Popínavé ruže

Popínavé ruže

Popínavé ruže sú súhrnným názvom pre niekoľko druhov šípok a odrôd záhradných ruží, ktoré majú obzvlášť dlhé výhonky. Všetky tieto rastliny patria do rodu šípky..

Vysoká popularita týchto typov je spojená so schopnosťou ich použitia vo vertikálnom záhradníctve. Také ruže sú schopné ozdobiť ploty, mreže alebo steny záhradných budov. Ruže sú často tkané cez ozdobné predmety záhrady – oblúky, stĺpy, vytvárajú z nich kompozície alebo kombinujú s inými kvetmi. Popínavé ruže vám umožnia urobiť záhradu romantickejšou a malebnejšou, vyžadujú si však celkom starostlivú údržbu..

Popis lezeckej ruže

Neexistuje jediný opis popínavých ruží – táto skupina rastlín je príliš rozmanitá a zahŕňa rôzne druhy kvetov. Ale pre pohodlie záhradníkov bola vyvinutá klasifikácia, podľa ktorej sú všetky také ruže rozdelené do troch hlavných skupín podľa pružnosti výhonkov a veľkosti kvetov:

Prvá skupina: kučeravé (alebo neporiadne)

Popínavá ruža

Skupina sa získava na základe mnohokvetej ruže a vichury. Tieto kvety sa vyznačujú dlhými a veľmi pružnými stonkami, klenutými alebo plazivými. Výhonky sú jasne zelené a pokryté tŕňmi. Dĺžka výhonkov môže presiahnuť 5 m. Lesklé listy majú kožovitý povrch a sú stredne veľké. Kvety na takýchto ružiach sa môžu líšiť v rôznych štruktúrach: byť jednoduché alebo mať rôzny stupeň zdvojenia. Priemer kvetu je malý a nepresahuje 2,5 cm, takéto ruže majú slabú arómu. Jednotlivé kvety sú súčasťou súkvetí umiestnených po celej dĺžke výhonku. Vyskytujú sa v pomerne veľkom počte počas celého mesiaca. Kvitnutie sa najčastejšie vyskytuje v prvej polovici leta. Dostatočný počet odrôd takýchto ruží má dobrú mrazuvzdornosť, iba malý prístrešok im pomôže prežiť silné prechladnutie..

Druhá skupina: lezenie (alebo horolezci, lezci)

Horolezecká ruža

Tento druh ruže je považovaný za veľkokvetý. Získal sa krížením rastlín popínavej skupiny s čajovými (hybridnými a remontantnými) ružami, ako aj s odrodami skupiny floribunda. Výhonky takýchto ruží sú o niečo kratšie – iba do 4 m. V porovnaní s vetvami popínavých ruží sú hrubšie a menej pružné. Priemer kvetov zároveň presahuje 4 cm, tvarom pripomínajú hybridné odrody čaju. Kvety tvoria malé voľné kvetenstvo a objavujú sa vo veľkom počte. Rastliny tejto skupiny majú dobrú mrazuvzdornosť a sú tiež pozoruhodné svojou imunitou voči múčnatke..

Tretia skupina: tvrdenia

Horolezecká ruža

Táto skupina ruží je často kombinovaná s druhou. Takéto rastliny sú považované za športové mutanty odrôd kríkov (grandiflora, floribunda a hybridný čaj) s veľkými kvetmi. Hlavným rozdielom medzi touto skupinou sú vysoké miery rastu a pôsobivé veľkosti kvetov (od 4 do 11 cm). Kvety môžu byť jednotlivo alebo vytvárať malé súkvetia. Tieto ruže môžu navyše priniesť ovocie na samom konci sezóny. Mnoho odrôd tejto skupiny má druhú kvitnúcu vlnu. Takéto ruže však bude možné pestovať iba v teplých oblastiach s miernymi zimami, ktoré sú citlivejšie na chladné počasie ako odrody, z ktorých pochádzajú.

Lezenie a postrek ružami v mojej záhrade. 10 tipov na výsadbu a starostlivosť o záhradné ruže.Lezenie a postrek ružami v mojej záhrade. 10 tipov na výsadbu a starostlivosť o záhradné ruže.

Stručné pravidlá pre pestovanie popínavých ruží

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie popínavých ruží na otvorenom teréne..

Pristátie Prvá polovica jesene je považovaná za najlepší čas na výsadbu. Ale niekedy sú vysadené v druhej polovici jari..
Pôda Hlina je považovaná za optimálnu pôdu na výsadbu. Zem musí byť doplnená humusom alebo humusom..
Úroveň osvetlenia Najvhodnejšie je miesto, ktoré je ráno osvetlené. V popoludňajších hodinách, keď sú lúče viac spaľujúce, kríky by mali byť v tieni..
Režim zavlažovania Popínavé ruže sú považované za rastliny odolné voči suchu, preto nepotrebujú výdatnú zálievku..
Top dressing Mladé sadenice nebudú potrebovať kŕmenie až do konca letnej sezóny. Bližšie k jeseni sú kríky kŕmené tekutými potašovými zlúčeninami. Od druhého roku sa do pôdy striedavo zavádzajú organické látky a minerálne kompozície.
Bloom Kvitnutie trvá 30-35 dní v prvej polovici leta.
Reprodukcia Rezne, semená, vrstvenie, štepenie.
Škodcovia Roztoče, vošky.
Choroby Sivá pleseň, múčnatka, bakteriálna rakovina, špinenie, sivá pleseň, coniotirium.

Výsadba popínavých ruží na otvorenom priestranstve

Výsadba popínavých ruží na otvorenom priestranstve

Najlepší čas a miesto na pristátie

Akékoľvek ruže spájajú krásu s rozmarom a popínavé ruže nie sú výnimkou. Na pestovanie takejto kvetiny a umožnenie plného odhalenia jej dekoratívnych vlastností je potrebné splniť všetky požiadavky na starostlivosť o ňu..

