Orezávanie egreša: ako správne vytvoriť krík

Orezávanie egreša: ako správne vytvoriť krík

Egreše sa prvýkrát odrežú, akonáhle sa vysadí sadenice: všetky vetvy sa skrátia a nezostane viac ako päť púčikov. Nie je potrebné sa báť, budúci rok rastlina vylúči mnoho mladých výhonkov – egreš v tomto je prvý medzi bobuľami. Tu je dôležité nezívať, ale správne tvarovať krík..

V tomto článku budeme hovoriť o tom, kedy je lepšie orezať egreše, aký spôsob tvarovania zvoliť a ako postupovať, ak je existujúce bobule nadmerne zahustené..

Kedy strihať egreše

Najoptimálnejším časom na „rezanie“ ovocných a bobuľových kríkov je skorá jar, pričom šťavy sa ešte nezačali hýbať a púčiky napučiavajú..

Treba však mať na pamäti, že egreše sa prebúdzajú oveľa skôr ako ostatné. Snehová pokrývka sa nestihne úplne roztopiť a púčiky na kríku už ožili. Ale nie každému letnému obyvateľovi sa podarí dostať sa do svojej záhrady cez sneh. V apríli, keď začíname s letnou chatkou, sú kríky egreša už pokryté listami. A to znamená, že čas prerezávania bol zmeškaný, teraz z toho nebude mať rastlina žiadny úžitok.

Jedinou možnou možnosťou je vytvoriť krík na jeseň, keď padá lístie. Hlavnou vecou nie je zabudnúť na to, že vetvy je potrebné prerezať nad vnútorným púčikom (ten, ktorý je obrátený k vnútornej strane kríka) – to stimuluje nútenie mladých výhonkov.

Spôsoby tvorby egrešového kríka

Spôsoby tvorby egrešového kríka

Aby ste správne vybrali vetvy, ktoré chcete orezať, musíte sa najskôr rozhodnúť o spôsobe vytvorenia kríka. Zvyčajnou formou egreša je obyčajný krík, ale túžba a tvrdá práca pomáhajú pestovať ho na mreži – a použiť na to metódu orezávania mreží. A z rastliny môžete vytvoriť rozľahlý nízky strom (štandardná metóda).

A napriek tomu podľa skúsených záhradníkov poskytujú najväčšie úrody klasické kríky egreša. Napriek tomu, že štandardná verzia vyzerá krajšie a zaberá minimum miesta, mrežová je pri zbere pohodlnejšia. Preto si vyberiete!

  Snowberry

Štandardný egreš

V tomto prípade egrešový ker rastie ako miniatúrny strom. Ako ju pestovať? Pri tvarovaní štandardnou metódou nie sú žiadne zvláštne ťažkosti.

Prvým krokom je výber najsilnejšej vetvy, ktorá rastie vertikálne. Prevezme úlohu budúceho „kufra“. Ostatné výhonky sú narezané na základňu..

Potom sa určí výška stonky. Najpohodlnejšou a najpopulárnejšou je výška metra. Preto sú všetky bočné prílohy úplne orezané na požadovanú úroveň. Aby sa tento postup v budúcnosti neopakoval, je vhodné položiť na kmeň 1,1 m dlhú trubicu (aby neprechádzalo slnko) a do pôdy ponoriť ďalších 10 centimetrov. Potom sa egreš posilní kolíkom, aby sa strom nezlomil..

Budúci rok a ďalšie sú orezané podľa klasickej schémy: zostanú štyri alebo päť pobočiek tohto roku a vlaňajšie sa znížia na polovicu. Okrem nich sa odstránia aj výhonky nadol, zlomené a staršie ako 7 rokov. Výhonky, ktoré sa tvoria na základni, sa úplne a okamžite odrežú, inak odoberú živiny z kmeňa.

Forma pečiatky má pozitívnu aj negatívnu stranu. Výhodou je, že výsledný strom výrazne šetrí miesto, a to je dôležité pre malé plochy. Tiež na stonke sú bobule rovnomernejšie osvetlené lúčmi, dozrievajú rýchlejšie a nie je vôbec ťažké ich zozbierať.

A nevýhody sú nasledujúce. Po prvé: štandardné formy vyžadujú mrazuvzdorné odrody, pretože pre vysoký strom je ťažšie vydržať krutú zimu ako pre obyčajný krík blízko zeme. Okrem toho v severných oblastiach treba rastlinu dodatočne zakryť. Za druhé: ako kmeň používame iba jednu vetvu a tá postupne starne. Pri dobrej starostlivosti je preto život egrešovníka maximálne 10-12 rokov..

