Výsadba čiernych ríbezlí na jeseň

Výsadba čiernych ríbezlí na jeseň

V poslednej dobe mnoho záhradníkov odporúča vysadiť čierne ríbezle na jeseň a považuje tento čas za vhodnejší ako na jar. Tí, ktorí sa rozhodli pripojiť sa k tejto voľbe, musia pochopiť dôvody takejto výsadby, ako aj zistiť optimálne načasovanie a dozvedieť sa viac o tom, ako celý proces výsadby sadeníc prebieha..

Optimálna doba výsadby

Proti výsadbe čiernych ríbezlí v jarnej sezóne existujú pádne argumenty. V tejto kultúre bobúľ sa tok miazgy začína skoro na jar, keď má zem v blízkosti kríkov čas iba na rozmrazenie. Ríbezle sa odporúča transplantovať pred začiatkom vegetačného obdobia, a nie vtedy, keď sa púčiky už začínajú otvárať. „Aktívne“ rastliny sa budú ťažko zakoreňovať na novom mieste alebo dokonca ochorejú a plodenie môže začať až po niekoľkých sezónach. Navyše pred výsadbou príprava pôdy na mieste trvá určitý čas a je jej veľmi málo..

Na jeseň je dostatok času na prípravu pozemku a prispôsobenie sadeníc pred nástupom zimného chladného počasia, pretože na to je niekoľko týždňov. Vývoj koreňového systému tohto bobuľového kríka pokračuje takmer až do príchodu prvého mrazu. Počas tohto obdobia si môžete vybrať miesto vhodné na výsadbu, pripraviť ho. Sadenice ríbezlí sa v týchto týždňoch dobre zakorenia, pokojne prežijú zimu a skoro na jar začnú aktívne rásť a rozvíjať sa s prvými slnečnými lúčmi.

V oblastiach s miernym podnebím je možné sadenice vysádzať už koncom augusta, ale v severozápadných oblastiach s teplým a suchým letom bude september a prvý októbrový týždeň priaznivým mesiacom. Po 10. októbri sa výsadba neodporúča, pretože mladé rastliny nestihnú zakoreniť pred príchodom silného chladného počasia..

Ako si vybrať miesto vyzdvihnutia

Ako si vybrať miesto vyzdvihnutia

Čierne ríbezle môžu rásť takmer na všetkých typoch pôdy, ale výnos sa bude výrazne líšiť. Je potrebné mať na pamäti, že kultúra má veľmi rada vlhkosť, ale bez nadbytku. Mokrade sú pre ňu kategoricky kontraindikované a podzemná voda by mala byť najmenej jeden meter od zemského povrchu. Ak sa miesto nachádza v nížine, sadenice sa vysádzajú nie do výsadbových dier, ale na malé hlinené kopce (vysoké asi 20 cm) priamo do malých záhonov. Pôda pre kopce musí byť najskôr kŕmená hnojivami..

  Tvorba ovocných stromov ohýbaním bez prerezávania

Účel kríkov ríbezlí môže byť odlišný – na vytvorenie živého plotu alebo na bohatú úrodu. „Plot“ bude dobre rásť v oblastiach penumbry, ale dobré rodenie je možné iba na dobre osvetlenom, slnečnom mieste čo najdlhšie počas dňa a bez prievanu. Optimálnym miestom na výsadbu sadeníc je sad alebo plocha pozdĺž plotu s intervalom medzi výsadbou a plotom asi 1 m.

Ako pripraviť pôdu

Ako pripraviť pôdu

Príprava by sa mala začať v auguste. Najprv sa vybraná oblasť zeme očistí od zvyškov plantáží predchodcov, kameňov a veľkých trosiek od buriny a potom sa pohnojí potrebným hnojením. Môžete využiť jednu z navrhovaných možností (na meter štvorcový):

  • 1 polievková lyžica síranu draselného
  • 2 polievkové lyžice superfosfátu;
  • Asi 5 kg kompostu alebo humusu.

Aby bol povrch pozemku rovný, môžete na vyrovnanie priehlbín použiť ďalšiu zeminu. Potom je potrebné celú oblasť vykopať.

Hĺbka výsadbovej jamy pre sadenice by nemala byť hlboká, pretože korene plodín bobúľ sú blízko povrchu. Bude stačiť iba 30-40 cm do hĺbky a asi 50 cm v priemere. Vzdialenosť medzi sadenicami je na uvážení záhradníka. Mladé kríky môžete zasadiť do jedného radu blízko seba, alebo môžete aj jednotlivo. Do každého pripraveného otvoru nalejte zmes jedného vedra humusu a jedného pohára dreveného popola..

V oblastiach s ťažkou pôdou sú výsadbové jamy vyrobené asi o 10 cm hlbšie a širšie, aby sa naplnili vysoko kvalitnou zmesou pôdy. Obsahuje rašelinu, nejaký riečny piesok a organické hnojivá. Jedna výsadba bude vyžadovať približne 3 vedrá zmesi.

Ako si vybrať sadenice

Výnos čiernych ríbezlí v budúcnosti závisí od kvalitného sadivového materiálu. Aby sa sadenice dobre a rýchlo zakorenili na novom mieste, musíte vybrať vzorky s dostatočne vyvinutou koreňovou časťou. Plnohodnotná sadenica má 3 alebo viac kostrových koreňov dlhých asi 20 cm, mnoho malých koreňových procesov, najmenej dva výhonky dlhé asi 40 cm Priaznivý vek sadeníc je 2 roky.

  Čučoriedka

Základné pravidlá pre výsadbu sadeníc ríbezlí

Základné pravidlá pre výsadbu sadeníc ríbezlí

Jesenné a jarné výsadby sú si navzájom veľmi podobné. Prvá vec, ktorú musíte urobiť tesne pred výsadbou sadeníc, je odrezať úplne slabé vetvy a čiastočne aj zvyšok. Každý výhonok by mal mať aspoň 3-4 púčiky. Korene sú narezané na 20 cm. Na ľahkých, dobre priepustných pôdach sa sadenice prehĺbia o 5-6 cm hlbšie ako v iných oblastiach..

Uhol sklonu počas výsadby má veľký význam pre vytvorenie lesku kríka. Vertikálna výsadba ponechá sadenici pravidelnú jedinú vetvičku dlho. Šikmé prehĺbenie mladého kríka prispeje k rýchlemu rastu početných bočných výhonkov.

Po výsadbe je pôda v blízkosti každej sadenice čiernych ríbezlí pokrytá vrstvou mulča, ktorá poskytne rastlinám konštantnú miernu vlhkosť a v jesenno-zimnom období udrží pôdu v teple. Do tejto vrstvy je vhodná rašelina, humus a rôzny organický odpad. Na jeseň sa neodporúča používať hnojivá obsahujúce dusík..

Kedy a ako zasadiť ríbezle – 6 akrovKedy a ako zasadiť ríbezle - 6 akrov