Tvorba ovocných stromov ohýbaním bez prerezávania

Tvorba ovocných stromov ohýbaním bez prerezávania

Nakoniec ste si kúpili a umiestnili na svoje stránky sadenice požadovanej odrody hrušiek, jabĺk alebo iného ovocného stromu. A urobili to, samozrejme, počítajúc s dobrou úrodou, a nie za hustý tieň pre polovicu dachy alebo hromadu palivového dreva pre kúpeľný dom za dvanásť rokov..

Využite jedinečnú šancu na začiatku dať mladým stromom taký tvar, aby rodenie prebiehalo každý rok a bolo hojné, aby rastliny nezaberali veľa miesta a boli vhodné na zber zo zeme, bez použitia rôznych zariadení. . Je celkom možné to dosiahnuť a dôkazom toho sú praktické experimenty prírodného poľnohospodárstva..

Hlavná vec, ktorú by mal začínajúci amatérsky záhradník vedieť: k aktívnej tvorbe ovocia na stromoch dochádza vtedy, keď nemajú možnosť nasmerovať svoju vitalitu iným smerom. Pokiaľ nič nebráni rastline natiahnuť ruku a uvoľniť ďalšie a ďalšie nové výhonky, natiahne sa a uvoľní. Preto je také dôležité, aby bol strom spočiatku rozložený na šírku a nerástol nahor, aby boli hlavné vetvy umiestnené čo naj horizontálnejšie..

Pre ovocné stromy je ideálnou korunou miska. Potom máte krátky strom, ktorý má vetvy rozložené v rôznych smeroch a voľný stred. Rastlina tohto tvaru je lepšie osvetlená slnečnými lúčmi, je odolnejšia v ťažkých zimách a nie je tak náchylná na zlomeniny. A čo je najdôležitejšie, keď príde čas, jeho vetvy sú ovešané ovocím.

Ako tvarovať stromy ohýbaním

Ako tvarovať stromy ohýbaním

Proces formovania môžete začať už so sadenicou. Pred výsadbou na trvalé miesto alebo bezprostredne po ňom je potrebné odstrániť prebytočné vetvy. Zhruba povedané, mladý strom môžete orezať tak, aby sa z neho stala rovná, holá palica vysoká asi 80 centimetrov. Pamätajte si, ako sme hovorili o správnej výsadbe hrušky. Nebojte sa, v počiatočnom štádiu je pre rastlinu dôležitejšie vyvinúť koreňový systém, presadiť sa na novom mieste a vetvy budú neskôr rásť..

V skutočnosti začíname ohýbať výhonky v druhom roku. Optimálne je to urobiť na jar, po vytvorení dobrého počasia, ale pred otvorením púčikov. V tomto období je drevo najjemnejšie a najodolnejšie..

Najprv určíme výšku budúceho kmeňa. Kmeň sa nazýva silný hrubý kmeň, ktorý potrebujeme, rozvetvený v budúcnosti na bočné vetvy. Prax ukazuje, že je lepšie vziať si štyridsať až osemdesiat centimetrov. Označíme potrebnú úroveň, vezmeme si lano alebo špagát z polypropylénu a kolíkov.

Fanatizmus tu nie je vhodný – rastlinu ohýbame tak, aby požadovaný stonka bola zvislá, a časť, ktorá je vyššie, bola ohnutá vodorovne. Čím rovnobežnejšia je vetva so zemou, tým lepšie. Samozrejme, to do značnej miery závisí od uhla vetvy k trupu alebo od hrúbky samotného kmeňa. Preto pokiaľ sa nám podarilo zohnúť, odchádzame rovnako. Máme predsa úplne iný cieľ, ako zlomiť strom svojou prehnanou námahou. Ak sa rastlina nechce vôbec ohýbať, musí byť „umytá“ – kmeň niekoľkokrát ohnite tucet centimetrov pod a nad úrovňou požadovaného ohybu, až kým nezačne drobiť.

Ohnutý výhonok uviažeme na kolík so zameraním viac na stred ako na vrch. Krátke konáre, ktoré sú pod záhybom, nie je potrebné strihať, neskôr samy vyschnú. Ak sú tam silné vetvy, sú tiež rozložené, ohnuté a uviazané na kolíkoch..

Aké sú ďalšie kroky? Povaha stromu spôsobuje, že sa snaží nahor, takže aktivuje všetky svoje sily, aby sa vrátil do vertikály. Na jar na záhybe začne rásť mladý výhonok rovno hore. Začiatkom jesene bude dostatočne veľký a je tiež ohnutý v opačnom smere k prvej vetve a upevnený kolíkom. A opäť nie je potrebné žiadne ďalšie úsilie – pokiaľ je sklonené, tak dobre. O niečo neskôr, o tri mesiace neskôr, po posilnení záhybu sa pokúste nakloniť o niečo viac.

3-4 zvislé vetvy ohnuté v opačnom smere teda vytvoria spodnú vrstvu rastliny. Bočné výhonky nie je potrebné odstraňovať, sú tiež ohnuté. Uplynú dva až tri roky a sadenica bude mať správne vytvorenú korunu. Je čas odstrániť všetky nepotrebné a vlastnými rukami pomôcť stromu vyvinúť vetvy, kde budú ovocné puky.

Ako zvýšiť počet ovocných pukov na jablkách a hruškách

Ako zvýšiť počet ovocných pukov na jablkách a hruškách

Malé, nie úplne vyvinuté vetvy s ovocnými púčikmi sa nazývajú plody. Na sadeniciach jabĺk a hrušiek (ale, bohužiaľ, nie na kôstkovinách) sa ich počet dá zvýšiť skrátením potrebných výhonkov včas..

Keď strom, z ktorého už boli všetky potrebné vetvy ohnuté, prejde tretím alebo štvrtým rokom, začneme odstraňovať nepotrebné. Je lepšie to urobiť na začiatku leta – mladé výhonky sú stále mäkké a poddajné..

Zistenie, odkiaľ mladí ľudia pochádzajú. Všetky vetvy rastúce zo stredu, vidlice, sú odstránené. Naša koruna je už vytvorená a nie je potrebné ďalšie zahusťovanie.

Keď sa výhonky vynoria z ohnutých konárov, možno na nich stimulovať vzhľad ovocia. Každý taký výhonok skrátime tak, aby zostala malá vetvička s dvoma listami pri základni. Po 2-4 týždňoch, keď výhonky opäť dorastú, sa znova odrežú a zostane im jeden list. Tento „účes“ sa opakuje toľkokrát, kým nie je vrch výhonku ozdobený hustým púčikom, ktorý sa objaví. Napriek tomu, že tento proces prebieha takmer celé leto, nie je časovo náročný a veľmi efektívny. Budúci rok budú kvety na každom odrezanom výhonku..

A už nemusíte ohýbať vetvy – ovocie to urobí. A úlohou záhradníka bude odstrániť mŕtve drevo a preriediť korunu.

Dôležité! Metóda ohýbania sa neodporúča pre odrody čerešní, broskýň a stĺpcových jabloní..

Ohýbanie konárov – tvorba ovocných stromov (video)

Ohýbanie konárov – tvorba ovocných stromov – Lekcie od Nikolaya Rabushka.Ohýbanie konárov - tvorba ovocných stromov - Lekcie od Nikolaya Rabushka.