Keď sa oslavuje Kvetná nedeľa (vstup Pána do Jeruzalema)

Kvetná nedeľa remeslá s deťmi 114 detských remesiel na Kvetnú nedeľu

Pôst je momentálne v plnom prúde! Toto je špeciálne obdobie pre všetkých kresťanov na planéte. Veriaci sa zároveň tešia na začiatok uctievaného sviatku – Kvetnej nedele. Tento článok bol vytvorený pre tých ľudí, ktorí ešte nepoznajú tento sviatok a chcú o ňom vedieť niečo viac. V tomto článku teda zistíme, kedy je Kvetná nedeľa v roku 2019, a porozprávame sa o tradíciách tohto sviatku..

história sviatku

Kvetná nedeľa sa nazýva aj vstup Pána do Jeruzalema. Dátum týchto sviatkov sa každoročne mení. Ale tento sviatok sa vždy oslavuje týždeň pred Veľkou nocou. V roku 2019 sa sviatok bude sláviť 21. apríla.

Názov sviatku – Vstup Pána do Jeruzalema pochádza zo starej tradície, ktorá je, samozrejme, pravoslávna. V tento deň veriaci spravidla navštevujú kostoly. Zároveň prinášajú do chrámu ratolesti na posvätenie. Verboky v Rusku úspešne nahrádzajú palmové vetvy. Boli to tí, ktorých mali Židia pri pozdravení Ježiša Krista.

Prečo si vybrať vŕbu? Odpoveď je jednoduchá. Ukazuje sa, že táto rastlina kvitne pred všetkými ostatnými. A takéto vetvičky symbolizujú prebudenie všetkého živého po zimnom spánku..

V dávnych dobách a dokonca aj dnes bola vŕba zasvätená tomuto sviatku zvláštna. Niektorí ľudia mu mohli pripisovať niektoré magické vlastnosti. Zvlášť je zvykom zľahka biť deti vŕbou, aby im to dodalo zdravie a krásu. Tieto vetvičky po dovolenke boli v „červenom rohu“ v dome. Držali sme ich veľmi starostlivo. Ďalej 6. mája vyhnali dobytok na pasienky. Niektorí pravoslávni ľudia ich však držali po celý rok..

Teraz už viete, ktorý deň pripadá na Kvetnú nedeľu v roku 2019. Tento sviatok má samozrejme hlboké korene. Podrobnosti nájdete v evanjeliu. Podľa tejto knihy Ježiš Kristus odišiel do Jeruzalema, aby oslávil Veľkú noc so svojimi učeníkmi. Jeho cesta začala z Betánie. V tomto meste Kristus vzkriesil jedného obyvateľa, ktorý už zomrel za 4 dni. Volal sa Lazarus.

Deň, ktorý predchádza nástupu Kvetnej nedele, sa nazýva azúrová sobota. Je tiež slávnostný.

  Nápady na zaujímavé remeslá pre dovolenku Maslenitsa

Ježiš Kristus išiel do Jeruzalema na mladom oslíkovi. Priviedli ho k nemu jeho učeníci. Židia spievali Ježišovi Kristovi krásne chorály, pretože vedeli o zázraku, ktorý vykonal. Navyše v rukách držali palmové ratolesti, ktorými ho vítali..

Predtým, konkrétne v 15.-17. storočí, sa tento sviatok oslavoval veľmi skvostne. Ale od 20. storočia túto tradíciu zastavil prvý cár Peter. Tieto tradície si zachovalo iba niekoľko dedín. Mladí ľudia v tento deň tancovali a spievali piesne. A dedinčania sa zhromaždili pri obrovských stoloch na jedlo. V tento deň bolo podľa pravoslávneho kalendára povolené používanie kaviáru a rybích pokrmov.

Remeslá na Kvetnú nedeľu

Prázdninové tradície

Príbeh Kvetnej nedele bol teda stručne uvedený vyššie. Ale tento sviatok, ako každý iný, má svoje vlastné tradície. A dnes sa ich všetci veriaci pokúšajú pozorovať. Prirodzene, na tomto sviatku nie sú žiadne okrúhle tance. Niektoré tradície sa však dodržiavajú veľmi úctivo. Vŕbové vetvy sú napríklad vopred narezané. Vložia sa do vody, aby mohli naplno rozkvitnúť..

Vŕby sa nesmú rezať v blízkosti cintorínov a v blízkosti vodných plôch. Viera hovorí, že tam žije temná sila.

V sobotu pred sviatkami sa koná aj slávnostná bohoslužba. V ten istý deň sú vŕby rozsvietené. V nedeľu môžete tiež vysvätiť vŕby. A s už posvätenými vŕbami môžete svojich blízkych mierne vybičovať. Takýto rituál pritiahne veľa šťastia a zdravia. Potom by mali byť vetvičky úhľadne zložené do zväzku v blízkosti ikon..

Veriaci od pradávna vykonávali na Kvetnú nedeľu rituály. Napríklad pomocou vŕby mladé dievčatá vyrábali ľúbostné kúzla pre ženíchov. V tomto prípade zlomili vetvy a zviazali ich červenou stuhou, potom také zväzky držali za ikonami. Vyhodiť ich vôbec nebolo možné. Na Kvetnú nedeľu sa tiež piekli pirohy, ktoré k nim pridali púčiky vŕbovej vŕby. Verilo sa, že toto jedlo prinesie veľa zdravia. V tento deň sa zbierali aj vŕbové púčiky, ktoré dodávali mladým mužom mužskú silu a vďaka nim mohli dievčatá počať deti..

