Transplantácia antúria

Ako správne transplantovať anthurium doma

Anthurium má vo svojej priateľskej rodine asi osemsto rôznych druhov, ktoré nie sú navzájom nižšie v mimoriadnej kráse a vysokej dekoratívnosti. Hlavnými črtami tejto kultúry sú biele, ružové, nazelenalé, červené a oranžové kvety, ako aj svetlo alebo tmavozelené listy. Mnohí majú názor, že anthurium patrí k rozmarným kultúram. V skutočnosti, so všetkými potrebnými podmienkami rastu, si môžete vychutnať jedinečné kvitnutie počas dvanástich mesiacov. Hlavnou vecou je dodržať niekoľko dôležitých pravidiel:

  • Udržiavať vysokú vlhkosť v miestnosti;
  • Chráňte rastlinu pred prievanom;
  • Dodržujte teplotné požiadavky kvetu;
  • Včasná (raz za 3 roky) transplantácia.

Kedy transplantovať anthurium

Pestovanú rastlinu je lepšie znova zasadiť v teplom období – na jar alebo v lete. Výnimkou je kúpený závod. Odporúča sa transplantovať ihneď po nákupe, najlepšie v priebehu nasledujúcich 3-4 dní. Je to potrebné na kontrolu stavu koreňového systému antúria a na jeho prenos do vhodnejšieho kvetináča..

Dôležitými dôvodmi transplantácie izbovej rastliny sú:

  • Koreňová časť narástla tak, že v kvetináči nie je vidieť pôdu a korene vykukujú z drenážnych otvorov;
  • Na povrchu substrátu v kvetináči s antúriom sa objavil biely (alebo hrdzavý) povlak, ktorý naznačuje vyčerpanú pôdu.

Odporúča sa znova zasadiť mladé plodiny mladšie ako štyri roky a vymeniť zmes pôdy raz za rok. Staršie izbové rastliny podstupujú tento postup menej často – raz za 3 roky..

Transplantácia anthuria doma

Transplantácia anthuria doma

Výber nádoby na kvety

Anthurium uprednostňuje voľný priestor, takže hrniec musí byť hlboký a široký. Materiál, z ktorého je hrniec vyrobený, môže byť odlišný. Napríklad sklo, plast, prírodná hlina. Pri kúpe hlineného hrnca sa odporúča kúpiť nádobu zasklenú z oboch strán, pretože korene antúria môžu rásť do hliny bez glazúry.

Pozemok na transplantáciu

Skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú využiť jednu z navrhovaných možností zmesi pôdy na pestovanie anthuria:

  • Pôdny substrát na výsadbu a pestovanie orchideí. Jeho zloženie: mach sphagnum, expandovaná hlina, drevené uhlie, drvená kôra stromov.
  • Pôdna zmes z lesov a drnov, ako aj z močaristého machu.
  • Substrát pre epifyty, ku ktorým patrí anthurium, pozostáva z listovej pôdy, ihličnatej pôdy, rašeliny (jedna časť z každej zložky), hrubého riečneho piesku (polovica) a malého množstva dreveného uhlia a drvenej kôry z ihličnatých stromov..
  Transplantácia pelargónie

Transplantácia anthuria po kúpe

Najprv musíte pripraviť nový kvetinový kontajner na transplantáciu, do ktorého nalejte asi štvrtinu objemu drenážnej vrstvy. Antúria, pred vybratím zo starého hrnca, sa musí výdatne zalievať, potom bude jednoduchšie a bez poškodenia vytiahnuť z nádoby. Rastlina sa drží v spodnej časti a opatrne sa vyberie z kvetináča a starostlivo sa preskúma stav koreňovej časti. V prípade potreby sa odstránia poškodené alebo nezdravé časti koreňov, potom sa ošetria akýmkoľvek dezinfekčným prostriedkom (napríklad „Fitolavin“). Po spracovaní sa anthurium vloží do nového kvetináča a substrát sa opatrne naleje okolo kvetu, pričom sa pôda mierne podbije. Odporúča sa naplniť kvetinovú nádobu tak, aby nedosiahla jej okraj 2-3 centimetre. Týmto spôsobom sa transplantuje kúpená rastlina..

Transplantácia na účely výmeny pôdy sa vykonáva rovnakým spôsobom, iba je dôležité odstrániť všetku starú pôdu z koreňovej časti. Ľahko sa pohne, ak sú korene nakrátko ponorené do vody so zemou..

Transplantácia anthuria počas kvitnutia

Pestovatelia kvetov zvyčajne neodporúčajú opätovnú výsadbu rastlín počas obdobia kvitnutia kvôli možnému stresu a opadávaniu kvetov, ale toto odporúčanie sa nevzťahuje na anthurium. Kvitnúce anthurium je možné transplantovať bez negatívnych následkov na to. V procese transplantácie nie je najdôležitejšie poškodiť integritu koreňovej časti kvetu, pretože majú krehkú štruktúru..

Rozdelenie antúria počas transplantácie

Rozdelenie antúria počas transplantácie

Počas transplantácie môžete využiť príležitosť a rozdeliť krík na ďalšiu reprodukciu. Na tento postup sú vhodné izbové kultúry staršie ako 3 roky. Najpriaznivejším obdobím na chov je január-február. Počas týchto mesiacov sa zhadzujú listy anthuria..

Rastlinu je potrebné vybrať zo starého kvetináča a opatrne rozdeliť na niekoľko častí. Koreňovú časť je možné rezať nožom. Každá divízia by mala mať približne rovnaký počet listov a rastových pukov. Miesta rezov na koreňoch by mali byť posypané práškom z dreveného uhlia, potom sú ihneď zasadené do malých kvetináčov s drenážnou vrstvou. Po zhutnení substrátu v kvetináči sa delenki zalejú.

  Výsadba tulipánov

Starostlivosť o anthurium po transplantácii

Kultúru je potrebné zalievať v prvých 2-3 týždňoch v minimálnych objemoch, aby korene mali čas posilniť a nehniť. Nasledujúcich 15-20 dní sa neodporúča používať hnojivá. Miesto, kde sa pestuje anthurium, by nemalo byť na priamom slnečnom svetle. Postrek by sa mal vykonávať pravidelne raz denne. Teplota v miestnosti s anthuriom je 20-22 stupňov Celzia. Vysoké rastliny budú potrebovať na podoprenie podväzok.

Transplantácia antúria (video)

Transplantácia anthuria – kvetinárstvoTransplantácia anthuria - kvetinárstvo