Pred výsadbou na lezenie ruží musíte vybrať najlepšie miesto. Najvhodnejšie je miesto, ktoré je ráno osvetlené. Ranné slnko pomôže kríkom vysušiť rosu, a tým ich ochráni pred rozvojom hubových chorôb. V popoludňajších hodinách, keď sú lúče spaľujúce, kríky by mali byť v tieni. V opačnom prípade sa na listoch alebo okvetných lístkoch môžu objaviť škvrny od popálenia..

Horolezecké ruže sú veľmi citlivé na studený vietor, preto by na severnej strane mala byť výsadba uzavretá pred prievanom. Z tohto dôvodu sa neodporúča umiestňovať ružové záhrady do rohov budov a štruktúr. Silnejšie nárazy vetra v týchto častiach záhrady môžu negatívne ovplyvniť zdravie kríkov. Ruže sa vysádzajú spravidla na teplejšiu, južnú stranu domov. Ale nemali by byť umiestnené blízko steny. Vzdialenosť od kríkov k najbližšej štruktúre by mala byť najmenej pol metra. Ružová posteľ môže mať rovnakú šírku..

Pri výbere pôdy na výsadbu popínavých ruží musíte dbať na to, aby v nej voda nestagnovala. Pred vylodením by ste mali tiež posúdiť hĺbku umiestnenia podzemnej vody. Ak je ich hladina príliš vysoká a blíži sa k povrchu pôdy, ruže je možné vysádzať iba na vopred vytvorených vyvýšeninách. Je to spôsobené tým, že korene niektorých odrôd môžu ísť hlboko do zeme asi o 2 m. Aby ste zabránili stagnácii vody v koreňovom systéme kríkov, mali by ste si vybrať miesto pre záhradu s miernym sklonom.

Hlina je považovaná za optimálnu pôdu na výsadbu. Piesočnaté pôdy sú predkopané pridaním hliny do nich. Na druhej strane sa piesok zavádza do ílovitej pôdy. Pozemok musí byť zároveň doplnený humusom alebo humusom. Užitočná bude aj kostná múčka – táto látka je bohatá na fosfor, ktorý je pre rastliny potrebný. Príprava výsadbového lôžka sa zvyčajne vykonáva vopred – asi šesť mesiacov pred výsadbou. V extrémnych prípadoch by mal od kopania po vylodenie uplynúť najmenej mesiac..

Najlepší čas na výsadbu popínavých ruží v miernom podnebí je prvá polovica jesene. Ale niekedy sú ruže vysadené v druhej polovici jari.

Ako správne sadiť a starať sa o popínavú ružuAko správne sadiť a starať sa o popínavú ružu

Výsadba na jeseň

Pred nákupom sadivového materiálu je dôležité zapamätať si jeho hlavné odrody. Zvláštnosti výsadby kúpených rastlín závisia od týchto znalostí. V predaji nájdete ruže s vlastnými koreňmi, ako aj odrody naštepené na šípkové kríky. Tento druh sadenice vyžaduje určité zaobchádzanie. Štepenie na nich nemá vlastné korene – celý koreňový systém patrí iba hlavnej rastline: šípky. Aby po transplantácii takýto krík nezmizol, musí byť pochovaný v zemi tak, aby bola štepená oblasť v zemi asi 10 cm. Toto umiestnenie povedie k tomu, že štepená ružica začne rozvíjať svoje korene a nakoniec sa zmení na nezávislý ružový ker. V tomto prípade korene hrotov odumrú ako zbytočné. Nesprávne umiestnenie často vedie k smrti sadenice. Je to spôsobené rozdielom vo vývojových charakteristikách šípok a ruží. Prvá je listnatá rastlina, zatiaľ čo potomok je zvyčajne považovaný za vždyzelený..

Ak má zakúpená sadenica otvorený koreňový systém, mala by byť pred výsadbou držaná vo vedre s vodou asi deň. Po tomto postupe sa z rastliny odstránia všetky listy a prerezávacie nožnice odstránia príliš mladé alebo poškodené stonky. Koreňový systém kríka je tiež podrobený prerezávaniu – zostáva iba 30 cm jeho dĺžky. Všetky výhonky podliehajú rovnakému skráteniu. Miesta rezov sú ošetrené drveným uhlím.

Pred zasadením vrúbľovanej sadenice by ste ju mali starostlivo preskúmať a odstrániť všetky púčiky pod oblasťou vrúbľov. Ak sa neodstránia, začnú sa z púčikov vyvíjať šípkové výhonky. Tiež pred výsadbou musí byť rastlina dezinfikovaná ponorením do 3% roztoku síranu meďnatého..

Na výsadbu lezeckých ruží potrebujete pomerne veľký otvor 50 x 50 cm. Ak je vysadených niekoľko rastlín naraz, vzdialenosť medzi nimi by mala byť najmenej meter. Horná vrstva pôdy sa predbežne odstráni a zmieša s hnojom (bude stačiť polovica vedra). Časť výsledného substrátu sa naleje do otvoru a potom sa výdatne zaleje. To všetko by ste mali urobiť niekoľko dní pred priamym vysadením kríkov..

Pred výsadbou je potrebné pripraviť aj sadenice. Ich korene sú ošetrené špeciálnym roztokom, ktorý bude chrániť rastlinu. Na jeho prípravu sa 1 tabuľka rozpustí v 0,5 l vody. Heteroauxín a 3 tablety. Fosforobacterin. Hotový roztok sa naleje do hlinenej kaše (9,5 l). Korene ruže by ste do nej mali spustiť tesne pred premiestnením kríka do výsadbovej jamy. Krík je umiestnený na malom kopci vytvorenom zo zmesi zeme a hnoja. Korene rastliny sa opatrne narovnávajú, pričom sa nesmie zabudnúť na prehĺbenie oblasti štepenia na dostatočnú vzdialenosť. Pri výsadbe samokorenených ruží by mal byť koreňový krk zakopaný najmenej 5 cm. Potom je diera pokrytá zvyškami zmesi pôdy a hnoja a dobre podbíja pôdu..

