Výsadba hrušiek na jeseň

Výsadba hrušiek na jeseň. Ako zasadiť hrušku na jeseň

Hruška je nádherný ovocný strom s chutným a zdravým ovocím s rôznymi chuťovými vlastnosťami. S náležitou starostlivosťou a vytvorením priaznivých podmienok prinesie hruška bohaté výnosy (asi 100 kg z jedného dospelého stromu) viac ako tucet rokov. V našom podnebí so studenými zimami a horúcimi letami sa táto ovocná rastlina cíti skvele..

Populárne odrody hrušiek

  • “Samarskaya krasavitsa” je mrazuvzdorná odroda so sladkokyslým ovocím.
  • “Katedrála” je nenáročná odroda odolná voči chladu odolná voči chladu s miernou kyslosťou v plodoch.
  • “Moskvichka” je skorá odroda s aromatickým, sladkým a jemným ovocím.
  • “Lada” je odroda odolná voči chladu, nie je náchylná na choroby a škodcov.
  • “Neha” – odroda s vysokým výnosom a šťavnatými voňavými plodmi.
  • “Nectarnaya” je vysoko výnosná odroda so šťavnatým sladkokyslým ovocím.

Dátum a čas pristátia

Na výsadbu hrušiek musíte zvoliť teplé a nie daždivé počasie. Najpriaznivejším obdobím je september až október (pred nástupom jesenných mrazov), aj keď niektorí záhradníci vysádzajú hrušky na jar.

Jesenná výsadba má svoje pozitívne aspekty:

  • V súčasnej dobe je v škôlkach obrovský výber a široká škála sadeníc;
  • Sadenice zakúpené v škôlke už cez leto získali silu a zosilneli;
  • Zimný čas pre mladé stromy bude obdobím dobrého tvrdnutia a zvýši ich odolnosť;
  • Jarné mrazy už pre takéto stromy nebudú nebezpečné..

Hruška je považovaná za rozmarný strom a na jej pestovanie sú potrebné určité zručnosti v práci s ovocnými plodinami a veľa skúseností..

Výber a príprava miesta

Výber a príprava miesta

Miesto

Ak chcete zasadiť hrušku, musíte si okamžite vybrať trvalé miesto, pretože strom zle reaguje na transplantáciu. Malo by ísť o otvorené priestranstvo s dobrým osvetlením a dostatkom tepla zo slnka. Vzhľadom na to, že strom v blízkej budúcnosti získa rozprestierajúcu sa a bujnú korunu (v priemere asi 5 m), je potrebné dbať na to, aby vedľa mladého stromu neboli žiadne ďalšie vysoké výsadby alebo budovy..

Susedstvo s inými kultúrami

Hruška dokonale koexistuje s ovocnými plodinami, ktoré sú v starostlivosti rovnaké. V blízkosti môže byť vysadená napríklad jabloň, ale je lepšie vyhýbať sa horskému popolu, pretože oba tieto stromy trpia rovnakými chorobami a trpia rovnakými škodcami. Ak jeden exemplár ochorie, potom môže „susedný“ trpieť.

Pôda

Pôda na mieste by mala byť voľná a ľahká, s dostatočnou vlhkosťou a kvalitným (úrodným) zložením. Nadmerný obsah ílu v pôde je nežiadúci a dokonca nebezpečný pre sadenicu. Pri príprave pristávacích dier by ste tomu mali venovať osobitnú pozornosť. Výmena vrchnej ílovitej vrstvy za vysokokvalitnú pôdnu zmes (napríklad zmes rašeliny s komplexným hnojivom) alebo úrodnú pôdu oddiali smrť stromu iba na 2-3 roky, pretože koreňový systém bude rásť a hĺbka 40-50 cm stále príde do kontaktu s ílovou vrstvou.

