Šípka

Šípková ruža je divoká ruža. Kultúrny šípkový šíp: popis, druhy, odrody a moderné hybridy

Šípková ružica je trváca kvitnúca okrasná rastlina bobuľovín, blízky príbuzný tých najslávnejších kvetov – ruží. Medzi jeho mnohými druhmi a odrodami najčastejšie nachádzame neatraktívne a nevzhľadné divoké exempláre, ktoré nezaujímajú milovníkov kvetov a záhradkárov. V poslednej dobe však krajinní dizajnéri začínajú venovať čoraz väčšiu pozornosť kultúrnym odrodám šípok, ktoré sa vyznačujú svojou jedinečnosťou a individuálnymi dekoratívnymi vlastnosťami..

Výhody pestovaných šípok

Liečivé vlastnosti bobúľ

V ľudovej a úradnej medicíne sú liečivé vlastnosti lesných plodov ruže už dlho známe. Obsahujú celý sklad vitamínov, stopových prvkov a rôznych užitočných látok, ktoré pomáhajú pri obnove práce mnohých orgánov a systémov. Bobule sa aktívne používajú na prípravu nápojov, odvarov, štiav a nielen na lekárske účely, ale aj na kulinársku výrobu..

Dekoratívnosť

Na rozdiel od chuti sú bobule šípok v parku obdarené jedinečnými vonkajšími vlastnosťami. Po celý rok, v rôznych ročných obdobiach, je tento ovocný ker skutočnou ozdobou záhrady alebo osobného pozemku..

Svetlé záhradné „korálky“, ktoré v jesenných mesiacoch premieňajú záhradnú oblasť, nedobrovoľne priťahujú pohľady okoloidúcich a stálych obyvateľov. Tisíce šarlátových bobúľ obliekajú rastliny do sviatočných šiat a rozveseľujú všetkých pozorovateľov zmien v prírode. V jarno-letnom období kultivovaný šípkový kvet poteší nádherou voňavej koruny, krásou nežného kvitnutia v pastelových odtieňoch. V chladných zimných mesiacoch pôsobia početné tŕnisté vetvy na pozadí trblietavého bieleho snehu ako jemná čipka..

Tieto kultúry vyzerajú elegantne a majú svoj vlastný jedinečný obraz na pozadí ostatných predstaviteľov flóry. Kvitnúce a rodiace šípky sú individualitou a nespútaným temperamentom, to je veľký príťažlivý prízvuk v prírodnom súbore, je základom krajinnej prírodnej kompozície..

Ľahká starostlivosť

Šípková ruža je vzácna rastlina, ktorá si vyžaduje malú alebo žiadnu údržbu.

Šípková ruža je vzácna rastlina, ktorá si vyžaduje malú alebo žiadnu údržbu. S minimálnou pozornosťou ker úplne rastie a vyvíja sa, kvitne a prináša ovocie a tiež zdobí záhradu. Nevyžaduje povinné štandardné postupy ako zalievanie, hnojenie, kyprenie pôdy, postrek a odstraňovanie sušených a zvädnutých kvetov. Jediná vec, ktorú rastlina v určitej fáze bude potrebovať, je formatívne alebo omladzujúce prerezávanie..

Nenáročná údržba a zjednodušená starostlivosť je presvedčivým argumentom pre výber kultivovaného šípky ako ozdobného návrhu záhradnej oblasti..

Výkonný koreňový systém

Oblasti s rôznym neštandardným terénom (napríklad rokliny, svahy, svahy) alebo oblasť so sklonom k ​​erózii a rozpadaniu pôdy môžete nielen ozdobiť a ozdobiť šípmi parku, ale aj spevniť pôdu na nich. Vďaka silnému koreňovému systému tejto plodiny nebude pôda v záhradnej oblasti už ničená kvôli silným dažďom alebo silným nárazom vetra. Je pravda, že transplantácia a výsadba kríkov na účely reprodukcie alebo zmeny miesta kultivácie sa kvôli tejto vlastnosti rastliny stane vážnym problémom..

