Sýrsky ibištek (záhrada)

Sýrsky ibištek (záhrada)

Na jar, na vrchole letnej chaty, v čase, keď sa na trhoch rozvíja predaj sadeníc ruží a záhradných rastlín, často vidíme nenápadné sadenice, ktoré sa podľa predajcov nazývajú „ibišteky“ . Mnoho pestovateľov kvetov pozná ibištek ako izbovú rastlinu – čínsku ružu, a to ich mätie, pretože sa predáva ako záhradný kvet, podobne ako hortenzie, ruže a ďalšie záhradné kvetinové plodiny. To nie je vôbec prekvapujúce – záhradný ibištek, ktorému sa hovorí „sýrsky ibištek“, sa skutočne predáva..

Dnes je v prírode asi 200 druhov rôznych ibištekov, všetky rastú v tropickom podnebí a v našom, bohužiaľ, absolútne nedokážu prežiť. V miernom podnebí sa môže cítiť celkom dobre, samozrejme za predpokladu, že na zimu bude izolovaný a pokrytý rovnakým spôsobom, ako sa to zvyčajne robí so záhradnými ružami. Ak sú v podnebí, kde sú vysadené zimy, dosť teplé, existuje takmer 100% záruka, že kvetina zakorení a každé leto poteší svojim neobvykle krásnym kvitnutím..

Záhradný ibištek vyžaduje malú údržbu

Záhradný ibištek si vyžaduje veľa starostlivosti. Hlavnou podmienkou výsadby v pôde je dobré osvetlenie. Kvet nemá rád tieň, iba s dostatočným množstvom ultrafialového svetla vás kvetina poteší sviežim kvitnutím v záhrade. Sýrsky ibištek dokonale koexistuje s akýmikoľvek odrodami ruží. Dorastá do výšky 1,5 metra a má pomerne kompaktný tvar. Ibištek je považovaný za ideálnu rastlinu do ružovej záhrady alebo skalky.

Ibištek tiež vyzerá veľmi dobre ako jedna rastlina pri zdobení krajiny. Ak žijete v teplom podnebí, vysaďte okolo neho levanduľové kríky. Je veľmi krásny a taktiež levanduľová vôňa ochráni sýrsky ibištek pred voškami a hmyzom. Táto rastlina existuje 2 typov: froté a ne froté odrody. Pri kúpe rastliny stojí za to pamätať, že froté odrody lepšie tolerujú zimu a sú odolnejšie voči mrazu..

Sýrsky ibištek nepotrebuje žiadnu špeciálnu pôdu. Dobre zakorení na tom istom, na ktorý tradične sadíte ruže. Musí byť dostatočne priepustný a výživný..

  Popínavé ruže

Sýrsky ibištek nepotrebuje špeciálnu pôdu

Kvet je zvyčajne polievaný striedmo, pretože nepotrebuje intenzívnu zálievku a môže kvôli tomu dokonca zmiznúť. Musíte však tiež sledovať rýchlosť vysychania pôdy, pretože v lete v horúcom podnebí môže kvetina potrebovať denné zalievanie. V období aktívneho rastu a kvitnutia (jún-september) potrebuje táto záhradná kultúra pravidelné kŕmenie záhradnými hnojivami, ktoré majú vysoký obsah fosforu. Sýrsky ibištek sa zvyčajne naleje každé dva týždne. A aby sa zima pre rastlinu nestala stresom – na jeseň je kŕmená draselným hnojivom.

Ak začínate s touto rastlinou prvýkrát, je lepšie kúpiť hotové silné sadenice s trvalo vyvinutým koreňovým systémom. Zvlášť ak chcete pestovať sýrsky ibištek v chladnom podnebí. Rastlina cez leto zakorení, zosilnie, pripravíte ju na zimu a bezpečne ju prežije. Napriek tomu, že sa rastlina množí hlavne sadenicami odrezkami, existuje aj iná možnosť pestovania tejto záhradnej plodiny – zo semien. Vysádzajú sa do pôdy na jar, keď nie sú nočné mrazy a zem sa dostatočne zahriala.

Ak sa rozhodnete pestovať kvet z odrezku, urobte to lepšie v lete.

Ak sa rozhodnete pestovať kvet z odrezku, urobte to lepšie v lete. Za týmto účelom sa odrezok vloží do nádoby naplnenej vodou (je lepšie ho zatvoriť pred priamym slnečným žiarením, pretože koreňový systém vo vode prerazí). A keď vidíte, že sa objavili korene, môžete ho bezpečne transplantovať do hrnca s pôdou, ktorý si môžete vziať vo svojej záhrade alebo kúpiť pripravenú pôdu v špeciálnom obchode. S príchodom chladného počasia sa do domu prinesie hrniec so sadenicou a na jar je už celkom pripravený zasadiť ho na otvorenom priestranstve.

Na dosiahnutie bohatého kvitnutia je potrebné rastlinu nielen správne pestovať a kŕmiť, ale aj odrezať. Ibištek tvorí púčiky na mladých výhonkoch, preto čím viac ich bude, tým bude kvitnutie bohatšie. Aby rastlina dala čerstvé výhonky, strihá sa 3-4 krát za rok. Kvet dobre znáša prerezávanie a pozitívne naň reaguje. Orezávanie sa vykonáva spravidla na konci zimy, predtým, ako kvet začne obdobie aktívneho rastu. Rastlina je tiež odrezaná nielen za účelom vytvorenia sviežého kvitnutia, ale aj za účelom vytvorenia dekoratívnej formy pre krík..

  Pravidlá prerezávania ruží na jar pre lepšie kvitnutie

Rastlina je tiež odrezaná nielen za účelom vytvorenia sviežého kvitnutia, ale aj za účelom vytvorenia dekoratívnej formy pre krík.

V južných oblastiach, kde sú pre ibištek najvhodnejšie podmienky a vyskytujú sa všade, môžete vidieť rôzne kvitnúce kompozície vo forme kocky, gule, pyramídy atď. Vďaka kompaktnosti kvetu má každý možnosť vysaďte ich na balkón, terasu alebo do zimnej záhrady … A nielen v kvetinovej záhrade.

Charakteristickou črtou ibišteka je, že životnosť jeho kvetov je veľmi krátka, ale napriek tomu sa na mieste predchádzajúceho rýchlo odhalí nový. Toho sa netreba báť. Horšie je, keď začne hojné sušenie kvetov, v tomto prípade kvetina s najväčšou pravdepodobnosťou nemá dostatok zálievky a je na suchej zemi..

Ak naozaj chcete mať tento kvet, ale žijete v drsnom podnebí, môžete ho zasadiť, ale v zime ho budete musieť vykopať a dať do pivnice alebo do domu až do jari. S dobrou starostlivosťou môže ibištek sýrsky u vás doma kvitnúť aj počas zimy. Ibištek je trváca rastlina a zaobíde sa bez transplantácie až 20 rokov..