  Pravidlá prerezávania ruží na jar pre lepšie kvitnutie

Vysadené rastliny výdatne zalejeme. Potom, čo absorbuje vlhkosť a pokles zeme, sa hnojová pôda opäť naleje do otvoru a potom sa kríky nahromadia do výšky najmenej 20 cm..

Výsadba na jar

Výsadba lezeckej ruže na jar

Jesenné výsadby sa vyvíjajú aktívnejšie ako jarné a rýchlo ich predbiehajú. Popínavé ruže vysadené na jar sú považované za náročnejšie a vyžadujú si starostlivejšiu údržbu. Pred vysadením takýchto sadeníc sa ich korene odrežú na dĺžku 30 cm a stonky – až 15 – 20 cm. Po výsadbe sa kríky tiež zalejú a vylejú. Zhora by mali byť pokryté filmom, ktorý organizuje improvizovaný skleník. Prístrešok sa krátko odstráni denne na vetranie – najskôr bude stačiť niekoľko minút. Postupne sa zvyšuje doba pobytu kríka vo vzduchu. Potom, čo hrozba mrazu úplne pominie, sa film úplne odstráni a oblasť v blízkosti kríka sa mulčuje rašelinou alebo niečím iným. Ak sa sadenice ruží vysadia neskoro na jar, keď sa konečne ustálilo teplé počasie, a vonku je už dosť sucho, diery sa mulčujú bezprostredne po výsadbe.

Starostlivosť o lezenie ruží

Starostlivosť o lezenie ruží

Aby ste zachovali krásu a zdravie popínavej ruže, mali by ste sa o kvet pravidelne starať. Hlavné postupy starostlivosti o výsadby budú spočívať v včasnom vykonávaní štandardných činností – zalievaní, kŕmení a prerezávaní, ako aj v pravidelnej kontrole prítomnosti škodcov alebo prejavov chorôb. Ruže budú tiež potrebovať adekvátnu podporu..

Zalievanie

Popínavé ruže sú považované za rastliny odolné voči suchu, preto nepotrebujú výdatnú zálievku. Príliš suché počasie však môže viesť k inhibícii vývoja kríka a k zmenšovaniu jeho kvetov. Aby nedošlo k nadmernému navlhčeniu pôdy, rastliny by mali byť napojené pomerne často, ale s mierou. Pri zalievaní každých 7-10 dní môže jeden krík zobrať až 20 litrov vody, presné množstvo však závisí od množstva zrážok. Aby voda z otvoru nevytekala, mala by byť obklopená malým hlineným valom. Niekoľko dní po takom zalievaní je potrebné uvoľniť oblasť okolo kríka do hĺbky 5-6 cm, čím sa zvýši tok vzduchu ku koreňom rastliny a tiež sa pomôže zachovať vlhkosť v pôde. Mulčovanie pomôže znížiť potrebu uvoľňovania a polievania..

PLAID ROSE. Odchod PRED, PO a POČAS kvitnutia. Zavlažovanie a kŕmeniePLAID ROSE. Odchod PRED, PO a POČAS kvitnutia. Zavlažovanie a kŕmenie

Top dressing

Mladé sadenice popínavých ruží nebudú potrebovať kŕmenie až do konca letnej sezóny. Počas tohto obdobia zostáva v pôde dostatok živín na ich úplný rozvoj. Bližšie k jeseni sú kríky kŕmené tekutými potašovými zlúčeninami. Tento vrchný obväz pomôže pripraviť kvetinu na zimu. Infúzie dreveného popola je možné použiť ako hnojivo..

Od druhého roku života sadenice sa do pôdy striedavo zavádzajú organické látky a minerálne kompozície. Kríky od 3 rokov a staršie sú kŕmené výlučne organickými látkami. Ako optimálne výživové zloženie môžete použiť roztok hnoja alebo iného podobného hnojiva (1 liter) a popola z dreva (1 polievková lyžica) na 10 litrov vody. V období aktívneho rastu výsadieb by sa mali kŕmiť asi 5 -krát, ale počas kvitnutia ruží by sa hnojenie nemalo.

Inštalácia podpory

Inštalácia podpery pre lezenie ruží

Horolezecké ruže vyžadujú prítomnosť podpery, ale jej typ a materiál je možné zvoliť úplne voľne. Na trhu je veľa hotových oblúkov, mriežok a upevnení z dreva alebo kovu. Za týmto účelom môžete prispôsobiť dosky alebo vetvičky už v záhrade, starom strome alebo stene akejkoľvek budovy. Pri umiestňovaní ruží vedľa budov je potrebné pamätať na to, že z nich musia rásť vo vzdialenosti najmenej pol metra. Na pripevnenie stoniek k stene sú umiestnené vodítka alebo mriežky, na ktorých sa rastliny môžu prichytiť. Podpera by mala byť umiestnená vo vzdialenosti 30-50 cm od kríkov.

Čím skôr bude krík nasadený na podperu, tým lepšie. Obvykle sa inštaluje súčasne s výsadbou sadeníc. Na rozdiel od viniča, ktorý je tkaný sám, ruže je potrebné pripevniť na podpery. Správny podväzok vám umožní vytvoriť krajší krík, chrániť jeho výhonky pred poškodením a podporovať bohatšie kvitnutie. Umiestnenie ružových výhonkov na podpore hrá dôležitú úlohu pri tvorbe ich púčikov. Takže keď sú stonky horizontálne alebo v miernom uhle, kvety sa vytvoria po celej dĺžke. Ak majú stonky zvislú polohu, môže kvitnúť iba horná časť výhonku, pretože bude sa aktívne vyvíjať do dĺžky. Preto pred pustením výhonkov hore musíte počkať na tvorbu pukov alebo ohnúť vrcholy výhonkov, aby sa stimuloval rast bočných kvitnúcich vetiev. Aby sa uľahčilo jesenné odstraňovanie, vetvy sa špirálovito otáčajú na zvislé podpery.

