Primulka domáca: domáca starostlivosť. Foto

Primrose: starostlivosť, kultivácia, reprodukcia, škodcovia

Primrose miestnosti možno nazvať kráľovnou okenných parapetov. S náležitou starostlivosťou skoro na jar začne táto rastlina krásne kvitnúť a potešiť jasnými farbami. Existuje viac ako 500 druhov prvosienky, ktoré sa líšia tvarom kvetov a listov a v sivých dňoch vytvárajú jarnú náladu. Zalievanie, osvetlenie, hnojenie – to všetko ovplyvňuje normálny rast a vývoj prvosienky, preto v tomto článku nájdete praktické rady.

Čo robiť, aby prvosienka rozkvitla

Prvosienka dostala svoje ďalšie meno „Primrose“, pretože medzi jarnými kvetmi kvitne takmer úplne prvá. Nie je to však jediná vec, ktorou je známa, pretože prvosienka má prospešné vlastnosti. Čajový nápoj vyrobený z prvosienky lekárskej posilňuje nervový systém a má sedatívny účinok. Z mladých prvosienkových listov je šalát obohatený o vitamín C..

Prvosienka dostala svoje ďalšie meno „Primrose“, pretože medzi jarnými kvetmi kvitne takmer úplne prvá. Nie je to však jediná vec, ktorou je známa, pretože prvosienka má prospešné vlastnosti. Čajový nápoj vyrobený z prvosienky lekárskej posilňuje nervový systém a má sedatívny účinok. Z mladých listov prvosienky sa pripravuje šalát obohatený o vitamín C.

Primrose so všetkými svojimi pozitívnymi vlastnosťami má jednu nevýhodu – môže spôsobiť alergie, preto buďte opatrní pri umiestňovaní v byte s malými deťmi. Prvosienka je ozdobou každej miestnosti. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel starostlivosti dosiahnete dlhé, oku lahodiace kvitnutie..

Vlastnosti starostlivosti o prvosienku izbovú

Osvetlenie

Prvosienka izbová miluje osvetlené miesta, ale zároveň netoleruje priame lúče, ktoré spôsobujú popáleniny. To isté platí pre letné chaty – vysádzajte v tienistých oblastiach..

Prvosienka izbová miluje osvetlené miesta, ale zároveň netoleruje priame lúče, ktoré spôsobujú popáleniny. To isté platí pre letné chaty - vysaďte ich do zatienených oblastí.

Teplotný režim

Na pestovanie tejto kvetiny je ideálne chladné miesto..

Zalievanie

Prvosienka reaguje na pravidelnú, výdatnú zálievku, najmä v období kvitnutia. Ale nepreháňajte to – prebytočná vlhkosť povedie k hnilobe koreňov. Po odkvitnutí sa zálievka zníži a zároveň zabráni vysychaniu pôdy.

Zalievanie Prvosienka reaguje na pravidelnú, výdatnú zálievku, najmä v období kvitnutia. Ale nepreháňajte to - prebytočná vlhkosť povedie k hnilobe koreňov. Po odkvitnutí sa zálievka zníži a zároveň zabráni vysychaniu pôdy.

Vlhkosť vzduchu pre prvosienku nie je taká dôležitá, a napriek tomu suchý vzduch hrozí tým, že listy začnú schnúť. Kvetinárstvo odporúča postrek mäkkou vodou.

Hnojivo

Ako všetky rastliny, prvosienka vyžaduje kŕmenie, ktoré sa vykonáva v období pučania, kým sa púčik neotvorí. Pred objavením sa púčikov sa neodporúča vykonávať vrchný obväz, pretože v tomto prípade bude zameraný iba na zvýšený rast listov. Rastlina je kŕmená roztokom hnojiva s mikroelementmi nízkej koncentrácie. Prvosienku hnojte každých 14 dní počas celého obdobia kvitnutia.

Ako všetky rastliny, aj prvosienka vyžaduje kŕmenie, ktoré sa vykonáva v období pučania, kým sa púčik neotvorí. Pred objavením sa púčikov sa neodporúča vykonávať vrchný obväz, pretože v tomto prípade bude zameraný iba na zvýšený rast listov. Rastlina je kŕmená roztokom hnojiva s mikroelementmi nízkej koncentrácie. Prvosienku hnojte každých 14 dní počas celého obdobia kvitnutia.

Keď rastlina vybledne, presadí sa na leto do záhrady, na konci ktorej sa odnesie domov..

