Chlorophytum: domáca starostlivosť, foto

Chlorophytum: domáca starostlivosť, foto

Chlorophytum možno nazvať ideálnou izbovou rastlinou, pretože nie je náročný na starostlivosť, ľahko sa rozmnožuje, čistí vzduch a ľahko sa hodí do interiéru. Chlorophytum vyzerá atraktívne nielen v závesných kvetináčoch s kaskádovými výhonkami, ale tiež jednoducho sedí na nočnom stolíku s hustým zeleným olistením príjemným pre oči. Ak chcete pestovať chlorofyt doma, naučte sa z tohto článku, ako sa oň správne starať..

Pravidlá starostlivosti o chlorofyt doma

Chlorophytum je kvet s dlhými klenutými zelenými listami, niekedy s pozdĺžnymi pruhmi. Jeho vlasťou je tropická Amerika a Južná Afrika, kde rastie pozdĺž brehov riek. Rastlina sa dobre prispôsobuje vnútorným podmienkam, ale napriek tomu stojí za to mať na pamäti podmienky prirodzeného prostredia.

Chlorophytum je kvet s dlhými klenutými zelenými listami, niekedy s pozdĺžnymi pruhmi. Jeho vlasťou je tropická Amerika a Južná Afrika, kde rastie pozdĺž brehov riek. Rastlina sa dobre prispôsobuje vnútorným podmienkam, ale napriek tomu stojí za to mať na pamäti podmienky prirodzeného prostredia.

Metódy šírenia chlorofytu

Existujú dva spôsoby reprodukcie chlorofytu: zakorenenie bočného procesu a rozdelenie kríka.

Hneď ako zasadíte chlorofyt, okamžite začne aktívne rásť: objavia sa nové listy a potom bočné fúzy, na ktorých kvitnú malé biele kvety. Neskôr, na konci výhonku, sa vytvorí ružica s už vytvorenými malými koreňmi. Rozetu je možné vložiť do vody na ďalší rozvoj koreňov alebo ju možno ihneď zakoreniť v pôde.

Existujú dva spôsoby reprodukcie chlorofytu: zakorenenie bočného procesu a rozdelenie kríka. Hneď ako zasadíte chlorofyt, okamžite začne aktívne rásť: objavia sa nové listy a po nich bočné fúzy, na ktorých kvitnú malé biele kvety. Neskôr, na konci výhonku, sa vytvorí ružica s už vytvorenými malými koreňmi. Rozetu je možné vložiť do vody, aby sa lepšie rozvinul koreň, alebo ju možno ihneď zakoreniť v pôde.

Spôsob delenia kríkov tiež nie je náročný. V tomto prípade sa získajú väčšie kríky chlorofytu, ktoré je veľmi ľahké zakoreniť..

Všimnite si toho, že v oboch prípadoch sa mladé rastliny ľahko zakoreňujú a takmer okamžite rastú..

chlorophytum, ktoré je veľmi ľahké zakoreniť. Všimnite si toho v oboch prípadoch

Zalievanie izbových rastlín

Táto kvetina miluje vlhké prostredie. Buďte však opatrní: nadmerná vlhkosť, podobne ako presušená pôda, vedie k tomu, že rastlina pustí listy, ovisne a ich končeky vyschnú a zhnednú.

V teplom období potrebuje chlorofyt hojné časté zalievanie, v zime sa zalievanie zníži.

Kvetina veľmi reaguje na vodné procedúry: miluje časté postreky a ľahkú sprchu, ktorú je možné nahradiť utieraním listov handrou. V strede listu je dutina, kde sa zhromažďuje veľa prachu..

Kvetina veľmi reaguje na vodné postupy: miluje časté postreky a ľahkú sprchu, ktorú je možné nahradiť utieraním listov handrou.

Osvetlenie

Chlorophytum je nenáročné na svetlo: aktívne rastie na dobre osvetlenom mieste aj v tieni. Ak je rastlina umiestnená na osvetlenom mieste, potom vám odpovie rýchlym rastom: stane sa bujným, listy sú široké, objaví sa viac výhonkov s rozetami. Nedostatok svetla ovplyvňuje farbu pestrého typu chlorofytu, takže pruhy sú vyblednuté, takmer neviditeľné..

Chlorophytum je nenáročné na svetlo: aktívne rastie na dobre osvetlenom mieste aj v tieni. Ak je rastlina umiestnená na osvetlenom mieste, potom vám odpovie rýchlym rastom: stane sa bujným, listy sú široké, objaví sa viac výhonkov s rozetami. Nedostatok svetla ovplyvňuje farbu pestrého typu chlorofytu, takže pruhy sú vyblednuté, takmer neviditeľné.

Malý tip: v teplejších mesiacoch vystavte chlorofyt na ulicu, ktorá mu dodá vzduch a slnečné kúpele. Nebude váhať odpovedať vám.

Prenos

Chlorophytum sa vyznačuje prítomnosťou hrubých silných koreňov, navyše rýchlo rastúcich. Keď korene vyrastú, vyplnia celý objem kvetináča, kvet sa stane stiesneným. Z tohto dôvodu chlorofyt prestáva rásť, strieľa a kvitne. Transplantáciu potrebuje najmenej raz za rok. Príliš veľký krík je rozdelený na niekoľko menších.

naplňte celý objem hrnca, kvet sa stane stiesneným. Z tohto dôvodu chlorofyt prestáva rásť, strieľa a kvitne. Transplantáciu potrebuje najmenej raz za rok. Nadrozmerný krík je rozdelený na niekoľko menších.

Hnojivo

Odporúča sa hnojiť rastlinu v jarnom a letnom období, keď prebieha hlavný rast. Ako vrchný obväz je vhodné akékoľvek komplexné hnojivo..

Choroby a škodcovia chlorofytu

Tento kvet je zriedka postihnutý škodcami a chorobami. Ak si všimnete, že listy blednú, mäknú, opadávajú, znamená to, že teplota je pre rastlinu príliš vysoká alebo nie je dostatok svetla. Nízke teploty a zaplavenie pôdy má za následok hnedé končeky listov. Chlorophytum neuvoľňuje stopky so silným rastom koreňov.

Pozrite si video: Chlorophytum, domáca starostlivosť

Chlorophytum nie je len ozdobou miestnosti, je aj usporiadaným – účinne čistí vzduch od nečistôt, bojuje proti mikroorganizmom a baktériám. Táto schopnosť rastliny bola vedecky dokázaná, takže je tiež užitočné umiestniť chlorofyt doma. Starostlivosť o chlorofyt je pomerne jednoduchá, takže ho môže zvládnuť vlastnými rukami aj začiatočník..