Na podväzok spravidla používajú plastové špagáty, držiaky alebo špeciálne podväzkové pásy zo syntetických vlákien. Neodporúča sa upevňovať ruže drôtom, aj keď boli predtým zabalené do mäkšieho materiálu – papiera alebo textilu. Takéto riešenie bude pre krík príliš traumatické. Nepoužívajú sa ani materiály absorbujúce vlhkosť – môžu sa stať zdrojom baktérií. Výhonky sa pokúšajú bezpečne upevniť na podperu, aby nedošlo k poškodeniu stonky, ponechávajúc priestor na jej následné zahustenie. Body upevnenia a samotná podpera sa pravidelne kontrolujú, aby sa zaistila ich spoľahlivosť. Rastúci krík s dlhými výhonkami má veľkú váhu, navyše sa podpera môže nakloniť pred silným vetrom. Prerušenie povrazu alebo problémy s podperou môžu spôsobiť značné poškodenie puzdra, takže včasná kontrola zaistí proti takémuto rušeniu.

Podpery vyrobené z plastu alebo dreva sa pre rastliny považujú za bezpečnejšie ako kovové. Tie sa v teple zahrievajú a v noci sú príliš chladné. Plastové konštrukcie však môžu byť pre ťažké kríky príliš krehké a drevené podpery môžu spôsobiť choroby. Aby sa tomu zabránilo, mali by ste sa o ne starať. Každý rok pred podväzkom musí byť takáto konštrukcia vyčistená a natretá a ošetrené terapeutickým a profylaktickým postrekom spolu s kríkom..

Prenos

Lezenie po transplantácii ruží

Dospelé rastliny potrebujú opätovnú výsadbu, iba ak rastú na nevhodnom mieste, a preto často ochorejú alebo trpia chladom a vetrom. Transplantácia popínavých ruží sa musí vykonať v prvej polovici jesene, aby mal krík čas pred mrazom zakoreniť. Transplantácia sa niekedy vykonáva na jar, ale v tomto prípade je potrebné mať čas na dokončenie všetkých postupov predtým, ako sa púčiky na kríkoch začnú prebúdzať.

Pred pohybom sa výhonky kríka oddelia od podpery. U popínavých odrôd sa čerstvé výhonky neodstraňujú, ale ich vrcholy sa koncom augusta jednoducho pricvaknú. Takéto akcie prispejú k ich tuhosti. Výhonky staršie ako 2 roky je potrebné zastrihnúť. Pri ružiach iných skupín musia byť všetky dlhé výhonky skrátené na polovicu..

Krík, oslobodený od podpery a odrezaný, je opatrne vykopaný do kruhu a ustupuje od stredu asi o 2 bajonety lopaty. Koreňový systém kríkov môže dosiahnuť pôsobivú hĺbku, ale musíte sa pokúsiť ho úplne vykopať. Čím menej škody na ňom spôsobíte, tým lepšie bude ruža odolávať transplantácii. Odstránený krík sa očistí od zeme a starostlivo sa preskúma jeho koreňový systém. Všetky nezdravé alebo visiace hroty koreňov odstránime nožnicami na prerezávanie. Potom môžete krík presunúť na nové miesto. Tam sa jej korene opatrne narovnajú a potom sa posypú zeminou a pošliapu sa po kruhu kmeňa. Transplantovaný krík je správne napojený a niekoľko dní po konečnom zmrštení sa naleje potrebná zemina a rastlina sa postrekuje.

Prerezávanie popínavých ruží

Prerezávanie popínavých ruží

Kedy strihať popínavé ruže

Popínavé ruže je potrebné pravidelne strihať. Takéto akcie vám umožnia vytvoriť korunu rastliny, dodať kvitnutiu nádheru a dať kríku elegantnejší vzhľad. Správny rez tiež umožní ružiam dlhšie kvitnúť. Prerezávanie sa zvyčajne vykonáva na jar alebo na jeseň..

Väčšina súkvetí týchto ruží sa tvorí na stonkách minulého roka. Na začiatku obdobia rastu sa zo všetkých skupín rastlín odstránia suché stonky a mrazom obhrýzané oblasti konárov. Hroty konárov sa zároveň skracujú na najsilnejší púčik. Následné prerezávanie bude individuálnejšie – súvisí s počtom kvitnúcich vĺn konkrétnej odrody..

Ako strihať

Orezávanie spletenej jarnej ruže / tvarovanie kríka, odrezkyOrezanie spletenej jarnej ruže / tvarovanie kríka, odrezky

Lezenie na odrody ruží, ktoré kvitnú iba raz za teplú sezónu, tvorí kvety na minuloročných konároch. Vyblednuté (bazálne) výhonky sú nahradené mladými, regeneračnými. Ich počet dosahuje 10. Ruže na takýchto vetvách sa objavia až budúci rok. Aby sa im uvoľnilo miesto, vyblednuté vetvy sa režú pri koreni. Na tento postup je najvhodnejšie jesenné obdobie v rámci predzimnej prípravy..

Ak odroda v lete niekoľkokrát kvitne, na jej hlavných vetvách sa vytvoria kvitnúce výhonky rôzneho veku (2-5 rokov). Do piateho roku života kvitnutie týchto vetiev výrazne klesá. Aby sa tomu zabránilo, vo 4. alebo 5. roku vývoja hlavných výhonkov sú na začiatku jari prerezané na koreň. Na kríkoch teda zostanú najmenej 3 mladé jednoročné regeneračné výhonky a až 7 hlavných stoniek s kvetmi. Nadmerný rast bude mať zlý vplyv na kvitnutie, takže na kríku by nemalo zostať viac ako 10 výhonkov..

