Reprodukcia streptokarpu

Streptocarpus je bylinná, kvitnúca rastlina

Streptocarpus je bylinná, kvitnúca rastlina. Nie je ľahké ju pestovať v byte, ale ešte ťažšie je množiť ju doma, pretože rastlina je rozmarná a vyžaduje si určitú starostlivosť..

Streptocarpus sa šíri semenami alebo odrezkami. Semená nie sú zakopané v zemi, aby nevyschli, iba sú na vrchu pokryté sklom alebo filmom. Napríklad streptokarpus Wendlanda sa rozmnožuje iba semenami. Spôsob odrezkov listov je rovnaký ako pre odrezky gloxinie, saintpaulia. Pri listových odrezkoch je dôležité, aby sa nemýlili s vekom listu. Príliš mladý ešte naberie na sile a príliš starý môže chradnúť. Pri množení listov sa tvoria adventívne púčiky, objavujú sa mimo pazúch listov na nelegálnych miestach.

v streptokarpuse je list rozrezaný pozdĺž centrálnej žily

Na rozdiel napríklad od Saintpaulia, kde je výsadba celého listu, u streptokarpu je list narezaný pozdĺž centrálnej žily. Pozdĺžna stredová žila sa vyreže a zahodí. Nechajte dve listové platne veľké najmenej päť centimetrov a asi šesť pozdĺžnych žíl. To sa robí kvôli lepšiemu prežitiu, pretože na každej zo šiestich pozdĺžnych žíl sa môže vytvoriť bod rastu. Fragment listu môže byť ponorený do vody, aby získal koreň, ale môže byť ihneď zakorenený v zemi.

Druhá možnosť je spoľahlivejšia, pretože list môže vo vode hniť. Rezne sú spodným koncom ponorené do pôdy do hĺbky 1-2 centimetrov.

Je lepšie nepoužívať bežnú pôdu. Je lepšie, ak ide o špeciálny koreňový substrát, spravidla pozostáva zo zmesi piesku a rašeliny v rovnakých množstvách. Ak sa zaberie pôda, potom by najlepšou možnosťou bola pôda na pestovanie fialiek.

Je lepšie nepoužívať bežnú pôdu

Pred výsadbou môžu byť listy ošetrené stimulátorom rastu, ale hlavnou vecou nie je to preháňať. Lepšie je, ak sa ponorí do roztoku, vysuší a potom vysadí. Rastový stimulant pomáha rýchlejšie vytvárať korene, nemá inú funkciu.

  Rozmnožovanie zimolezu odrezkami, vrstvenie, delenie kríka

Dôležitým bodom je vlhkosť, pretože samotný list nemôže extrahovať vodu z pôdy, konštantnú vlhkosť môžete vytvoriť postavením malého skleníka. Za týmto účelom položte na kvetináč, kde je rastlina zasadená, plastové vrecko a pevne ho zviažte. Vlhkosť, ktorá vo vrecku zostáva, zvyčajne postačí na zakorenenie, takže vrecko nemožno vybrať asi mesiac. Ak to musíte odstrániť, tak len na odstránenie prebytočnej vlhkosti, ktorá kondenzuje na stenách vaku. Balíček môžete zmeniť, alebo ho môžete obrátiť na druhú stranu a znova ho nasadiť. Ak je zem predsa len suchá, potom nevylievajte vodu z kanvy, ale jednoducho postriekajte trochou vlhkosti, to bude stačiť. Na zakorenenie nepotrebujete veľa vlahy..

Vlhkosť je dôležitá

Pre hrnce je zvolené dobre osvetlené miesto. Jasné slnečné svetlo môže zároveň zničiť odrezky, kvôli vysokej teplote sa na rastline môžu objaviť škvrny. Na zakorenenie sa najlepšie hodí rozptýlené svetlo, ktorého by malo byť dostatok. Dobrý výsledok je dosiahnutý umelým osvetlením, ktorého svetlo je možné nastaviť.

Dátumy výsadby závisia od stavu rastliny, z ktorej bude sadivový materiál odobratý. Najlepší výsledok dosiahne rastlina, ktorá je v štádiu rastu, a zároveň je už vo fáze zastavenia. Pre streptokarpus to bude jarné obdobie. Je tiež dôležité vziať do úvahy, že teplota miestnosti, kde rastlina klíčia, by mala byť najmenej 20-25 stupňov, čo nie je vždy možné vytvoriť v zime. Rastlinu často zabíjajú baktérie v pôde. Aby odrezky nezomreli, je potrebné raz týždenne postriekať roztokom Foundationol. Nie je možné použiť fungicídy na báze medi, pretože meď má zlý vplyv na zakorenenie..

Odrezky streptokarpu dlho zakoreňujú

Odrezky streptokarpu dlho zakoreňujú, stáva sa, že pobyt v skleníku trvá až dva mesiace. V ideálnom prípade, ak bola vysadená listová doska so šiestimi žilami, získa sa šesť výhonkov, ale častejšie klíčia maximálne štyri výhonky. Celé vegetačné obdobie je potrebné prísne monitorovať, aby rastlina nehnila, nevyschla, to znamená monitorovala vlhkosť pôdy. Ak je rastlina umiestnená ďaleko od vykurovacieho systému a zemitá hrudka rýchlo nevyschne, zalejte ju asi raz za týždeň. Zalievanie by sa nemalo vykonávať pri koreni, ale pôdu navlhčiť v kvetináči pozdĺž okrajov. Aj dospelú rastlinu zalievame cez podnos alebo pozdĺž okraja hrnca.

  Chovné metódy tuje

Klíček Streptocarpus má dva nerovnaké listy. Vysádzať je potrebné, keď má väčší list dĺžku dva až tri centimetre. Koreňový systém streptokarpu sa vyvíja veľmi rýchlo, preto je buď transplantovaný v dvoch krokoch, alebo ihneď zasadený do väčšieho kvetináča. Ak je na začiatku veľa zeme a korene sú stále malé, uistite sa, že Zem nekysne prebytočnou vlhkosťou. Ďalšiu transplantáciu je možné vykonať až po odkvitnutí..

Klíček Streptocarpus má dva nerovnaké listy

Streptocarpus vypestovaný z vlastného sadivového materiálu je odolnejší voči chorobám, ako aj voči rôznym podmienkam zadržania, než dovezený z inej krajiny.