Rozmanitosť odrôd

Každý záhradník a kvetinár si môže vybrať vhodnú škálu parkových bokov pre svoju záhradu. V tejto odrode existujú kríky pre každý vkus. Väčšina kultivovaných druhov je krátkych, nenáročných a nenáročných na rast. Majú množstvo dekoratívnych vlastností, pôsobia elegantne a kompaktne, samy o sebe môžu skvele vyzerať a v skupinových výsadbách nestratia svoju individualitu..

Všestrannosť

Rosehip je všestranný kvitnúci ker, ktorého všestrannosť mu umožňuje prispôsobiť sa akýmkoľvek podmienkam. S jeho pomocou môžete realizovať najneobvyklejšie dekoratívne fantázie v záhrade a na svojom osobnom pozemku, ako aj uviesť do praxe rôzne nápady krajinných dizajnérov. Kultúra vždy zaujme svoje miesto v prírodnej kompozícii a dekoratívnom súbore.

Nevýhody kultivovaných odrôd šípky:

 • Silný koreňový systém sťažuje transplantáciu rastlín;
 • Neschopnosť kontrolovať vývoj a rast kríkov;
 • Nadmerný počet tŕňov;
 • Obmedzené možnosti rastlinného štýlu pre záhradný dizajn.

Použitie šípok v záhradnom dizajne

Použitie šípok v záhradnom dizajne

Šípky je možné vysádzať do predzáhradiek na pozadí skromných kríkov iných druhov. V priebehu rokov bude pôsobiť veľkolepo a bude luxusnou ozdobou, a to tak počas kvitnutia, ako aj počas dozrievania ovocia. Rastliny vyzerajú ako živý plot nemenej atraktívne. Takýto „plot“, okrem dekoratívnych účelov, je tiež spoľahlivým štítom od nezvaných hostí. Je nepravdepodobné, že by sa niekto chcel brázdiť cez nepreniknuteľné tŕnisté húštiny.

Krajinne kvitnúce súbory veľkých veľkostí, kvetinové záhony a rabatki sú skvelým miestom na pestovanie šípov v parku. Môžu sa nachádzať v akejkoľvek rovine v zložení kvitnúcich rastlín, pretože odrodové šípky sú prítomné v mnohých kompaktných a miniatúrnych druhoch, ktoré sa líšia rastom a nádherou. V závislosti od reliéfu vybranej oblasti sa tŕnisté kríky môžu stať ústredným prvkom na vysokom alebo strmom svahu, v skalke.

Rosehip je všestranná rastlina, ktorú je možné kombinovať s takmer všetkými predstaviteľmi flóry a zároveň dobre vyzerať na ich pozadí. Samotný ker môže byť pozadím, môže tiež vytvárať objem a byť ústredným bujným prvkom. Má úžasnú schopnosť kombinovať rôzne druhy a odrody kríkov do jednej kompozície. Zmiešané výsadby s šípkami sa stávajú jednotnou a celistvou krajinou. Šípkový ker vyzerá nemenej zaujímavo ako jasný jediný prízvuk s krásne tvarovanou korunou..

Pestovanie odrodových šípok je možné nielen na otvorených priestranstvách. Rastú dobre v rôznych kvetinových nádobách (napríklad vo veľkých drevených kadiach alebo vysokých kvetináčoch). Množstvo zberaných bobúľ nezávisí od miesta pestovania. Podmienkou je dostatočné slnečné svetlo, dobrá cirkulácia vzduchu a výška nádoby na kvety najmenej 60 cm..

Kultivované šípky je možné kombinovať s letničkami a trvalkami, ktoré vyhovujú rovnakým podmienkam a umiestneniu. V rustikálnej záhrade – to sú astry a floxy, v Stredomorí – levanduľa, v klasike – manžeta, zvonček, záhradné pelargónie. Na osamelé výsadby v kvetináčoch a kadiach by bola dobrým doplnkom verbena alebo haulteria.

