Stĺpcová jabloň

Stĺpcová jabloň

Stĺpcové jablone sú považované za prirodzený klon bežných. Takéto rastliny nevytvárajú bočné vetvy. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti môžete dokonca aj na malej ploche vysadiť celú skupinu takýchto jabloní, navyše výnos týchto výsadieb z tej istej oblasti prevyšuje výnos z bežných stromov dvakrát alebo viackrát..

Za zakladateľa takýchto rastlín sa považuje stará kanadská jabloň Mekintosh. V 60. rokoch XX storočia bola na 50-ročnom strome objavená vetva s mnohými jablkami bez veľkých bočných výhonkov. Táto mutácia vyvolala u špecialistov veľký záujem, preto bola rozmnožená, čím sa stala základom pre stĺpcové jablone. Chov týchto stromov vykonávali britskí chovatelia a vedci z iných krajín. Prvé stĺpcové jablone boli získané v polovici 70. rokov..

Opis stĺpcovej jablone

Opis stĺpcovej jablone

Neobvyklý stĺpcový druh jablka je spôsobený špeciálnym génom Co, ktorý spomaľuje rast a vedie k tvorbe mnohých pukov. Koruna takýchto jabloní kvôli tomu nadobúda pyramídový tvar. Majú silný kmeň, z ktorého pod ostrým uhlom vyčnievajú malé konáre s púčikmi na vrcholkoch. V porovnaní s bežnými jabloňami s veľkými kostrovými vetvami sú bočné výhonky stĺpcových rastlín menšie. Ich koruna sa zvyčajne skladá z plodov-viacročných konárov s ovocnými púčikmi vrátane oštepov (umiestnené v pravom uhle malých vetiev so špicatými ovocnými púčikmi) a annelidov (krátke silné porasty s prstencovými rebrami a dobre tvarovaným apikálnym púčikom). Napriek veľkosti sa bočné vetvy líšia v hrúbke, ako aj v skrátených internódiách. Trpasličí odrody stĺpcových jabloní sa menej vetvia. Vo vysokých rastlinách sú miery vetvenia asi 3-4 krát vyššie ako trpasličí druhy. Keď taká jabloň dovŕši 3 alebo 4 roky, prestane vytvárať bočné výhonky.

Keď je púčik zranený v hornej časti, rastlina sa prestane vyvíjať do výšky, ale začnú jej rásť bočné výhonky, čo vedie k strate kompaktnosti. Z tohto dôvodu sa záhradníci pri pestovaní stĺpikovej jablone pokúšajú udržať rastový bod na vrchole čo najdlhšie, a ak sa stratí, opravte tvar koruny správnym prerezaním..

Kvitnutie a plodenie stĺpcového jablka zvyčajne začína od 2-3 rokov kultivácie. Do 7. roku strom postupne dáva stále viac plodov, zvyšuje svoj objem, a potom s náležitou starostlivosťou pokračuje v poskytovaní stále dobrých výnosov. Ale kvôli rýchlemu vstupu do plodovej fázy a vysokému výnosu tieto stromy žijú menej ako obvykle. Všeobecné obdobie plodenia stĺpcového jablka trvá asi 15 rokov. Vysoké alebo stredne veľké stromy, ako aj rastliny štepené na semená, je však možné omladiť orezaním, čím sa predĺži ich životnosť..

Majitelia malých pozemkov najčastejšie uprednostňujú stĺpcové jablone: ​​tieto kompaktné stromy zaberajú málo miesta, ale poskytujú vynikajúcu úrodu. Stĺpcové jablone sú rozdelené do dvoch hlavných skupín:

 • Stromy s génom Co;
 • Jednoduché jablone naštepené na klonálny kmeň a sformované do stĺpca.

Výsadba stĺpikovej jablone

Výsadba stĺpikovej jablone

Kedy je najlepší čas na výsadbu

Odporúča sa zasadiť stĺpcové jablone skoro na jar, skôr ako sa na strome začnú otvárať púčiky. Teplá jeseň (koniec septembra) je vhodná aj na výsadbu. Jednoročné sadenice sa budú môcť najrýchlejšie zakoreniť na novom mieste, preto sa pri výbere uprednostňujú rastliny tohto veku. Dvojročné sadenice, hoci vyzerajú väčšie a silnejšie, zakorenenie trvá trochu dlhšie a plody začínajú vytvárať neskôr. Pri výbere sadenice na nákup by ste mali skontrolovať jej koreňový systém: korene by nemali byť presušené a nemali by mať stopy hniloby. Najspoľahlivejším sadivovým materiálom je strom v kontajneri: také jablone môžete vysádzať aj v lete..