  Ružové kúzlo

Väčšina týchto ruží vytvára púčiky aj na prezimovaných konároch. Z tohto dôvodu sa na jar pokúšajú odrezať iba vrcholy s nedostatočne vyvinutými púčikmi..

Podľa špeciálnych pravidiel sa vykonáva prerezávanie mladých sadeníc naštepených na šípky. Kým jej koreňový systém nevyhynul a ruža si nevytvorila vlastné korene, do niekoľkých rokov budú musieť byť šípky z kríka odstránené..

Popínavé ruže po odkvitnutí

Popínavé ruže po odkvitnutí

Čo robiť, keď popínavé ruže vybledli

Začiatkom jesene sa už lezenie ružových kríkov začína pripravovať na nadchádzajúcu zimu. Od konca augusta sa už nepolievajú ani nepúšťajú, aby nestimulovali výsadbu k rastu. Dusíkaté hnojivá sú nahradené potašovými hnojivami. Môžete tiež použiť špeciálne jesenné formulácie. Napríklad na konci leta môžete výsadbu kŕmiť zmesou superfosfátu (25 g), síranu draselného (10 g) a kyseliny boritej (2,5 g), zriedeného v 10 litroch vody. Zmes sa aplikuje pod kríky, 0,5 litra na rastlinu. Hnojivá sa môžu pohodlne aplikovať listovou metódou, ale koncentrácia kompozícií sa v tomto prípade zníži trikrát. Po 2 týždňoch sa kŕmenie opakuje.

Okolo polovice októbra sa vykonáva vhodné prerezávanie kríkov. Spolu s postihnutými alebo zlomenými vetvami je potrebné odrezať mäkké nezrelé vrcholy výhonkov – inak zmrznú. Z výhonkov sa tiež odstráni lístie a zvyšné kvety, aby sa zabránilo možnému rozpadu..

Horolezecké ruže budú potrebovať úkryt, ale na to sa kríky najskôr odstránia z podper a opatrne položia na zem. Všetky postupy je potrebné vykonať vopred, pri teplote nad nulou – v dôsledku studeného prasknutia pod nulou môže šťava v stonkách zamrznúť, v dôsledku čoho vetvy kríka stratia svoju pružnosť a môžu sa ľahko zlomiť.

Najjednoduchší proces odstránenia z podpery sa vyskytuje u mladých rastlín; položiť dospelú ružu na zem nie je také jednoduché. Aby nedošlo k poškodeniu kríka, pokladanie sa vykonáva postupne, v priebehu týždňa. Za týmto účelom je horná časť výhonkov zviazaná lanom a postupne sa ohýba k zemi. Na tento účel sa niekedy používa mobilná záťaž. Pokúšajú sa položiť ohnuté výhonky k sebe a opatrne ich fixovať tak, aby sa ich tŕne navzájom nedotýkali. V tejto polohe môžu kríky stráviť niekoľko týždňov bez prístrešia..

Prístrešok na zimu

Útočisko lezenie ruží na zimu

Bezpečnosť popínavých ruží v nasledujúcej sezóne, ako aj množstvo ich kvitnutia, závisí od správneho úkrytu. Mnoho odrôd nevyhodí na zimu lístie, niektoré dokonca naďalej kvitnú. S nástupom chladného počasia sa vývoj kríkov zastaví, ale s rozmrazovaním môžu rastliny opäť obnoviť tok miazgy. Vďaka tejto vlastnosti sú kríky obzvlášť citlivé na teplotné extrémy. Vedie k praskaniu výhonkov, a tým k rozvoju chorôb..

Ruže by mali byť prikryté, keď sa vonku ochladí -5 stupňov. V teplejšom počasí nebudú rastliny potrebovať ochranu – mierne prechladnutie im umožní dostatočne stvrdnúť. Nadmerné teplo prístrešku môže navyše spôsobiť rast alebo útlm..

Suchý deň a pokojné počasie sú najvhodnejšie na ochranu výsadby. Ružové mihalnice sú zviazané lanom a potom položené na lôžko zo suchého lístia. Namiesto toho môžete použiť smrekové konáre alebo penu. Hlavnou vecou nie je položiť stonky na holú zem. Krík je pritlačený alebo ľahko pripevnený k vrhu. Zhora je pokrytá suchou trávou alebo listami alebo pokrytá zvyšnými smrekovými vetvami. Kruh v blízkosti kmeňa sa vyčistí, potom sa oblasť v spodnej časti kríka dodatočne pokryje pieskom alebo zeminou do výšky až 30 cm. Zhora sú ruže pokryté akýmkoľvek vodotesným materiálom: filmom, hustým lutrasilom. alebo strešný materiál. Súčasne musí medzi puzdrom a krycím materiálom zostať prívod vzduchu. Umožní rýchlejšie utiahnutie trhlín na výhonkoch..

Niekedy je prístrešok pretiahnutý cez rámy oblúkov, dosiek alebo drevených štítov umiestnených nad ružami. V tomto prípade by sa biče nemali dotýkať stien rámu. Ak ruže rastú na kompaktnom oblúku, môžete ich izolovať priamo na podperu. Rastliny sú zabalené do vrstiev pytloviny alebo pokryté smrekovými vetvami a potom je konštrukcia upevnená lanami. Ak ruže rastú na odnímateľnej mreži, vyberú sa a prikryjú kríkom..

Starostlivosť o popínavé ruže v zime

Ak sa topenie začne v zime, odporúča sa na krátky čas otvoriť hornú vrstvu prístrešku. Čerstvý vzduch bude mať pozitívny vplyv na zimovanie výsadby. Listy a smrekové konáre sa neodstraňujú. S príchodom jarnejšieho počasia je úkryt úplne odstránený – inak budú lezecké ruže príliš horúce a začnú ich bolieť, ale smrekové konáre sú stále ponechané. Kríky bude môcť chrániť v prípade opakujúcich sa mrazov. Kríky sa spravidla do mája úplne otvoria.

