Ako správne transplantovať spathiphyllum

Ako správne transplantovať spathiphyllum. Transplantácia Spathiphyllum po nákupe domov

Spathiphyllum alebo „Šťastie žien“ je už dlho obľúbený medzi pestovateľmi kvetov a je bežný medzi mnohými izbovými kvetmi. Vytrvalá vždyzelená rastlina sa nepovažuje za rozmarnú a nie je náročná na starostlivosť. S minimálnym úsilím sa kvetina úplne rozvinie a často poteší nádherným kvitnutím. Pri odchode stačí vziať do úvahy jednotlivé vlastnosti izbovej rastliny, ako aj poznať základné pravidlá pre zalievanie, umiestnenie, teplotu, osvetlenie a čas transplantácie..

Spathiphyllum je izbová rastlina ideálna pre stredne ľahké prostredia. Kvetina môže vytvoriť útulnú atmosféru v byte a prísnu pracovnú atmosféru v kancelárii, vďaka svojim dekoratívnym vlastnostiam sa zmestí do akéhokoľvek interiéru. Pri správnej údržbe a starostlivosti rastlina kvitne dvakrát ročne..

Spathiphyllum pochádza z Novej Guiney a dažďových pralesov Spojených štátov amerických. Pri skladovaní v izbových podmienkach je potrebné vziať do úvahy túto okolnosť a vytvoriť pre rastlinu známu úroveň vlhkosti. Vlhkosť hrá dôležitú úlohu vo vývoji a raste spathiphyllum. Je veľmi dôležité správne organizovať starostlivosť, aby kvetina dostala dostatočné množstvo vody, svetla, tepla a výživy. Rovnako dôležité je umiestnenie izbovej rastliny v miestnosti..

Základné pravidlá starostlivosti o spathiphyllum

Základné pravidlá starostlivosti o spathiphyllum

Poloha a osvetlenie

Tropický kvet má negatívny vzťah k priamemu slnečnému žiareniu, preto by ste na parapet na južnej strane domu nemali dávať nádobu s splatiphyllum. Na východných, západných a severných oknách bude rastlina priaznivejšia. Ak na parapetoch nie je miesto, potom je možné v zadnej časti miestnosti pestovať izbovú rastlinu. Je pravda, že na takom mieste bude potrebné použiť dodatočné osvetlenie, najmä v období jeseň-zima..

Teplota

Vnútorná teplota rastlín sa spravidla musí meniť podľa ročných období (leto a zima), ale pre tento kvet zostáva počas celého roka takmer rovnaká. V teplých mesiacoch je to od 20 do 22 stupňov a v chladných mesiacoch – od 16 do 20. Hlavná vec je, že v zime teplomer v miestnosti s rastlinou neklesne pod 16 stupňov Celzia..

  Hydrogel

Polievanie a vlhkosť

Tropický spathiphyllum vyžaduje od začiatku jari a konca októbra výdatnú, ale vzácnu zálievku. Všetok prebytočný objem závlahovej vody, ktorý skončí v kvetináči, sa musí vypustiť asi 30-40 minút po zalievaní. Prebytočná vlhkosť v pôde by nemala byť povolená, pretože koreňová časť sa ľahko rozpadá pri vysokej úrovni vlhkosti v pôde po dlhú dobu. Ak je hlinená hrudka neustále podmáčaná, rastlina môže postupne uhynúť..

Pretože vlhkosť pre spathiphyllum je veľmi dôležitá pre plný rozvoj, stojí za to postrekovať rastliny každý deň ráno a večer z rozprašovača s jemnou sieťkou. Ďalším spôsobom zvlhčovania sú ďalšie nádoby s vodou, ktoré budú stáť v bezprostrednej blízkosti kvetu. Takýchto kontajnerov môže byť niekoľko, jeden v blízkosti každej rastliny..

Počas vegetačného pokoja (v zime) sa frekvencia zavlažovania výrazne zníži a počet postrekov sa zníži na polovicu..

Optimálna úroveň vlhkosti v miestnosti pre tropický spathiphyllum je asi 70%.

Hnojenie

V období od marca do októbra, a to najmä počas aktívneho vývoja a kvitnutia, sa odporúča hnojiť kvitnúce izbové rastliny. Komplexné hnojivá so všetkými potrebnými živinami by sa mali aplikovať iba na vlhkú pôdu, najlepšie bezprostredne po zalievaní. Počas vegetačného pokoja potrebuje rastlina menej živín, preto sa hnojenie aplikuje iba raz za mesiac. Vo všetkých ostatných mesiacoch sa hnojenie vykonáva 3-4 krát mesačne v rovnakých intervaloch.

Podrobnosti o starostlivosti o spathiphyllum

Kedy a ako správne transplantovať spathiphyllum

Kedy a ako správne transplantovať spathiphyllum

Načasovanie transplantátu

Čas nástupu transplantácie je zvyčajne možné určiť podľa vzhľadu a objemu kvetu. V tomto mieste zaberá väčšinu kvetinovej nádoby. Transplantácia je potrebná aj vtedy, keď rastlina pokračuje v raste a kvete, pretože prerastená koreňová časť naďalej dodáva kvetu poslednú silu. Stále je však najpriaznivejšie transplantovať rastliny skoro na jar a vždy počas prestávky medzi obdobiami kvitnutia. Neodporúča sa rušiť kvitnúcu rastlinu, pretože všetka krása rýchlo vybledne..

