Šťuky chytáme v zime na vyvažovačke

Ako sa šťuka správa v zime? Rybárske miesta

Mnoho rybárov miluje zimný rybolov. A nie je to nič zvláštne, pretože má svoje vlastné kúzlo. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať lovu šťúk na vyvažovači v zime. Táto položka sa používa na čistý rybolov na princípe prívlače. V tomto prípade je lyžica pripevnená približne v strede. Nástrahu teda prípadný prúd pod ľadom odfúkne do strany. Oblasť, na ktorej lovíte, môžete nezávisle regulovať. Ukazuje sa, že šťuky môžete chytiť kedykoľvek počas roka, ale najlepšia možnosť je, keď sa objaví prvý ľad. Ideálny čas je prvá polovica zimy.

Ako chytiť šťuku na vyvažovačke v zime

Ako sa šťuka správa v zime? Rybárske miesta

Predtým, ako v zime chytíte šťuku, musíte zistiť, ako sa ryby v tejto chvíli správajú. Hneď treba povedať, že šťuka je napríklad v zime menej aktívna ako v lete. Je to spôsobené výživou rýb. Faktom je, že dravce sa nezoskupujú v kŕdľoch, pretože šťuka veľká si rád pochutnáva na svojom menšom bratovi. Šťuka prakticky zaberá určité územie, kde na obeť čaká. A ak sa v tom čase ukáže návnada na území predátora, potom je úspech pre rybára takmer sto percent.

Hneď ako sa objaví prvý ľad, šťuka sa presunie do oblastí, kde je veľké množstvo podvodných húštín. Niekedy sa môžete pozerať na šťuku, ako tečie na plytčinu, kam chodia malé ryby. Akonáhle však začnú silné mrazy, šťuka opustí plytčinu. A tu už môžete ryby očakávať kdekoľvek. Môžu to byť podvodné depresie, kamene. Ak voda v nádrži nie je mobilná, šťuka je na úplnom dne. Keď je hĺbka príliš hlboká, ryba môže byť približne v strede hĺbky..

Rybárske potreby s vyvažovačkou

Rybárske potreby s vyvažovačkou

Aby ste mohli v zime chytiť šťuku, potrebujete silný rybársky prút. Ak použijete rovnaký prút ako pri love ostrieža, bude to zbytočné. Niektorí rybári odporúčajú hľadať malý prívlačový prút alebo plastový rybársky prút na ľad. Rukoväť musí byť vyrobená z materiálu, ktorý nevedie teplo. Bič by nemal mať viac ako pol metra. Preto bude vhodné rybu zavesiť a vytiahnuť z vody vlastnými rukami..

Ak má váš rybársky prút na ľad naviják, mali by ste skontrolovať jeho silu. V opačnom prípade sa odporúča nahradiť existujúce zariadenie silnejšou cievkou. Odporúča sa nainštalovať navijak na návnadu, ktorý je schopný odolať veľkému zaťaženiu. Aby bola hra s rybou jednoduchšia, na cievke je brzda.

Fluorocarbonová šnúra slúži na odchyt dravcov pomocou kladiny. Jeho sila je dosť vysoká, okrem toho linka nezmrazuje. Tento materiál je však dosť drahý, pretože sa najčastejšie používa obyčajný nylon (hrúbka 0,25-0,3 mm). Niekedy sa používa pletená šnúra. A tieto materiály sú tiež celkom trvanlivé.

Aby šťuka nehryzla šnúru a neodplávala s vyvažovačom, je nevyhnutné pripevniť vodítko. Rybári zvyčajne používajú domáce nylonové vodítka. Profesionáli však odporúčajú nákup vodičov z kovového oceľového drôtu. Pri love šťúk je vhodné použiť vodítko dlhé až pätnásť centimetrov. Ak je vodítko zdeformované, začne vyvažovač správne fungovať. Inými slovami, vyvažovacia tyč zaujme nesprávnu polohu vo vode..

S akou návnadou chytiť šťuku v zime?