Na vysadenie stĺpcovej jablone budete potrebovať svetlé a otvorené miesto chránené pred silným vetrom. Strom bude tiež potrebovať výživnú pôdu, ktorá nezachováva prebytočnú vlhkosť. Hladina podzemnej vody musí byť najmenej 2 metre.

Výsadba na jeseň

Stĺpcová jabloň. Správna výsadba stĺpcových jabloní a stĺpcových hrušiek.Stĺpcová jabloň. Správna výsadba stĺpcových jabloní a stĺpcových hrušiek.

Na mieste je často vysadených niekoľko stĺpcových jabloní naraz, ktoré sú usporiadané do radov. Na takúto výsadbu zostane medzi rastlinami najmenej pol metra, pričom jeden meter ustúpi v uličkách. Pre sadenice sú pripravené otvory s hĺbkou a priemerom asi 90 cm, ktoré je potrebné vykopať najmenej niekoľko týždňov pred výsadbou, aby sa Zem mohla usadiť. V opačnom prípade bude koreňový golier sadenice po výsadbe hlbší, ako je potrebné, čo môže viesť k chorobe a dokonca k smrti jablone.

Pri príprave jamy, hornej, výživnejšej vrstvy pôdy, sa snažte nemiešať s chudobnejšou spodnou. Ak je zem príliš ťažká, na dno sa položí drenážna vrstva piesku so štrkom. Úrodná pôda zostávajúca po kopaní sa zmieša s 3-5 vedrami kompostu alebo humusu, pričom sa do zmesi pridá superfosfát (nie viac ako 100 g) a draselné obväzy (50-100 g). Odporúča sa pridať popol z dreva do otvoru a skla. Ak je pôda na mieste nadmerne kyslá, pridá sa k nej tiež asi 150 g dolomitovej múky. Zmes sa naleje do jamy a vyrovná sa a potom sa nechá až do výsadby..

Po uplynutí stanoveného času sa zvyšná pôda naleje do jamy tak, aby sa položila na sklíčko. Je na neho nainštalovaná sadenica, ktorá dbá na to, aby jej koreňový krk zostal na úrovni zeme. Pri výsadbe štepenej rastliny by sa miesto štepu malo zdvihnúť asi 2 až 3 cm nad zem. Ak je ponorené v zemi, potomok môže začať vytvárať vlastný koreňový systém.

Korene sadenice sa narovnajú tak, aby sa neohýbali, vyplnili prázdnoty menej úrodnou pôdou, ktorá zostala po vykopaní, a utužte ju. Potom sa odporúča pristávaciu jamu obklopiť nízkymi hlinenými nárazníkmi. Vytvára sa vo vzdialenosti 30 cm od kmeňa stromu. Takéto opatrenia uľahčia zalievanie. Po výsadbe sa na jednu sadenicu naleje asi 1-2 vedrá vody a po absorpcii sa oblasť blízko kmeňa mulčuje pilinami, rašelinou alebo jemne posekanou trávou.

Ak sadenica potrebuje podporu, je nainštalovaná presne vo fáze výsadby a umiestnená do jamky súčasne so stromom.

Výsadba na jar

Jarný postup výsadby stĺpikovej jablone zahŕňa prípravu jamy pre jabloň na jeseň. V tomto prípade má pôda čas usadiť sa v zime, navyše hnojivá zavedené počas prípravy jamy sa môžu v pôde rozpustiť. To umožňuje jarným sadeniciam rýchlejšie sa zakoreniť: niekedy kvitnú už v tej istej sezóne. Inak sa toto pristátie nelíši od jesene.

Starostlivosť o stĺpcové jablone

Starostlivosť o stĺpcové jablone

Jarná starostlivosť

Na jar budú stromy potrebovať preventívne ošetrenie chorôb, prerezávania a tiež dusičnaté doplnky, ktoré sú v tomto období obzvlášť nevyhnutné na výsadbu. Všetky tieto postupy sa pokúšajú vykonať na začiatku sezóny pred prebudením obličiek..

