Príprava pôdy na jar v skleníku

Ako správne vyčistiť skleníkovú pôdu

Jar je čas na prípravu letnej chaty a výsadbu rastlín. Ak plánujete pestovať bohatú úrodu zeleniny v skleníku, mali by ste vopred premyslieť prípravu pôdy a samotného skleníka na novú sezónu.. Dezinfekcia pôdy možno nazvať jednou z najdôležitejších fáz jarných prác pre majiteľov skleníkov, takže v tomto článku sme sa rozhodli popísať vlastnosti tohto procesu.

Pravidlá dezinfekcie pôdy

Pestovanie záhradníckych plodín na jednom mieste, najmä v uzavretom priestore, skleníku, vedie nielen k vyčerpaniu pôdy, ale aj k jej infekcii početnými patogénmi a škodcami. Dezinfekcia pôdy je preto dôležitou fázou v záhradníctve a kľúčom k dobrej budúcej úrode..

Prečítajte si tiež: Ako klíčiť zemiaky pred výsadbou

Ponechanie tej istej pôdy v skleníku každý rok zvýši počet baktérií a škodcov, čo má za následok stratu úrody. Aby sa tomu zabránilo, skúsení záhradníci radia, aby po dokončení prác na letnej chate aktualizovali pôdu, zmenili ju na novú a vykonali spracovanie skleníkovej pôdy..

Ponechanie tej istej pôdy v skleníku každý rok zvýši počet baktérií a škodcov, čo má za následok stratu úrody. Aby sa tomu zabránilo, skúsení záhradníci radia, aby po dokončení prác na letnej chate obnovili pôdu, zmenili ju na novú a vykonali spracovanie skleníkovej pôdy.

Najsprávnejšou možnosťou je vziať novú pôdu nie zo záhrady, kde predtým rástli plodiny a je možná prítomnosť rovnakých mikroorganizmov, ale z miesta, ktoré sa nepoužíva na pestovanie rastlín..

Ďalšia metóda zahŕňa dezinfekciu pôdy v skleníku, po ktorej sa tam pridá nová vlastná pripravená pôdna zmes. Na pôdnu zmes sa používa humus a organická hmota reprezentovaná trusom, hnojom, pilinami, rašelinou, pieskom, vápencom.

Ďalšia metóda zahŕňa dezinfekciu pôdy v skleníku, po ktorej sa tam pridá nová vlastná pripravená pôdna zmes. Na pôdnu zmes sa používa humus a organická hmota reprezentovaná trusom, hnojom, pilinami, rašelinou, pieskom, vápencom.

Na čistenie skleníka, obnovu pôdy budete potrebovať nasledujúce nástroje:

– Čistiace prostriedky, kefy, špongie, handry.

– Dezinfekčné prostriedky používané na dezinfekciu pôdy: bielidlo, vápno, síran meďnatý, síra.

– Strmá vriaca voda.

– Mop, metla, hrable, lopata a motyka.

Užitočný článok: Lunárny kalendár záhradníka na rok 2016 na pestovanie sadeníc

Ak je možné výmenu pôdy v skleníku preskočiť raz, dezinfekcia pôdy sa musí vykonať striktne na konci každej záhradníckej sezóny..

  Midges v izbových kvetoch: ako sa ich zbaviť doma

Metódy dezinfekcie skleníkovej pôdy

V súčasnej dobe existuje mnoho spôsobov dezinfekcie pôdy. Pozrime sa na niekoľko najčastejšie používaných:

1. Najjednoduchší spôsob dezinfekcie pôdy je jej zaparenie. Pôda je oparená vriacou vodou a na vrchu je pokrytá filmom, čím sa dosiahne smrť mnohých patogénov a škodcov.

V súčasnej dobe existuje mnoho spôsobov dezinfekcie pôdy. Pozastavme sa nad niekoľkými, najčastejšie používanými: 1. Najjednoduchšou možnosťou dezinfekcie pôdy je jej uvarenie v pare. Pôda sa sparí vriacou vodou a navrchu sa pokryje filmom, čím sa dosiahne smrť mnohých patogénov a škodcov.

2. Dezinfekcia roztokom síranu meďnatého. Pripravuje sa nasledovne: jedna polievková lyžica vitriolu sa zriedi v 10 litroch vody. Pôda sa dobre zberá na jeseň, po zbere úrody. Mali by ste byť opatrní: síran meďnatý je toxická látka.

3. Sterilizácia formalínom: v skleníku sa urobia zákopy, naleje sa do nich formalín a potom sa pokryjú zeminou. Keď to urobili, utesnia skleník a nechajú ho dva týždne. Po uplynutí stanoveného času sa skleník úplne otvorí na vetranie a pôda sa vykopá.

4. Bieliaci prostriedok sa dobre vyrovná aj s čistením, a to nielen pôdy, ale aj samotnej štruktúry. Vápno je rozptýlené po povrchu pôdy, ale to sa robí iba na jeseň. Na utretie všetkých podper, stropu, stien, kovových častí použite roztok bielidla.

Bleach tiež robí dobrú prácu pri čistení nielen pôdy, ale aj samotnej štruktúry. Vápno je rozptýlené po povrchu pôdy, ale to sa robí iba na jeseň. Na utretie všetkých podper, stropu, stien, kovových častí sa používa roztok bielidla.

5. Úprava kyselinou sírovou, aj keď nie je bezpečná, je účinnou metódou dezinfekcie. Dáma je umiestnená v strede skleníka a zapálená. Nechá tlieť. V tejto dobe je skleník tesne uzavretý, asi jednu hodinu. Keď sa dáma rozpadne, skleník zostane niekoľko dní zatvorený. Posledná etapa je vysielaná dva týždne..

6. V niektorých prípadoch bude postačujúce ošetriť skleník a pôdu roztokom mangánu.

7. Na záver by som rád poznamenal, že špecializovaný obchod ponúka špeciálne riešenia na dezinfekciu skleníkov.

Pozrite si video: Príprava pôdy v skleníku po zime Dezinfekcia pôdy fytosporínom

Ako vidíte, výraz „čistota je zárukou zdravia“ sa vzťahuje nielen na naše telo, ale aj na každoročné upratovanie v záhrade. Pravidelné obrábanie pôdy, ako všetka vaša práca, vám pomôže získať veľkú úrodu. A aby ste sa vyhli chemickej otrave, vykonajte dezinfekcia skleníka na jeseň urobte to sami, po zbere celej plodiny.

  Remeslá z pneumatík a pneumatík