Ako vyrábať hlinené remeslá. Vlastnosti výroby výrobkov

aké remeslá je možné vyrobiť z hliny

Modelovanie je jedným z najstarších ľudských remesiel. Teraz z neho môžete vyrábať nielen riady, ale aj šperky, hračky, darčeky a najrôznejšie interiérové ​​veci. Má tiež dobrý relaxačný, sedatívny účinok. Takže môžete obaja zmierniť stres a tráviť čas s úžitkom. Ale kde získať materiál a ako s ním správne pracovať – ​​o tom bude reč nižšie. Na tento účel sa teda často používa polymérna hlina. Ale o tom, ako s ňou pracovať a vytvárať majstrovské diela, stojí za to hovoriť podrobnejšie..

Podrobnosti o sochárstve pre začiatočníkov

Aký druh hlinených remesiel môžete robiť vlastnými rukami? V tomto článku nájdete nápady pre začiatočníkov. Hlina môže byť teraz prezentovaná vo forme polyméru, veľmi podobného plastelínu, ale zároveň môže stvrdnúť. A názvy sú rôzne – plast, termoplast, termoplastín, cernit. V jednej verzii môže stvrdnúť bez streľby, v druhej – iba počas streľby. Začínajúci remeselníci by si mali sami určiť, s čím budú pracovať – ​​s nakúpeným materiálom alebo s hmotou vlastnej prípravy..

Výroba polyméru na modelovanie priamo doma.

V skutočnosti to vôbec nie je polymér, pretože je vyrobený z iných komponentov. Techniky práce s ním sú však prakticky rovnaké. Takto sa pripravuje:

 • 1 šálka obyčajného bieleho PVA lepidla,
 • 1 šálka kukuričného škrobu,
 • 2 lyžice citrónovej šťavy,
 • 1 lyžica nemastného krému (ľubovoľného),
 • 1 polievková lyžica vazelíny.

Budete tiež potrebovať:

 • Sklenená miešacia misa.
 • Lyžica na miešanie.
 • Miešacia podložka.
 • Polyetylénová fólia.

Z toho všetkého vyjde asi 350 gramov. omše pre modelovanie. V miske lyžicou najskôr premiešajte lepidlo, škrob a vazelínu. Potom tam pridajte citrónovú šťavu a znova dobre premiešajte. A potom pošlite misku s obsahom na 30 sekúnd do mikrovlnnej rúry s maximálnym výkonom..

Povrch na miesenie namažte krémom. Po mikrovlnke hmotu opäť dobre premiešame a rozotrieme na pripravený povrch a znova miesime, ako cesto, aspoň 5 minút. Mali by ste mať pružný a pružný materiál. Teraz ho vložíme do "klobása" a zabaľte ho do látky. Po vychladnutí a absorbovaní prebytočnej vlhkosti do látky je hmota pripravená na použitie..

  DIY nápady na vianočné krekry

remeslá z ľahkej hliny

Modelovacie zariadenia.

Tu hovoríme o tom, ako vyrábať hlinené remeslá. Bez niektorých podrobností to samozrejme nejde. V procese sochárstva aktívne používame akýkoľvek vhodný materiál, ktorý máme po ruke. Tu je sada povinností začínajúceho majstra:

 1. Pracovná plocha, nevyhnutne tvrdá.
 2. Ostré rezné nástroje – nôž, čepeľ alebo skalpel na malé súčiastky.
 3. Cylindrické improvizované predmety je možné prispôsobiť pod valčekmi na rozvinutie hmoty..
 4. Ihly a špáradlá – môžu vytvárať otvory, alebo môžete opravovať malé časti.
 5. Frézy sú formy na rezanie rôznych tvarov, ale namiesto nich môžete lecco prispôsobiť rôzne uzávery z fliaš.
 6. Rukavice a vlhčené obrúsky.

Rôzne možnosti sochárstva

Predtým, ako vám ponúkneme ľahké hlinené remeslá, bude na začiatku logické zoznámiť sa s rôznymi technikami sochárstva, aby ste si sami určili vhodnú voľbu, a v procese zoznámenia vás môžu napadnúť aj nové kreatívne nápady. To všetko platí pre vypálenú hlinu a samotvrdnúcu. Najpopulárnejšie techniky sú tieto:

Trstinová technika. Tenké viacfarebné kúsky hliny sú skladané vo vrstvách a zvinuté do jedného kotúča. Na strihoch takýchto kotúčov sa získajú veľmi krásne a zaujímavé farebné kombinácie..

Technika v hladkom prechode farieb. Rôzne farby ílu sa miešajú v rôznych množstvách, aby farby plynule prechádzali do seba.

Filigránska technika. Náhodne malé kúsky hmoty sú umiestnené pozdĺž obrobku, je možné získať veľmi originálny vzor.

Technika kaleidoskopu. Viacfarebné vrstvy sa zvinú do zvitkov, potom im dáme tvrdý povrch geometrickými tvarmi.

"Slané" technika. Postavy stočíme do hrubej soli, upečieme a potom, zmytím soli vodou, získame na výrobkoch vlnitý povrch..

DIY hlinené remeslá pre začiatočníkov

Skutočné tvarovanie z polymérnej hmoty

Samotvrdnúca hlinka sa môže podobať drevu alebo sadre a potom sa dá zodpovedajúcim spôsobom spracovať. A upečená hlina sa stáva ako plast. Dá sa kúpiť v umeleckých alebo remeselných obchodoch..

