Ako správne množiť jahody s fúzmi

Ako správne množiť jahody s fúzmi

Tento spôsob množenia jahôd, ktorý podlieha určitým pravidlám, poskytne nielen vynikajúce sadenice, ale každoročne prinesie aj veľkú úrodu jahôd a zachová si svoje najlepšie vlastnosti..

Skúsení letní obyvatelia vedia, že sa neodporúča používať fúzy z ovocných kríkov. Každý bobuľový krík by mal vykonávať iba jednu funkciu: buď produkovať ovocie alebo fúzy. Rastlina jednoducho nemá dostatok živín pre oboch. Aj keď krík už prestal prinášať ovocie, jeho sila stále nestačí na kvalitný a silný fúzy, pretože všetku svoju silu vynaložil na dozrievanie ovocia.

Jahodové kríky, ktoré akoby „fungovali na dvoch frontoch“, sa veľmi rýchlo vyčerpajú, začnú bolieť a výnos postupne klesá. Bobule na takýchto kríkoch sa zmenšujú, chuťové vlastnosti sa strácajú. V budúcnosti môže kultúra úplne zomrieť.

Rozmnožovanie jahôd pomocou maternicových kríkov

Rozmnožovanie jahôd pomocou maternicových kríkov

Proces chovu jahôd musí začať výberom najsilnejších a najodolnejších kríkov. Hovorí sa im kríky matky. Ako ich identifikovať a zapamätať si ich? Výber začína v prvom roku výsadby kríkov jahôd. Na všetkých vysadených kríkoch bobúľ je nevyhnutné bez výnimky odstrániť všetky fúzy. Kultúra musí dať všetku svoju silu procesu plodenia. Úlohou záhradníka je starostlivo pozorovať všetky rastliny a označiť najlepšie kríky (môžete použiť svetlú nálepku alebo malý kolík). Najlepšie rastliny budú tie, ktoré mali najväčšie plody a ktoré zostali neporušené (ani škodcami, ani zmenou počasia). Tieto bobuľové kríky sa nazývajú materské kríky..

Po skončení plodenia je potrebné najlepšie jahodové kríky presadiť do samostatnej oblasti. Medzi každým materským kríkom musíte nechať najmenej štyridsať centimetrov a vzdialenosť medzi radmi je asi osemdesiat centimetrov.

V ďalšej sezóne pokračuje práca s vybranými jahodovými kríkmi. Teraz musí každý krík vložiť všetku svoju energiu do vývoja fúzy, takže sa musíte zbaviť všetkých púčikov, ktoré sa objavia. Berry kríky by nemali kvitnúť ani vytvárať vaječník. Tento rok bude pre rastliny hlavnou vecou vegetatívna reprodukcia, to znamená vývoj fúzy.

Fúzy sa začnú objavovať v prvom letnom mesiaci. Znovu je potrebné urobiť prísny výber – budú potrebné iba najsilnejšie a najväčšie fúzy a všetky ostatné je potrebné odrezať. Na vybranom fúze sa veľmi skoro vytvoria zásuvky a na nich zase korene.

Transplantácia sadeníc jahôd na nové miesto sa najlepšie vykonáva v poslednom mesiaci leta

S výskytom koreňov na rozetách si môžete vybrať ktorúkoľvek z dvoch možností pre ďalší vývoj mladého kríka. Výstup nie je potrebné oddeľovať od dospelého kríka, stačí trocha prehĺbiť jeho spodnú časť do voľnej pôdy v záhrade a dodržiavať všetky predpísané pravidlá starostlivosti o sadenice alebo poskytnúť vlastný samostatný kontajner na vývoj. koreňového systému pre každý vývod.

Transplantácia sadeníc jahôd na nové miesto sa najlepšie vykonáva v poslednom mesiaci leta. Pred nástupom silného chladného počasia bude ešte dostatok času na to, aby sa kríky zakorenili na novom mieste a dobre zakorenili. Asi desať dní pred prenosom sadeníc musíte odrezať fúzy, na ktorých sa vytvorili rozety. V týchto dňoch sa rastliny musia naučiť kŕmiť vlastným koreňovým systémom, a nie z materského kríka..

Pestovanie sadeníc s maternicovými kríkmi sa môže opakovať dva alebo dokonca tri roky za sebou a potom môžete opäť nájsť mladé a silné rastliny, ktoré ich nahradia. Celý postup výberu bude potrebné znova zopakovať. Stojí za zmienku, že ako materské kríky je lepšie vybrať jahody vo veku dvoch a troch rokov. Majú oveľa viac fúzov ako ročné dieťa..