Prečo marhuľa neprináša ovocie?

Prečo marhuľa neprináša ovocie? Hlavné dôvody a riešenia

Marhuľa je považovaná za najnáročnejší ovocný strom, ktorý môže rásť na každom záhradnom pozemku a byť jej ozdobou, najmä v období kvitnutia. V tak dlho očakávanej letnej sezóne dáva marhuľa svoje sladké, šťavnaté a zdravé ovocie, ktoré je pre mnohých obľúbenou ovocnou pochúťkou. Strom zvyčajne prináša bohatú úrodu, ale v zriedkavých prípadoch sa proces plodenia nemusí začať. K tomu dochádza z rôznych dôvodov spojených s nesprávnou starostlivosťou o ovocné plodiny. Po presnom určení tohto dôvodu si môžete po určitom čase opäť vychutnať lahodné darčeky marhuľového stromu..

Nesprávna starostlivosť o marhule znamená nedostatočnú zálievku a kŕmenie, nepravidelné strihanie a prevenciu proti škodcom a chorobám. Pre túto ovocnú plodinu sa odporúča komplexná starostlivosť počas celého roka. Je potrebné začať zachraňovať strom určením dôvodu, medzi ktorými sú najbežnejšie.

Hlavné dôvody, prečo marhuľa neprináša ovocie

Hlavné dôvody, prečo marhuľa neprináša ovocie

Zalievanie

Marhuľa nemá rada prebytok vlhkosti v pôde a stojatú vodu, pretože to vedie k zhutňovaniu pôdy. Strom potrebuje voľnú a dobre priepustnú pôdu. Pri pravidelných zrážkach nie je pre rastlinu potrebné ďalšie zavlažovanie, taká prirodzená vlhkosť stačí.

Povinné zalievanie by malo byť v počiatočnom období a počas obdobia aktívneho rastu výhonkov (asi apríl a máj), ako aj 10-15 dní po dozretí bobúľ a znova okolo novembra.

Top dressing

Skúsení záhradníci odporúčajú používať organické hnojenie pre mladé plodiny a na úplné plodenie stromov sú potrebné hnojivá s minerálnymi zložkami. Odporúča sa aplikovať minerálne hnojenie na pôdu raz ročne. Jedná sa o superfosfát v množstve asi 900 g, dusičnan amónny – asi 400 g a chlorid draselný – 250 g.

Orezávanie

Kvalitná a bohatá úroda marhúľ závisí od včasného a pravidelného prerezávania mladých výhonkov

Kvalitná a bohatá úroda marhúľ závisí od včasného a pravidelného prerezávania mladých výhonkov, ktoré rastú z hlavných kostrových konárov. Orezávaniu podliehajú iba výhonky, ktoré dosiahli dĺžku 35 až 50 cm, a tie, ktoré rastú vo vnútri koruny alebo zvisle..

  Vlastné štepenie záhradných stromov na jar

Je možné vykonať aj dvojité prerezávanie, čo tiež prispieva k bohatej úrode. Prvá sa koná začiatkom marca a druhá sa koná v polovici júna. Po prvom prerezaní sa objaví veľké množstvo nových výhonkov s púčikmi. Druhé prerezávanie spočíva v zovretí horného púčika na mladých konárikoch a podporuje rast výhonkov, na ktorých sa na ďalšiu sezónu vytvoria puky kvetov. Oni (nové výhonky) sú chránení pred jarnými mrazmi, pretože kvitnú o týždeň alebo pol neskôr ako obvykle..

Ak dospelý strom prestal prinášať ovocie, potom potrebuje prerezávanie proti starnutiu. V tomto prípade sú postupu podrobené nielen nové výhonky, ale aj staré kostrové vetvy..

Jarné mrazy

Nočné mrazy v apríli až máji sú často jedným z hlavných dôvodov nedostatku plodov. Prudké zmeny denných a nočných teplôt počas obdobia kvitnutia marhule vedú k pádu kvetov alebo k ich neschopnosti opeľovať. Mrazenie a kvitnutie je najčastejšie nulovou úrodou ovocia.

Ak sa pokúsite odložiť obdobie kvitnutia na neskôr, potom sa dá vyhnúť mrazom. Strom bude kvitnúť neskôr, ak:

  • Koncom jesene hojne zalievajte stromy;
  • Tampový sneh v blízkosti kmeňov na konci februára – na začiatku marca;
  • V marci kufre vybielte vápenným roztokom;
  • Používať dym;
  • Naneste auxíny.

Auxíny sú špeciálne roztoky na postrek ovocných stromov, ktoré sa aplikujú koncom jesene a môžu oddialiť začiatok kvitnutia asi o 7-10 dní..

Zloženie pôdy a miesto výsadby

Neodporúča sa pestovať marhule v oblasti, ktorá je vystavená prievanu a prudkým nárazom vetra.

Neodporúča sa pestovať marhule v oblasti, ktorá je vystavená prievanu a náhlym nárazom vetra. Tiež je dobré, ak v blízkosti vyrastie ešte aspoň jedna marhuľa, ktorá sa stane opeľovacím stromom a bude zárukou pravidelnej a bohatej úrody..

Plnoplodosť závisí aj od pôdy, na ktorej ovocné stromy rastú. Pozemok s marhuľami vyžaduje úrodnú pôdu s dobrými drenážnymi vlastnosťami. Hlavnými zložkami sú výmena vzduchu a priepustnosť pre vlhkosť. Marhuľa nemá rada hlinité pôdy, ani oblasti s blízkou podzemnou vodou.

  Slivka čerešňová

Škodcovia a choroby

Preventívne opatrenia na jar a na jeseň ochránia marhuľu pred inváziou škodcov a výskytom chorôb, ktoré tiež spôsobujú nepravidelný zber. Odporúča sa postrek plodín kvapalinou Bordeaux (dvojpercentný roztok).

Pravidelná a správna starostlivosť o marhuľový strom by mala začať nákupom a výsadbou mladej sadenice a pokračovať po celý život. Starostlivosť, starostlivosť a pozornosť ovocnej kultúre určite prinesie dlho očakávanú bohatú úrodu.

Prečo marhuľa neprináša ovocie? (video)

Prečo marhuľa neprináša ovocie?Prečo marhuľa neprináša ovocie?