Začíname niečím elementárnym, čo nevyžaduje sofistikované spracovanie. Zároveň sa nebojte experimentovať, osvojte si rôzne techniky a techniky, časom sa môže ukázať, že svoje vlastné, špeciálne. Na začiatok môžete urobiť šperky alebo kvety. Na farbenie používame akrylové farby. Ak sa rozhodnete maľovať kvašom, vrch by mal byť lakovaný. Pred lakovaním nitro emailom je však lepšie povrch natrieť epoxidovým lepidlom.remeslá z ľahkej hliny

  Nápady na jednoduchú výzdobu vianočného stromčeka na Nový rok

Aké remeslá vyrobiť z hliny

Teraz je načase vám povedať o tom, aké remeslá je možné vyrobiť z hliny. Pozrite sa bližšie na tieto možnosti a váš čas nebude nudný..

Kvety.

Začneme vyrezávať ružu z gule, urobíme z nej kvapku, potom niekoľko ďalších guličiek, ale to už budú okvetné lístky, potom čo im dáme prstami príslušný tvar. Prilepíme ich okolo našej kvapôčky vo forme púčika, prvé okvetné lístky by mali zostať rovné, zatiaľ čo ostatné, vonkajšie, by mali byť mierne otočené smerom von..

remeslá z polymérovej hliny pre začiatočníkov foto

Kĺbová postava.

Zvláštne je, že vezmeme fóliu. S jeho pomocou najskôr vytvarujeme polotovary našich častí, nanesieme na ne vrstvy polymérnej hmoty a získame časti tela vrátane pántov. Po vytvrdnutí tieto časti opatrne nastriháme, odstránime fóliu a diely rozdrvíme, opäť zlepíme a spojíme spravidla šnúrkami..

aké remeslá je možné vyrobiť z hliny

Bižutéria.

Vaše dcéry / vnučky / netere a ich priateľky budú potešené jednoduchými, ale originálnymi šperkami. Práve s detskými možnosťami môžete začať plniť svoju ruku. A nie sú to len korálky, ale aj náramky, prívesky a náušnice. Na vyvaľkaný kus hliny vystrihnite identické štvorce a vyvaľkajte z nich identické koráliky. Potom do nich ihlou vypichneme otvory..

DIY hlinené remeslá pre začiatočníkov

Majstrovská trieda pre deti o modelovaní hračiek

Polymérna hlina je dobrým materiálom pre kreativitu. Je tak ľahké z neho robiť remeslá pre začiatočníkov. A práve tieto výrobky môžete vidieť na fotografii. Modelovanie je nepostrádateľnou aktivitou pre rozvoj jemnej motoriky a táto aktivita tiež pomáha učiť sa svet. Vyberáme najjednoduchšie možnosti pre remeslá. Napríklad jedlo pre bábiky alebo ploché figúrky zvierat.

Jedlo.

Zelenine a ovociu možno dodať požadovaný tvar a textúru pomocou ihly alebo špáradla. Bude zaujímavé a vzrušujúce učiť sa s dieťaťom rôzne techniky, pretože deti sa rýchlo nudia a nudia sa, a tu je taká rozmanitosť techník spracovania polymérov.

  Čipkovaná dekorácia

remeslá z polymérovej hliny pre začiatočníkov foto

Zvieratá.

Tu je možné z pevných kusov vyrobiť iba malé figúrky, ale pre veľké formy je lepšie použiť techniku ​​dutých častí a korálky budú perfektne hrať úlohu oka a nosa..

aké remeslá je možné vyrobiť z hliny

Hlinené remeslá vyžadujúce pálenie

Pamätáte si plastiku z plastelíny? Čo je potrebné urobiť ako prvé? Správne, poriadne ho naklepte, zahrejte v rukách. Rovnako je to s hlinou. Je dôležité, aby sa neprehrievala a nespálila biela alebo červená hlina, preto pozorujeme teplotu 110 – 130 stupňov.

Je veľmi namáhavé a ťažké vyrobiť takú hlinu doma. Bude veľa chýb. Na vysokokvalitné pálenie potrebujete správnu prírodnú hlinu aj vybavenie..

Váza.

Ak plánujete chudú a vysokú postavu, potom sa bez rámu nezaobídete. K rámu vázy je vhodná neobvyklá krásna fľaša. keď sme ho rozrezali na dve časti, každú prilepíme stočenými vrstvami tvrdnúcej hliny. Po vytvrdnutí odstráňte časti fľaše a prilepte polovičky hliny.

ako vyrábať hlinené remeslá

Figuríny.

Ľudská postava je pre začiatočníkov príliš ťažká, v prípade záujmu nájdete video návody na takéto modelovanie na internete. Vo všeobecnosti sa pružný drôt stáva základom pre figúrky..

Videonávody o sochárstve.

Radšej raz vidieť, čo stokrát počuť. Všetky vaše otázky a nedorozumenia budú vyriešené sledovaním týchto video návodov. Teraz môžete na YouTube nájsť všetko a ako páliť hlinu, ako vytvoriť postavu muža a modelovať rôznymi technikami.

remeslá z polymérovej hliny pre začiatočníkov foto

Vianočné hračky.

Potom, čo budete rok trénovať a dostať sa do rúk, otázka novoročných darov priateľom a príbuzným sama zmizne. Ak vás nič originálne nenapadá, pomôžu vám videonávody. Proces vytvárania aj tých najzložitejších a najzložitejších suvenírov, dekorácií vianočného stromčeka a praktických atribútov z dovolenky, napríklad novoročných masiek, sa zobrazuje postupne..