Reprodukcia prvosienky

Existuje niekoľko spôsobov získavania nových sadeníc: výsev semien, rozdelenie kríkov, zakorenenie axilárnych výhonkov. Chov sa vykonáva doma v letných mesiacoch. Zvážte tieto metódy:

– Delenie kríkov. Asi za tri roky prvosienka dostatočne vyrastie. Rozety, ktoré sa objavujú, začínajú navzájom interferovať, rastlina oslabuje, vyjadrená poklesom kvitnutia. Aby obnovili rastlinu a získali nové mláďatá, rozdeľujú kríky. Obvykle sa to robí v posledný letný mesiac a hľadá sa zakorenenie potomstva pred chladným počasím.

Delenie kríkov. Asi za tri roky prvosienka dostatočne vyrastie. Rozety, ktoré sa objavujú, začínajú navzájom interferovať, rastlina oslabuje, vyjadrená poklesom kvitnutia. Aby obnovili rastlinu a získali nové mláďatá, rozdeľujú kríky. Obvykle sa to robí v poslednom letnom mesiaci, pričom sa hľadá zakorenenie potomstva pred chladným počasím.

– Výsev semien. Výhodnejšie je zasiať semená v období november – december, aj keď je to možné celoročne. Krabice so zasiatými semenami sú umiestnené na dobre osvetlenom mieste s vysokou vlhkosťou a teplotami od 15 do 19 stupňov. V dňoch 9-11 sa objavia sadenice, po ktorých sa zníži teplota a vlhkosť vzduchu. Ďalšou fázou je transplantácia sadeníc do oddelených nádob v marci – apríli a ich ďalšie vysádzanie vonku. Táto metóda je najdlhšia starostlivá, vyžaduje si pozornosť a sadenice rastú pomaly.

Výsev semien. Výhodnejšie je zasiať semená v období november - december, aj keď je to možné celoročne. Krabice s vysetými semenami

– Zakorenenie axilárneho výhonku sa používa vtedy, ak krík nie je dostatočne silný, so slabo vyvinutými koreňmi. Podstata tejto metódy je nasledovná: v blízkosti koreňového krčku je oddelený list spolu s púčikom a časťou výhonku, listová čepeľ sa skráti na polovicu, stonka sa umiestni do nádoby, v ktorej sa pripraví pôda pridanie piesku. Zakorenenie sa vykonáva na osvetlenom mieste, vyhýbajúc sa priamemu svetlu, udržiavajúc teplotný režim + 18 pri konštantnej pôdnej vlhkosti. Po chvíli sa z púčika objaví výhonok s tromi listami, ktorý musí byť zasadený do kvetináča s priemerom 9 cm. Neskôr sa mladé rastliny odporúčajú vysádzať vonku.

Choroby a hmyz, ktoré poškodzujú prvosienky

Hniloba stonky kvetov, hrdza, škvrny, antracnóza, múčnatka, žltačka – to je len neúplný zoznam chorôb izbovej rastliny prvosienky. Hmyz, ktorý poškodzuje kvet, je tiež početný. Patria medzi ne odrody háďatká, vošky, nosatce, roztoče, slimáky, ploštice, blchy a ďalšie..

Hniloba stonky kvetov, hrdza, škvrny, antracnóza, múčnatka, žltačka - to je len neúplný zoznam chorôb prvosienky izbovej. Hmyz, ktorý poškodzuje kvet, je tiež početný. Medzi nimi sú odrody hlístov, vošiek, nosatcov, roztočov, slimákov, chrobákov, bĺch a ďalších.

Zaujímavý článok: Fialky: domáca starostlivosť, foto

Medzi všetkými týmito hmyzmi a chorobami je najnebezpečnejší výskyt škvŕn spôsobených hubou “Ramularia”. Táto choroba sa objavuje v prvom mesiaci leta s výskytom okrúhlych škvŕn. Keď sa objavia škvrny, sú bledé, ale neskôr sa stanú sivými alebo hnedými so žltým okrajom. Už v júli sú škvrny pokryté sivým kvetom, listy začínajú schnúť a kvitnutie sa zastaví. Aby sa bojovalo proti chorobe, postihnuté listy sa odstránia a zničia, zvyšná rastlina sa spracuje roztokom z fundozolu (2%) alebo roztokom z tsenebu (1,5%). Pomáha aj tekutina Bordeaux s koncentráciou 1%. Kvet sa postrieka na jar a po odkvitnutí. Na profylaxiu na jeseň použite 1% roztok nitrofénu.

Medzi všetkými týmito hmyzmi a chorobami je najnebezpečnejší výskyt škvŕn spôsobených hubou

Prečítajte si tiež: Dieffenbachia: domáca starostlivosť. Foto

Teraz poznáte funkcieprenasledovanie prvosienky doma. Chráňte kvetinu pred škodcami, starostlivo si vyberte miesto a vykonajte včasnú starostlivosť. Čím viac izbových rastlín urobíte sami, tým krajší bude váš interiér..