Mladé stĺpcové jablone vysadené v tejto sezóne budú musieť odrezať takmer všetky púčiky: pritiahnu na seba príliš veľa energie a môžu vyčerpať mladý strom. Na rastline spravidla zostane iba pár vaječníkov, aby sa presne zistilo, aké budú jej jablká. Na dvojročných jabloňach zostáva asi polovica vytvorených súkvetí. Počnúc tretím rokom sa počet kvetov postupne zvyšuje, takže v nich zostáva dvojnásobok očakávaného počtu jabĺk. Na každý ovocný odkaz zostanú asi 2 súkvetia, ktoré v lete opakujú rednutie. Tento prístup vám umožňuje lepšie rozložiť zaťaženie na kmeň a produkovať väčšie jablká ročne. V opačnom prípade bude na strome veľa drobného ovocia, ktoré sa vytvorí až po roku..

Stĺpcové jablone na jar budú tiež potrebovať zalievanie a uvoľnenie hornej vrstvy pôdy v blízkosti kmeňa. Ale ak je základom stromu stĺpcový kmeň, uvoľnenie môže poškodiť korene umiestnené v zemi. V takýchto rastlinách nie je oblasť blízko stonky mulčovaná, ale pocínovaná – rastliny zeleného hnojiva sú vysiate 25 cm od kmeňa, ktoré sú pravidelne kosené.

Letná starostlivosť

Letná starostlivosť o stĺpcovú jabloň

Do polovice júna by mali byť stĺpcové jablone kŕmené minerálnymi zlúčeninami. Po vytvorení vaječníkov sa znova zriedia a zostane iba polovica. Keď začnú mať veľkosť čerešne, na každom súkvetí sa zachová iba pár vaječníkov. Keď veľkosť jabĺk dosiahne veľkosť vlašského orecha, z tohto páru sa odstráni ďalší vaječník, pričom na jeden odkaz zostane iba jedno ovocie..

V lete sú jablone pravidelne vyšetrované, aby si včas všimli príznaky choroby alebo výskytu škodlivého hmyzu. Ošetrenie liekmi alebo insekticídmi v počiatočnom štádiu poškodenia plodinu zachráni: malo by sa zastaviť mesiac pred zberom..

Od augusta sa stĺpcové jablone prestávajú hnojiť organickými látkami a zlúčeninami dusíka, z tohto obdobia sa do pôdy zavádzajú iba draselné hnojivá, ktoré posilňujú mladé konáre pred zimovaním. Aby vrcholy výhonkov v zime nezmrazili, skracujú sa.

Jesenná starostlivosť

Zber z takýchto jabloní nie je náročný – vzhľadom na ich nízku výšku a absenciu konárov sa jablká veľmi ľahko odstránia. Po zbere plodov sa kŕmia stĺpcové jablone a potom sa konáre, kôra a oblasť blízkeho kmeňa ošetria škodcami a hubovými chorobami. Na jeseň sa vykonáva aj sanitárne prerezávanie, po ktorom začnú pripravovať výsadbu na zimu..

Zalievanie

Polievanie stĺpikovej jablone

Stĺpcové odrody jabĺk netvoria koreň, takže ich koreňový systém sa nachádza iba v hornej časti pôdy bez toho, aby sa dostal hlboko do zeme. Väčšina koreňov leží iba 25 cm od kmeňa, takže v lete sa takéto stromy polievajú každé tri dni. Chuť budúcej úrody závisí od zalievania. V horúcom počasí bez dažďa sa zalievanie vykonáva častejšie – raz za 1-2 dni. Dospelé rastliny sa považujú za odolnejšie voči suchu; postačí im 1-2 zálievky týždenne. Od polovice júna sa objem zavlažovania mierne zníži a v auguste sa úplne zastavia. Takéto podmienky prispievajú k úspešnejšej tvorbe kvetných pukov, ako aj k zastaveniu aktívneho rastu v predvečer nasledujúcej zimy..

Aby ste spomalili rýchlosť sušenia pôdy a zabránili tvorbe kôry na jej povrchu, mali by ste oblasť blízkeho kmeňa zamulčovať slamou alebo vysiať zeleným hnojivom. Stĺpcové jablone sa odporúčajú polievať odkvapkávacou metódou, pričom sa dávkuje prívod vody ku koreňom. Ale raz za mesiac sa stromy hojne zalievajú a namáčajú pôdu do hĺbky koreňov. Posypte jablone každých pár týždňov skoro ráno alebo po západe slnka..