  Poncirus trojlistý

Príprava výsadbových dier a metódy výsadby sadeníc

Príprava výsadbových dier a metódy výsadby sadeníc

Ak je vo vybranej oblasti ílová vrstva, odporúča sa vykopať plytkú jamu, ktorá nedosiahne dno hliny. Aby korene sadenice dobre sedeli v zemi a neprišli do styku s hlinou, je potrebné z výsadbovej jamy vytvoriť malé drážky rovnakej hĺbky a dĺžky asi 1 m vo všetkých štyroch smeroch. drážky musia byť naplnené akýmkoľvek organickým odpadom (napríklad zvyškami potravín, pilinami, hoblinami, burinou alebo ihlami), ktoré boli vopred namočené v tekutom hnojive. Pri výsadbe sú korene sadenice rovnomerne rozložené v rôznych smeroch a dosahujú organické látky. V takýchto podmienkach koreňová časť hrušky neporastie hlbšie k ílovitej vrstve, ale do šírky, a okrem toho jej bude na niekoľko rokov dopredu poskytnutá potrava..

S blízkym výskytom podzemných vôd na mieste alebo jeho mieste v nížine, kde pretrváva vysoká vlhkosť, a najmä počas jarného topenia snehu, v oblastiach s ťažkou pôdou môžete použiť iný spôsob výsadby sadenice. Odporúča sa zasadiť mladý strom na hlinenú kopu (z úrodnej pôdy) vysokú asi päťdesiat centimetrov. Každý rok musíte do kôpky pridať pôdu, pretože potreby rastúceho stromu sa zvýšia.

Na štandardnom pozemku so všetkým potrebným (jedlo, vlhkosť, teplo a svetlo) na výsadbu a pestovanie mladých hrušiek sa používa obvyklá metóda. Výsadbové jamy sa začnú pripravovať začiatkom jesene, približne 15-20 dní pred výsadbou. Najprv sa pôda zbaví buriny a vykope sa. Potom sa otvory prehĺbia o 45 – 50 cm, pričom sa triedi pôda – horná vrstva pôdy sa skladá v jednom smere a spodná v druhom. Priemer každého otvoru je asi 1 m. Spodok otvorov je potrebné dôkladne uvoľniť. Horná vrstva pôdy vykopaná z výsadbovej jamy musí byť zmiešaná s niekoľkými zložkami – hrubým riečnym pieskom, rašelinou, superfosfátom, zhnitým hnojom a komplexným hnojivom obsahujúcim fosfor a draslík. Do pôdy s vysokou kyslosťou sa odporúča pridať vápno (vo forme drobkov) a kriedu (vo forme prášku), ale čerstvý hnoj nemožno použiť. Je schopný spôsobiť vážne popáleniny koreňového systému, čo povedie k smrti rastliny..

  Ako získať dobrú úrodu sliviek: kŕmenie sliviek

Výsadba a starostlivosť o hrušku

Výsadba a starostlivosť o hrušku

Výber a príprava sadeníc

Skúsení záhradníci odporúčajú nákup sadeníc vo veku jedného alebo dvoch rokov. Pri nákupe musíte starostlivo preskúmať koreňové a vzdušné časti stromu. Nemalo by byť poškodené, schnúť alebo vädnúť, nesmie mať známky chorôb a škodcov. Kmeň musí byť silný, elastický, bez rôznych škvŕn alebo stôp hniloby.

Ak sú počas prepravy poškodené jednotlivé korene alebo vetvičky, musia byť odrezané. Deň pred výsadbou stromu musí byť ponorený do vodno-medového roztoku alebo do infúzie mulleinu.

Proces výsadby sadeníc

Sadenica musí byť vysadená na pripravenú hlinenú hromadu a starostlivo narovnať koreňovú časť. V strede kopca v spodnej časti otvoru je zatĺkaný drevený kolík, ktorý chráni kôru sadenice pred poškodením..