Škodcovia a choroby

Škodcovia a choroby popínavých ruží

Hlavnými škodcami popínavých ruží sú roztoče a vošky. Ak sa na pristátiach objavili iba malé skupiny hmyzu, môžete sa pokúsiť ich odstrániť pomocou ľudových prostriedkov. Veľmi malý ostrov vošiek je možné odstrániť ručne pomocou rukavíc a držaním postihnutého výhonku. Ak sa škodcovia už dostatočne premnožili, táto metóda nepomôže..

V počiatočných štádiách infekcie môžu byť kríky ošetrené mydlovou vodou. Za týmto účelom sa mydlo tretí na strúhadle a zriedi sa vodou. Roztok sa ponechá, kým sa čipy úplne nerozpustia, a potom sa prefiltruje a pomocou rozprašovača sa nanesie na kríky. Ak metóda nepomôže, mali by ste sa uchýliť k silnejším liekom. Mali by ste si vybrať výrobky, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby bojovali proti zodpovedajúcim škodcom na hrozne alebo ružiach. Na aplikáciu insekticídu je zvolený pokojný a jasný deň, aby sa kompozícia nevyplavila zrážkami a neodniesla sa nabok.

Roztoče sa môžu objaviť na kríkoch v horúcom a suchom počasí, ak sú kríky zalievané pomerne zriedka. Škodcovia sa usadzujú na morskej strane listov a živia sa miazgou. Postihnuté rastliny získavajú striebristo zelenú farbu. Medzi ľudové lieky, ktoré pomáhajú v boji proti kliešťom, patria infúzie rebríčka, tabaku, makhorky alebo paliny. Do troch dní po ošetrení takýmito infúziami by väčšina škodcov alebo celá ich populácia mala zomrieť, ale príprava týchto finančných prostriedkov vyžaduje určitý čas. Takže infúzia paliny je pripravená z čerstvej byliny paliny. Vedro vody bude vyžadovať 0,5 kg zelene. Kompozícia sa má podávať infúziou asi 2 týždne, potom sa zriedi vodou v pomere 1:10. Súčasne je potrebné ošetriť roztokom nielen nadzemnú časť kríka, ale tiež s ním vylievať pôdu v blízkosti výsadieb. Fitoverm možno použiť na rýchlejšie usmrtenie kliešťov. Obvykle po 2 týždňoch by mali byť kríky znova ošetrené – všetky dávky a plán postreku budú uvedené v návode na liek.

Na popínavých ružiach sa môžu objaviť ďalší záhradní škodcovia. Správna starostlivosť o kvety je považovaná za najlepší prostriedok proti ich výskytu. Na zdravé rastliny sa menej pravdepodobne zameriava škodlivý hmyz. Na ďalšiu ochranu kvetov môžete v blízkosti kríkov ruží vysadiť rastliny odpudzujúce hmyz, napríklad nechtík.

Na jeseň by mali byť kríky ošetrené na profylaxiu: na ne sa aplikuje roztok zmesi Bordeaux.

Medzi hlavné choroby popínavých ruží patrí sivá hniloba a múčnatka, ako aj rakovina baktérií, špinenie a koniotikum..

Bakteriálna rakovina

Popínavá ruža bakteriálna rakovina

Na kríkoch sa objavujú výrastky, pripomínajúce mäkké hľuzy. Časom stmavnú a stvrdnú, čo povedie k vysušeniu a odumretiu celého kríka. Táto choroba sa považuje za nevyliečiteľnú, preto by sa jej prevencii mala venovať osobitná pozornosť. Pred kúpou sa sadenice ruží starostlivo preskúmajú a pred výsadbou sa dôkladne vydezinfikujú, pričom sa korene rastliny nechajú niekoľko minút v 3% roztoku síranu meďnatého. Môžete sa pokúsiť odstrániť malé lézie dospelého kríka: tieto oblasti sú ihneď odrezané a sekcie sú pri výsadbe ošetrené rovnakým roztokom ako korene.

Coniotirium

Horolezecké ruže Coniotirium

Plesňová infekcia stoniek, nazývaná tiež popálenina kôry. Táto choroba sa niekedy považuje aj za rakovinu. Jeho znaky sa zvyčajne objavujú na jar, keď sa kríky po zimovaní otvoria. Kôra vetiev zároveň získava červenohnedé škvrny, ktoré časom stmavnú a šíria sa okolo vetvy ako prsteň. Choré výhonky, ktoré si všimnú tieto znaky, sú okamžite odrezané a pokúšajú sa zachytiť malé časti zdravého tkaniva. Aby sa zabránilo šíreniu huby, sú odrezky zničené.

Na profylaxiu na jeseň musia byť kríky kŕmené potašom, a nie zlúčeninami dusíka. Tento krok umožní rastlinám posilniť výhonky. Počas obdobia rozmrazovania musí byť prístrešok mierne otvorený na vetranie, aby sa kríky nezablokovali.

Múčnatka

Múčnatka na popínavých ružiach

Nadzemné časti kríka sú pokryté svetlým kvetom, ktorý nakoniec získa hnedastú farbu. Kríky sú zvyčajne ovplyvnené múčnatkou kvôli vysokej vlhkosti a náhlym zmenám teploty. Situáciu môže zhoršiť prebytok dusíka v pôde, ako aj nesprávny plán zavlažovania..

Ovplyvnené časti rastlín sa zničia a zvyšok puzdra sa spracuje roztokom vitriolu medi (2%) alebo železa (3%).

Čierna bodka

Čierna škvrna popínavých ruží

Vonkajšia časť lístia je pokrytá tmavo červenohnedými škvrnami so žltým obrysom. Rastú a spájajú sa, čo vedie k vädnutiu a smrti celého listu. Aby sa zabránilo takémuto ochoreniu na jeseň, mali by byť pod kríky aplikované kompozície draslík-fosfor. Na ruže sa pôsobí 3% roztokom zmesi Bordeaux alebo rovnakým roztokom síranu železnatého, pričom sa vykonajú tri ošetrenia v intervale jedného týždňa.