  Príprava na 1. september s deťmi

kedy je palmová nedeľa 2019

Ako osláviť tento deň

Teraz viete, čo robia na Kvetnú nedeľu. Tradície tohto festivalu sú pre vás uvedené. Ale to nie je všetko! Ukazuje sa, že tento deň nie je úplný bez lahodnej pochúťky. Najdôležitejším pravidlom je, že jedlo by malo byť chudé, ale aj chutné. V tento deň je v pôste dovolené konzumovať ryby a malé kostolné víno – Cahors.

V tento deň môžete piecť chudé sušienky vo forme vŕb.

Na dovolenku sa odporúča pripraviť si pochúťku vopred. Na samotnej dovolenke by ste nemali podnikať. Tiež nemôžete robiť domáce úlohy a dokonca ani vyšívať. Veriaci v tento deň odmietajú sledovať televíziu a počítačové hry. Spravidla sa tento čas venujú svojej rodine. Tento deň strávime pokojne a v radosti. A obscénne slová sa v bežnej reči nepoužívajú. Áno, a hlučné hostiny v tento deň nie sú vítané..

Remeslá na dovolenku

Na Kvetnú nedeľu môžete s deťmi robiť remeslá. Takéto výrobky budú vynikajúcim darčekom pre všetkých príbuzných a priateľov. Na tento účel môžu byť užitočné praktické materiály..

Plastelínová pohľadnica.

Na výrobu pohľadnice budete potrebovať najjednoduchší zoznam požadovaných materiálov. Stojí za to pripraviť najmä:

 • Biela lepenka,
 • Plastelína: rôzne farby.

Priebeh:

 1. Na začiatok premiešajte kúsky plastelíny v rukách. V dôsledku toho bude celkom mäkký..
 2. Párky sa valia z hnedej plastelíny. Musia byť tenké.
 3. Tieto párky sú nalepené na lepenke vo forme vetvičiek a kmeňa. Odporúča sa, aby bola polovica nižšie uvedeného listu prázdna.
 4. Z bielej plastelíny sa vyrábajú ľadvinky. Ďalej zdobia strom z plastelíny.
 5. Teraz potrebujete modrú plastelínu. Sú z nej vyskladané formy vázy. Vaše ratolesti v nej budú stáť. Ak chcete dať váze tvar, musíte najskôr nakresliť obrysy ceruzkou.
 6. Potom stojí za to pomocou vašej predstavivosti ozdobiť vázu z plastelíny vzorom. Navyše je tiež vyrobený z pestrofarebnej plastelíny..

kedy je palmová nedeľa 2019

Aplikácia pohľadnice.

Detské remeslá na Kvetnú nedeľu môžu byť veľmi rozmanité. A okrem plastelíny môžu byť zahrnuté aj ďalšie materiály. V nasledujúcom prípade budete potrebovať:

 • Kartón a listy farebného papiera.
  DIY vianočný stromček vyrobený z látky

Priebeh:

 1. Vzor pre túto aplikáciu môže byť rovnaký ako v predchádzajúcom prípade. Ale v tomto prípade stojí za to to urobiť z farebného papiera..
 2. Za týmto účelom vystrihnite: obrysy: púčiky, vázy a vetvičky.
 3. Ďalej je celá kompozícia zostavená do jedného celku..
 4. Potom stojí za to doplniť toto remeslo gratulačným nápisom.

Nakreslite pohľadnicu.

Nakreslená pohľadnica je samozrejme najľahší spôsob, ako ju vytvoriť. V tomto prípade budete ako základ potrebovať list lepenky. Na nakreslenie pohľadnice môžete použiť: ceruzky, farby alebo fixky. Skvelý obraz tiež vznikne, ak použijete pastelky alebo olejové farby..

aký deň je palmová nedeľa 2019

Remeslá pre školákov

Niektorí školáci sú požiadaní, aby si ako domácu úlohu urobili remeslo na Kvetnú nedeľu. A ak o tom nie sú žiadne nápady, mali by ste použiť nasledujúce majstrovské kurzy.

Trochu vaty. Majstrovská trieda.

Najprv pripravíme potrebné materiály. To:

 • hnedý vlnitý papier,
 • nožnice, vata a papierové obrúsky,
 • kovový drôt.

Priebeh:

 1. Papierové obrúsky sú nakrájané na obdĺžniky, ktoré sú dlhé 4 cm a široké 3 cm. Ďalej je do každého obrúska zabalený kúsok bavlny. V dôsledku toho získate výrobky podobné púčikom vŕbovej púčiky..
 2. Potom je každý púčik pripevnený k drôtu a bezpečne navinutý vlnitým papierom. Tu je dôležité, aby vlnitý papier dobre pokrýval celý povrch drôtu. Ďalej je vlnitý papier na konci upevnený páskou alebo lepidlom..

aký deň je palmová nedeľa 2019

Konečne

Tento článok predstavuje remeslá na tému Kvetná nedeľa. Okrem toho tu boli ponúknuté ďalšie užitočné informácie. Všetko vo všetkom. Rozhodne by ste sa s ním mali zoznámiť, aby bola táto dovolenka úspešná a zanechala len príjemné spomienky..