Mladá hruška by mala sedieť pevne a pevne v zemi a v koreňovej časti by nemali byť žiadne vzduchové medzery. Je veľmi dôležité, aby bol koreňový krčok aspoň 1-2 cm nad úrovňou zeme. Pôda v blízkosti kmeňa stromu je dobre zhutnená a ponecháva otvor na zadržanie závlahovej vody. Zalievanie sa vykonáva okamžite v množstve 2-3 vedier pre každú sadenicu. Prehĺbenie v blízkosti kmeňa ovocného stromu prispeje k postupnému poklesu zeme v diere blízko koreňovej časti. Každý strom je viazaný na drevenú podperu a pôda v blízkosti kmeňa je pokrytá mulčovacou vrstvou (napríklad spadané listy alebo rašelina).

Starostlivosť o pôdu

Odburinenie a uvoľnenie pôdy v koreňovej zóne sa vykonáva pravidelne 3-4 krát mesačne, zalievanie - raz týždenne.

Odburinenie a uvoľnenie pôdy v koreňovej zóne sa vykonáva pravidelne 3-4 krát mesačne, zalievanie – raz týždenne.

Keď sa Zem usadí okolo hrušky po tom, čo zrážky padajú vo forme dažďa alebo topiaceho sa snehu, je potrebné včas pridať úrodnú pôdu. Nedovoľte, aby bola rastlina odhalená, pretože to povedie k vysychaniu koreňového systému a smrti stromu. Prebytok pôdy negatívne ovplyvní aj rozvoj kultúry. To môže vytvoriť podmienky pre výskyt niektorých chorôb..

Pravidlá zavlažovania mladých a dospelých stromov

3-5 ročnú hrušku zalievame pravidelne raz týždenne. Staršie ovocné stromy si vystačia s vlhkosťou prírodných zrážok. Výnimkou sú iba určité obdobia, ktoré sú povinné pre dodatočné zalievanie – to je bezprostredne po skončení kvitnutia, po zbere plodov, na začiatku padania listov. Po každom použití zavlažovacej vody je pôda v blízkosti kmeňa stromu pokrytá mulčovaním..

  Hruška obyčajná

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Prvé prerezávanie stromov sa odporúča už v druhom roku života hrušky, ale vždy pred začiatkom mrazov. Všetky vetvy, okrem kostrových, podliehajú takémuto „účesu“. Miesta rezov na vetvách musia byť ošetrené záhradným lakom.

Krycia na zimu

Odporúča sa zabaliť iba mladé stromy, pretože stále môžu zle odolávať zimnému chladu. Pytlovina sa používa na zakrytie koruny a smrekových konárov alebo akéhokoľvek syntetického materiálu na kmeň.

Hnojenie

Hruška začína prinášať ovocie až v treťom roku života a práve v tomto období bude potrebovať ďalšie kŕmenie.

Hruška začína prinášať ovocie až v treťom roku života a práve v tomto období bude potrebovať ďalšie kŕmenie. Pred dosiahnutím tohto veku hruška nepotrebuje hnojivá, najmä keď sú zavedené do výsadbových dier..

Na jar sa aplikujú hnojivá obsahujúce dusík a v lete a na jeseň vrchný dresing, ktorý obsahuje draslík a fosfor. Stačí zaviesť organickú hmotu do pôdy raz za 3 roky..

Kontrola škodcov – preventívne opatrenia

Preventívne opatrenia pomáhajú chrániť ovocné plodiny pred inváziou škodcov a výskytom rôznych chorôb. Skúsení záhradníci odporúčajú vykonávať špeciálne postreky raz ročne (v prvých jarných týždňoch alebo na jeseň – v októbri až novembri), bielenie kmeňov a ich balenie.

Rozprašovací roztok sa pripraví z desiatich litrov vody a asi 700 ml močoviny.

Na bielenie sa pripraví roztok z vody, síranu meďnatého (1%) a haseného vápna.

Zábaly sa vykonávajú handričkou namočenou v roztoku od hlodavcov.

Bohatú úrodu šťavnatých a sladkých, aromatických a chutných hrušiek je možné získať iba so silnou túžbou, tvrdou prácou, pozornosťou a vytrvalosťou..

Ako správne zasadiť hrušku (video)

Ako správne zasadiť hrušku. Ako zasadiť sadenicu hruškyAko správne zasadiť hrušku. Ako zasadiť sadenicu hrušky