Vrstvenie vzduchom: reprodukcia jablone bez štepov

Vrstvenie vzduchom: reprodukcia jablone bez štepov

Každý záhradník bude mať určite starú obľúbenú jabloň, ktorá už dlhé roky teší svojich majiteľov voňavými a chutnými plodmi. A na rozmanitosť tohto ovocného stromu sa vždy ani nespomína. A naozaj chcem zachovať túto jabloň pre svoje deti a vnúčatá. Môžete samozrejme použiť štepenie odrezkov na sklade, ale je to veľmi problematické podnikanie a nie každému sa to podarí..

Tento problém môžete vyriešiť starým osvedčeným spôsobom, ktorý z nejakého dôvodu nie je v dnešnej dobe veľmi populárny. Tento spôsob chovu jabloní je jednoduchý a cenovo dostupný pre všetkých záhradníkov. Vlastnú sadenicu môžete získať pomocou vzduchových vrstiev.

Čo je vrstvenie vzduchu?

Každý letný obyvateľ vie, ako sa kríky egreša, ríbezlí alebo kaliny rozmnožujú vrstvením. Vetvička je zohnutá a prišpendlená k zemi a zasypaná zeminou. V tomto stave sa udomácni až do budúcej sezóny a bude pripravený na nezávislý rozvoj. Princíp pestovania sadenice jablone je takmer rovnaký. Iba vetvu stromu je ťažké nakloniť k zemi na zakorenenie, takže musíte „zdvihnúť“ zem na vetvu.

Je potrebné iba vybrať ovocnú vetvu a obklopiť jej časť vlhkou pôdou. Vetva umiestnená vo vlhkom prostredí v pôde bude schopná vytvoriť svoj koreňový systém len za 2-3 mesiace. Takáto sadenica je pripravená na výsadbu a bude schopná priniesť ovocie do troch rokov..

Ako vybrať a pripraviť pobočku

Kvalita budúcej sadenice závisí od správneho výberu vetvy.

Kvalita budúcej sadenice závisí od správneho výberu pobočky, takže k tomuto problému musíte pristupovať vážne. Musíte si vybrať vetvu, ktorá je rovnomerná, zdravá a plodná. Malo by byť na dobre osvetlenej strane stromu. Na reprodukciu je lepšie vybrať vetvu vo veku dvoch alebo troch rokov s hrúbkou asi jeden – jeden a pol centimetra s mladým rastom.

Na začiatku jari, akonáhle sa sneh roztopí, na vybranú časť vetvy si musíte obliecť rukáv vyrobený z hustého polyetylénového priesvitného filmu dlhého asi štyridsať centimetrov. Pomocou elektrickej pásky musia byť okraje objímky pevne zviazané s vetvou. Rukáv zostáva na konári do konca mája – začiatku júna, kým nenastane stabilné teplé počasie. Po celú dobu bude vetva v skleníkových podmienkach a jej kôra by mala trochu zmäknúť..

Ďalším krokom je prerezanie vetvy. Je potrebné odstrániť film a nájsť hranicu medzi vetvou pre dospelých a mladým rastom. Od tohto bodu musíte ustúpiť asi desať centimetrov (smerom ku kmeňu stromu) a urobiť prvý rez (prstencový) široký asi jeden centimeter. Potom ustúpte doľava a doprava a urobte ďalšie dva rezy na každej strane. Tieto rezy budú podporovať rýchlu tvorbu koreňov. Uistite sa, že ste odstránili všetky ovocné puky nad rezom. V tejto forme môže byť vetvou vzduchová vrstva..

Rezanie koreňového vzduchu

Na zakorenenie potrebuje vrstva nádobu s pôdou. Môžete použiť bežnú plastovú fľašu s objemom 1,5 litra

Na zakorenenie potrebuje vrstva nádobu s pôdou. Môžete použiť bežnú jeden a pol litrovú plastovú fľašu, pričom predtým ste odrezali jej dno.

Najprv musíte na vetvu nasadiť rukáv vyrobený z filmu a jeho spodný okraj priviazať k vetve pomocou elektrickej pásky. Potom sa na konár navlečie narezaná plastová fľaša (hrdlom nadol) tak, aby zvonenie konárov bolo takmer na samom dne fľaše a mladý kmeň bol približne v strede. Horná časť rukávu je tiež pevne zabalená elektrickou páskou. Celá konštrukcia musí byť vo vzpriamenej polohe. Za týmto účelom ho môžete vytiahnuť na kmeň stromu alebo na špeciálnu podperu..

V plastovej nádobe musíte naliať roztok na stimuláciu rastu koreňov a nechať dva alebo tri dni. Potom prepichnite malé otvory, nechajte tekutinu odtekať a naplňte nádobu dvoma pohármi pripravenej zeminy. Obsahuje: zhnité piliny a listy, mach, záhradnú pôdu a kompost. Pôdna zmes musí byť vlhká..

Konštrukcia filmového puzdra a plastovej fľaše so základným náterom by mala byť v tienených podmienkach. Môžu byť vytvorené pomocou bežných starých novín. Niekoľko vrstiev novín také podmienky ľahko vytvorí. Je pravda, že niekedy budú musieť byť odstránené, aby sa skontroloval obsah vlhkosti v pôde..

Zalievanie by sa malo vykonávať raz týždenne a v suchých dňoch – každý druhý deň..

Väčšinou ovocné stromy a kry zakorenia veľmi rýchlo, ale jablone majú výnimky. Skutočné korene sa nemusia objaviť ani do konca letnej sezóny. Ale aj keď sa namiesto koreňov na vrstvách objavili základy, potom to stačí na to, aby ste rastlinu zasadili na trvalé miesto.

Približne v polovici alebo koncom augusta treba odrezky skrátiť o päťdesiat percent a po ďalšom týždni ich pomocou záhradného vyžínača odstrihnúť zo spodnej strany rukávu. Celá štruktúra na klíčenie koreňov sadenice sa odstráni tesne pred výsadbou. Jamu na výsadbu sadenice je potrebné pripraviť vopred a hojne ju zbaviť.

Výsadba sadenice mladého jablka

Výsadba sadenice mladého jablka

Záhradníci si môžu vybrať čas na výsadbu sadenice zo vzduchových vrstiev sami, pričom zohľadnia klimatické podmienky miesta bydliska. Strom možno nechať do budúcej jari (prikopat) alebo vysadiť tento rok.

V teplom južnom podnebí mladé jablone na jeseň dobre zakorenia na novom mieste. Jarná výsadba sa odporúča tým, ktorí žijú v chladnejších oblastiach. V takom podnebí je vhodné sadenice umiestniť do veľkej nádoby v špeciálnej pôdnej zmesi. Mal by pozostávať z rovnakých častí rašeliny, piesku a záhradnej pôdy. V zime by mal byť strom v kontajneri uchovávaný v chladných a vlhkých podmienkach (napríklad v pivnici alebo v suteréne). Polievanie rastliny nie je bohaté, ale pravidelné. S príchodom jari sa sadenica môže vysadiť na trvalé miesto obvyklým spôsobom..

Sadenice pestované zo vzduchových vrstiev sa odporúčajú vysádzať v miernom svahu. Koreňový krk v týchto vrstvách chýba, takže rastlina bude potrebovať veľa priestoru na vybudovanie dobrého koreňového systému. Naklonená výsadba pomôže v krátkom čase vypestovať ovocné jablone.

Reprodukcia jablone vzduchovými vrstvami (video)

Metóda zakorenenia jabloníMetóda zakorenenia jabloní