Výsadba kríkov na jeseň

Výsadba kríkov na jeseň

Väčšina záhradníkov dáva prednosť výsadbe kríkov v jarnej sezóne pred začiatkom toku šťavy. Existujú však osvedčené účinné metódy jesennej výsadby, vrátane:

  • Pristátie s hlinenou hrudkou;
  • Výsadba sadeníc holým koreňovým systémom;
  • Výsadba sadeníc pestovaných v nádobách.

Výsadba kríkov s hlinenou hrudkou

Zemitá hrudka na koreni kríka prispieva k mäkšiemu postupu transplantácie a počas prepravy je podzemná časť rastliny spoľahlivo chránená. V tejto forme môže byť kultúra vysadená kedykoľvek počas roka. Pri kúpe sadenice na jesennú výsadbu sa odporúča zistiť niekoľko bodov – kedy sa obdobie rastu skončilo a v akom stave je hlinená hrudka.

Hlinená hrudka by mala byť starostlivo zabalená do špeciálnej siete alebo do vlhkého vrecka, nemala by sa rozpadať. Pri výsadbe nemožno sieť odstrániť z koreňovej časti, pretože nebude zasahovať do jej vývoja a rastu. V prípade zlého stavu hlinenej kómy a narušenia jej integrity je potrebné použiť pravidlá pre výsadbu sadeníc s holými koreňmi..

Výsadba holých koreňových sadeníc

Výsadba holých koreňových sadeníc

Pravidlo č. 1

Sadenice v tejto forme sú vhodné na jesennú výsadbu až po ukončení obdobia rastu a vývoja. To je veľmi dôležité pre ďalšie zimovanie. Ak vegetačné obdobie pokračuje, kríku hrozí, že neprežije mráz a vydrží zimu. Mladé sadenice v tomto prípade nezachráni špeciálna krytina alebo ochranné kryty vyrobené z priedušného materiálu alebo mulčovacej vrstvy..

Koniec vegetačného obdobia kríka môžu byť určené úplne drevnatými mladými výhonkami a dobre tvarovanými púčikmi na vrcholoch. Niektoré sadenice majú dlhšie vegetačné obdobie, môže sa ťahať až do neskorej jesene. To je typické pre tie vzorky, ktoré sa pestovali v horúcom a suchom letnom období..

Pravidlo č. 2

Kríky s kohútikom alebo nízko rozvetvenou koreňovou časťou nie sú vhodné na jesennú výsadbu. To platí pre také populárne plodiny ako hloh a lieska, ako aj pre ihličnaté kríky. Záhradkári odporúčajú vysádzať bobuľové kríky na jeseň. Najpriaznivejším obdobím je koniec októbra – začiatok novembra. Bobuľové kríky budú mať dostatok času na pestovanie nového koreňového systému, čo sa pri výsadbe rastlín v jarných mesiacoch nestane. Na jar by mali bobuľoviny nasmerovať všetku svoju silu na vysokokvalitné plodiny a počas jarnej výsadby tieto sily pôjdu k tvorbe koreňov, čo bude mať v budúcej sezóne za následok minimálny zber bobúľ..

Sadenice s holými koreňmi prinesené do mierneho podnebia z teplých krajín a horúcich oblastí nemusia počas jesennej výsadby zakoreniť a nemusia odolávať zimným mrazom a dlhému zimnému obdobiu. Neodporúča sa vysádzať takéto vzorky na jeseň..

Pravidlo č. 3

Čas pristátia je veľmi dôležitý. Optimálny čas je september a prvá polovica októbra. Výsadba v tomto období umožňuje kríkom dobre zakoreniť pred nástupom silného chladného počasia a pred príchodom mrazov. Novoobjavené korene budú môcť pred zimou zosilnieť a potom pokojne prežiť rôzne poveternostné podmienky. Pri plnej prevádzke koreňového systému môžu kríky prezimovať a ďalej sa rozvíjať v jarnom a letnom období, čo znamená získanie vysokokvalitnej úrody.

Ak je pri nákupe sadeníc koreňová časť pokrytá vrstvou ílového hovorca (ako ochranný prostriedok proti vysychaniu), odporúča sa pred výsadbou starostlivo vyčistiť a mladý krík vložiť na 24 hodín do nádoby s vodou . Počas tohto obdobia sú korene nasýtené dostatočným množstvom vlhkosti, ktorú stratili vonku..

Výsadba sadeníc pestovaných v nádobách

Výsadba sadeníc pestovaných v nádobách

Takéto sadenice, ktoré sú dlho v uzavretom priestore, sa týmto podmienkam prispôsobia a stanú sa nevhodnými pre jesenné výsadby. Ich koreňová časť rastie v rôznych smeroch, pričom sa v priebehu rastu krúti alebo otáča v rôznych smeroch a niekedy aj vo vnútri nádoby. Pri presádzaní týchto sadeníc na otvorené priestranstvo trvá dlho, kým si zvyknete na nové miesto. Koreňový systém takejto rastliny najskôr nepracuje v plnej sile a ostatné jej časti na to trpia. Zimná sezóna sadenice kríkov pestovanej v kontajneroch môže byť veľmi náročná. Je nepravdepodobné, že by bolo možné prežiť mrazy a dlhé chladné počasie s neadekvátnou prácou koreňového systému..

Top dressing a hnojivá

Pri výsadbe kríkov na jeseň sa odporúča do výsadbových jamiek aplikovať hnojivá obsahujúce fosfor, v žiadnom prípade však mullein alebo hnoj. Takéto obväzy sú vhodnejšie na jarnú výsadbu. Rôzne hnojivá obsahujúce vápnik, draslík a dusík, ako aj prípravky podporujúce tvorbu koreňov (napríklad „Humate“ a „Kornevin“) by sa mali používať iba s prísnym dodržiavaním pokynov. Je veľmi dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a koncentráciu hnojiva..

Dodatočné opatrenia na ochranu sadeníc

Mladé kríky vysadené na jeseň potrebujú dodatočnú ochranu pred extrémmi počasia, škodcami a silným snežením.

Pestovatelia odporúčajú kmene stromov prikryť vrstvou organického mulča, ktorý sadenicám dodá teplo, vzduch a vlhkosť. Ideálne sú na to zhnité piliny alebo drvené hobliny a rašelina. Slama a seno by sa však nemali používať, pretože sa môžu stať domovom nebezpečných hlodavcov – myší, ktoré sadeniciam spôsobia nenapraviteľné škody. Nie je potrebné používať krytiny vyrobené z materiálov, ktoré neumožňujú prenikanie vzduchu (napríklad z filmu alebo strešného materiálu), pretože bez neho rastlina začne hniť a nakoniec zomrie..

Krehké mladé kríky môžu poškodiť veľké snehové čiapky, ktoré visia vo veľkých masách na rastlinách. Sadenice môžete chrániť pomocou špeciálnych krytov alebo utiahnutím konárov rastliny sieťou alebo špagátom.

Aké rastliny je lepšie zasadiť pred zimou (video)

Aké rastliny je lepšie zasadiť pred zimouAké rastliny je lepšie zasadiť pred zimou