Top dressing

Vzhľadom na to, že stĺpcové odrody tvoria veľa jabĺk, vyžadujú tieto stromy veľké množstvo živín. Navyše, vzhľadom na veľký počet vylodení na jednom pozemku, každý dostane len časť prichádzajúcich potravín. Takéto stromy budú musieť byť hnojené počas celého ich aktívneho vývoja. Na jar sa na to používa organická hmota (kvasený kurací trus, kaša atď.). Pred otvorením púčikov môžu byť stromy postriekané 7% roztokom močoviny. Do polovice leta sa môže listové kŕmenie, ak je to potrebné, opakovať ešte dvakrát, pričom sa použije už 0,1% roztok močoviny. Na vrchný obväz môžete použiť aj tuhé hnojivá, ktoré sú zapustené v hornej vrstve pôdy do hĺbky maximálne 3 cm, a potom sa opatrne zalieva. Pôdu v kruhu kmeňa môžete tiež posypať dreveným popolom. Jablkové stromy tiež reagujú na kŕmenie listami živnými roztokmi.

V období tvorby púčikov môžu byť rastliny kŕmené doplnkami draslíka a fosforu. Vrchol aktívneho rozvoja jabloní pripadá na prvú polovicu júna. V tejto dobe sa do pôdy zavádzajú komplexné minerálne kompozície. Začiatkom augusta sa do pôdy prestáva dostávať organická hmota: výsadby by mali s pribúdajúcou zimou spomaliť tempo rastu, zatiaľ čo dusík tento proces aktivuje. Namiesto dusíka by mal byť použitý draslík, ktorý pomáha dozrievať krehké vrcholy konárov..

Preventívne ošetrenia

Aby sa zabránilo rozvoju chorôb a chránili stromy pred škodcami, ošetrujú sa vhodnými prípravkami dvakrát za sezónu: na jar, pred začiatkom toku miazgy, a na jeseň po opadaní lístia. Okrem samotných rastlín by mali byť ošetrené aj ich blízke stonkové oblasti. Na tieto účely sa zvyčajne používa 1% roztok kvapalného alebo nitrafénového roztoku Bordeaux. Pomáhajú zabíjať škodcov a nebezpečné mikroorganizmy, ktoré sa skrývajú v kôre a pôde. Na jar môžete namiesto nich použiť 7% roztok močoviny, ktorý má insekticídny a fungicídny účinok, ako aj nasýtenie pôdy dusíkom.

Prerezávanie stĺpikovej jablone

Prerezávanie stĺpikovej jablone

Kedy strihať

Stĺpcové odrody jabĺk nemajú obvyklé vetvy, preto nepotrebujú kardinálne tvarovacie prerezávanie. Z takýchto stromov sa odstránia iba bočné výhonky; to sa robí začiatkom júna alebo na jeseň po páde lístia.

V zriedkavých prípadoch začnú stĺpcové rastliny aktívne vytvárať bočné výhonky v dôsledku genetickej poruchy. Aby sa zachoval tvar stromu, od 2. roku kultivácie sa všetky postranné výhonky rozrežú na 2 púčiky alebo sa na jablone ponechajú 2-3 hlavné kmeňové stĺpce.

Pravidlá prerezávania

Čím viac vetiev sa zo stĺpikovej jablone odstráni, tým aktívnejšie sa strom začne v týchto oblastiach rozvíjať. Ak teda rozrežete vetvu na polovicu a necháte na nej 3-4 púčiky, vyvinú sa z nich 3-4 silné vetvy. Ak odrežete konár o tretinu a zostane vám 7-8 púčikov, vytvorí sa z nich 7-8 tenších konárov. Ak ich zovriete, miesto pôvodného rezu sa začne rozvetvovať na prstence a vytvárať ovocný odkaz. Pri správnom prerezávaní je ročný rast stĺpcovej jablone na výšku približne 10-15 cm s tvorbou 2-3 bočných vetiev.

Pri prerezávaní vetiev sa nedotkne centrálneho vodiča stromu, inak v dôsledku straty horného bodu rastu začne jabloň na tomto mieste vytvárať silné bočné výhonky a stráca kompaktnosť..

Na začiatku jari sa zo sadeníc prvého roka odstránia všetky postranné výhonky, pričom na nich zostane iba pár púčikov. V nasledujúcich 2-3 rokoch sa z mladých výhonkov vytvoria ovocné odkazy. Zbytočné postranné konáre vyrastajúce z kmeňa a zahusťujúce korunu zrežte na jar skôr, ako stihnú stuhnúť. V tomto prípade budú body rezu utiahnuté oveľa rýchlejšie..

