Cyklámenová transplantácia

Transplantácia cyklámenu doma

Cyklámen je rozmarná kvitnúca izbová rastlina, ktorá nemá rada presádzanie a ešte dlho sa po nej zotavuje. Skúsení pestovatelia kvetov neodporúčajú vykonávať tento postup častejšie ako raz za 3 roky. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo sa bez transplantácie jednoducho nezaobídete..

Kúpa nového závodu. Rastliny v kvetinárstvach sa vo väčšine prípadov predávajú v nádobách so špeciálnym substrátom, v ktorých kvet nemôže dlho zostať a zároveň sa naplno rozvinúť. Po kúpe cyklámenu sa odporúča kultúru ihneď transplantovať do príslušnej pôdy..

Veľká veľkosť koreňového systému kvetu. Rast izbových cyklámenov, najmä v prvých rokoch života, je veľmi intenzívny. Hľuzy izbových plodín môžu rásť tak, že pre ne bude kvetináč stiesnený. Rastliny môžu kvôli nepohodlnému stavu zastaviť rast alebo zastaviť kvitnutie. Hnojivá, zalievanie a žiadna iná starostlivosť túto situáciu nenapraví. Zostáva iba transplantovať do veľkej nádoby s novou zmesou pôdy.

Potreba výmeny pôdy. Takáto potreba vzniká, ak sa pôda používa dlhší čas alebo sa v nej objavil škodlivý hmyz, plesne, infekcia. Chudobnú vyčerpanú pôdu nemožno opäť urobiť výživnou a úrodnou iba pomocou vrchného obväzu. A škodcov sa môžete zbaviť iba úplnou výmenou zalievacej zmesi a nádoby na kvety..

Ako správne transplantovať cyklámen

Ako správne transplantovať cyklámen

Príprava na transplantáciu

Prípravné činnosti pozostávajú z výberu správnej nádoby na kvety, vhodného zemného a drenážneho materiálu.

Veľkosť kvetináča má pre budúci izbový kvet veľký význam a k výberu treba pristupovať veľmi zodpovedne. V pohodlných podmienkach sa cyklámen vyvíja a dobre kvitne. V prítomnosti stiesneného hrnca bude koreňová časť trpieť. V príliš širokej alebo hlbokej nádobe môže kvitnutie prestať, pôda v takejto nádobe okyslí a môže sa objaviť hniloba koreňov..

Hrniec s priemerom 7-8 cm stačí na cyklámen vo veku od jedného do troch rokov a na staršie exempláre-10-15 cm. Nepoužívajte použité kvetinové nádoby. Ak sa to však musí vykonať, potom len po starostlivom ošetrení dezinfekčnými roztokmi alebo prípravkami. Prostredníctvom hrnca infikovaného iným kvetom môže cyklámen ochorieť na koreňovú hnilobu alebo inú chorobu.

  Transplantácia gloxínie

Pretože samotný proces transplantácie je pre cyklámeny stresujúci, stojí za to postarať sa o zloženie novej pôdy, aby sa rastlina v tomto ohľade cítila normálne. Zloženie nového substrátu by malo byť z hľadiska prítomnosti živín v ňom lepšie ako predchádzajúce. Môžete si kúpiť hotovú zmes pôdy určenú pre cyklámen. Pri vytváraní substrátu doma musíte vziať 4 základné komponenty – listovú pôdu, rašelinu, riečny piesok a zhnitý humus. Tieto prvky musia byť trikrát väčšie ako všetky ostatné..

Požiadavky na novú pôdu: musí byť ľahká, neutrálneho zloženia a priedušná. Takáto pôda môže pozostávať z rovnakých častí drvenej pôdy a hrubého piesku..

Na drenáž sa odporúča použiť keramzit, ktorý je potrebné pred vložením do hrnca ošetriť dezinfekčným roztokom a potom dobre vysušiť..

Začiatok transplantácie

Priaznivým časom na začatie transplantačného postupu sú posledné dni odpočinku cyklámenu.

Priaznivým časom na začatie transplantačného postupu sú posledné dni odpočinku cyklámenu. Hneď ako sa začnú objavovať mladé listy, môžete začať. Neodporúča sa transplantovať izbovú rastlinu počas obdobia kvitnutia, aj keď na to existujú závažné okolnosti..

Transplantačný postup

Transplantácia v dôsledku pestovanej hľuzy sa vykonáva spolu s hlinenou hrudkou. Cyklámen je potrebné opatrne vybrať zo starého hrnca a preniesť do nového. Keď sa objavia choroby a škodcovia, pôda sa úplne nahradí a koreňové hľuzy sa pred výsadbou starostlivo očistia od starého substrátu a odstránia sa poškodené a zhnité koreňové časti. Pred umiestnením rastliny do novej nádoby s čerstvou pôdou je potrebné hľuzy ošetriť dezinfekčným roztokom a potom zasadiť..

Pri transplantácii cyklámenovej „európskej“ hľuzy je úplne pokrytá substrátom, ale nie je zhutnená. Hľuzy „perzského“ cyklámenu sú posypané iba z 2/3 a pôda okolo nich je utlačená.

Včasná transplantácia cyklámenu podporuje plný rast, dlhý život a krásne kvitnutie po mnoho rokov.

Ako správne transplantovať cyklámen doma (video)

Ako správne transplantovať cyklámen doma [Leroy Merlin]Ako správne transplantovať cyklámen doma [Leroy Merlin]

  Výsadba tulipánov