  Transplantácia pelargónie

Prvýkrát sa odporúča transplantovať kvetinu asi 15-20 dní od nákupu. Spathiphyllum potrebuje priestranný kontajner. Po každej transplantácii by mala byť veľkosť kvetinovej nádoby zvolená o jednu viac ako predchádzajúca..

Výber pôdnej zmesi

Zalievaciu pôdu je možné pripraviť doma. Na varenie budete potrebovať: hrubý piesok, listovú zeminu a rašelinu – jednu časť naraz, sodnú pôdu – dve časti, malé štiepky z rozbitých tehál a dreveného popola – polovicu časti.

Zo širokej škály komerčných zmesí je lepšie zvoliť pôdnu zmes pre rastliny z čeľade Aroid. K týmto rastlinám patrí spathiphyllum a ľahká voľná pôda je na to ideálna. Stojí za to venovať pozornosť úrovni kyslosti substrátu, mal by byť mierne kyslý. Táto pôdna zmes spríjemní a spríjemní život tropického spathiphyllum doma..

Transplantačné pravidlá

je najlepšie použiť metódu prekládky hlinenej kómy spolu s rastlinou

Pri transplantácii je veľmi dôležité nepoškodiť koreňovú časť rastliny, pretože v spathiphyllum je veľmi krehká a zraniteľná. Preto je najlepšie použiť metódu prekládky hlinenej kómy spolu s rastlinou. Pred zákrokom treba kvetinu výdatne zalievať, aby sa vlhká pôda spolu s rastlinou dala ľahko oddeliť od kvetináča. Ak sa zarastený koreňový systém omotal okolo drenáže, musí byť z rastliny odstránený. Je tiež potrebné starostlivo preskúmať stav koreňovej časti a ak sú poškodené a choré časti, odporúča sa ich odstrániť. Takýmto rastlinám sa odporúča ošetriť koreňový systém špeciálnymi prípravkami na prevenciu a plný ďalší rozvoj..

Pred vysadením rastliny do nového kontajnera ju musíte oslobodiť od sušených starých listov a odrezať deti. Mladé výhonky kvetu (dojčatá) sú ideálnym sadivovým materiálom a vynikajúcim spôsobom propagácie. Zrelej rastline bude takéto odstraňovanie len prospievať..

Nádoba po transplantácii by mala byť o jednu veľkosť väčšia, jej dno by malo byť naplnené malou vrstvou drenáže. Na túto veľkú rieku alebo morské kamienky môžete použiť rozbitú tehlu alebo expandovanú hlinu. Po drenážnej vrstve je potrebné naliať substrát až do polovice kvetináča, vložiť rastlinu, narovnať všetky korene a navrch pridať zeminu. Pôda musí byť trochu zhutnená a hojne napojená. V prípade potreby je možné pôdu po usadení naplniť tak, aby v nej kvet tesne sedel..

  Transplantácia azalky

Starostlivosť o Spathiphyllum bezprostredne po transplantácii

Starostlivosť o Spathiphyllum bezprostredne po transplantácii

Po transplantácii musíte okamžite prejsť na „vodné procedúry“ – to je zalievanie a postrek. Po výdatnom zalievaní budete musieť po chvíli vypustiť vodu z panvice. Postrek sa vykonáva pomocou sprejovej fľaše alebo iného spreja. Vlhkosť uľahčí stresujúci postup transplantácie izbovej rastliny a pomôže jej usadiť sa na novom mieste..

Tajomstvo správnej starostlivosti v prvom mesiaci po transplantácii

Na skrátenie procesu aklimatizácie spathiphyllum po transplantácii budete potrebovať mini skleník. Rastline poskytne v prvých týždňoch správne množstvo vlahy, čo výrazne prinesie nástup kvitnutia. Celá letecká časť izbového kvetu musí byť umiestnená do obyčajného plastového vrecka a umiestnená na vrch spathiphyllum. Takúto krytinu bude potrebné odstrániť iba kvôli vetraniu, zalievaniu a striekaniu. Odporúča sa udržiavať takú starostlivosť najmenej prvé dva týždne..

Nedostatok vlhkosti môže viesť k žltnutiu a vädnutiu listovej časti. Ak sa objavia negatívne znaky, stojí za to zvýšiť počet postrekov až 2-3 krát denne a zalievanie by sa malo vykonávať až po vysušení vrchnej vrstvy pôdy asi o 5 až 10 milimetrov..

Dekoratívne vlastnosti a jedinečné kvitnutie spathiphyllum budú na najvyššej úrovni iba vtedy, ak budú dodržané všetky odporúčania pre starostlivosť a údržbu rastliny, ako aj ak bude dodržané načasovanie a metódy transplantácie..

Spathiphyllum – transplantácia kúpenej rastliny (video)

Spathiphyllum. Transplantácia kúpenej rastliny.Spathiphyllum. Transplantácia kúpenej rastliny.