinečné kozmetické výrobky na základe svojich plodov..

Odborníci neodporúčajú používať bobule rastliny na choroby žalúdka, a to na zápal žalúdka, vredy, keď je v tele vysoká kyslosť alebo sa pozoruje zhoršenie ochorenia. Užívanie morušky môže vyvolať výskyt alergických reakcií u ľudí s precitlivenosťou na túto zložku..

Moruška rastúca v piesku (video)

Morušky v pieskuMorušky v piesku