Chovná monštrum

Reprodukcia monster - odrezky, vrstvenie, listy

Väčšina neskúsených, ako aj začínajúcich záhradníkov alebo milovníkov izbových kvetov ani netuší, s akými ťažkosťami sa môžete stretnúť pri domácom chove monštier. Na začiatok by ste mali úplne porozumieť funkciám tohto procesu, inak budete musieť vynaložiť veľa úsilia a trpezlivosti na pestovanie zdravého a krásneho kvetu.

V porovnaní s inými dekoratívnymi kvetmi je však monštrum pomerne ľahko zakorenené. Na rozmnožovanie rastlín sa používajú takmer všetky vegetatívne zelené časti, pretože svojou štruktúrou pripomína tropickú lianu, ktorá sa dokáže prispôsobiť akýmkoľvek podmienkam.

Chovné metódy Monstera

Chovné metódy Monstera

Rozmnožovanie apikálnymi odrezkami

Na množenie apikálnymi odrezkami sa koruna dospelej rastliny odreže a spustí do vody, aby sa odrezok mohol zakoreniť. Na transplantáciu stačia iba tri silné procesy. Ak však chcete dosiahnuť rýchly vzhľad prvých zelených výhonkov, môžete počkať, kým sa nevytvorí ešte viac koreňových výhonkov..

Rozmnožovanie odrezkami stoniek

Ďalšou rovnako bežnou metódou chovu monštier je použitie stonkových odrezkov ako sadivového materiálu. Stonky musia byť vybrané tak, aby mali pár veľkých púčikov. Táto rezaná časť rezu sa aplikuje na zem. Ako hlinenú zmes je lepšie použiť ľahký substrát alebo hydrogél..

Stonka by sa mala dotýkať pôdy púčikom. Nie je potrebné ho zakopávať ani posypávať zeminou na vrch. Jedinou požiadavkou na údržbu je pravidelné zavlažovanie a postrek ornice. Aby sa v mieste pristátia udržala určitá mikroklíma, musí byť pokrytá ochranným filmom. Vďaka takýmto akciám sa tento materiál rýchlo zakorení a zakorení. Nezabudnite rezanie pravidelne vetrať. Potom, čo sa na ňom objavia malé korene, sa odrezok presadí do oblasti, kde bude neustále rásť. Po určitom čase sa začnú vytvárať mladé listy, ktoré zvyčajne vyzerajú v tvare srdca. Potom sa postupne premenia na plnohodnotné listy pitvanej formy..

  Reprodukcia epiphyllum

Reprodukcia pomocou listov

Niektorí záhradníci zdieľajú svoje skúsenosti s chovom listov monster. Táto metóda však nie je vždy úspešná vo všetkých prípadoch. List často začína slabnúť a niekedy jeho zakorenenie spôsobuje ťažkosti. Ak je napriek tomu po ruke malý list monštrum, ktorý sa z nejakého dôvodu jednoducho zlomil, môžete ho vložiť do pohára alebo nádoby s veľkým objemom vody. List sa čoskoro začne zakoreňovať, potom môže byť transplantovaný do akejkoľvek inej nádoby naplnenej zeminou.

Reprodukcia pomocou výhonkov alebo vzduchových vrstiev

Reprodukcia pomocou výhonkov alebo vzduchových vrstiev

Tento spôsob šľachtenia rastliny môže byť veľmi náročný, ale vo výsledku je táto metóda v praxi oveľa efektívnejšia. Najprv musíte na hlavnom stonke nájsť zdravé a dlhé vzdušné korene. Musia byť zabalené do vlhkého machu, ktorý je pravidelne zvlhčovaný vodou. Miesto okolo vybraného výhonku je spolu s hlavným stonkom zabalené v igelite, aby mach nevyschol. Tlak by mal byť mierny. V takom mini skleníku je najlepšie nechať voľný priestor pre rast koreňov. Práve táto metóda vám umožňuje dosiahnuť reprodukciu monster bez orezávania odrezkov. Ďalšou výhodou tohto riedenia je skutočnosť, že počas rastu koreňov sa vytvára aj mladý list, ktorý už má spočiatku konce rozrezanej formy. Potom, čo korene zosilnejú, sa v stonke urobí plytký rez, z ktorého sa uvoľní vetva, ktorá sa zasadí do nádoby na ďalšie pestovanie. Ak nie je možné viazať vzduchovú vrstvu machom, spustí sa do malého plastového pohára naplneného vodou a potom sa opatrne priviaže k rastline.

Problémy s chovom Monstera

Po analýze všetkých vyššie uvedených spôsobov reprodukcie môžeme dospieť k záveru, že proces zakorenenia skutočne vyžaduje veľa času. Pri šľachtení odrezkov venuje monstera najskôr všetku svoju silu rastu nových koreňov. Až potom začne tvorba listov. Na urýchlenie procesu sa zvyčajne používajú stimulačné doplnky. Keď sa objavia prvé korene, je potrebné dať im príležitosť trochu vyrásť. Vrstvy s vyvinutým vzdušným koreňovým systémom zakorenia v pôde oveľa rýchlejšie a budú schopné rýchlejšie vytvárať prvé listy.

  Reprodukcia Dracaena

Charakteristickou črtou monštrum je to, že rovnako ako všetky viniče, dobre rastie iba horná časť rastliny a stonka v spodnej časti zostáva v nezmenenej hrúbke. Táto štrukturálna vlastnosť často vedie k tomu, že sa kvetina jednoducho zlomí. Preto sa na reprodukciu vyberá najhrubší rez, ktorý sa nachádza na stonke. Pre nové výhonky je tiež nainštalovaná podpora. Niekedy je príliš tenký kmeň rastliny mierne prehĺbený alebo je povrch v blízkosti základne pokrytý zeminou. Ak to kapacita hrnca neumožňuje, potom je možné dospelú príšeru jednoducho transplantovať do iného kontajnera väčšieho objemu..

Monstera – jeden zo spôsobov chovu monštrum (video)

Monstera. Jeden zo spôsobov chovu monštier.Monstera. Jeden zo spôsobov chovu monštier.