Druhy, odrody a hybridy šípok parkových

Druhy, odrody a hybridy šípok parkových

 • “Yundzilla” je krajková odroda šípov v parku s hustou korunou. Priemerná výška kríka je od 0,5 do 2 m.
 • „Oficiálne“ – odroda ruží „galská“, má veľmi krásnu šíriacu sa korunu, používanú v krajinnej záhrade.
 • “Nana” je hybridná odroda odvodená z mnohokvetej ruže. Šípky sa vyznačujú veľkým počtom kvetov v pastelových odtieňoch a dlhým obdobím kvitnutia, ktoré trvá asi 3 mesiace. Plody sú malé a nevhodné na konzumáciu. Odroda sa používa hlavne na dekoratívne účely..
 • “Mont Blanc” je hybridná odroda, ktorej charakteristickou črtou sú veľké kvety snehobieleho odtieňa a malé listy s čipkovým vzorom.
 • “Scabroza” je hybridná odroda šípok parkových s veľkým ovocím. Rastlina má atraktívne jasne zelené listy..
 • „Robin Hood“ je šípková odroda, ktorá kvitne veľmi krásnymi kvetmi jemného ružového odtieňa. Začiatkom jesene ker priťahuje pozornosť šťavnatými jasne červenými bobuľami..
 • „Pyro 3“ je kultivovaná odroda šípky, ktorej výška v dospelosti dosahuje 1,5 m. Charakteristickou črtou odrody sú veľké jasne ružové kvety s veľkým zväzkom tyčiniek bohatej slnečnej farby a mäsitými šťavnatými bobuľami.
 • “Ballerina” je odroda, ktorá dobre rastie v oblastiach penumbry. Kvitne jemnými kvetmi jedinečnej krásy okvetnými lístkami rôznych ružových odtieňov. Plody tejto odrody sú ideálne na kulinárske a liečebné účely..
 • “Resonance” je froté odroda šípky, dosahujúca výšku 1 m. Kvitne jasne červenými kvetmi strednej veľkosti.
 • “Red Rugostar” je kompaktná polodvojitá odroda s výškou až 80 cm a tmavočervenými kvetmi.
 • „Shni Koppé“ je polodvojitá poddimenzovaná odroda s veľkými ružovými kvetmi. Priemerná výška – nie viac ako 80 cm.
 • “Thisba” je polodvojitá hybridná odroda šípok, ktorá sa vyznačuje kvitnutím v niekoľkých fázach a vzácnou farbou kvetov s broskyňovým odtieňom. Priemerná výška dospelej rastliny je 1,5 m.
 • „Northern Lights“ – polodvojitá poddimenzovaná odroda s kvetmi neobvyklej farby (losos) a tvaru (podobná podšálku).
 • “Hammerberg” je odroda, ktorá sa vyznačuje opakovaným kvitnutím a mimoriadnou vôňou jasne ružových kvetov.

Väčšina pestovaných šípok sú umelo vyšľachtené odrody ruží. Ich výška sa pohybuje od 50 cm do 2 m. Kry sa líšia vonkajšími ukazovateľmi – farbou a štruktúrou kvetov, nádherou koruny, dekoratívnosťou, ako aj veľkosťou a šťavnatosťou plodov. Nekultivované krovinové rastliny nemajú rovnaké množstvo dekoratívnych výhod, ale sú nevyhnutné na vytváranie nepreniknuteľných živých plotov. Všetko, čo je potrebné pre takéto odrody šípok, je ovládať výšku puzdra a priemer koruny. Pravidelné prerezávanie pomôže vašim rastlinám vyzerať dobre po celý rok..

Základné tipy na pestovanie

Pôda v oblasti, kde budú vyrastať šípky parkové, by nemala byť vápenatá. Dobrá drenáž je nevyhnutná.

Rastúce miesto by malo byť na otvorenom priestranstve, v extrémnych prípadoch v čiastočnom tieni.

Po celý deň by mala byť oblasť vystavená maximálnemu slnečnému žiareniu. Dostatočné množstvo slnečného svetla je kľúčom k úplnému rozvoju šípky a vysokej kvalite ovocia..

Rosehip je nenáročný, ale slobodu milujúci ker. Voľný priestor v okruhu najmenej šesťdesiat centimetrov od puzdra je ideálnou podmienkou pre pohodlný a aktívny rozvoj užitočnej dekoratívnej kultúry.

Šípková ruža – dekor a podpník pre ruže (video)

Šípková ruža – dekor a podpník pre ruže! Rastie.Šípková ruža - dekor a podpník pre ruže! Rastie.