Woodlip

Kliešte na stromový nos: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie zo semien

Nos lesný (Celastrus) je neobvykle krásna a originálna trvalka z rodu Euonymus. Existuje asi 30 rôznych druhov tejto rastliny. Červotoč je vhodný iba do záhrady, kde nie sú žiadne veľké stromy, najmä ovocné.

Pretože sa táto liana vyznačuje zvýšenou agresivitou voči svojim susedom, postupne sa obklopuje a využíva svoju vitalitu, čím bráni stromom v plnom raste a vývoji a niekedy vedie k ich úplnej smrti. Niektorí záhradníci však riskujú a zasadia do svojich záhrad kliešte na ozdobu rôznych budov. Tento článok vám podrobne povie, ako drevomorku vysádzať, pestovať a starať sa o ňu správne..

Opis rastliny červotoč

Woodlip je okrasná rýchlo rastúca vinič. Jeho výhonky môžu dosiahnuť dĺžku viac ako 50 m (niekedy oveľa viac) a šírku asi 10 cm. Vinič strieľa s malými drážkami po celej dĺžke a má tmavohnedú farbu s hnedým odtieňom. Výhonky sa rok predlžujú takmer o 1 m. Listy sú obvejkovité s malým ostrým hrotom, pomerne hrubé, navrchu hladké a zospodu drsné. Asi 10 cm široký, farba je jasne zelená a menej často tmavozelená.

Existuje viac ako 30 druhov tejto rastliny. Nos stromu dostal toto meno, pretože jeho rýchlo rastúce viničové motúzy okolo stromu prenikajú do kôry, čím z neho vysávajú všetku vitalitu, čo vedie k postupnej smrti stromu..

Kvitnutie rastliny začína približne v prvej polovici leta, ale existujú aj skoré kvitnúce odrody. Kvety sú malé a žltozelenej farby. Plody rastliny sú celkom originálne, spočiatku vyzerajú ako obyčajné zelené gule, a keď dozrievajú, škrupina zožltne a praskne a zvnútra sa objaví atraktívna jasne červená guľa.

Červotoč začína kvitnúť až vo veku 5 rokov. Rovnakým spôsobom kvitnú iba samičie rastliny. Na opeľovanie sú však potrebné samičie aj samčie rastliny súčasne. Alebo ozdobná liana nikdy nepoteší bohatým kvitnutím..

Pestovanie červotoče zo semien

Pestovanie červotoče zo semien

Semená sa vysádzajú na otvorenom priestranstve buď na konci jesene alebo na jar. Výsev v zime je považovaný za najvhodnejší, pretože v zime budú semená prechádzať takzvaným prirodzeným výberom. Na jar budú klíčiť iba tie najlepšie semená a sadenice budú silné a silné. Jarná výsadba by sa mala vykonať v apríli, ale v tomto prípade sú pred spracovaním výsadby potrebné semená..

3 mesiace pred výsadbou musíte semená červotoča vložiť do chladničky. A po 2 mesiacoch ju vyberte, dobre premiešajte s pieskom a skladujte na teplom mieste. Keď sú semená pripravené, môžu sa zasadiť do dobre vykopanej pôdy. Po výsadbe by mala byť pôda hojne napojená a potom sa asi za mesiac objavia prvé výhonky..

  Pionien kasvattaminen siemenistä

Výsadba drevorubača na otvorenom priestranstve

Dážďovka dobre rastie ako na slnečnom mieste, tak v polotieni. Preto nebude ťažké vybrať si miesto na výsadbu červotoča. Pôda by mala byť úrodná a dostatočne voľná. Aby ste to urobili, musíte urobiť vrchný obväz z organických hnojív. Zhnitý hnoj, listový humus a trochu piesku sú perfektné, to všetko musí byť zmiešané v rovnakých množstvách a pridané do pôdy počas kopania.

Sadenice je možné vysádzať na jar aj na jeseň. Najlepšie je použiť sadenice, ktoré majú viac ako dva roky, oveľa lepšie zakorenia a majú vysokú odolnosť voči stresu. Na výsadbu je potrebné vykopať diery vo vzdialenosti 30 cm od seba; na dno umiestnite drenážnu vrstvu (riečne kamienky, expandovaná hlina alebo drvená tehla) a posypte malým množstvom zeminy. Potom musíte do jamky umiestniť sadenicu a dobre ju zasypať zeminou, aby bol koreňový systém dobre zasypaný zeminou. Po výsadbe je nevyhnutné bohaté zavlažovanie. Po zalievaní by mala byť pôda dôkladne mulčovaná rašelinou, pilinami alebo suchými listami..

Vinič je potrebné vysádzať iba v blízkosti štruktúr, ktoré by mal ovinúť nos stromu.

Starostlivosť o červotoča v záhrade

Starostlivosť o červotoča v záhrade

Zalievanie

Dekoratívne vinice nepotrebujú neustále zalievanie. Dospelú rastlinu stačí zalievať raz za mesiac. Mladé sadenice potrebujú zalievanie o niečo častejšie – raz za týždeň. To im umožní lepšie zakoreniť a zotaviť sa z výsadby. v daždivom lete nie je zalievanie vôbec potrebné, stačí vlhkosť, ktorú dažde poskytujú. Po každom zalievaní je nevyhnutné starostlivo uvoľniť pôdu okolo rastliny..

Top dressing a hnojivá

Pokiaľ ide o hnojivá, musia byť aplikované najmenej trikrát za sezónu. Najprv sa tesne pred výsadbou sadeníc aplikujú organické hnojivá. Potom, v období aktívneho rastu, musíte hnojiť komplexom vyvážených minerálnych hnojív, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre záhradné rastliny. Začiatkom jesene by ste mali červotoče kŕmiť hnojivami s vysokým obsahom fosforu a draslíka. Všetky hnojivá sa musia aplikovať výlučne na koreň rastliny..