  Vráskavá ruža

Sivá hniloba

Sivá hniloba popínavých ruží

Táto choroba výrazne ovplyvňuje zdravie kríka a môže doslova postihnúť všetky jeho časti. Chátrajúca ruža stráca dekoratívny efekt a kvitne oveľa slabšie. Silne postihnutú rastlinu nie je možné zachrániť; bude musieť byť odstránená z miesta a spálená. V počiatočných štádiách sa choroba dá vyliečiť. Za týmto účelom sa puzdro ošetrí roztokom kvapaliny Bordeaux (50 g na 5 l vody). Na úplné vyliečenie je potrebné vykonať asi 4 ošetrenia s týždennými prestávkami..

V niektorých prípadoch nie je slabý kvet považovaný za symptóm ochorenia. Takto sa môžu správať spočiatku nízko kvitnúce sadenice alebo kríky vysadené na nevhodnom mieste alebo do pôdy, ktorá je pre ružu neúspešná. Dôvodom nedostatočného kvitnutia môže byť zmrazenie starých stoniek rastlín..

Chovné metódy pre popínavé ruže

Popínavé ruže je možné množiť pomocou ich semien. Obvykle sa nakupujú v obchode alebo sa zbierajú z existujúcich kríkov. V tomto prípade však nie je zaručený prenos odrodových vlastností a pestovaný krík sa môže ukázať ako doslova akýkoľvek.

Na reprodukciu sa často používajú aj vegetatívne metódy: odrezky a tvorba vrstiev, ako aj štepenie.

Pestovanie zo semien

Pestovanie popínavých ruží zo semien

Horolezecké semená ruží sa tvoria v rovnakých bobuliach ako šípky. Ich trvanlivosť je asi 1,5 roka. Pred výsadbou potrebujú pomerne dlhé spracovanie. Pred výsadbou musia byť semená uchovávané v 3% peroxidu vodíka asi pol hodiny, aby boli chránené pred výskytom plesní. Potom začnú stratifikáciu: semená sa umiestnia do bavlnených podložiek alebo gázy namočenej v peroxidu vodíka, vložia sa do plastového vrecka a uchovávajú sa v zeleninovom oddelení chladničky asi 1,5 mesiaca. Semeno je pravidelne vetrané. Keď sa vytvorí forma, semená sa umyjú, znova sa ošetria peroxidom a nahradia sa čerstvou gázou. Počas tohto obdobia by sa semená mali vyliahnuť. Sadenice sa vysádzajú do rašelinových tabliet alebo do malých nádob naplnených mierne kyslou pôdou. Semená sú zakopané 1 cm a na vrch sú posypané perlitom – tento kompost ochráni rastliny pred vznikom „čiernej nohy“. Kým sa klíčky neobjavia, môžete výsadbu pokračovať pod sklom alebo sáčkom..

Denné hodiny na pestovanie sadeníc ruží by mali byť aspoň 10 hodín. Klíčky sa polievajú, ako pôda schne. S náležitou starostlivosťou, niekoľko mesiacov po vzniku výhonkov, začnú kríky vytvárať púčiky a po ďalšom mesiaci kvitnú. Niektorí pestovatelia odporúčajú odrezať prvé púčiky, aby rastlina nasmerovala všetky svoje sily na nadchádzajúce zakorenenie a nevyčerpávala sa. Pred výsadbou v záhrade môžu byť sadenice kŕmené slabým komplexným zložením. Na jar sa výsledné sadenice prenesú na zem. Starostlivosť o takéto ruže sa nebude líšiť od starostlivosti o kríky pre dospelých..

Rezne

Rezanie lezeckých ruží

Popínavé ruže sa množia najľahšie odrezkami. V tejto kapacite môžete použiť oba kusy starých vyblednutých a kvitnúcich stoniek. Zber materiálu sa vykonáva od polovice júna do začiatku augusta. Spodný rez sa robí pod púčikom a pokúša sa odrezať vetvu pod uhlom 45 stupňov. V tomto prípade sa horný rez vykonáva čo najvyššie nad obličkou v pravom uhle. Každá stopka musí mať najmenej pár internódií. Spodné listy sú odrezané zo segmentu, horné sú prerezané na polovicu. Ošetrenie dolného rezu stimulantom sa spravidla nevyžaduje, s výnimkou množenia dlho zakorenených odrôd..

Odrezky sa vysádzajú do zmesi zeme a piesku alebo čistej piesočnatej pôdy do hĺbky 1 cm, sadenice sú na vrchu pokryté priehľadnou nádobou alebo fľašou. Pristátia by mali byť udržiavané na pomerne svetlom mieste, ale nie na priamom svetle. Pokúšajú sa zalievať bez odstránenia uzáveru.

Reprodukcia vrstvením

Rozmnožovanie popínavých ruží vrstvením

Na získanie vrstvenia na jar sa nad jedným z púčikov urobí rez. Potom sa výhonok s rezom vloží do predtým pripravenej drážky asi 10 až 15 cm širokej a hlbokej. Na jeho dno sa položí humus a na vrch sa posype vrstvou zeminy. Výhonok je dobre zafixovaný v drážke a potom sa do miesta prehĺbenia naleje vyvýšenina. Vrstvy budú potrebovať pravidelné zavlažovanie. Nasledujúcu jar môže byť výsledná rastlina oddelená od hlavného kríka a transplantovaná.

Štepenie popínavých ruží

Štepenie popínavých ruží

Zaštepenie ružového oka na oddenky šípky sa nazýva pučanie. Tento postup sa vykonáva v auguste. Pred štepením použite šípkový ker druhu vhodného do podpníka. Zalieva sa a potom sa urobí rez v tvare T na koreňovom krčku podpníkovej rastliny. Kôra je zároveň mierne vypáčená, aby sa vzdialila od dreva. Oko-púčik je odrezaný pred štepením popínavej ruže a pokúša sa zachytiť nielen samotný púčik, ale aj časť kôry a konárov. Oko sa vloží do rezu tak, aby čo najtesnejšie prilieha, a potom je táto oblasť pevne zabalená špeciálnym filmom na pučanie. Potom sa šípkový prášok spuddy pokúsi pokryť pôdou 5 cm nad okom. Po pol mesiaci môže byť film mierne oslabený a na jar nasledujúcej sezóny ho možno úplne odstrániť..