Angrešt na mreži

Následné prerezávanie mrežovou metódou je podobné klasickému: výhonky z minulého roka sa znížia o tretinu alebo polovicu

Obvykle na mriežke existujú dynamické odrody, ktoré tvoria veľký počet výhonkov..

Samotný názov naznačuje, že v tejto situácii budete musieť tvrdo pracovať nielen na prerezávaní, ale aj na stavbe mreží. Egreše sú vysadené medzi sadenicami široké päťdesiat centimetrov a medzi radmi široké jeden a pol metra. V každom rade sa v rovnakých intervaloch vykopávajú podpery (kolíky, hrubé vetvy, nízke rúrky). Medzi nimi je v troch radoch natiahnutý drôt alebo syntetický závit. Ich výška: 1 meter, 80 a 50 centimetrov od povrchu zeme. Potom sa tu zviažu výhonky rastliny, pričom sa medzi nimi zachová vzdialenosť 15 – 25 cm – ale nie viac ako tri až päť najsilnejších vetiev kríka. Ostatné procesy, vrátane bazálnych, sa s rastom obmedzujú..

  Výsadba sadeníc ovocných stromov: drážky a kôpky

Následné prerezávanie mrežovou metódou je podobné klasickému: výhonky z minulého roku sa znížia o tretinu alebo polovicu, zviažu sa na 3-5 tohtoročných konárov, dbajú na to, aby nedošlo k zahusteniu. Pravidelne vykonávajú omladzovací postup – niekoľko silných bazálnych výhonkov sa oddelí vopred a všetky ostatné sa úplne odstránia..

Aké sú výhody formácie egrešovej mreže? Úplne prvý je, že je oveľa pohodlnejšie zbierať plodinu „gobelín“ a bobule nikdy nebudú rozmazané. Opäť opakujeme: zviazané vetvy sú rovnomernejšie osvetlené slnečnými lúčmi, čo poskytuje väčší objem a počet plodov. Mreže majú možno iba jedno mínus, a aj napriek tomu sú malé – v počiatočnom štádiu vysoká intenzita práce.

Klasický spôsob tvarovania egrešov

Klasický spôsob tvarovania egrešov

Klasický spôsob prerezávania ponecháva krík egreša ako pravidelný krík, ale odstráni všetky nepotrebné.

V prvom roku sa všetky mladé vetvy skrátia asi o tretinu, pričom na každom zostane 4-5 púčikov. Bazálne výhonky sa starostlivo skúmajú. Tri alebo štyri silné, rastúce správnym smerom, zostanú, ostatné sa odstránia. Okrem toho odrežú výhonky nasmerované na zem alebo do vnútra kríka, zlomené, choré, zvädnuté, slabé, spočívajúce na pôde – nedávajú bobule a odoberajú živiny.

V druhom roku sa mláďatá opäť znížia o tretinu a znížia sa bazálne procesy, pričom zostane 6 až 8 najsilnejších..

Budúci rok už krík začne prinášať ovocie a bude pozostávať z 12-15 vetiev rôzneho veku. Schéma prerezávania zostáva rovnaká: z výhonkov tohto roku odstránime tretinu dĺžky a pre ďalší rozvoj rastliny ponecháme 3-4 procesy z najsilnejších bazálnych.

Vo veku 5-7 rokov-v tejto dobe je egreš na vrchole plodov-rastlina by mala mať 18-20 nerovnomerných výhonkov.

Od tohto okamihu, každý rok po opadaní listov, musíte úplne odrezať staré vetvy, ktoré majú viac ako päť až sedem rokov. Je ľahké ich odlíšiť od mladých – majú tmavší odtieň kôry. V opačnom prípade zostane proces formovania rovnaký..

  čerešňa

Každoročné prerezávanie a pravidelné odstraňovanie starých výhonkov pomôže vášmu husiemu kríku zostať vždy mladým a poteší vás veľkou a veľkou úrodou. Čo by ste však mali robiť, ak sú kríky vo vašej záhrade veľmi zahustené, ale stále dostatočne mladé na to, aby ste ich úplne skonzumovali? Budeme musieť použiť rozhodujúce prerezávanie proti starnutiu! To znamená, že na stimuláciu rastu mladých výhonkov musíte buď odrezať asi 70% výhonkov k základni, pričom ponecháte iba tie najsilnejšie, alebo vystrihnúť celý krík, ktorý nedosahuje asi pätnásť centimetrov k povrchu pôdy. ..

Prerezávanie egrešov na jar (video)

Prerezávanie egrešov na jarPrerezávanie egrešov na jar