  Badan

Prerezávanie

Na začiatku jari je potrebné rastlinu orezať. Odstráňte odumreté listy a konáre, ktoré zimu neprežili. Na vytvorenie koruny je tiež potrebné vykonať prerezávanie, ale musí sa to robiť veľmi opatrne, pretože rastlina je jedovatá. Nedovoľte, aby sa šťava dostala do kontaktu s odhalenou pokožkou.

Zimovanie

Drevomorka je veľmi odolná voči chladu a na zimu nepotrebuje špeciálny úkryt; stačí, ak pôdu okolo rastliny zamulčujete rašelinou, pilinami alebo suchým lístím. Mladé sadenice, ktoré ešte nie sú tri roky, je najlepšie zakryť na zimu, pretože ešte nie sú úplne silné a nemusia prežiť mráz.

Reprodukcia červotoča

Reprodukcia červotoča

Rozmnožovanie odrezkami. Ak sa plánuje rezanie odrezkov z mladých výhonkov, rezanie sa musí vykonať na jar. Dĺžka odrezkov by mala byť najmenej 10 cm Hotové odrezky musia byť ošetrené zmesou, ktorá je špeciálne navrhnutá na stimuláciu rastu. Pokiaľ ide o pôdu, rašelinová pôda je vynikajúca. Po výsadbe musíte stonku prikryť nádobou. Asi po 1,5 mesiaci budú mať odrezky korene..

Rezne z mihalníc pre dospelých sa najlepšie strihajú na jeseň. Rezne je potrebné odstrániť a umiestniť na chladné miesto. Takéto odrezky vyklíčia až v júni..

Koreňové odrezky odrezkov sa vykonávajú na jar. Takéto odrezky by mali byť aspoň 10 cm dlhé a mať najmenej dva živé púčiky. Rezané rezne by mali byť vložené do pôdy a hojne napojené. Korene sa objavia do mesiaca.

Choroby a škodcovia

Pokiaľ ide o rôzne choroby a škodlivý hmyz, červotoč nie je napadnutý škodcami a je odolný voči absolútne akejkoľvek chorobe..

Drevená huba v krajinnom dizajne

Dekoratívne viniče sa pestujú na ozdobu vertikálnych aj horizontálnych podpier. Z Liany rastie dobrý hrubý koberec, ktorý pokrýva pôdu a záhradné stavby. Typ kliešťa na nos musí byť zvolený individuálne podľa podnebia, v ktorom bude okrasná rastlina rásť, akú výšku potrebuje a na aké účely je vysadená..

Druhy a odrody červotoča

Druhy a odrody červotoča

Horolezecký alebo kučeravý drevený kliešť, americký (Celastrus scandens) – tento typ je najobľúbenejší zo všetkých známych. Ak ho zasadíte ďaleko od podpery, bude krásne rásť a bude sa kĺzať po vodorovnom povrchu. Výhonky dorastajú do dĺžky viac ako 12 m. Listy sú zaoblené, na špičke mierne špicaté, majú jasne zelenú farbu a na jeseň získavajú žltkastý odtieň. V polovici leta začína kvitnutie, ktoré trvá menej ako mesiac. Kvety sú malé, žlté. Plody úplne dozrievajú do konca októbra..

  Nopeasti kasvavat kiipeilykasvit aidalle

Červotoč lesný (Celastrus orbiculatus) – Tento druh červotoča je veľmi dlhý. Jeho mihalnice môžu dorásť až do 18 m alebo viac. Listy sú vajcovité, hore hladké a sýto zelené a zospodu drsné so sivastým odtieňom. Kvety sú malé a žlté. Plody sú žltkasté.

Kliešť na bič alebo bič na strom (Celastrus flagellaris) – Tento druh červotoča je obzvlášť odolný voči mrazu a dobre rastie v severných oblastiach. Bičíky dorastajú do dĺžky asi 10 m. Listy sú zaoblené so zubatým okrajom.

Štetinové kliešte (Celastrus strigillosus) – na dĺžku dosahuje až 12 m. Bičíky sú dosť silné a silné. Bičíky sú pokryté malými šupinami tmavohnedého odtieňa. Listy sú tmavozelenej farby so svetlejšími žilkami, zaoblené a asi 14 cm dlhé.

Uhlová stromová kliešť (Celastrus angulatus) – tento druh je veľmi krátky. Dosahuje dĺžku nie viac ako 6 m. Listy sú dostatočne veľké, niekedy dosahujú dĺžku 20 cm a šírku takmer rovnakú. Tento druh sa považuje za skorý, pretože jeho kvitnutie začína v máji a plody dozrievajú začiatkom jesene..

Zospodu biely červotoč (Celastrus hypoleuca) – dĺžka viniča je menšia ako 5 m. Kôra má hnedý odtieň. Listy majú podlhovastý eliptický tvar, hladké a majú tmavý odtieň zelenej, rubová strana listov so sivým odtieňom.

Paniculata (Celastrus paniculatus) – mihalnice rastliny nie sú väčšie ako 6 m. Listy sú oválne a jasne zelené. Zo semien tohto druhu sa vyrába špeciálny olej, ktorý sa používa v ajurvéde..

Existuje mnoho druhov dekoratívnych liana, takže existuje možnosť vybrať si pre každého záhradníka individuálne vhodnejší a pohodlnejší..

Woodmouth: funkcie starostlivosti a kultivácie (video)

Červotoč care Starostlivosť a pestovanie popínavých rastlín &# 127775; záhradná zeleninová záhrada s hitsadTVČervotoč ➡ Starostlivosť a pestovanie popínavých rastlín �� záhradná zeleninová záhrada s hitsadTV