SPRÁVNE REZANIE JABLKA NA SLOUPKU. Tajomstvo a tipy pre začínajúcich záhradníkovSPRÁVNE REZANIE JABLKA NA SLOUPKU. Tajomstvo a tipy pre začínajúcich záhradníkov

Prerezávanie na jar

Pred začiatkom toku šťavy môžu vzniknúť stromy. Jablká prvého roka sa orežú a odstránia sa z nich všetky bočné vetvy, aby na každom zostali iba 2 púčiky. Choré, skrížené alebo mrazené konáre tiež podliehajú sanitárnemu odstráneniu..

Jablone druhého ročníka sa orežú, aby vytvorili ovocné väzby. Z dvoch výhonkov vytvorených z páru púčikov ponechaných v prvom roku sa odreže ten, ktorý rastie zvisle. Na ňom sú tiež ponechané 2 obličky. Z nich prerezaný výhonok vytvorí 2 nové silné vetvy a horizontálna vetva začne prinášať ovocie v aktuálnej sezóne..

V 3. roku pestovania sa z jablone odstránia konáre, ktoré vlani priniesli ovocie. Ostatné výhonky sú narezané, ako v predchádzajúcej sezóne. Každý ovocný odkaz prinesie iba 3-4 roky, potom sa rozreže na krúžok. Vďaka týmto postupom sa dno kmeňa postupne začína holiť. Odumieranie starých ringlotov vedie k postupnému starnutiu celej jablone. Ak bola jabloň naštepená na trpasličí kmeň, nebude možné ju zmladiť, ale rastliny naštepené na silný alebo stredne veľký kmeň umožňujú tvorbu nových ovocných väzieb. V druhej polovici marca sa tieto jablone prerezávajú vo výške asi 65 cm.Takéto opatrenia vedú k aktívnemu rastu náhradných vetiev, z ktorých sa vyberajú najsilnejšie, pričom sa odreže zvyšok. Potom sa proces vytvárania väzieb začne znova..

Ak bod rastu v hornej časti jablone umrie alebo je z nejakého dôvodu poškodený, centrálny vodič sa odreže a ponechá na ňom pár púčikov. Keď vytvoria bočné výhonky, zostane z nich iba jedna vertikála: nahradí starý vodič. Zostávajúce bočné vetvy sú narezané tak, aby zostal pahýľ veľkosti prsteňa.

Jesenné prerezávanie

Na jeseň by sa malo vykonávať iba sanitárne prerezávanie, ak to okolnosti vyžadujú.

Stĺpcová jabloň v zime

Zimovanie stĺpikovej jablone

Mrazuvzdornosť stĺpcových výsadieb môže byť kvôli svojej nízkej výške horšia ako bežné jablone, preto sa na pestovanie pokúšajú používať odrody, ktoré dobre znášajú mrazy. V závislosti od odrody a veku môže ich kôra vydržať mrazy až do -37 stupňov a puky do -35 stupňov.

Aby sa zabránilo zamrznutiu apikálneho púčika, sú mladé jablone pokryté niekoľkými vrstvami pytloviny, spunbond alebo inej podobnej izolácie. Vhodné sú aj smrekové konáre. U takýchto stromov sa na ochranu pred útokmi hlodavcov používajú iba suché prístrešky – obzvlášť často poškodzujú stĺpcové jablone. Slama, ktorú myši milujú, na to nie je vhodná, z tohto dôvodu by mal byť aj slamený mulč z miesta na jeseň odstránený. Na ochranu sa odporúča hlaveň obklopiť kovovou alebo plastovou sieťou. Sieť je zakopaná v zemi do hĺbky nie viac ako 3 cm, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Po vytvorení snehovej pokrývky sa v spodnej časti kmeňa jablone vytvorí hustý závej. Pri podbíjaní to nepreháňajte, aby ste nepoškodili korene..

V zime sa stromy obávajú nielen mrazu, ale aj spálenia od slnka. Na ochranu sú kmene pokryté špeciálnymi riešeniami pre záhradné stromy. Kryt postroja sa navyše odstráni až po roztopení snehu..

