Bush ruže

Krovinové ruže: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie v záhrade

Rose je neobvykle krásny a jemný kvet z rodiny šípkových kvetov. Existuje viac ako 250 druhov a viac ako 200 000 odrôd tejto rastliny. Ruže sú medzi záhradkármi a kvetinármi veľmi obľúbené vďaka kombinácii neuveriteľnej krásy s jednoduchým pestovaním. Všetky pestované druhy ruží sú rozdelené na záhradu a park. Medzi záhradnými ružami sú obľúbenejšie kríkové druhy ruží, hybridný čaj, popínavé a polyantové ruže, floriunda a gandiflora, miniatúrne ruže a podzemné pokrývky. Tento článok vám podrobne povie, ako zasadiť kríkové ruže, ako ich pestovať a starať sa o ne na otvorenom poli..

Popis kríkovej ruže

Krovinové ruže môžu mať krík od úzkeho pyramídového až po rozložitý tvar. Výška kríka závisí od druhu. Jeden môže mať od dvadsaťpäť centimetrov do troch metrov a niekedy aj vyššie. Kríky majú hlavné vetvy a mladé výhonky. Listy rastliny sú nepárno-perovité, vajcovitého alebo eliptického tvaru. Okraj je pílkovitý; ​​sú tu ešte dve listové palpáty. Kvety môžu byť rôznych tvarov a farieb, skôr veľké. Stopka môže rásť od 10 cm do 80 cm.Názov ruže závisí aj od tvaru kvetu. Napríklad pionovité, kužeľovité, kalichové, pomulárne, ploché, sférické, tanierové a iné. Pokiaľ ide o farby kríkových ruží, môžu mať rôzne odtiene a ich kombinácie absolútne všetkých farieb, okrem jasne modrej. Ruže s kvetmi tejto farby ešte neboli vyšľachtené. Existujú aj ruže, ktorých farba sa mení počas celej sezóny. Okrem rôznych tvarov a farieb majú ruže aj neskutočné vône..

Vlastnosti pestovania kríkových ruží

Vlastnosti pestovania kríkových ruží

Niet divu, že ruža sa nazýva kráľovná kvetov, pretože vyžaduje náležitú starostlivosť. Aby ste mohli pestovať svieži a zdravý krík, musíte vedieť, aké podmienky a starostlivosť rastlina preferuje..

Výhody a vlastnosti ruže:

  • Krovinové ruže sú dosť odolné voči chladu, ale napriek tomu v zime potrebujú úkryt. Ich pokrytie nie je jednoduché, pretože krík je dostatočne veľký.
  • Ruže nie sú také rozmarné, ako sa zdajú byť oblečené. Potrebujú však povinné ročné hygienické a formatívne prerezávanie..
  • Na jeseň je potrebné zastrihnúť opäť rozkvitnuté postrekové ruže.
  • Krovinové ruže majú tŕne.
  • Pomocou postrekových ruží môžete ozdobiť záhradu a vytvoriť originálny dizajn krajiny. Bujné kríky vyzerajú neuveriteľne krásne v kombinácii s inými kvetmi i samy o sebe.

Výsadba ruží na otvorenom priestranstve

Správny čas na výsadbu ruží sa zvažuje od prvej dekády septembra do polovice nasledujúceho mesiaca. Je tiež lepšie kúpiť sadenice kríkových ruží na jeseň, pretože na jar predávajú sadenice, ktoré boli vykopané vlani na jeseň, ale neboli vypredané. Takéto sadenice sú slabšie, pretože v zimnom období prešli veľkým stresom, horšie sa zakoreňujú a zle krčia. Pri nákupe je potrebné sadenice starostlivo preskúmať a vybrať zdravé a silnejšie..

Kríkovú ružu musíte zasadiť na dobre osvetlené miesto, kde je na poludnie polotieň. Podzemná voda by nemala byť príliš blízko, je lepšie zvoliť miesto výsadby na malom kopci a rozhodne nie tam, kde už dlho rastú ruže. Pôda na výsadbu ruží by mala byť úrodná, odvodnená a kyslá. Ak vezmeme do úvahy všetky preferencie ružovej ruže, bude kvitnúť hojne a dlho..

