Cyklámen perzský, domáca starostlivosť

Tajomstvo starostlivosti o perzský cyklámen

Cyklámen je pomerne populárny kvet, pôvodom z krajín Malej Ázie a strednej Európy. V súčasnosti existuje asi 60 odrôd cyklaménov, ktoré sa líšia tvarom a veľkosťou. Obľúbený je predovšetkým perzský cyklámen, ktorý sa najlepšie prispôsobí teplému a chladnému podnebiu, takže ho budete mať rozkvitnutý od jesene do jari.. Vlasť perzských cyklámenova – Stredomorie a severná Afrika, takže sa kvetina prispôsobila chladnému a horúcemu podnebiu. S náležitou starostlivosťou budete môcť doma rásť vlastnými rukami..

Ako si vybrať ten správny perzský cyklámen

Ak sa rozhodnete kúpiť už vysadený cyklámen, dajte prednosť kvitnúcim rastlinám. Takáto kvetina už rozkvitla niekoľko púčikov a ostatné zostali nefúkané, vďaka čomu bude kvitnutie dlhé. Listy by nemali byť žlté a samotné stopky by mali byť rovné. Dávajte pozor na stred kvetu, aby v ňom nebol žiadny sivý kvet, ktorého prítomnosť naznačuje, že rastlina je ovplyvnená sivou hnilobou.

Listy by nemali byť žlté a samotné stopky by mali byť rovné. Dávajte pozor na stred kvetu, aby v ňom nebol žiadny sivý kvet, ktorého prítomnosť naznačuje, že rastlina je ovplyvnená sivou plesňou.

V perzskom cyklaméne musí hľuza vyčnievať mierne nad úroveň zeme. Cyklámen sa najčastejšie predáva na jeseň, preto sa pri kúpe uistite, že je kvet dobre zabalený..

Starostlivosť o perzský cyklámen

Pretože sa tento druh cyklámenu dobre prispôsobuje poveternostným podmienkam, je potrebné v zimnom období zaistiť optimálnu klímu vo vašom vlastnom dome. Aby bolo kvitnutie cyklámenu dlhé, je potrebné udržiavať teplotu asi + 12- + 15 stupňov cez deň a až +10 v noci. Ak teplota v miestnosti stúpne na +20 stupňov, potom sa váš kvet rozhodne, že prichádza horúce suché obdobie a je čas ísť do režimu hibernácie..

Aby bolo kvitnutie cyklámenu dlhé, je potrebné udržiavať teplotu asi + 12- + 15 stupňov cez deň a až +10 v noci. Ak teplota v miestnosti stúpne na +20 stupňov, potom sa váš kvet rozhodne, že prichádza horúce suché obdobie a je čas ísť do režimu hibernácie.

Hlavnými parazitmi cyklámenov sú roztoče, ktoré sa pri vysokých teplotách rýchlo množia, takže ak nesledujete teplotu v miestnosti, kvet môže uhynúť. Žltosť listov spôsobuje aj tabakový dym a oxid uhoľnatý, preto je dôležité, aby bol vzduch v miestnosti vždy čistý. Napriek tomu, že tento typ izbových rastlín netoleruje prievan, musíte miestnosť pravidelne vetrať..

  Hyacinty: výsadba a starostlivosť doma

Je dôležité vytvoriť optimálne podmienky pre kvet, aby nebol zasiahnutý cyklámenovým roztočom. Ak je vzduch v miestnosti príliš suchý, zvlhčite ho sprejom. Cyklámen netoleruje suchý alebo veľmi vlhký vzduch, pretože v oboch prípadoch sa zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia rastliny kliešťom.

Ako zalievať cyklámen

Zalievanie perzského cyklámenu by malo byť pravidelné, pričom dbajte na to, aby v hrnci nebola prebytočná vlhkosť. Pri polievaní dbajte na to, aby sa voda nedostala na listy a hľuzy rastliny. Cyklámen miluje hojné zalievanie a zároveň by v kvetináči nemala stagnovať vlhkosť, inak koreň rastliny zhnije. Prebytočná voda sa bezprostredne po zalievaní vypustí. Uistite sa, že je ornica suchá a potom výdatne polievajte. Zároveň nenechajte listy letargické..

Cyklámen miluje hojné zalievanie a zároveň by v kvetináči nemala stagnovať vlhkosť, inak koreň rastliny zhnije. Prebytočná voda sa bezprostredne po zalievaní vypustí. Uistite sa, že je ornica suchá a potom výdatne polievajte. Zároveň nenechajte listy letargické.

Užitočný článok: Domáca starostlivosť o Spathiphyllum. Foto

Zvlášť v čase rastu listov a kvitnutia je potrebné do vody pridať špeciálne hnojivá. Ak chcete, aby váš cyklámen aktívne kvitol, zvoľte hnojivá s nízkym obsahom dusíka, ktoré podporujú nielen aktívny rast listov, ale aj rozvoj modrej hniloby.

Zvlášť v čase rastu listov a kvitnutia je potrebné do vody pridať špeciálne hnojivá. Ak chcete, aby váš cyklámen aktívne kvitol, zvoľte hnojivá s nízkym obsahom dusíka, ktoré podporujú nielen aktívny rast listov, ale aj rozvoj modrej hniloby.

Je veľmi dôležité vyčistiť rastlinu od sušených listov a vyblednutých kvetov. Za týmto účelom jemne vytiahnite kvety spolu s stopkou. S náležitou starostlivosťou, váš perzský cyklámen poteší oko dlhým kvitnutím.