Reprodukcia stĺpcovej jablone

Reprodukcia stĺpcovej jablone

Reprodukcia stĺpcových odrôd jabĺk semenami sa líši v trvaní a nie vždy prináša požadovaný výsledok: zo semien sa môžu objaviť stĺpcové aj obyčajné rastliny. Na rozmnožovanie takýchto jabloní sa najčastejšie používajú vzduchové vrstvy. Na jar sa na stromček vyberie vetvička hrúbky ceruzky. Na jeho základni je kôra rozrezaná na krúžok široký asi 0,5 cm. Potom je zabalený vatou namočenou v heteroauxíne na jeden deň. Po tomto postupe je rez zabalený do mokrej rašeliny a zabalený do čierneho polyetylénu, aby sa vzduch nedostal dovnútra. Rašelina sa nesmie nechať vyschnúť. Na jeseň by sa v mieste rezu mali vytvoriť korene. Potom môže byť vetva odrezaná z jablone a zasadená do zeme. Úspešný výsledok takejto reprodukcie sa však dosiahne iba v polovici prípadov..

Stĺpcovú jabloň môžete získať aj štepením odrodového rezu na vhodnú násadu. Postup očkovania si však vyžaduje určité schopnosti..

Pestovanie sadeníc stĺpcových jabloní sa považuje za časovo náročnejšie, preto keď ste sa rozhodli kúpiť hotovú rastlinu na výsadbu, mali by ste kontaktovať iba osvedčené a osvedčené škôlky, inak si môžete omylom kúpiť jabloň s inou mutáciou. Vysokokvalitná sadenica musí mať štítok označujúci odrodu a vek; je dobré, ak predajca môže poskytnúť údaje o jeho funkciách. Pri kúpe štepenej rastliny by sa mal hodnotiť aj podpník. Jednoročné sadenice, ktoré sú najvhodnejšie na výsadbu, nemajú bočné vetvy, výška kmeňa je asi 65 cm a je na nej 5-6 púčikov. Preprava sadenice na miesto môže tiež ovplyvniť jeho prežitie. Korene by mali byť vlhké po celú dobu až do výsadby. Pred výsadbou sa odporúča sadenicu umiestniť do vedra so stimulantom na tvorbu koreňov zriedeným vo vode na noc..

Škodcovia

Stĺpcové jablčné škodce

Stĺpcové jablone majú spravidla dostatočne vysokú imunitu, ktorá im umožňuje odolávať škodcom. Ale niekedy môžu byť stromy ovplyvnené voškami, moľami, piliarkami, listovými červami, podkôrnym hmyzom a iným hmyzom, ktorý žije na semenných výsadbách.

Proti škodlivému hmyzu sa používajú insekticídy alebo sa stavajú prekážky – takzvané „odchytové pásy“ z vlnitého papiera, ktoré zabraňujú hmyzu vyliezť hore po kmeni. Niektoré rastliny sa stanú ďalšou prekážkou pre škodcov: napríklad nechtík lekársky, nechtík alebo kôpor možno vysadiť v blízkosti jablčného sadu.

Choroby

Choroby stĺpcových odrôd sa nelíšia od chorôb bežných jabloní, ale spracovanie takýchto rastlín je vzhľadom na ich miniatúrnu veľkosť o niečo jednoduchšie, navyše spotrebúvajú menej pracovného roztoku..

Chrasta je považovaná za bežnú chorobu. Ovplyvňuje výhonky, lístie, kvety a ovocie, ovplyvňuje objem plodiny a jej kvalitu. Na jar sa príznaky prejavujú ako veľké, tmavozelené škvrny na listoch. Obzvlášť rýchlo sa choroba vyvíja v daždivom počasí na neudržiavaných rastlinách. Aby ste sa chránili pred chrastavitosťou, odporúča sa vybrať odrody, ktoré sú voči nemu odolné..

Ďalšia choroba, hrdza, jablone sa môžu nakaziť zo susedných výsadieb – patogény najčastejšie žijú na borievkach, preto by ste tieto plodiny nemali vysádzať v blízkosti.

Oslabené nesprávnou starostlivosťou, úpal alebo mrazené jablone môžu trpieť cytosporózou, ktorá poškodzuje kôru. Naberá červenohnedý odtieň. Ak neprijmete opatrenia včas, kôra vyschne a strom zomrie..

Najlepšou prevenciou pred väčšinou chorôb je počiatočný výber odolných odrôd, ako aj kombinácia včasných ošetrení so správnou poľnohospodárskou technológiou na pestovanie stĺpcových jabloní. Pravidelné kontroly ovocných rastlín vám umožnia včas si všimnúť problém a prijať vhodné opatrenia skôr, ako choroby stihnú ovplyvniť budúcu úrodu..