Pred výsadbou je potrebné prerezať korene sadenice, odstrániť suché a skrátiť stonky na 25 cm Potom sadenicu spustite na niekoľko hodín do vody. Jama na výsadbu sadenice by mala byť o niečo väčšia ako koreňový systém rastliny spolu s hlinenou hrudkou. Pôda na dne jamy sa musí uvoľniť a pôda z nej vykopaná sa musí zmiešať s kompostom a popolom z dreva, čo výrazne zvýši úroveň jej úrodnosti. Potom je potrebné vložiť sadenicu do pripraveného otvoru a postupne ju prikryť úrodnou pôdou a pravidelne ju drviť. Potom by mala byť ruža dobre napichnutá a okolo kríka by mali byť urobené drážky, aby pri zalievaní voda nevytiekla. Zalievanie bude potrebné vykonať niekoľko dní po výsadbe. Vzdialenosť medzi radmi a kríkmi musí byť najmenej 1,5 metra.

Starostlivosť o ruže v záhrade

Starostlivosť o ruže v záhrade

V prvom roku po výsadbe by mala svinica zvierať končeky výhonkov, ako aj púčiky, ktoré sa tvoria začiatkom leta. To umožní rastline získať väčšiu silu a silu so zdravým a silným kríkom. V polovici leta bude potrebné odstrániť až potom, čo sa vytvoria. Potom bude ruža ruže rásť veľmi silná a skôr nenáročná. Starostlivosť o ružu nie je taká náročná, stačí pravidelne zalievať a orezávať, odstraňovať burinu a uvoľňovať pôdu, vykonávať potrebné hnojenie.

Zalievanie

V prvom roku po výsadbe musia byť kríky napojené raz za dva dni. Potom je potrebné zálievku obmedziť a rastlinu napojiť iba vtedy, keď je pôda suchá. Zalievanie by malo byť mierne, ale výdatné. Voda na zavlažovanie by nemala byť studená. Zalievanie by sa malo vykonávať opatrne, aby nedošlo k vyrazeniu koreňov z pôdy. Po skončení kvitnutia je potrebné zalievanie zastaviť. Je lepšie zalievať ruže ráno alebo večer pred nástupom tepla.

Top dressing a hnojivá

Po výsadbe nemusíte prvý rok prihnojovať. Ale od druhého je to nevyhnutné. Postrekové ruže musíte kŕmiť štyrikrát za sezónu. Na jar; počas tvorby púčikov; po skončení obdobia kvitnutia; pred lignifikáciou. Po jarnom prerezaní pridajte síran amónny (20 g). Po 2 týždňoch sa musí aplikácia tohto hnojiva opakovať. Keď sú púčiky zviazané, musíte ružu nakŕmiť dusičnanom amónnym a superfosfátom (každý po 30 g) a draselnou soľou (10 g). Po skončení obdobia kvitnutia treba ružové kríky kŕmiť vyváženým komplexom minerálnych hnojív pre kvitnúce záhradné rastliny. Ruže je možné prihnojiť minerálnymi hnojivami aj organickou hmotou. Drevný popol, kalový a kurací trus sú vynikajúce organické hnojivá..

Prenos

Ruže je možné presádzať na jar a na jeseň. Ale čo je najlepšie, kríky tolerujú aprílový transplantát. Pred transplantáciou je potrebné odrezať všetky vetvy o dvadsať centimetrov, odstrániť suché a poškodené výhonky, ako aj všetky listy. Potom musíte vykopať ružu spolu so zemitou hrudkou, berúc do úvahy zvláštnosti jej koreňového systému. Dieru na transplantáciu kríkov je potrebné výdatne zalievať. Transplantujem ružu rovnakým spôsobom, ako sa vykonáva výsadba sadeníc.

