Výsadba marhule

Výsadba marhule. Ako správne zasadiť marhuľu

Marhuľa je mnohými milovaným ovocným stromom, ktorý uprednostňuje rast v teplom podnebí s veľkým množstvom slnečného svetla a tepla. Teplo milujúca kultúra je odolná voči chladu a vydrží mrazivé zimy s teplotami až 25 stupňov pod nulou. Aby strom priniesol veľký počet plodov, je potrebné zvoliť na výsadbu odrody s prihliadnutím na miestne klimatické podmienky, pretože rovnaká rastlina sa môže líšiť v množstve zberu a zimnej odolnosti v rôznych oblastiach.

Na pestovanie v moskovskom regióne sú vhodnejšie napríklad také odrody ako „Alyosha“, „Triumph Severny“, „Lel“ a „Michurinets“. A „Piquant“, „Chelyabinsky Early“ a „Snezhinsky“ sa budú v uralskom podnebí cítiť skvele.

Prekvapenia počasia na Urale a v strednom Rusku môžu marhuľám uškodiť nečakanými spätnými mrazmi, ktoré poškodzujú ovocné puky a koreňový krčok mladých marhuľových stromov. Toto je potrebné vziať do úvahy pri výbere miesta výsadby ovocných plodín. Lokalita by mala byť umiestnená v nízkej nadmorskej výške na otvorenom slnku, ale mala by byť chránená pred chladom a silným nárazovým vetrom. Je tiež veľmi dôležité, aby sa podzemná voda nachádzala vo veľkej hĺbke, ďaleko od koreňov marhuľových plantáží..

Pri kúpe sadenice marhule musíte presne vedieť všetko o čase a pravidlách výsadby, ako aj podrobné podrobnosti o samotnom procese výsadby..

Ako správne zasadiť marhuľu

Sadenice marhule je možné vysadiť skoro na jar alebo začiatkom jesene

Optimálna doba výsadby

Sadenice marhule je možné vysádzať skoro na jar alebo skoro na jeseň, ak je koreňový systém otvorený. Priaznivý čas na jarnú výsadbu je začiatok apríla, na jesennú výsadbu – celý september. Pri uzavretom systéme sadeníc koní je možné postup výsadby vykonávať od začiatku mája do konca októbra..

Schéma výsadby mladých marhúľ

Skúsení záhradníci odporúčajú nákup sadeníc vo veku jedného alebo dvoch rokov. Pri výsadbe marhuľových stromov v radoch je potrebné dodržať vzdialenosť riadkov asi šesť a pol – 7 m a vzdialenosť medzi sadenicami – od 3 do 5 m. Táto schéma je veľmi dôležitá, pretože ovocné stromy v zrelom veku majú skôr bujná koruna a ešte širšia koreňová časť.

  Výsev gaštanu

Ako pripraviť pristávaciu jamu

Na jesenné výsadby sú jamy pripravené na jar a na jar – na jeseň. Veľkosť pristávacej jamy je 70 cm na každej strane a 50 cm do hĺbky. Na každú jamu si musíte pripraviť drevený kolík, ktorý bude ďalej slúžiť ako opora pre mladú marhuľu. Musí byť inštalovaný v strede jamy a potom sa na dno naleje drenážna vrstva pozostávajúca z malého množstva štrku a malých kameňov..

Ďalej by mala byť pripravená pôdna zmes naliata do jamy so sklíčkom, aby (sklíčko) mierne stúpala nad úroveň zeme. Jeho zloženie: riečny piesok, rašelina, hlina (v rovnakých pomeroch), ako aj malé množstvo vápennej múky, kompost a zhnitý hnoj. Pri výsadbe sa neodporúča používať anorganické hnojenie..

Proces výsadby

Ako správne zasadiť marhuľu

V deň výsadby musíte urobiť v pôdnom sklíčku priehlbinu, naplniť ju vodou a dať semiačka, opatrne narovnať jej koreňový systém. Potom musíte strom uviazať na podperu (drevený kolík) a prikryť ho zeminou tak, aby koreňový golier sadenice zostal asi 3-4 cm nad úrovňou zeme. Potom je potrebné okolo marhule vytvoriť kruh v blízkosti kmeňa a pôda pozdĺž okrajov výsadbovej jamy musí byť mierne zhutnená..

Starostlivosť o sadenice marhule

So slabo vyvinutou koreňovou časťou stromu sa odporúča vykonať malé prerezávanie mladých konárov.

Uvoľnenie pôdy a ničenie buriny v kruhoch blízko kmeňa by sa malo vykonávať pravidelne.

Marhuľu je potrebné hojne zalievať od mája do júla a potom sa objem zálievky postupne znižuje a do polovice septembra sa úplne zastaví..

Vlastnosti marhule. Výsadba a starostlivosť o marhule (video)

Vlastnosti marhule. Výsadba a starostlivosť o marhuleVlastnosti marhule. Výsadba a starostlivosť o marhule