Stĺpcové odrody jabĺk s fotografiami a názvami

Ako si vybrať stĺpcovú jabloň // Odrody stĺpcových jabloníAko si vybrať stĺpcovú jabloň // Odrody stĺpcových jabloní

Všetky odrody stĺpcových jabloní sú rozdelené do skupín podľa výšky (silné a stredne veľké a zakrslé stromy), ako aj podľa času dozrievania ovocia. Táto klasifikácia rozlišuje:

Letné odrody

Letné odrody stĺpcového jablka

Jablká na týchto stromoch sa zberajú od konca júla do septembra. Môžu sa jesť čerstvé alebo ísť do polotovarov – džemov, kompótov atď. Bez spracovania nie sú tieto jablká skladované veľmi dlho..

Nektár

Polotrpasličí (stredne veľký) strom, ktorý sa vyznačuje vysokým výnosom a dobrou imunitou. Takáto jabloň sa nebojí chorôb a škodcov a toleruje aj mrazy. Jablká sú svetlo žltej farby, silnej kôry a šťavnatej dužiny s medovou príchuťou. Hmotnosť každého ovocia je asi 100-250 g. Výška stromu môže dosiahnuť 2 až 2,5 m..

Prezident

Kompaktný, stredne veľký strom sa tiež nebojí mrazu a len zriedka ho postihujú škodcovia a choroby. Jeho jablká majú silnú a príjemnú arómu a žltozelenú farbu, príležitostne s ružovým rumencom. Hmotnosť ovocia dosahuje 200 g. Buničina je jemná, jemnozrnná.

Vasyugan

Odroda polotrpaslíka má vysoký výnos a vynikajúcu imunitu, navyše je považovaná za mrazuvzdornú. Červené jablká s výraznými pruhmi na šupke majú mierne kužeľovitý tvar a sladkokyslú chuť. Šťavnaté a sypké mäso má krémovú farbu. Hmotnosť ovocia dosahuje 140-200 g.

Dialóg

Stredne veľká jabloň, ktorá prináša dobrú úrodu a nebojí sa mrazu a škodcov. Jablká sú stredne veľké, jasne žlté, mierne sploštené. Buničina je šťavnatá.

Ostankino

Stredne veľký strom, ktorý odoláva aj útokom škodcov a patogénov. Jablká sú voňavé a šťavnaté, sladkokyslé, sfarbené do svetlo zelenej farby s nejasným ružovým rumencom. Ich hmotnosť je asi 100-220 g..

Medzi ďalšie obľúbené odrody v tejto skupine patria:

 • Gala je odroda so strednou mrazuvzdornosťou;
 • Zelený šum-jabloň odolná voči chrastavitosti so žltozelenými plodmi s jasným rumencom;
 • Ideálne-dvojmetrová jabloň so žltozelenými plodmi do hmotnosti 250 g;
 • Iksha je veľmi odolná odroda so stredne veľkými oranžovými jablkami.
 • Ray – plody bohaté na pektín sa skladujú až 3 týždne;
 • Raika – so stredne veľkým ovocím;
 • Chervonets je rýchlo rastúca odroda s veľkými okrúhlymi červenými jablkami;
 • Cheremosh – plody s hmotnosťou do 200 g dozrievajú v septembri.

Jesenné odrody

Jesenné odrody stĺpcového jablka

Na týchto jablkách dozrievajú plody počas jesene. Tiež sa konzumujú alebo spracúvajú na dlhodobé skladovanie. Čerstvé také jablká môžu trvať až do polovice zimy. Medzi hlavné odrody:

Dieťa

Trpasličí rastlina s obzvlášť chutným ovocím. Jablká majú tvar zrezaného kužeľa a sú veľké. Sú považované za dezert a majú tenkú, lesklú kôru a aromatickú jemnozrnnú žltú dužinu. Plody na takýchto rastlinách sa objavujú v krátkom čase a vo veľkom množstve. Ich farba môže byť žltá alebo žltooranžová a ich hmotnosť dosahuje 250 g..

Gin

Mrazuvzdorná ovocná odroda s jasne červenými plodmi s hmotnosťou od 80 do 200 g. Buničina je hustá, šťavnatá a sladkokyslá. Takéto jablká môžu pri skladovacích podmienkach (pri teplote asi 2 stupne) vydržať až do januára.

