Propagácia citrónu

Rozmnožovanie citrónu odrezkami

Ak chcete získať prémiový, ovocný citrón, existuje jednoduchý a spoľahlivý spôsob, ako ho vyrobiť z odrezkov. Je to naozaj celkom jednoduché, zvládne to aj začiatočník, čo sa nedá povedať o metódach ako je štepenie alebo rozmnožovanie po vetvách.

Spôsob rezania

Takúto reprodukciu je možné vykonávať počas celého roka, ale stále je lepšie to urobiť v marci až apríli. Musíte vziať odrezky z citrónu, ktorý už prináša ovocie a ďalší cyklus jeho rastu je u konca – rastová aktivita rastliny je v cykloch, 3-4 za rok. Musia byť do určitej miery stvrdnuté a zároveň dostatočne pružné so zelenou kôrou. Pred prerušením procesu musí byť nôž dezinfikovaný, môže byť zapálený a musí byť ostrý. Nôž je umiestnený pod plech a urobí sa šikmý rez. Stopka by mala mať 3-4 listy a jej dĺžka je 8-10 cm. Ak je rez horný, musí byť o 1,5-2 cm vyšší ako púčik.

Na výsadbu odrezkov je najlepšie použiť zmiešanú pôdu zo sphagnového machu a piesku – časti sa budú brať rovnako. Takáto pôda dodá procesu potrebnú vlhkosť v správnom množstve a rovnomerne a pevne v ňom zostane. Ak neexistuje sphagnum, vysoká rašelinová rašelina ho môže dokonale nahradiť. Ale to je len vrstva na vrchu, a tiež potrebujete výživné.

Spôsob rezania

Proces vysádzania citrónového rezu je nasledujúci: dno misky, škatule, hrnca alebo kvetináča je pokryté drenážnou vrstvou, tu môžete naniesť keramzit, ílové črepy, pórovitý vermikulit atď .; potom vrstva výživnej pôdy, to je päť centimetrov hrubá vrstva identických častí drene a lesnej pôdy s prídavkom jednej šestiny piesku; potom zmiešaný mach (alebo rašelina) a piesok a potom sa vysadí odrezok.

Ak je do jednej nádoby vysadených niekoľko výhonkov naraz, vzdialenosť medzi nimi by mala byť 5-6 cm, aby sa listy výhonkov navzájom netienili. Na konci výsadby sa citrónové klíčky postriekajú teplou vodou, pôda by mala byť počas výsadby vlhká a umiestnená do skleníka. Je veľmi jednoduché vyrobiť z drôtu a polyetylénu. Drôtený rám je umiestnený na vrchu nádoby, v ktorej sú zasadené procesy, a pokrytý polyetylénom, ktorý prepúšťa svetlo cez seba, to je všetka múdrosť.

Kým sa rezanie nezakorení, potrebuje systematický postrek, dvakrát denne mierne zahriaty vodou. Pre slepé črevo je lepšie zvoliť svetlé miesto, ale nemali by tam byť žiadne priame lúče. Na to, aby koreňový proces prebiehal normálne, stačí izbová teplota 20-25 stupňov. Stonka zakorení za 3-4 týždne.

Ďalej si na vzduch v miestnosti musíte zvyknúť malý stromček citrónu. Domáci skleník najskôr otvorte iba na hodinu a čas postupne predlžujte. Jeden až jeden a pol týždňa a hrniec môžete úplne otvoriť. Zakorenený výhonok citrónu musíte po ďalšom týždni presadiť do väčšieho 9-10 cm hrnca s trvalou živnou pôdou..

Ďalej treba stromček citrónu postupne naučiť vzduch v miestnosti.

Proces transplantácie je rovnaký ako pre ostatné izbové rastliny. Je dôležité mať na pamäti, že koreňový krk (spojenie stonky s koreňom) rastliny by nemal byť pokrytý zeminou. Takáto transplantácia je skôr prekládkou, tu je potrebné nechať zem na koreňoch. Keď uplynul rok a citrón starne, je potrebné ho presadiť do kvetináča, ktorý je o 1 až 2 cm väčší ako predchádzajúci. Citrón vyrastajúci z odrezkov začína kvitnúť a potom prináša ovocie po 3-3 rokoch. 4 roky.

Môžete tiež množiť iné citrusové plody. Len pomaranč a mandarinka tu nie sú veľmi vhodné. Ich množenie odrezkami je trochu problematické. Zakorenenie týchto plodov trvá oveľa dlhšie (asi šesť mesiacov) a nie je známe, či sa zakorenia alebo nie..