Najmenší vyvažovač je dlhý až päť centimetrov. Odborníci odporúčajú na začiatku zimy používať vyvažovače dlhé až desať centimetrov, pretože v tomto prípade je menšia šanca, že sa šťuka uvoľní. Vyvažovač je nástraha, ktorá vyzerá ako ryba. Farba môže byť pre ňu najrozmanitejšia.

Vyvažovač je nástraha, ktorá vyzerá ako ryba. Farba môže byť pre ňu najrozmanitejšia.

Na oboch stranách vyvažovacej tyče je jeden háčik, ktorý je ohnutý nahor. Na bruchu nástrahy je odpalisko. Pri kúpe vyvažovača je nevyhnutné skontrolovať, či sa odpalisko nelepí na brucho návnady. Ak sú háčiky príliš veľké, je potrebné ich vymeniť. Na šťuku sa používa odpalisko „šesť“ alebo „štyri“. Aby ste mohli vyvažovač pripevniť na vodítko, musíte použiť karabínu.

Zariadenie na zimný rybolov

V prvom rade musíte nájsť cepín. Šnek by mal mať priemer asi štrnásť centimetrov. Faktom je, že šťuka je dosť agresívna, takže bude ťažké viesť rybu malým otvorom. Na odstránenie ľadu z otvoru budete potrebovať aj naberačku. Bez zívnutia nie je možné vytiahnuť nástrahu z úst šťuky. Pokiaľ ide o miesto na sedenie, nie je to potrebné, pretože šťuka je v stoji zachytená vyvažovačom.

Na aké vyvažovače chytiť šťuku v zime

Taktické akcie pri love šťúk pomocou vyvažovača

Hneď ako sa vyberie miesto na lov šťúk, musíte na ľade urobiť niekoľko dier. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť menšia ako sedem metrov. Potom sa začína lov dravca. Ak v jednej diere šťuka nereaguje na viac ako desať ponorov vyvažovacej tyče, musíte okamžite prejsť do ďalšej diery. Ale keď v žiadnej z dier nebol žiadny výsledok, potom je potrebné nájsť iné miesto na lov šťúk. Potom sa môžete vrátiť sem a znova skontrolovať každú dieru.

Taktické akcie pri love šťúk pomocou vyvažovača

Treba poznamenať, že chytenie šťúk pomocou vyvažovača nie je ťažké. Je potrebné spustiť návnadu do požadovanej hĺbky a vykonať niekoľko ostrých zdvihov vyvažovacej tyče do malej výšky. Po päťsekundovej pauze rovnovážny pruh klesne. To sa opakuje niekoľkokrát, kým vyvažovacia tyč neklesne na dno. Akonáhle klesne, okamžite musíte zdvihnúť návnadu o tridsať centimetrov a všetko zopakovať znova. Ak chytíte šťuku na rieke, musíte s vyvažovačom pracovať intenzívnejšie, pretože prúd funguje.

Keď šťuka klovala, rybár pocíti prudké trhnutie alebo chytenie. Je pozoruhodné, že okamih hryzenia môže padnúť na akúkoľvek fázu práce s vyvažovačom. V takom prípade musíte návnadu prudko trhnúť, pretože šťuka dokáže pochopiť, že návnada nie je skutočná ryba. Ryba navyše môže naraziť na háčik. Akonáhle máte pocit, že šťuka je na háku, musíte s ňou jazdiť. Linka klesá a stúpa niekoľko metrov. Je veľmi ťažké dostať rybu do diery. Práve pred dierou ryby najčastejšie odchádzajú. Ak sa ryba dostane cez dieru, budete musieť použiť háčik. Akonáhle je ryba v diere s hlavou, môže byť vytiahnutá. Úlovok je úspešný.

Ako chytiť šťuku na vyvažovačke v zime, video

V dôsledku toho je potrebné poznamenať, že zimný rybolov je celkom zaujímavý. Je však potrebné brať spotrebný materiál, ako je rybárska šnúra, s rezervou. Faktom je, že sa často zlomí, keď sa trie o okraj diery, kde je ostrý ľad. Aby ste nestratili vyvažovač a šťuku zachytenú o háčik, musíte pravidelne kontrolovať neporušenosť výstroja. Aby ste zabránili kazeniu rybolovu, musíte ihneď vymeniť poškodené zariadenie.