Triumf

Polokrajná rastlina s tmavočervenými jablkami, doplnená pruhmi. Šupka je lesklá, strednej hustoty. Chrumkavá dužina má jemné zrno a snehobielu farbu. Dezertná chuť, sladká s miernou kyslosťou. Hmotnosť ovocia sa pohybuje od 100 do 150 g.

Arbat

Vysoko výnosná mrazuvzdorná odroda, ktorá odoláva chorobám a škodcom. Zrenie ovocia nastáva koncom septembra – začiatkom novembra. Jablká vážia asi 110 g a majú lesklú kôru čerešňovej farby, sú sladkokyslej a šťavnatej chuti..

Iezenu

Odroda sa vyznačuje vysokou výškou, mrazuvzdornosťou a odolnosťou proti chrastavitosti. Jablká sú sfarbené do žlta s červenými čiarkami. Plody vážia v priemere asi 150 g. Majú hustú žltozelenú dužinu s jemnou zrnitosťou, kyslasto sladkú a veľmi príjemnú chuť..

Medzi ďalšie bežné odrody v tejto skupine patria jablone, ako napríklad:

 • Idol – jablká s hmotnosťou do 150 g majú vynikajúcu chuť;
 • Ladoga – plody sú stredne veľké a dobre udržiavané;
 • Telemon je anglická stredne výnosná odroda s červeným ovocím;
 • Titania – ovocie si zachováva svoju chuť a dekoratívne vlastnosti niekoľko mesiacov.

Zimné odrody

Zimné odrody stĺpcového jablka

Plody týchto odrôd začínajú dozrievať od polovice jesene a je možné ich uchovávať čerstvé až do jari..

Jantár (jantárový náhrdelník)

Stredne veľké stromy, dobre výnosné a mrazuvzdorné. Jablká sú veľké, žltozelené s červenaním. Buničina je voňavá a šťavnatá, sladkokyslej chuti.

Mena

Rýchlo rodiaca odroda, ktorá tvorí stromy strednej výšky. Takéto jablone sú považované za odolné voči chrastavitosti a dobre znášajú aj mráz. Plody sú veľké – vážia asi 200 g, sú sfarbené do jasne žltej farby a majú červený sud. Buničina je šťavnatá a sladká, má bielu farbu a príjemnú arómu.

Moskovský náhrdelník

Samonosná jabloň, odolná voči mrazu, ako aj voči vplyvom chorôb a škodlivého hmyzu. Plody sú veľké (asi 170 g), s tmavočervenou šupkou. Buničina je sladká a šťavnatá, s ľahkou kyslosťou.

Bolero

Odroda tvorí veľké jablká s hmotnosťou asi 200 g. Majú pevné, ľahké a šťavnaté mäso..

Yesenia

Odolný voči mrazivému počasiu a patogénom chrastavitosti. Veľké jablká (asi 170 g), s namodralým voskovým kvetom.

Medzi ďalšie bežné neskoré odrody patria:

 • Barguzin – jablká s hmotnosťou do 100 g sa tvoria vo veľkom množstve, ale pravidelne;
 • Snehulienka je krymská čiastočne samooplodná odroda so zvýšenou mrazuvzdornosťou;
 • Orol biely – s veľmi veľkými zelenými jablkami s hmotnosťou 200 – 400 g;
 • Victoria – nízke stromy s veľkými červenými plodmi so zelenými škvrnami;
 • Garland – zeleno -červené plody chutia ako hruška;
 • Sparkle – jablká s hmotnosťou do 180 g sú sfarbené do žlto -zelena;
 • Senátor – hmotnosť plodov dosahuje 300 g, je možné ich skladovať až do januára;
 • Constellation je odroda odolná voči chrastavitosti so zelenkastou ovocnou dužinou a gaštanovou šupkou;
 • Trident – červené plody s hmotnosťou do 120 g sú perfektne skladované.

Najlepšie odrody pre moskovský región

Najlepšie odrody stĺpcového jablka pre moskovský región

V moskovskom regióne a ďalších oblastiach stredného pruhu tieto odrody dobre rastú:

 • Mena;
 • Vasyugan;
 • Dieťa;
 • Moskovský náhrdelník.

Najlepšie odrody pre Sibír

Najlepšie odrody stĺpcového jablka pre Sibír

Jablkové stromy, ako napríklad:

 • Barguzin;
 • Iksha;
 • Roľník;
 • Prezident.

Odrody Vasyugan a Medok dobre tolerujú mrazy a odolávajú teplotám až do -42 stupňov. Takéto odrody sa môžu pestovať v moskovskom regióne..