Reprodukcia fialiek. Časť 2

Reprodukcia fialiek. Časť 2

Ak ste už požadovaný hárok vybrali, teraz ho musíte rootovať. Ak máte iba jeden list a potrebujete ho iba na vypracovanie, musíte na zakorenenie použiť vodu. To by sa malo urobiť z dvoch dôvodov. Po prvé: ak zasadíte list bezprostredne do zeme, nemusí zakoreniť, čo znamená, že zmizne. Za druhé: všetky prebiehajúce procesy budú viditeľné vo vode a ak niečo nefunguje, vždy môžete zasiahnuť a situáciu napraviť..

Zakorenenie fialky vo vode

Aby sa list zakorenil vo vode, dĺžka rezu by mala byť asi štyri centimetre. Dovoľte mi vysvetliť, prečo. Nie je to potrebné dlhšie, pretože potom stonka prevráti nádobu, v ktorej stojí. Môžete to prehĺbiť, ale nemusíte. Tiež neodporúčam zvoliť kratší list. V prípade kazu nebudete môcť odrezať rozmazaný okraj. Hoci niekedy, ak máte iba listovú čepeľ, môže dôjsť aj k zakoreneniu. Existujú také prípady.

Zakorenenie fialky vo vode

Vybrali ste si teda kus papiera. Odstrihnite okraj rezu diagonálne, aby ste zväčšili plochu, potom bude viac koreňov.

Nájdite správnu loď. Lepšie s úzkym krkom, ale 50-100 gramový plastový pohár môže fungovať. Nalejte prevarenú vodu do pohára, spustite tam stopku. Dbajte na to, aby sa držadlo neopieralo o dno alebo steny nádoby, pretože sa môže ohýbať. Potom bude vysádzanie ťažšie a budúce korene môžu klíčiť nabok. Existuje malý trik, ako tomu zabrániť. Môžete vystrihnúť dieru v kúsku papiera, položiť ho na pohár, vložiť tam držadlo. Aby sa samotný list nedotýkal vody a rukoväť sa neopierala o sklo.

Fialový list potom umiestnite na svetlé a teplé miesto. Hlavná vec je, že nie sú žiadne prievany. Keď korene klíčia z pol na jeden centimeter, zasadte rez do zeme – o tom je náš ďalší článok – zakorenenie rezu v zemi.

  Rozmnožovanie zimolezu odrezkami, vrstvenie, delenie kríka