Vráskavá ruža

Vráskavá ruža. Vysádzanie a odchádzanie. Transplantácia a reprodukcia. Rosa Rugosa

Existuje asi 400 druhov ruží a všetky sú svojim spôsobom krásne. A ak ich vyšľachtíte výberom, potom môžete získať tisíce rôznych druhov ruží. Ale u nás sa takéto chovné druhy pestujú predovšetkým ako krycia plodina, alebo v skleníkoch..

Existujú však druhy ruží, ktoré príroda ocenila veľmi cennými vlastnosťami – odolnosťou proti mrazu, liečivosťou a schopnosťou používať okvetné lístky v potravinách. Tieto vlastnosti sú priaznivo porovnateľné s ružami pestovanými prirodzene z ruží, ktoré boli vytvorené selekciou..

Odporúčame vám, aby ste si do záhrady zasadili vráskavú ružu, jej polodvojitý tvar. Prečo? Rastie ako hustý, robustný krík, vysoký až 1,5 metra, ktorý v chladnom počasí nevyžaduje ďalší úkryt. Má vráskavé, tmavozelené lesklé listy, ktoré na jeseň sfarbujú do jasne citrónovožltej farby..

Tento druh ruže začína kvitnúť od mája a tak ďalej až do jesene a jej lístky môžu byť vynikajúcou prísadou na výrobu likérov, džemov, ružovej vody a oleja. Samotné púčiky ruží majú zvyčajne priemer 8-12 cm, sú na dotyk polodvojité a majú výraznú, výraznú arómu. Jeho farby sú rôzne – ružová, červená, tmavo fialová a dokonca aj biela.

Jeho farby sú rôzne - ružová, červená, tmavo fialová a dokonca aj biela

Každý rok prináša ovocie veľké asi 4 cm a hojne nimi ošetruje svojho majiteľa. Samotné plody majú skvelé liečivé vlastnosti, pretože obsahujú veľa vitamínov C, B1, P, ako aj vitamínov B2, B6, E a látky, ako je karotén. Jeho plody sa často stávajú súčasťou mnohých vitamínových doplnkov, ktoré sa potom predávajú v lekárňach a nie sú lacné. Vitamíny môžete získať len tak, že sa staráte o ružový ker, a to úplne zadarmo..

Vysádzanie vráskavej ruže a potrebná starostlivosť

Táto rastlina nie je príliš rozmarná, miluje vlhkú pôdu a tiež miluje dosť svetla. Môže rásť bez transplantácie na jednom mieste od 25 rokov. Na výsadbu ruží je zvyčajne vopred pripravená diera pre každý krík zvlášť, ktorej rozmery sú zvyčajne 50 cm v priemere a niekde 45 cm do hĺbky. Pred výsadbou sa samotné korene ponoria do hlinenej kaše, potom sa umiestnia do otvoru naplneného humusom vopred, v množstve 1 vedro na otvor. Potom bezprostredne po výsadbe, aby pôda nevyschla, sa zaleje 10 litrami vody a potom sa mulčuje pôda okolo kríka. A nakoniec sa sadenica skráti o jednu tretinu výšky..

  Záhradné ruže

Vysádzanie vráskavej ruže a potrebná starostlivosť

Starostlivosť o túto rastlinu zahŕňa kŕmenie na jar mulleínom (v pomere 1:10) alebo vtáčím trusom (1:25), ako aj boj proti burine v blízkosti kríka a uvoľnenie pôdy..

Na tvarovanie sú vetvy na kríku orezané o 1/3, aby dobre rástli a prinášali úrodu, ale staré konáre sa odstránia. Ako zasadiť tento druh ruže? Vráskavá ruža vyzerá dobre ako samotná, tak aj v kompozícii z niekoľkých kríkov naraz. A pomocou kríkov tejto ruže môžete vytvoriť celú uličku s oblúkmi popínavých ruží. Preto stojí za to premýšľať o výsadbe takejto ruže na vašom webe, pretože vďaka jednoduchosti starostlivosti, kráse a užitočným vlastnostiam je to viac ako hodné..