Prerezávanie postrekových ruží

Prerezávanie a zakrývanie ruží na zimu. Stránky"Záhradný svet"Prerezávanie a zakrývanie ruží na zimu. Stránky

Najťažšou cestou, ako sa dostať preč, je prerezávanie kríkov. Prerezávanie je potrebné na jar, v lete a na jeseň. Na jar musíte vykonať formatívne prerezávanie a odstrániť prebytočné a poškodené vetvy. V lete je potrebné vykonať sanitárne prerezávanie a odstrániť sušené púčiky a trochu ich zriediť. Na jeseň musíte vystrihnúť všetky suché a poškodené vetvy, ktoré zasahujú do správneho rastu a vývoja kríka..

Ruže musíte zastrihnúť, kým púčiky začnú napučiavať. Je potrebné odstrániť všetky suché a poškodené vetvy, ako aj tie, ktoré rastú nesprávnym smerom a zasahujú do rastu rastliny. Počas prerezávania musíte tiež vytvoriť tvar koruny. Prerezávanie by sa malo vykonávať iba ostrými a sterilizovanými nástrojmi. Tým sa zabráni vstupu rôznych baktérií do krovia, ktoré môžu vyvolať rôzne choroby. Po orezaní musia byť rezy ošetrené záhradným lakom..

Ruže vyperte po odkvitnutí

Keď skončí obdobie kvitnutia, je potrebné postupne prestať zalievať krík. Na konci leta musíte rastlinu kŕmiť hnojivom s vysokým obsahom fosforu a draslíka. Najlepšie je odstrániť mladé výhonky, pretože je nepravdepodobné, že by mali čas zosilnieť pred nástupom mrazu. Je potrebné pravidelne odstraňovať burinu okolo rastliny a uvoľňovať pôdu. V druhej dekáde septembra musí byť krík postriekaný pripravenou zmesou úrodnej pôdy, piesku a rašeliny. Zakrytá oblasť by mala byť pokrytá plastovým obalom..

Príprava na zimu

Všetky poškodené, suché a prebytočné konáre sa musia odstrániť a rezy sa musia ošetriť záhradným lakom. Je nevyhnutné odstrániť listy z vetiev a spáliť ich mimo územia lokality. Aby sa zabránilo prezimovaniu škodcov v pôde a na rastline, je potrebné ošetriť roztokom kvapaliny Bordeaux. S nástupom prvého mrazu by mali byť ruže pokryté suchými listami zdravých rastlín alebo smrekových konárov. Otrava pre hlodavce by mala byť rozložená vedľa kríka, aby v zime nepoškodili rastlinu. Na smrekové konáre alebo suché listy by malo byť nasypané veľké množstvo snehu, čo umožní ružiam lepšie odolávať zimným mrazom.

Choroby a škodcovia

Vzhľadom na nesprávne zvolené miesto na výsadbu ruže a nesprávnu starostlivosť o ňu môžu kríky infikovať také choroby, ako je múčnatka, pernonosporóza, čierna škvrna, hrdza a chloróza. Hubové choroby je možné vyliečiť postrekom kríka špeciálnymi prípravkami. Ale s chlorózou musíte bojovať so zavedením chýbajúcich hnojív, pretože k tejto chorobe dochádza kvôli nedostatku živín a stopových prvkov.

Krovinové ruže pôsobia na cicajúcich aj hryzavých škodcov. K prísavníkom patria: muška, vošky, kliešte, drobný hmyz, krídlatky. Medzi hryzáky patria: chrobáky, larvy piliarok a húsenice. V dôsledku útokov tohto škodlivého hmyzu ker stráca dekoratívny účinok, oslabuje, skracuje sa doba kvitnutia a početnosť. Aby sme sa týchto škodcov zbavili, je potrebné ošetriť rastliny špeciálnymi prípravkami. Na prevenciu je tiež potrebné postriekať kríky roztokom Actellik alebo Karbofos. Po jesennom prerezávaní je potrebné zozbierať všetky orezané časti kríka a listov a odstrániť ich zo záhrady.

Ruže – tajomstvá pestovania (video)

Ruže – všetky tajomstvá pestovania..Ruže sú všetky tajomstvá pestovania ..