Na jar sa násada prereže asi 0,5 cm nad štepom a ošetrí záhradným lakom. Potom sa krík trochu spudne. Po niekoľkých týždňoch začne kukátko klíčiť. Po vytvorení 4-listových dosiek sa výhonok zovrie. To isté urobte so všetkými mladými vetvičkami, aby ste vytvorili úhľadný, rozvetvený krík..

Lezenie na odrody ruží s fotografiami a menami

DÁVAJTE JEDNODUCHÉ RUŽOVÉ ROSTLINY !!! TOP 10 NAJLEPŠÍCH ODRODÍ / Sprievodca záhradouDÁVAJTE JEDNODUCHÉ RUŽOVÉ ROSTLINY !!! TOP 10 NAJLEPŠÍCH ODRODÍ / Sprievodca záhradou

Z mnohých odrôd popínavých ruží sa za najznámejšie považujú tieto:

Rambler (malokveté popínavé ruže)

Bobby James

Horolezectvo Rose Bobby James

Výška kríkov takejto ruže môže dosiahnuť až 8 m. Ich kríky sú rozložené na 3 m. Mnoho jemných krémovo sfarbených kvetov do veľkosti 5 cm takmer úplne skrýva jasne zelené listy. Kvety majú pižmovú vôňu. Odroda je považovaná za mrazuvzdornú, ale potrebuje veľa priestoru a silné podpery..

Rachotiaci rektor

Horolezectvo rektor Rambling

Výhonky dlhé až 5 m sú pokryté listami svetlo zeleného odtieňa. Kvety majú polodvojitú štruktúru a krémovú farbu, na jasnom slnku blednúcom do biela. Veľkosť jednotlivých kvetov je dostatočne malá, ale spolu tvoria veľké racemózne súkvetia. Môžu obsahovať až 40 kvetov. Takúto rastlinu je možné pestovať aj ako krík.

Super Excelsa

Horolezecká ruža Super Excels

Odroda tvorí 2 metrové kríky s rovnakou šírkou. Kvitnú na nich dvojité kvety jasnej karmínovej farby. Zhromažďujú sa v klastrových súkvetiach. Kvitnutie pokračuje až do konca leta, ale kvety na slnku blednú. Táto ruža je odolná voči múčnatke a vysokej mrazuvzdornosti..

Lezenie a lezenie (veľkokveté odrody)

Škriatok

Lezenie na škriatka Rose

Táto ruža je vzpriamený krík s výškou asi 2,5 m. Šírka koruny dosahuje 1,5 m. Kvety sú husto dvojité, až do priemeru 14 cm. Ich farba je svetlá, žltozelená. Tieto ruže majú ovocnú arómu a objavujú sa na kríkoch až do konca leta. Odroda je odolná voči chorobám.

Santana

Horolezecká ruža Santana

Odroda je krík vysoký až 4 m, zdobený bohatými zelenými listami a polodvojitými kvetmi. Majú zamatové okvetné lístky tmavočervenej farby a pomerne veľké (až 10 cm) veľkosti. Odroda sa vyznačuje mrazuvzdornosťou a dobrou imunitou. V lete kvitne niekoľkokrát..

Polka

Lezecká ruža Polka

Kríky veľké viac ako 2 m. Listy sú lesklé, tmavozelené. Veľkosť kvetov dosahuje 12 cm, majú veľký počet okvetných lístkov marhule. V lete rastlina kvitne až 3 -krát. Odroda je odolná voči múčnatke, je však dostatočne teplomilná a vyžaduje si plnohodnotný úkryt..

Indigoletta

Horolezecká ruža Indigoletta

Výkonné rýchlo rastúce kríky až do výšky 3 m a šírky až 1,5 m. Olistenie je silné, tmavozelené. Kvety sú namaľované v neobvyklom orgovánovom odtieni. Majú pomerne veľkú (až 10 cm) veľkosť a príjemnú arómu. V lete je pozorovaných niekoľko vĺn kvitnutia. Odroda je pozoruhodná svojou odolnosťou voči chorobám..

Kordové hybridy

Tieto odrody popínavých ruží nie sú klasifikované ako samostatná skupina, ale sú klasifikované ako horolezectvo. Také ruže sa získavajú na základe druhov rugoza a vihurayana a majú množstvo vlastných vlastností..

Lagúna

Lezenie po ružovej lagúne

Výška kríkov dosahuje 3 m a priemer je asi 1 m. Voňavé kvetenstvo-kefy zahŕňajú veľké (až 10 cm) kvety tmavo ružovej farby. Počas sezóny kvitnú dve vlny. Odroda je odolná voči múčnatke a čiernym nohám.

Zlatá brána

Horolezecká ruža Zlatá brána

Kríky tejto odrody tvoria veľa výhonkov. Výška rastliny dosahuje 3,5 m. Kvetenstvo zahŕňa polodvojité (až 10 cm v priemere) kvety zlatožltej farby so silnou ovocnou arómou. Kvitnutie prebieha v dvoch vlnách.

Sympatia

Lezenie ružovej sympatie

Odroda tvorí rozvetvené kríky až do výšky 3 m a šírky do 2 m. Malé kvetenstvo je tvorené jasne červenými kvetmi. Prvá vlna kvitnutia je považovaná za najhojnejšiu, nasledujúce časy v lete krík kvitne slabšie. Takáto ruža má rýchly vývoj a je vysoko odolná voči mrazu, zmenám počasia a vplyvom chorôb..